Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.982
Поени од реакции
14.769
Прашање: Се работи за ГОЛФ 4 1.9 ТДИ 2000-та година...на автопат иако не возам повеќе од 120 км/ч, реков да пробам колку ќе оди и стискам на педала на гас и на 140 како да се успори малку и неќе повеќе од тоа...дали се работи за турбината или што е?

ќе мора да одиш на сервис.можеби е турбо,можеби е истрошен и самиот мотор(се мери компресија,ама кај дизели е доста посложена постапката),можеби и семеринзи на вентили,а кај четрворките кои се возени на лоша нафта знае 4-тиот цилиндар послабо да работи.овие мотори се многу осетливи на нафта која содржи повеќе од 50 промили сулфур,кој под дејство на топлината и притисокот во моторот заедно со влагата формира сулфурна киселина.оваа киселина го оштетува целиот мотор а најмногу пумпите-дизните(заедно се ) кои работат на притисок од 2050 атмосфери.и најмала нечистотија и `желатинирање` на маслото доведува до оштетување на склоповите на моторот
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Се согласувам!
Сепаκ, ќе се добијат неκои пρиближни бρојκи.
Кај мене секоја кола троши до 30% повеќе.
Незнам дали мојата потрошувачка е реална ама знам дека имам тешка нога и многу адреналин.[DOUBLEPOST=1418425835][/DOUBLEPOST]
Имам опел вектра и има она ESP дали можи некако да се исклуци на некое време да пробам како гори гуми
Мора да има копче да ја исклучиш сам.
Најди шема на инсталација на осигурачи па извади го осигурачот за есп
Е сеа ако е како кај бмв 320д м пакет исклучувај клоку сакаш тоа на прво пролизгување самото се вклучува
 
Последно уредено:
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.895
Поени од реакции
717
Прашање: Се работи за ГОЛФ 4 1.9 ТДИ 2000-та година...на автопат иако не возам повеќе од 120 км/ч, реков да пробам колку ќе оди и стискам на педала на гас и на 140 како да се успори малку и неќе повеќе од тоа...дали се работи за турбината или што е?
Моторот(турбото) најверојатно од преголем притисок што ствара во турбината кога неможе да ја издува цела таа снага за да ја спречи од експлозија турбината ја префрла колата во Limp Mode и ја гаси турбината (нешто како Safe Mode).Со гасењето на колата и повторното палење турбото повторно е вклучено но се до моментот кога пак ке го стиснес и му набиеш притисок.Имам Пасат од 2002 година, 1.9тди со 131кс и го имам истиот проблем.Мене знае да ми се деси и на 70-80км/с, а ми се случило да го возам и 170км/с и да не исклучи.Колку што читав по други форуми (и 1 искуство со Голф 5 од 2004 година, 2.0тди 140кс) пишува дека турбината е за чистење (што ни успеа со Голфот).Чистењето и штелувањето чини околу 3000 денари.Ја за секој случај го чистев и ЕГР вентилот и граната, па следно е турбината, само плата да стигне :popce:
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.102
Поени од реакции
16.317
Конечно го продадов количето па дечки дали е добар избор Опел Корса 1.0 и колку троши ми треба количе што малку троши градска и до кај 1200е, измеѓу Корса 1.0, астра ф 1,7тд и вектра исузу.Одам и често на отворен пат. Фала на времето:)
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Конечно го продадов количето па дечки дали е добар избор Опел Корса 1.0 и колку троши ми треба количе што малку троши градска и до кај 1200е, измеѓу Корса 1.0, астра ф 1,7тд и вектра исузу.Одам и често на отворен пат. Фала на времето:)
Ако е корсата со исправни сензори, ако се сменети маф сензор итн ... троши 6,5-7 во град и испод 5 на отворено
сум ја мерел, а со неисправен маф и слично варираше многу и некогаш трошеше сигурно 9-10
дизелот ќе троши тука некаде 6 во град и 4,5 на отворено (брат ми ја има симнато на неколку пати околу 4 на отворено) мерено со кладби со сите нишани :)
ама пак да се сочувани и одржувани колите
мојата 1.0 има 78К поминато, дизелот 79К ... 2000год и двете
за одржување поскапи делови околу моторот има дизелот зошто е исузу, иначе издржливи мотори се
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.345
Поени од реакции
75
Неκоκ исκуство со фиат стилото?Сκапа ли е за одρжавање?Κолκу тρошат и најдобρиот модел?
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Неκоκ исκуство со фиат стилото?Сκапа ли е за одρжавање?Κолκу тρошат и најдобρиот модел?
1.9 JTD 116 коња ти е најпогоден мотор од дизелите..Проверен дизел,мине многу километри..Бензинците 1.8 HGT,ама мислам не ти треба толку јак мотор,а и си троши..1.6 ти е таман..Имаш и послаби верзии,1.2 и 1.4..Поднесува плин,така да можеш и така да ја искомбинираш..Одржување горе-доле исто како сите коли,си треба Селениа масло,али носи и Ликви Моли..
 

>>ЕкО<<

ЕкологисТ
Член од
18 октомври 2011
Мислења
109
Поени од реакции
20
Несакам да ја носам колата на хемиско чистење, затоа има ли некој совет како би можел сам поедноставно да го исчистам горниот тапацир?
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Несакам да ја носам колата на хемиско чистење, затоа има ли некој совет како би можел сам поедноставно да го исчистам горниот тапацир?
Една кофа до тебе со чиста вода,еден сунѓер поквалитетен,и прашок Ариел и се тоа убаво ќе истрлјаш,има рацете да ти паднат,(зависно колку е извалкан) ако е од цигари си еба матер,има 3-4 саата да се ебаваш да го чистиш
 

>>ЕкО<<

ЕкологисТ
Член од
18 октомври 2011
Мислења
109
Поени од реакции
20
Една кофа до тебе со чиста вода,еден сунѓер поквалитетен,и прашок Ариел и се тоа убаво ќе истрлјаш,има рацете да ти паднат,(зависно колку е извалкан) ако е од цигари си еба матер,има 3-4 саата да се ебаваш да го чистиш
E znaci sum naebal!
Ali cim e provereno vredi se proba
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
E znaci sum naebal!
Ali cim e provereno vredi se proba
А зошто несакаш да го однесеш на хемиско?Јас познавам еден другар го однесе,му ја исчистија,и по 3-4 месеци почна да му се лупи одозгоре..Јас еднаш пробав,прибрав кофа,нов сунѓер прашок,видов тешко и оставив за 5 минути..Арно е и вака..:pos:..
 

>>ЕкО<<

ЕкологисТ
Член од
18 октомври 2011
Мислења
109
Поени од реакции
20
Знае ли некој
А зошто несакаш да го однесеш на хемиско?Јас познавам еден другар го однесе,му ја исчистија,и по 3-4 месеци почна да му се лупи одозгоре..Јас еднаш пробав,прибрав кофа,нов сунѓер прашок,видов тешко и оставив за 5 минути..Арно е и вака..:pos:..
На хемиско несакам, од што знам примери за лошо искуство
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.822
Поени од реакции
2.914
Знае ли некој

На хемиско несакам, од што знам примери за лошо искуство
Зависи каква флека постои секакви начини да остраниш тешки флеки на пример со сода бикарбона и малку вода истриј го местото или со ваниш .
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.982
Поени од реакции
14.769
Мој другар купуваше џип Мерцедес М,џипот беше механички ОК,но внатре беше како кочина.Го донесе негде во Скопје на хемиско,и верувајте немаше никаква разлика од нов џип.Кожата на седиштата беше светло сива и беше многу уништена.Му ја средија како нова.Исто и тапацирот беше светло сива боја и успеале да ги извадат сите флеки.Ама мислам скапо платил
 

Kajgana Shop

На врв Bottom