Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

BONDEK

ТHE DEVIL
Член од
18 април 2006
Мислења
751
Поени од реакции
30
Ок фала на одговорите, ќе видам дали ми се исплати ама по муабетиве најверојатно ќе се откажам од колата.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Друже ако колата е стварно здрава, не треба да те одврати тоа со кумплунг сет...многу поважно е колата да нема свртено 500 000 км или да не била претходно замотана околу некоја бандера.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Друже ако колата е стварно здрава, не треба да те одврати тоа со кумплунг сет...многу поважно е колата да нема свртено 500 000 км или да не била претходно замотана околу некоја бандера.
Turi i pepel na kola sho od plac ke ode pravo kaj mehanicar. :D

Inace ne kaza @BONDEK sto konkretno zeza.

Ja primer na mojata , 2-3 godini od koa ja kupiv pocnav da imam slipping clutch(obrtomer krevase ali ne zabrzuvase u visoki brzini pri naglo davanje gas), ali iam napraeno nad 60 iljadi km od togas i 3 pati od Anglija do Mk i nazad vozeno so takov kumplung. Mada cudno ali od lani vekje ne prai taka. Znam deka kaj i da e ke otide ali ne mi se isplati da menjam dodeka ne rikne skroz. A i sekako treba da zimam druga kola godinava.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Увозна е да за Мазда 3 се работи 2006та дизел, 600евра е видов замаецот :D
Не си играј со таа кола ... лош мотор за одржавање скапи и ретки делови
Види дали дими позади ... се изгоре еден познаник со ваква над 1500еу даде на тие околу 3000 или 3500 колку и да беше
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.308
Поени од реакции
7.294
Епа не знам кои делови спаѓаат под цел сет , некој ако знае да каже би било супер
Барај друга кола, може да излеже дека не е до замаецот. Дека треба нов мењач например или ред други сензори, заебанции кои бараат расклопување на цел мотор.
Автоматски споено мислење:

Turi i pepel na kola sho od plac ke ode pravo kaj mehanicar. :D

Inace ne kaza @BONDEK sto konkretno zeza.

Ja primer na mojata , 2-3 godini od koa ja kupiv pocnav da imam slipping clutch(obrtomer krevase ali ne zabrzuvase u visoki brzini pri naglo davanje gas), ali iam napraeno nad 60 iljadi km od togas i 3 pati od Anglija do Mk i nazad vozeno so takov kumplung. Mada cudno ali od lani vekje ne prai taka. Znam deka kaj i da e ke otide ali ne mi se isplati da menjam dodeka ne rikne skroz. A i sekako treba da zimam druga kola godinava.
Не е проблемот у слипинг клач. Клачот или е здрав или е заебан, не може да биде едно време добар после да "оздрави". Има проблеми у некој лептир за воздух најверојатно не толку мобилен од некој гареж и плус неефективната варијабилна пумпа на маслото.
 

BONDEK

ТHE DEVIL
Член од
18 април 2006
Мислења
751
Поени од реакции
30
Конкретно , тресе моторот кога ја држиш под кумплуг тоа е проблемот
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Барај друга кола, може да излеже дека не е до замаецот. Дека треба нов мењач например или ред други сензори, заебанции кои бараат расклопување на цел мотор.
Автоматски споено мислење:


Не е проблемот у слипинг клач. Клачот или е здрав или е заебан, не може да биде едно време добар после да "оздрави". Има проблеми у некој лептир за воздух најверојатно не толку мобилен од некој гареж и плус неефективната варијабилна пумпа на маслото.
Ne sum smenil nisto drugo pred da prestane da pravi taka, da bilo blokiran leptir ke isfrle kod odma. Edno nesto so bese blokirano od garez e throttle body i odma svetna check engine sijalicata i si imase kod, ali toa bese smeneto pred nekoj mesec.
Inace greska si, moze da "ozdravi" so toa sto moze da imalo nekoj izgoren mazen del na lamelata kade ne fakja ubavo, toj del se istrugal so tek na vreme i pak pocnal da fakja. I sum 100% siguren deka bese slipping clutch.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.308
Поени од реакции
7.294
Ne sum smenil nisto drugo pred da prestane da pravi taka, da bilo blokiran leptir ke isfrle kod odma. Edno nesto so bese blokirano od garez e throttle body i odma svetna check engine sijalicata i si imase kod, ali toa bese smeneto pred nekoj mesec.
Inace greska si, moze da "ozdravi" so toa sto moze da imalo nekoj izgoren mazen del na lamelata kade ne fakja ubavo, toj del se istrugal so tek na vreme i pak pocnal da fakja. I sum 100% siguren deka bese slipping clutch.
Друже ова не е застава да се заебе кумплуг на тие километри и после сам да се "иструга" мазниот дел. Тоа е тоа што ти велам дека проблемот бил во издувниот систем. Се ти е тоа trothle body, лептири и остало поврзано. Лептирот варијабилно се отвара, некогаш повеќе некогаш помалку и кога се прави гареж се заебуваат параметрите на цел систем за воздух и гасови па најчесто исфрла код "заебанција во издувниот систем". Не можеш на кодовите да се ослонуваш дека ќе ти кажат кој дел е зезнат. Но менувањето на trothle body е најефтината и најлесната варијанта :).

Си имал среќа дека се средило само со менувањето на АГР вентилот што излегува дека и затоа така моторот се мачел.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Друже ова не е застава да се заебе кумплуг на тие километри и после сам да се "иструга" мазниот дел. Тоа е тоа што ти велам дека проблемот бил во издувниот систем. Се ти е тоа trothle body, лептири и остало поврзано. Лептирот варијабилно се отвара, некогаш повеќе некогаш помалку и кога се прави гареж се заебуваат параметрите на цел систем за воздух и гасови па најчесто исфрла код "заебанција во издувниот систем". Не можеш на кодовите да се ослонуваш дека ќе ти кажат кој дел е зезнат. Но менувањето на trothle body е најефтината и најлесната варијанта :).

Си имал среќа дека се средило само со менувањето на АГР вентилот што излегува дека и затоа така моторот се мачел.
Znaci ni imalo kod ni nisto koa pocna da pravi taka, ni imalo kod koa prestana. Ako nesto imalo garez i ne zatvaralo tia garez nema da iscezne preku nok. Ako bil leptir ke pravese taka u site brzini i sekogas a ne samo u 4ta i 5ta pri naglo davanje gas i toa ne sekogas tuku epten random. Bas poso ne e zastava odma pojavuva kod deka ima problemi pogotovo ako e nesto so izduvni gasovi ili vozduh.
Mozes da se oslonuvas na kodovi u povekjeto slucai, mada zavisi od kolata nekoi ke isfrlat generalen kod nekoi specificen. Do sea kod niednas ne me zeznal. Za throttle body konkretno mi pojavi kod i svetna sijalickata pred nekoj mesec i bas mislam go postirav tuka kolku garez imase. Bukvalno na mehanicarot mu kazav sho da smeni bez on da treba da dijagnosticira.
Si ja znam kolata so sigurnost i se znae deka e kumplungot koa obrtaite odea nagore bidejki se osekjase deka vrte u mesto. Druga rabota e sho ednas u mk prosljajfuva koa vrakjav rikverc na ugornina i zamirisa cela kola. Usput i pedalata fakja povisoko sto ukazuva na istrosena lamela i znam deka e za menjanje ali ne menjam bidejki sum u potraga na nova kola so euro6 motor samo radi lockdown malku potesko odi kupuvanjeto kola bidejki ne e dozvoleno da gi testiras, imas samo opcija da si ja podignes ili pa da ti ja donesat doma.
 
Член од
22 септември 2017
Мислења
29
Поени од реакции
12
1.6 HDI 109 h.p. kaj Peugeot da spodeli nekoj iskustvo dali se dobri motorite ?
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Добри се...ама многу тешко дека ќе најдеш некој кој не е извозен многу...од увоз минимум 300 000 км сите имаат.
 
Член од
22 септември 2017
Мислења
29
Поени од реакции
12
Добри се...ама многу тешко дека ќе најдеш некој кој не е извозен многу...од увоз минимум 300 000 км сите имаат.
Јасно е тоа другар, штом одиме по плацови еби му матер.
Се знае што е најдобро ама толку ни е длабок џебот
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Ако бараш 1.6 хди во поголема кола како 407 или слични, не е добар избор, зошто сепак премал е моторот за таа тежина, во 307/308 може.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Може за 207, пробај ја ако можеш, добро да се разврти моторот турбото дали е ОК да видиш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom