Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Hihi, nitu od blizu drugar ti ne si videl kako izgleda pod hauba nekoja kola so turbo. Po pisuvanjeto moze da zaklucime i deka nemas pojma na koj princip rabotat turbovcite. Jas poarno ne bi pisuval nisto ako nemam pojma, ne da treskam gluposti pa da mi se smeat.
Na niski vrtezi turboto ne pumpa dosta vazduh i zatoa nema efekt, a inaku si raboti i vrti so ogromna brzina i koga e motorot na najniski vrtezi. Ova se vika turbo dupka. Varijabilnite turbovci se napraveni za da da se smali opsegot i vremetraenjeto na turbodupkata i da ima upotrebliv polnacki efekt na sto poniski vrtezi, ovie turbini se posebno osetlivi na kvalitetot na uljeto poso zaradi konstrukcijata se vrtat 5 pati pobrzo na niski vrtezi nego obicno turbo.
--- надополнето: 28 декември 2013 во 08:47 ---
Ako vovedat euro4 bas me boli stojko, ke si produzam kako porano i ke prodavam koli registrirani na BG tabli. Ceni upola nego ovie so plateni davacki, poeftina godisna registracija i baksis zelen karton. Pola Makedonija e so BG pasos. Neka mu ja mislat slepcite vo vladata.
Bravoto беше старо ама мотор саат,BMW то е ново и работи како швајцарски саат Citroenot има 430-450к и е како од фабрика излезен,бидејќи немам канти немам ни потреба да отварам хауби.
BMW и Citroenot сум ги купил нови од салон.
Моментално имам две полу канти Alfa 156 и Polo Clasic ни на нив не отварам хауби бидејќи се за продавање.(y)
 
Член од
27 август 2011
Мислења
100
Поени од реакции
144
несакам да те плашам но пред некоја година имав и јас сличен проблем со опел вектра, летото си палеше без проблем но кога залади и покрај сите исправни грејачи тешко палеше и откако ќе запалеше гасеше, послем тоа окако ќе запали немаше гајле, кај мене проблемот излезе дека е до бош пумпата, не дихтоваше убаво односно примаше воздух, колку што барав и истражував по нет тогаш најдов дека голем број возила ја носат истата бош пумпа bmw ауди и сл. односно возлила со година на производство од 1998 до некаде 2001 а токму кај сите овие таа е маната која мн често се појавува, незнам дали е истиот тип на бош и кај тебе ама поубаво распрашај се зошто доколу оставиш така односно ја мачиш на палење доаѓа до дефект и на електрониката на бошот а тоа веќе кошта многу повеќе, додека е со време провери си ја кај некој подобар мајстор, е сега можно е и да има проблем и со филтерот за нафта можно е и да прима некаде во доводниот ситем на гориво ваздух па и тоа да прави проблем ама секако мора да ја погледне мајстор и да елиминира еден по еден од мн можни дефекти.
 
Член од
29 јануари 2010
Мислења
1.619
Поени од реакции
1.551
Даево ланос 1.5 ми пушта горе над еден капак уље по малце , што му е бутур ? од ладното ли е ? рикнало ли нешто?
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
Даево ланос 1.5 ми пушта горе над еден капак уље по малце , што му е бутур ? од ладното ли е ? рикнало ли нешто?
Зависи од кој капак ако најгорниот отворот за уље кај што е има гумица се мењава.
 
Член од
10 март 2007
Мислења
404
Поени од реакции
17
несакам да те плашам но пред некоја година имав и јас сличен проблем со опел вектра, летото си палеше без проблем но кога залади и покрај сите исправни грејачи тешко палеше и откако ќе запалеше гасеше, послем тоа окако ќе запали немаше гајле, кај мене проблемот излезе дека е до бош пумпата, не дихтоваше убаво односно примаше воздух, колку што барав и истражував по нет тогаш најдов дека голем број возила ја носат истата бош пумпа bmw ауди и сл. односно возлила со година на производство од 1998 до некаде 2001 а токму кај сите овие таа е маната која мн често се појавува, незнам дали е истиот тип на бош и кај тебе ама поубаво распрашај се зошто доколу оставиш така односно ја мачиш на палење доаѓа до дефект и на електрониката на бошот а тоа веќе кошта многу повеќе, додека е со време провери си ја кај некој подобар мајстор, е сега можно е и да има проблем и со филтерот за нафта можно е и да прима некаде во доводниот ситем на гориво ваздух па и тоа да прави проблем ама секако мора да ја погледне мајстор и да елиминира еден по еден од мн можни дефекти.
па не верувам да е тоа бидејки до пред 4 дена палеше добро на -10 ,исто така и на залет пали од прва
 
Член од
27 август 2011
Мислења
100
Поени од реакции
144
па не верувам да е тоа бидејки до пред 4 дена палеше добро на -10 ,исто така и на залет пали од прва
незнам можно е и да не е тоа, јас ти споделив мое лично искуство во врска со проблем со слични карактеристики на твојот е сега понатаму се е можно (y)
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
па не верувам да е тоа бидејки до пред 4 дена палеше добро на -10 ,исто така и на залет пали од прва

Мислам дека можно е акумулаторот ти е подиспразнет.Колку време го имаш?
 
Член од
10 март 2007
Мислења
404
Поени од реакции
17
Мислам дека можно е акумулаторот ти е подиспразнет.Колку време го имаш?
шознам 2 год али не може да е акумулаторот оти со празен акумулатор не може да вергла 5 мин без престан
 
Член од
15 октомври 2009
Мислења
822
Поени од реакции
290
Незнаев на која тема да пишам, па пишав тука.... Ме сопре полиција пред половина час, а немам 2 години од возачката, т.е. имам 1 година и 9 месеци... Го молев го пустев, и ме запиша во тефтер еден, дали ќе ми стигни казна нешто или ..... ? ? ? ?
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
598
Поени од реакции
208
Незнаев на која тема да пишам, па пишав тука.... Ме сопре полиција пред половина час, а немам 2 години од возачката, т.е. имам 1 година и 9 месеци... Го молев го пустев, и ме запиша во тефтер еден, дали ќе ми стигни казна нешто или ..... ? ? ? ?
Вака му се случи на другарче. Го застанаа во парк и го запишале во тефтер. После година ипол му стигна писмо да иде на суд, поради тоа што имал казна и не ја платил. Ќе го прашам после што направи и дали плати и ќе ти пишам :)
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Незнаев на која тема да пишам, па пишав тука.... Ме сопре полиција пред половина час, а немам 2 години од возачката, т.е. имам 1 година и 9 месеци... Го молев го пустев, и ме запиша во тефтер еден, дали ќе ми стигни казна нешто или ..... ? ? ? ?

Ќе ти стигне,не се секирај.Чим те запишал во тефтер.Па оти не си почекал уште 3 месеци?За курназење ли се возиш после 23:00,или итно беше нешто?Сепак 200 еврони спремај си.
 
Член од
15 октомври 2009
Мислења
822
Поени од реакции
290
Ќе ти стигне,не се секирај.Чим те запишал во тефтер.Па оти не си почекал уште 3 месеци?За курназење ли се возиш после 23:00,или итно беше нешто?Сепак 200 еврони спремај си.
Нонстоп возев после 23:00, им ги знаев сите места на градот, ама синоќа ме изненадија .... немав ништо ни пиено, таман возење, само шо беше веќе 02:30..... А некои викаат ако одам на суд, може да поминам и со 50 евра? Пошто ова ми е прв прекршок до сега, а за 2 ипол месеци сеа....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom