Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
26 февруари 2007
Мислења
73
Поени од реакции
39
ELEM sigurno gi odrzuva vo mi-da a tamu se otrov skapi (ko i site ovlasteni servisi) i verojatno od tamu e taa informacija za cenata. Dizelite im se vo sorabotka so PSA praeni a ne samo kupeni i staeni. Najskapa rabota e plivackiot zamaec vprocem i kaj site brendovi (dizelasi) so go imaat.

Sent from my U8600 using Tapatalk 2
 
Член од
27 август 2011
Мислења
100
Поени од реакции
144
zdravo imam bmw 320 d 99 god pregeska vo skopje me zafrkna sred grad pod mala gas obrtomerot pocna da varira i naednas ugasi i ni daj ni pridaj da zapale sovet nekoj sto moze da bide dojde mehanicar i mi rece deka e potopnata pumpa za gorivo vo rezervarot ne i odese gorivo moze li da e do nea ili nesto dr e vo prasanje ako znae nekoj neka pise

несакам да те плашам но пред некоја година имав и јас сличен проблем со опел вектра, летото си палеше без проблем но кога залади и покрај сите исправни грејачи тешко палеше и откако ќе запалеше гасеше, послем тоа окако ќе запали немаше гајле, кај мене проблемот излезе дека е до бош пумпата, не дихтоваше убаво односно примаше воздух, колку што барав и истражував по нет тогаш најдов дека голем број возила ја носат истата бош пумпа bmw ауди и сл. односно возлила со година на производство од 1998 до некаде 2001 а токму кај сите овие таа е маната која мн често се појавува, незнам дали е истиот тип на бош и кај тебе ама поубаво распрашај се зошто доколу оставиш така односно ја мачиш на палење доаѓа до дефект и на електрониката на бошот а тоа веќе кошта многу повеќе, додека е со време провери си ја кај некој подобар мајстор, е сега можно е и да има проблем и со филтерот за нафта можно е и да прима некаде во доводниот ситем на гориво ваздух па и тоа да прави проблем ама секако мора да ја погледне мајстор и да елиминира еден по еден од мн можни дефекти.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Ај едно прашање........... Колку чини и колкав е процесот на мењање табличка кај колата? :)
 
Член од
7 ноември 2012
Мислења
16
Поени од реакции
0
pa ja ostaviv na majstor ne mi zapali ama sega ne rabotat ovie denovi samo sakav da znam do sto moze da bide majstorot mi rece deka riknala pumpata sto stoe vo rezervarot ne frla nafta sega ke vidime sto ke ispadne
--- надополнето: 1 јануари 2014 во 17:48 ---
a inace kolata mi bese kako saat mn ubavo rabotese i vo skopje vcera ka sto vozev ugasi i ne zapali
 
Член од
27 август 2011
Мислења
100
Поени од реакции
144
pa ja ostaviv na majstor ne mi zapali ama sega ne rabotat ovie denovi samo sakav da znam do sto moze da bide majstorot mi rece deka riknala pumpata sto stoe vo rezervarot ne frla nafta sega ke vidime sto ke ispadne
--- надополнето: 1 јануари 2014 во 17:48 ---


a inace kolata mi bese kako saat mn ubavo rabotese i vo skopje vcera ka sto vozev ugasi i ne zapali


колку што јас знам дизелот немаат потопна пумпа во резерварт тоа е случај за бензинците, кај овој таа пумпа битребало да е бош пумпата,
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.823
Поени од реакции
2.914
Ај едно прашање........... Колку чини и колкав е процесот на мењање табличка кај колата? :)
Освен регистрација и осигурување и плус ако сакате да менувате табличка процесот трае околу 3-5 дена чекање и чинат околу 1500 денари.
--- надополнето: 1 јануари 2014 во 19:34 ---
@paneg ne se slagam so tebe za cenata za odrzuvanje kaj fordovite. Vozam focus mk2 i fiesta mk3 i gore dole cenite se isti ko za svojata klasa, a za 3500e ke zeme podobro socuvan ford nego vw.
edit: kaj tdci mozen problem e plivackiot zamaec, menjacite se odlicni i nikoj ne se zali na niv.

Sent from my U8600 using Tapatalk 2
Не знам дали се согласуваш или не, но јас имам возено само Форд Мондео и Форд Трансит одржувањето и те како скапо ,а за другите класи фордови како што е фиеста,фокус-покус,ескорт и др. тоа не знам и менувачот каков им е дали е исто како кај мондеото и транситот само знам дека менувачот им е тиње .
 
Член од
7 ноември 2012
Мислења
16
Поени од реакции
0
колку што јас знам дизелот немаат потопна пумпа во резерварт тоа е случај за бензинците, кај овој таа пумпа битребало да е бош пумпата,
majstorot tamu mi reci deka ima i deka do nea bilo pa sega ke vidime sto e
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.896
Поени од реакции
717
Накратко процедура за купување кола од друг град и пренесување на сопственост/таблици/сообраќајна, со какви таблици се вози до другиот град и слично...И дали може се тоа во еден ден од сабајле до вечер да се заврши?
 
Член од
22 октомври 2011
Мислења
1.281
Поени од реакции
798
Дечки дека можам да најдам задно спојлерче за Ауди а3 низ мк?
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Накратко процедура за купување кола од друг град и пренесување на сопственост/таблици/сообраќајна, со какви таблици се вози до другиот град и слично...И дали може се тоа во еден ден од сабајле до вечер да се заврши?

Може.Процедурата е следна.Одиш во градот каде што сакаш да ја купиш колата,се договараш со газдата каде да се најдете,и правиш детален визуелен преглед на колата,ако ти се бендисува ја купуваш.Сите документи да ти бидат на лагер,лична карта,возачка парите итн.Е сега,прво,треба да имаш купопродажен договор,ако го немаш,ќе си платиш 400-500 денари. кај некој нотар,да го завери тој договор,потполнуваш име презиме,сите твои податоци.Потоа,одите во полиција,да ти ги одјават таблиците.Бидејќи немаш веќе таблици,да не вадиш пробни да даваш 1000-2000 за саат-два,оди си дома со колата,и после по автобус врати ги таблите,бившиот газда ќе ги врати во полиција,и ќе си ја одјави во АМСМ или Здружение.За одјава се плаќа околу 500 денари,али тоа бившиот газда ќе си плати,ти не даваш ни денар.Идеш во градот каде што живееш,ако не е регистрирана ја регистрираш,а ако е регистрирана си вадиш нова сообраќајна и нови таблици.Поарно префрлањето на твое име да го направиш веднаш,бидејќи од каде знаеш бившиот газда каде ќе биде по истек на регистрацијата.И гледај доколку ти е сумлив нешто барем броевите на сообраќајна да се поклопуваат со моторот и шасијата.Еден познаник зеде Пунто,и може 1 месец неможеа да ја најдат во Скопје,имало некој проблем со документите.Само очи отвори си.Што кола сакаш да купиш?Од кој град.Ако сум испуштил нешто,или ако има нејасно казвај.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.823
Поени од реакции
2.914
Дечки дека можам да најдам задно спојлерче за Ауди а3 низ мк?
Оди во Тетово таму има многу авто-отпади за сите коли и многу плацеви и можеш да најдеш тоа што бараш за прифатлива цена инаку ново чинат над 900 евра


Sent from my iPad 3 using Tapatalk - now Free
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Оди во Тетово таму има многу авто-отпади за сите коли и многу плацеви и можеш да најдеш тоа што бараш за прифатлива цена инаку ново чинат над 900 евра


Sent from my iPad 3 using Tapatalk - now Free

Од злато да не е тоа?Па јас во Бугарија ќе најдам комплет таква кола за 900 евра.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.823
Поени од реакции
2.914
Од злато да не е тоа?Па јас во Бугарија ќе најдам комплет таква кола за 900 евра.
Е па сега,ауди е што очекуваш, фиќо ли е со хромиран браник :D Инаку во Бугарија за Ауди А3 нема шанси 900 евра да најдеш освен ако е ршум превртено од сообраќајка и пак браникот е побетер од сочуван од отпад .


Sent from my iPad 3 using Tapatalk - now Free
 

Kajgana Shop

На врв Bottom