Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
5 ноември 2008
Мислења
264
Поени од реакции
72
Ај некој да ми помогне на слепо ако може.
Корсата ми тропа од лева страна,звукот како да доаѓа од под маската,се приметува само по нерамни патишта на автопат нема да тропа.Прашав тројца мајстори сите различно ми викаат да ги ебам у занатот,еден вика стабилизаторите се,друг амортизерот,трет гума некоја не го разбрав добро дали кажа од амортизет или буфер.Четврт па ме заеба кажа дека е јабучицата,али купив нова и сменив пак тропа не е до неа. :notworthy:

Летва, 100%
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.759
Поени од реакции
9.882
Да се надоврзам,летвата може.Абе и ја го имам истиот проблем,не се жалам што треба да дадам пари за замена на некој дел,туку се жалам што неможам да најдам добар механичар за да ми даде информација што да сменам.Еден ми вика летва,еден нагибна,еден зглоб.Ист случај како кај тебе.Се изнервирав и така ја возам,нека се гине ако треба.
Да ти кажам право и ја се посомневав дека е летвата,ти ебам такви мајстори само за пари зинале,ќе ми сменат нешто безврска утре пак да им идам да мењам друго..пошто приметив кога возам по нерамно воланот вибрира чудно и звукот како од него да доаѓа,ама пак тешко е да се утврди во возење.
--- надополнето: 3 декември 2013 во 19:37 ---
Да се надоврзам,летвата може.Абе и ја го имам истиот проблем,не се жалам што треба да дадам пари за замена на некој дел,туку се жалам што неможам да најдам добар механичар за да ми даде информација што да сменам.Еден ми вика летва,еден нагибна,еден зглоб.Ист случај како кај тебе.Се изнервирав и така ја возам,нека се гине ако треба.
Колку е летва од прилика да не знаеш?
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
817
Поени од реакции
170
vaka samo moze da se nagagja.
na gravcinja ne gledame.
Logikata na garazen e majstor e jasna. Sekogas gleda da ti najde nesto i da te ubedi deka toa e toa. Garancija nieden garazen majstor ne dava. Ednas li padnes vo stapica na tie majstori posle ke si plakjas kako popce. Inaku se znae. Ovlasen servis i dijagnostika so obucen kadar i oprema.
Dobar majstor se znae, sekogas koga ke raboti nesto ke mu ostanat visok strafcinja. I baska jasna e logikata na garaznite majstori edno poprava - 3 rasipuva. Inaku ke nema od sto da zivee.
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Да ти кажам право и ја се посомневав дека е летвата,ти ебам такви мајстори само за пари зинале,ќе ми сменат нешто безврска утре пак да им идам да мењам друго..пошто приметив кога возам по нерамно воланот вибрира чудно и звукот како од него да доаѓа,ама пак тешко е да се утврди во возење.
--- надополнето: 3 декември 2013 во 19:37 ---


Колку е летва од прилика да не знаеш?

За Фиатот мој 90 евра,само летва и тоа половна.
--- надополнето: 3 декември 2013 во 19:45 ---
vaka samo moze da se nagagja.
na gravcinja ne gledame.
Logikata na garazen e majstor e jasna. Sekogas gleda da ti najde nesto i da te ubedi deka toa e toa. Garancija nieden garazen majstor ne dava. Ednas li padnes vo stapica na tie majstori posle ke si plakjas kako popce. Inaku se znae. Ovlasen servis i dijagnostika so obucen kadar i oprema.
Dobar majstor se znae, sekogas koga ke raboti nesto ke mu ostanat visok strafcinja. I baska jasna e logikata na garaznite majstori edno poprava - 3 rasipuva. Inaku ke nema od sto da zivee.

Абе дупло е поскапо во овластен сервис,кај живееш ти,таму за да ја ѕирне колата ќе ти бара пари.
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
817
Поени од реакции
170
Ako ti e skapo zasto vozis kola sto ne mozes da ja odrzavas. Za najsigurno najdobro e da si ja proveris tamu kade sto znaat a toa e ovlasten servis.
Skapo e znam, se e skapo i benzinot i naftata i plinot i rucekot. Nisto bez pari nema.
Odluci sam - dali ke veruvas na garazen majstor i ke te cedi poleka poleka ili pak ke si dades ednas pari da napravis dijagnostika i da znaes sto e so kolata i posle koga ke si ja servisiras kaj tvojot "eftin" majstor.
Eftinoto sekogas izleguva najskapo.
 
Член од
30 јули 2012
Мислења
135
Поени од реакции
41
Ај едно прашање ако може некој да ми помогне...
Сега кога фатија студови насабајле нели ко божем мрзне и ми мрзнат вратите на колата иначе е Поло со 4 врати.
И јбг за да влезам во кола мора да пробувам која врата се отвора ако се отвора некоја од таа влагам ако не од гепек.(Додека стигнам на работа се одмрзнуваат таму нема проблем.) Има ли некое средство или нешо финта да и праам за да ми се отвараат вратите? (И не мрзне бравата на централно е нема гајле тоа туку нејке да се отвори вратата поима немам што мрзне)
И да не биде одговорот маалски земи измочај и се на вратата и ке се одмрзне :D
Поздрав
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Ај некој да ми помогне на слепо ако може.
Корсата ми тропа од лева страна,звукот како да доаѓа од под маската,се приметува само по нерамни патишта на автопат нема да тропа.Прашав тројца мајстори сите различно ми викаат да ги ебам у занатот,еден вика стабилизаторите се,друг амортизерот,трет гума некоја не го разбрав добро дали кажа од амортизет или буфер.Четврт па ме заеба кажа дека е јабучицата,али купив нова и сменив пак тропа не е до неа. :notworthy:
Dodeka odi ic ne se zamaraj. Koga ubavo ke se rastropa ke vidis kade e. Neka proba nekoj majstor da ja stegne malce letvata dole kaj pužot i vidi dali ke bide podobro, samo posle volanot potesko ke se vrti. Proveri gi i srafovite na drzacite od motorot. Znaat da se olabavat sami od sebe,sum imal vakov slucaj.
 
Член од
7 ноември 2012
Мислења
16
Поени од реакции
0
Здраво. ај едно прашање ако знае некој да ми каже имам бмв 320 е46 дизел од 99 год и кога го купив имаше акумулатор од 55 ампера и сега неке да пале и ставив од 100 ампера па сеа незнам да не направе некоја бела што е толку голема ампеража да не треба помалку од 80 ампера ако знае некој нека пише
 
Член од
30 ноември 2013
Мислења
70
Поени од реакции
16
Здраво. ај едно прашање ако знае некој да ми каже имам бмв 320 е46 дизел од 99 год и кога го купив имаше акумулатор од 55 ампера и сега неке да пале и ставив од 100 ампера па сеа незнам да не направе некоја бела што е толку голема ампеража да не треба помалку од 80 ампера ако знае некој нека пише
Vozi ne se zamaraj


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Ako ti e skapo zasto vozis kola sto ne mozes da ja odrzavas. Za najsigurno najdobro e da si ja proveris tamu kade sto znaat a toa e ovlasten servis.
Skapo e znam, se e skapo i benzinot i naftata i plinot i rucekot. Nisto bez pari nema.
Odluci sam - dali ke veruvas na garazen majstor i ke te cedi poleka poleka ili pak ke si dades ednas pari da napravis dijagnostika i da znaes sto e so kolata i posle koga ke si ja servisiras kaj tvojot "eftin" majstor.
Eftinoto sekogas izleguva najskapo.

Не се жалам дека е скапо одржувањето,таман работа,нема добар мајстор што ќе може да ми заврши работа.Треба и летва,нагибна,вилушка,зглобови и лагери ли да менувам?Се наеднаш ли?Знам дека предницата не е во толку лоша состојба.Тоа у Германија не го прават,што земаат по 2000 евра плата.Што треба да се смени нека се смени и готово.Овластен сервис во Велес за Фиат нема,треба Скопје да одам,додатни 600-700 денари за гориво и патарина.Верувај дека во Велес кај 90% од автоелектричарите сум бил,никој нема постар компјутер да ја приклучи.Од срце ќе му дадам 400-500 денари,само нека каже што е,ако дојде до тоа.Зборот ми е,ем немаат опрема,ем се прават дека разбираат,ем неможеш А да им речеш,ем се жими куров мајсторите
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
817
Поени од реакции
170
ne rekov da menuvas se. Ama amortizer ako e otiden togas treba dvata da se smenat. Isto lager ne se menuva eden ili pak bufer gumi na amortizerite.
Vo germanija za najmala lufta na bufer guma koja ne e ni osetliva pri dvizenje istata vednas se menuva. Za da mine eden avtomobil TUV test (tehnicki pregled) kako eden del od procedurata, mora podvozjeto da e vo idealna sostojba. Duri na primer vo Svajcarija za najmala vdlabnatinka na karoserijata istata mora da se popravi zasto ne potpisuvaat TUV i kolata ne moze da ja osiguris i da ja vozis.
Da tocno e zemaat 2000 EUR (ama 90% zemaat od 900-1200 EUR plata) no servis na prednica ne e 100 EUR kako kaj nas tuku minimum 700-800 EUR (za mala kola zboram a za BMW, Mercedes moze i do 1200 EUR da bide). Barem za tamu ne mi kazuva sum bil mnogu pati i imam mnogu rodnini koi servisiraat koli vo garazi (tamu neovlasten servis nema) i sekoj serviser mora da plakja eden vid licenca (fransiza mislam se vika).
Pa sto e problem da dojdes od veles vo Skopje, ne e 500Km. Vprocem ti si znaes. Najdobro e javi se vo ovlasten servis i zakazi si dijagnosticka proverka. Tie se ke ti kazat sto e za menuvanje i sto ne e.
Podobro e da prezalis 1500-2000 denari za dijagnostika i proverka vo ovlasten servis otkolku da lutas po polupismeni majstori koi samo se zinati po pari i se vo sostojba od muva da napraat slon. Taka barem ke si na jasno. 50 EUR i ne se mnogu pari da znaes realno sto treba da se promeni na kolata za da e vo top sostojba.
Kabel za postar model na Fiat mozes i sam da si napravis ili da si kupis za 1000 denari od oglasnik. Ako e Punto 1.1 ili drug postar model bez OBD II dijagnostika pasuva kabel od VAGCOM 409.11 - KKL (toa e interfejsot) i simnuvas besplaten program od internet. Na postarite koli toa e lesno samo treba da imas poznavanja i da gledas parametri na senzorite. No sepak ne ti preporacuvam da se vpustas vo takva ekskurzija zasto moze i nesto da rasipes i posle poise pari ke dades.
Fino lepo si se javuvas kaj ovlasten servis i ke si dades paricki za dijagnostika i posle mirna glava. I ke si ja sreduvas kolata.
Toa e za zal koga skapanata logika na makedonskiot kupuvac e deka za 1000 EUR ke kupi kola koja ke moze da ja vozi 10 godini i da stava samo benzin i redoven servis da pravi (po moznost i bez nego da se pomine). I nikogas gumi da ne smeni.
Stara kola saka da ja servisiras redovno.
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
Ај едно прашање ако може некој да ми помогне...
Сега кога фатија студови насабајле нели ко божем мрзне и ми мрзнат вратите на колата иначе е Поло со 4 врати.
И јбг за да влезам во кола мора да пробувам која врата се отвора ако се отвора некоја од таа влагам ако не од гепек.(Додека стигнам на работа се одмрзнуваат таму нема проблем.) Има ли некое средство или нешо финта да и праам за да ми се отвараат вратите? (И не мрзне бравата на централно е нема гајле тоа туку нејке да се отвори вратата поима немам што мрзне)
И да не биде одговорот маалски земи измочај и се на вратата и ке се одмрзне :D
Поздрав
Sonax Lock de-icer
 

Kajgana Shop

На врв Bottom