Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
колава внатре кога ке пуштам парно без разлика дали е стоплено или не магли ептен! ми рекоа да ја пребришам од внатре со алкохол и нема да магли - 3 пари ја пребришувам џабе.. пак магли. Имал некој ваков сличен проблем или?

чаре му се наоѓа на ова?
Ili ne ti duva nagore nakaj stakloto,ili i na tebe ti tece kazanceto. So kola e?
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Денес ја однесов конечно колата и вака беше:
- ми ставија моторно уље Genuine GM 10W - 40, вкупно 3 литри за оваа кубикажа :oops:, јас мислев Ликви Моли, ама ми рекоа дека тоа било за поголеми коли...Сменија филтер за уље и антифриз...Тоа све ме кошташе 2000 ден...
Иначе за тоа што ми капеше по малку уље во гаража имав приметено, ми рекоа дека требало да се мења некој дел по име заден семеринг и да се вади мењачот...Следен месец ќе идам за тоа, ќе ме кошта околу 2500 ден и плус треба филтер за гориво и за воздух да ми мењаат...

Не ми се верува со што се бавам...(n)(n):unsure:
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
Ili ne ti duva nagore nakaj stakloto,ili i na tebe ti tece kazanceto. So kola e?
lancia Y - приметив деновиве откако сменив антифриз многу повеќе магли а и прееска баш случајно приметив ко да фали малце вода.... кај се наоѓа тоа казанче и има ли траги ако капе/тече да се види некаде? - да не треба да отварам цела шал табла за едно мочано казанче?
--- надополнето: 2 декември 2013 во 21:45 ---
едит - денеска приметив малце кога загреа колата ( на не пуштено парно ) - го свртев парното само напред према возачот да дува и приметив како малце дим да испушта т.е пареа... можно е да е казанчето ама толку да магли :\
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Verojatno tece,ako ima antifriz ke smrdi vnatre na antifriz. mozebi odnekade kape nadvoresna voda vnatre vo kukisteto od kazanceto (hladnjakot za parno).
--- надополнето: 2 декември 2013 во 21:59 ---
Kontroliraj go nivoto na antifriz, ako go gubi ondak tece. I za tebe vazi istoto, ako tece turi sredstvo za zatnuvanje vo hladnjakot.
--- надополнето: 2 декември 2013 во 22:02 ---
Yugo tempo od 1998 se edni od najnepogodenite Yugovci. Motorot posle 50000-60000Km redovno duva. Praveno koga Srboslavija bese pod sankcii.
Jugo se kupue isklucivo 55ka so 5 brzini od 89-92 koga uste bese jugoslavija, ovie se najdpogodeni ama veke se stari i tesko da se najde nekoe asalno i socuvano. Od 93 nagore se sve kanti i ne se isplaka da se kupue.
--- надополнето: 2 декември 2013 во 22:06 ---
lancia Y - приметив деновиве откако сменив антифриз многу повеќе магли а и прееска баш случајно приметив ко да фали малце вода.... кај се наоѓа тоа казанче и има ли траги ако капе/тече да се види некаде? - да не треба да отварам цела шал табла за едно мочано казанче?
--- надополнето: 2 декември 2013 во 21:45 ---
едит - денеска приметив малце кога загреа колата ( на не пуштено парно ) - го свртев парното само напред према возачот да дува и приметив како малце дим да испушта т.е пареа... можно е да е казанчето ама толку да магли :\
Zaboraviv da kazam, ako ne se zatne hladnjaceto so sredstvo treba komplet cela plastika i tabla napred da se vadi,barem kaj drugite koli e taka za alfa Y ne znam. Proveri da ne ti gi duva crevata, na fiatite od toa godiste cesta pojava e duvnat dihtung na glava i zaradi toa pukaat cevki, creva i hladnjaci. se nadevam deka ova ne e slucaj kaj tebe.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
Verojatno tece,ako ima antifriz ke smrdi vnatre na antifriz. mozebi odnekade kape nadvoresna voda vnatre vo kukisteto od kazanceto (hladnjakot za parno).
--- надополнето: 2 декември 2013 во 21:59 ---
Kontroliraj go nivoto na antifriz, ako go gubi ondak tece. I za tebe vazi istoto, ako tece turi sredstvo za zatnuvanje vo hladnjakot.
--- надополнето: 2 декември 2013 во 22:02 ---

Jugo se kupue isklucivo 55ka so 5 brzini od 89-92 koga uste bese jugoslavija, ovie se najdpogodeni ama veke se stari i tesko da se najde nekoe asalno i socuvano. Od 93 nagore se sve kanti i ne se isplaka da se kupue.
--- надополнето: 2 декември 2013 во 22:06 ---

Zaboraviv da kazam, ako ne se zatne hladnjaceto so sredstvo treba komplet cela plastika i tabla napred da se vadi,barem kaj drugite koli e taka za alfa Y ne znam. Proveri da ne ti gi duva crevata, na fiatite od toa godiste cesta pojava e duvnat dihtung na glava i zaradi toa pukaat cevki, creva i hladnjaci. se nadevam deka ova ne e slucaj kaj tebe.
не е алфа туку е ланчија Y а инаку моторот и е ФИАТ ПУНТО исти.... цревата не ги дува никаде - за дихтунгот на глава... скептик сум зашо ке меша уље и вода или ке ја фрла водата низ ауспух ама ај да не лупам на памет ке видиме ке одам деновиве на мајстор па ке видиме шо ке искочи
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
не е алфа туку е ланчија Y а инаку моторот и е ФИАТ ПУНТО исти.... цревата не ги дува никаде - за дихтунгот на глава... скептик сум зашо ке меша уље и вода или ке ја фрла водата низ ауспух ама ај да не лупам на памет ке видиме ке одам деновиве на мајстор па ке видиме шо ке искочи

Абе веројатно ти пушта некаде,некое црево,или некоја стега не си ја стегнал убаво кога си менувал антифриз.Пред да смениш антифриз како беше?Ти маглеа ли џамовите?Одма они дихтунзи,семеринзи,глави.Почни едно по едно да ги елиминираш работите.Казанчето ти има пуштено,доле кај совозачкото седало има ли вода кај теписончето?
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Дечки предлог за некое количе до 1000~ евра со серво?? :)
Цитроен зх,ксантиа
Опел астра
Фиат браво,брава
Сеат ибица
Шкода фелиција....................
Ако не ти се брза можеш и за 700-800 евра да ги најдеш
--- надополнето: 2 декември 2013 во 23:21 ---
не е алфа туку е ланчија Y а инаку моторот и е ФИАТ ПУНТО исти.... цревата не ги дува никаде - за дихтунгот на глава... скептик сум зашо ке меша уље и вода или ке ја фрла водата низ ауспух ама ај да не лупам на памет ке видиме ке одам деновиве на мајстор па ке видиме шо ке искочи
Па нели сега брзо менеше дихтун на глава.
Или немаш среќа со колите или се тролаш мислејќи дека си паметен!
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Цитроен зх,ксантиа
Опел астра
Фиат браво,брава
Сеат ибица
Шкода фелиција....................
Ако не ти се брза можеш и за 700-800 евра да ги најдеш
--- надополнето: 2 декември 2013 во 23:21 ---

Па нели сега брзо менеше дихтун на глава.
Или немаш среќа со колите или се тролаш мислејќи дека си паметен!

Абе сега брзо ја зема колава.Си го помешал со некој друг.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
Цитроен зх,ксантиа
Опел астра
Фиат браво,брава
Сеат ибица
Шкода фелиција....................
Ако не ти се брза можеш и за 700-800 евра да ги најдеш
--- надополнето: 2 декември 2013 во 23:21 ---

Па нели сега брзо менеше дихтун на глава.
Или немаш среќа со колите или се тролаш мислејќи дека си паметен!
менував на нисанот на татко ми - оваа е моја и е ланчија... мислам дека и претходно во постовите пишува дека се работеше за нисан...
--- надополнето: 3 декември 2013 во 18:30 ---
Абе веројатно ти пушта некаде,некое црево,или некоја стега не си ја стегнал убаво кога си менувал антифриз.Пред да смениш антифриз како беше?Ти маглеа ли џамовите?Одма они дихтунзи,семеринзи,глави.Почни едно по едно да ги елиминираш работите.Казанчето ти има пуштено,доле кај совозачкото седало има ли вода кај теписончето?
незнам немам приметено - после ке одам да видам дали има вода и баш ако има т.е ако пушта казанчето ке биде плавкаста боја пошто таков е антифризот
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.759
Поени од реакции
9.882
Ај некој да ми помогне на слепо ако може.
Корсата ми тропа од лева страна,звукот како да доаѓа од под маската,се приметува само по нерамни патишта на автопат нема да тропа.Прашав тројца мајстори сите различно ми викаат да ги ебам у занатот,еден вика стабилизаторите се,друг амортизерот,трет гума некоја не го разбрав добро дали кажа од амортизет или буфер.Четврт па ме заеба кажа дека е јабучицата,али купив нова и сменив пак тропа не е до неа. :notworthy:
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
817
Поени од реакции
170
Ај некој да ми помогне на слепо ако може.
Корсата ми тропа од лева страна,звукот како да доаѓа од под маската,се приметува само по нерамни патишта на автопат нема да тропа.Прашав тројца мајстори сите различно ми викаат да ги ебам у занатот,еден вика стабилизаторите се,друг амортизерот,трет гума некоја не го разбрав добро дали кажа од амортизет или буфер.Четврт па ме заеба кажа дека е јабучицата,али купив нова и сменив пак тропа не е до неа. :notworthy:

Stara kola i mlada zena se zijan rabota. Sreduvaj go toa sto tropka da ne ti izleze trkalo po pat.
Opasno e. Sekoj saka da kupi kola za 1000-2000 EUR i da ja vozi 10 godini i samo da sipuva benzin.
Za pocetok da si znaes deka amortizer posle 3-4 godini ne e ni 30% efektiven.
Gumite (buferite) se podlozni na stareenje i ako kolata bila vozena (ne garazirana) i tie se vtvrdnuvaat i posle tropaat.
Jabucicite isto taka od zamor na materijal i losi patista popustaat.
Odi na centriranje prednica i tie ke ti kazat sto kako.
Posle promena na bilo kakov del na prednica zadolzitelno da ja centriras zasto posle ke ti jade neramnomerno gumi i sl.
A ako ti e skapo da ja odrzuvas togas parkiraj si ja kolata i vozi se so avtobus. (ili idi peski - najeftino e).
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.759
Поени од реакции
9.882
Stara kola i mlada zena se zijan rabota. Sreduvaj go toa sto tropka da ne ti izleze trkalo po pat.
Opasno e. Sekoj saka da kupi kola za 1000-2000 EUR i da ja vozi 10 godini i samo da sipuva benzin.
Za pocetok da si znaes deka amortizer posle 3-4 godini ne e ni 30% efektiven.
Gumite (buferite) se podlozni na stareenje i ako kolata bila vozena (ne garazirana) i tie se vtvrdnuvaat i posle tropaat.
Jabucicite isto taka od zamor na materijal i losi patista popustaat.
Odi na centriranje prednica i tie ke ti kazat sto kako.
Posle promena na bilo kakov del na prednica zadolzitelno da ja centriras zasto posle ke ti jade neramnomerno gumi i sl.
A ako ti e skapo da ja odrzuvas togas parkiraj si ja kolata i vozi se so avtobus. (ili idi peski - najeftino e).
Jа сакам да ја направам,али 4 ца бев сите различно ми кажуваат.Ја центрирав пред некој ден,таму кај што ја центрирав ми вика тој ништо нема све си е ОК,а пак тропа.
Немам ја одвишак пари па се да и менувам,затоа и барам да дознаам што конкретно да сменам.
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
817
Поени од реакции
170
najdobro e da si odis vo ovlasten servis, oni ke ti narvat proverka i ke si platis i ke si znaes sto treba da se smeni. Vaka onoj sto e cicija i siromav duplo plakja. Ednas nepotrebno si frlil pari vo veter.
Amortizer, jabucica ili bufer ne se menuva eden. Se preporacuva da se smenat dvata.
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Ај некој да ми помогне на слепо ако може.
Корсата ми тропа од лева страна,звукот како да доаѓа од под маската,се приметува само по нерамни патишта на автопат нема да тропа.Прашав тројца мајстори сите различно ми викаат да ги ебам у занатот,еден вика стабилизаторите се,друг амортизерот,трет гума некоја не го разбрав добро дали кажа од амортизет или буфер.Четврт па ме заеба кажа дека е јабучицата,али купив нова и сменив пак тропа не е до неа. :notworthy:

Да се надоврзам,летвата може.Абе и ја го имам истиот проблем,не се жалам што треба да дадам пари за замена на некој дел,туку се жалам што неможам да најдам добар механичар за да ми даде информација што да сменам.Еден ми вика летва,еден нагибна,еден зглоб.Ист случај како кај тебе.Се изнервирав и така ја возам,нека се гине ако треба.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom