Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
5 октомври 2012
Мислења
1.951
Поени од реакции
1.169
На моја кола, што ми иди скоро еднаш годишно не би сакал да ми ја искористат. За поголеми км и возен парк сигурно е convenient.
Автоматски споено мислење:


Не би требало да е толку видно потешко, на без серво кола немаше забележливо влошување, а на серво не знам како би осетил. Ако е мал степен дај си една недела да "залегнат" ама ако е многу уште една проверка да направите.
Skoda felicija 1996 bez servo pa ne e kojznae kolku potesko ali osekja se
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.308
Поени од реакции
7.296
Ja imav 206 1.4hdi, 2004ta. Ja zedov na 5.5 godini neuvezena. Kolata si bese ok. Skapo odrzavanje sprema drugi koli al voznja pomeka od golfot kade kade. Potrosnja ic 6 ll gradska 4.5 otvoreno, maana trapovi se razzabuvaat, koa ja maltretiras diga temperatura i motorot ja nema taa snaga. Drugoto za niz grad bese prekrasna. Prodadena nad cena poso covekot sto ja zema vikase, deka se itepal trazejki dobra 206ka al sve krsovi po placevite.
Абе ајде скапо одржување. Деловите за 206 1.4 хди според мене се џабе пари.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
drugari staveni novi sponi dugacki i kratki deneska , i volano ide potesko ovoa mislam deka e normalno ili dajte mislenje mos e smesno prasanjeto ali toa e :icon_lol:

Носи ја на центрирање. Ако не се центрира, кизнај како е, едно тркало лево друго десно затоа тешко е.
Автоматски споено мислење:

Sto mislite za menuvanje ulje so racna vakuum pumpa? Gi znam prednostite ali dali ima maani? Nekoi vikaat ne go vadele celo ulje, nekoi vikaat edna lazicka ulje ostanuvalo :D , isto znam i ovlastenite servisi i mnogu drugi servisi gi koristat.

Талогот одоздола излегува многу подобро ако се испушти уљето на штопна. Батали вакум ова она. Сега да почисто е со вакум, педантно ова она, ама сепак.
 
Член од
5 октомври 2012
Мислења
1.951
Поени од реакции
1.169
Носи ја на центрирање. Ако не се центрира, кизнај како е, едно тркало лево друго десно затоа тешко е.
Автоматски споено мислење:




Талогот одоздола излегува многу подобро ако се испушти уљето на штопна. Батали вакум ова она. Сега да почисто е со вакум, педантно ова она, ама сепак.
centrirana e brat , ne se razbiram mnogu ama mislam deka e oti sponite se novi , tvoe drugo mislenje koe e
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Талогот одоздола излегува многу подобро ако се испушти уљето на штопна. Батали вакум ова она. Сега да почисто е со вакум, педантно ова она, ама сепак.
Neli ne bi trebalo da ima talog ako filterot si ja vrsi rabotata. A i prasuvam ova poso u audi workshop manual ti vika deka slobodno mozes so vakuum pumpa i samite ovlasteni serviseri go koristat ova na vozila kade e izvodlivo so pumpa. Inace ja sakam da pocnam sam da go menuvam bidejki kaj mene za na mehanicar kosta mnogu plus povekje vreme ke izgubam nosejki ja po majstori, ali posto nemam uslovi da ja digam kolata na axle stands ili ramps se mislam so pumpa da go menjam.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.980
Поени од реакции
14.765
Нови спони...ново центрирање. Јас на малиот Цитроен Ах кој исто така нема серво волан, сам му ги центрирам тркалата, така што предниот дел од тркалата го подесувам малку навнатре, а задниот нанадвор. Т.е. ги затворам малку тркалата, и тогаш вртењето е доста полесно, но има малку подуправување во кривини што не смета, и многу малку се скратува животниот век на гумите.

Тоа го правам со стариот добар начин со ,,штап и канап,, и ги подесувам така што кај задните тркала конецот да е надвор од паралелната линија околу 2 см

ако не се разбира вака....можам и да нацртам нешто на брзина
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985
I ja taka mislam koga ke bidam posloboden ke zemam sam ke si ja sredam poso na majstor poise mi ja zaebaa nego so ja napravija samo treba da vidam sto soketi treba za strafovite na glavata ima nekoj se so specijalni ama gi gledav ima niz prodavnicive auto lider ima se
Ма нема потреба во Ауто Лидер,појди само кај има бои и лакови продавница,купи ја нај крупната шмиргла и писни и остругај ја убаво.Едно милитар најмалку симни ја,да фати "диктонот"убаво.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Neli ne bi trebalo da ima talog ako filterot si ja vrsi rabotata. A i prasuvam ova poso u audi workshop manual ti vika deka slobodno mozes so vakuum pumpa i samite ovlasteni serviseri go koristat ova na vozila kade e izvodlivo so pumpa. Inace ja sakam da pocnam sam da go menuvam bidejki kaj mene za na mehanicar kosta mnogu plus povekje vreme ke izgubam nosejki ja po majstori, ali posto nemam uslovi da ja digam kolata na axle stands ili ramps se mislam so pumpa da go menjam.
Сепак се ствара талог и се лепи на картерот на некој начин. Ради ова не оди низ маслената пумпа и со тоа низ филтерот.

Е сега ако немаш услов за одоздола да испуштиш не знам со вакум нека биде ама да знаеш дека нешто пак ќе остане од маслото, тешко дека цело особено со рачна пумпа.
Автоматски споено мислење:

centrirana e brat , ne se razbiram mnogu ama mislam deka e oti sponite se novi , tvoe drugo mislenje koe e

Види крени ја колата напред на трупчиња, двете тркала нека бидат во воздух и врти на воланот да видиш дали е тешко и вака, ако е тешко да не кочи летвата нешто, да не ја имаат пореметено нешто дур се менувале спони.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.471
Поени од реакции
5.474
Луѓе ако може малце помош.

Сијаличкава почна да ми свети и колата почна немирно да работи на мали обртаи.
Се работи за Ибица 2003 1.2 12В бензин.
Што би можело да биде ? И дали може да ја терам барем до дома вака? 20200507_074425.jpg 20200507_074425.jpg
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.679
Поени од реакции
38.867
Луѓе ако може малце помош.

Сијаличкава почна да ми свети и колата почна немирно да работи на мали обртаи.
Се работи за Ибица 2003 1.2 12В бензин.
Што би можело да биде ? И дали може да ја терам барем до дома вака?Прегледај го приврзокот 250019Прегледај го приврзокот 250019
свеќиците ваљда ти се за менење
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.471
Поени од реакции
5.474
свеќиците ваљда ти се за менење
А вака дали знаеш како можам да проверам сам, пошто не сум дома, чистп да видам да не е некој си слаб контакт или некое друго чудо?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.679
Поени од реакции
38.867
А вака дали знаеш како можам да проверам сам, пошто не сум дома, чистп да видам да не е некој си слаб контакт или некое друго чудо?
тоа на механичар ќе види што како е, однеси ја наскоро
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.471
Поени од реакции
5.474
тоа на механичар ќе види што како е, однеси ја наскоро
Сеа за пола саат ја носам на механичар на 2 км некаде што е од мојава локација, работата њ дали смеам да ја возам вака, тоа ме мачи... најверојатно е слаб комтакт на свеќица или шознам ( ко шо ми спомнаа преку телефон.) Мислев дане знље некој тука како да го решам тој проблем и сам или бар да проверам и дали смеам вака да ја возам...
Како и да е фала ти :)
 
Член од
16 февруари 2012
Мислења
49
Поени од реакции
173
Луѓе ако може малце помош.

Сијаличкава почна да ми свети и колата почна немирно да работи на мали обртаи.
Се работи за Ибица 2003 1.2 12В бензин.
Што би можело да биде ? И дали може да ја терам барем до дома вака?Прегледај го приврзокот 250019Прегледај го приврзокот 250019
moze da e EGR ventil, najdobro e na majstor da ja odneses da ja stavi na kompjuter. ja imav isti problem i bese Egr ventil.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom