Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
12 декември 2010
Мислења
310
Поени од реакции
101
Оној квалитетен и познат Сааб престана да постои уште во 90тите кога ГМ ја купи и почна да го менува производството, трет пат ќе кажам, произведува Опели (катастрофален квалитет).
Oпелите се катастрофални:facepalm:Aуф се си кажа сега.:icon_lol:


Во контекст на муабетов :)

Застанува едно Рено на семафор до едно Бентли. Возаче на Реното отвара џамо и му свирка на Бентлито и он да го отвори.
Возаче на Реното му вика:
- Абе, да те питам задоволен ле од таа машина?
- Задоволен сам!
- Оти гледам не го возат ногу…
ова ти е супер
 

Yan Gillan

Iron Maiden - my religion
Член од
12 мај 2006
Мислења
642
Поени од реакции
19
Ја запалив денес и си работеше и течеше некаде од ваму:

1.Под каишите




Hmm ondak e nekoe crevo, najvetojatno ili nekoja stega popustila ili puknalo od ladnoto, drugo neznam sto bi mozelo, a poso gleam deka crevata so idat u dodatna i u hladnjak se na drugava strana, najverojatno e crevoto so nosi voda vo motor toa proveri go ubavo na vlezot dali ima stega i u kakva sostojba e...
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.895
Поени од реакции
717
Hmm ondak e nekoe crevo, najvetojatno ili nekoja stega popustila ili puknalo od ladnoto, drugo neznam sto bi mozelo, a poso gleam deka crevata so idat u dodatna i u hladnjak se na drugava strana, najverojatno e crevoto so nosi voda vo motor toa proveri go ubavo na vlezot dali ima stega i u kakva sostojba e...
Фала на одговорот баш утре подетално ќе проверам зашто треба убаво да се бутнам за да видам.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.578
Поени од реакции
7.572
Кој ќе ти ја уважи сега гаранцијата на Сааб?

Worryingly for you and other Saab owners, the manufacturer features heavily at the bottom of the lists for reliability.

In fact, according to statistics by Warranty Direct, 53 per cent of Saab 9-3s (2002 onwards) suffer faults in an average year, with 30 per cent of those claims as a result of electrical problems.
http://www.thisismoney.co.uk/money/experts/article-2068549/Will-I-lose-warranty-Saab-GB-gone-administration.html

My car was booked to go into Saab next week to fix a problem with the power steering under warranty. The dealership have just called me today to advise that the Saab receivers have advised that all warranty work should be suspended
http://www.thisismoney.co.uk/money/cars/article-2076047/Q-A-As-Saab-files-bankruptcy-Sweden-car-warranties-honoured.html

Јас го кажувам она што постојано го читам во најразлични магазини и весници кои се бават со авто-индустријата... Разгледај ќе видиш дека последните 10-15 години се тотална утка на Сааб...тоа е и причината зошто банкротираа.

А за Опел...Опел никогаш не успеа да стане квалитетно германско ауто...

И зошто да наметнувам мислење, човекот праша јас го кажав она што го мислам без никакви обврски и наметнувања...Безвезе ми е кога фурате муабети "абе Сааб банкротира зошто премногу квалитени колите ги правеа..."
 
Член од
10 мај 2010
Мислења
17
Поени од реакции
0
Денеска бев во овластениот сервис на Рено да видам што може да е маката што кумплугот ми тропа кога стискам и подигам, како да допира на некоја пластика, претпоставував дека е нешто безвеза...

Кога они... „горната пумпа од спојката“ требало да се мења, коштала 11000 и кусур. Некоја пластика имало таму, закачувало на неа. Иначе све си било функционално.

Е сеа, пошто ништо не разбирам од коли :confused: , знае ли некој да ми каже што е муабетов овде, ме возат ли тие во сервис?
И за тие што имате Рено, каде ја носите колата на сервис, ми се смучи од овие во официјалниот...

А да, се работи за Клио 1.5 ДЦИ, 2008 година...
 
Член од
29 септември 2011
Мислења
94
Поени од реакции
11
Денеска бев во овластениот сервис на Рено да видам што може да е маката што кумплугот ми тропа кога стискам и подигам, како да допира на некоја пластика, претпоставував дека е нешто безвеза...

Кога они... „горната пумпа од спојката“ требало да се мења, коштала 11000 и кусур. Некоја пластика имало таму, закачувало на неа. Иначе све си било функционално.

Е сеа, пошто ништо не разбирам од коли :confused: , знае ли некој да ми каже што е муабетов овде, ме возат ли тие во сервис?
И за тие што имате Рено, каде ја носите колата на сервис, ми се смучи од овие во официјалниот...

А да, се работи за Клио 1.5 ДЦИ, 2008 година...
Vujko mi ima Bmw 530d (manual) 2008 godina i isto mu cukase nesto na kumplugot pa bese vo makkar i mu kazaa deka e od mnogu opteretuvanje pri snegot...i kaj tebe moze da e toa od ''slajfovanjeto'' po snegot :)
 
Член од
10 мај 2010
Мислења
17
Поени од реакции
0
i kaj tebe moze da e toa od ''slajfovanjeto'' po snegot :)
Тешко да е тоа, не ми шлајфна ниеднаш, со зимски гуми возев и внимателно. Али се совпаѓа моментот, за време на снегот ми се појави првпат. Што направија со колата на вујко ти?
 
Член од
11 декември 2010
Мислења
408
Поени од реакции
210
Уф јака кола било ова,особено за оваа цена. од 4500 евра.Ако е уште на наши таблици за таа цена,едноставно колата е топ.
Цената е на половна кола и е од 4.000 евра па до .. во Германија и сл држави значи со царина, регистрација и сл некаде 6000 евра, јас тоа што го гледав беше 4.900 евра во Германија, 2003 година дизел 2,2 со 125 коњски сили.И мислам дека цената е океј во споредба со конкуренцијата пример BMW 3 од тие години (1999-2004), Mercedes-Benz C класа, Audi A4 и сл модели.

Кој ќе ти ја уважи сега гаранцијата на Сааб?

http://www.thisismoney.co.uk/money/experts/article-2068549/Will-I-lose-warranty-Saab-GB-gone-administration.html

http://www.thisismoney.co.uk/money/cars/article-2076047/Q-A-As-Saab-files-bankruptcy-Sweden-car-warranties-honoured.html

Јас го кажувам она што постојано го читам во најразлични магазини и весници кои се бават со авто-индустријата... Разгледај ќе видиш дека последните 10-15 години се тотална утка на Сааб...тоа е и причината зошто банкротираа.

А за Опел...Опел никогаш не успеа да стане квалитетно германско ауто...

И зошто да наметнувам мислење, човекот праша јас го кажав она што го мислам без никакви обврски и наметнувања...Безвезе ми е кога фурате муабети "абе Сааб банкротира зошто премногу квалитени колите ги правеа..."
Пријателе, SAAB престана со прозиводство а не со продажба, значи можиш да одиш уште денес и да си купиш SAAB, на ново со што и добиваш гаранција, не знам што зборуваш оствари како го направи ова како не знам SAAB од 1990 да не прави добри коли.А оваа што ти се линковите ако се исти со и авто-магазините што ги читаш, оствари и џабе читаш новинарски штосови и слично.Еве ако ние не сме стручни оди прашај некој мајстор што се разбира од коли па види што ке ти каже за SAAB.

Значи така SAAB не го бива, Opel не го бива, Volvo не го бива а оствари што е добро по твое?

П.С и немој да ми кажиш BMW и Mercedes!
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.578
Поени од реакции
7.572
Никогаш не реков дека Волво не го бива. Реков дека Сааб одамна не прави квалитетни коли како шт некогаш правеше (пред да биде продаден на ГМ) и дека Опел е подпросечен квалитет.

Кој мајстор кај нас ќе ти каже дали го бива Сааб или не кога и самите немаат видено 3 понови Сааби а камоли да ги работат?

Види која цена одат надвор и ќе ти биде јасно дека не се продаваат, разгледај по автомагазините и листите на половни коли кои ги тестираат ќе видиш дека Сааб е далеку од квалитетен.

Отвори на линковите и побарај ќе видиш дека Сааб не ја уважува гаранцијата на новите коли а камоли на старите! Ако престанале со производство, тогаш што продаваат сега?!

Отвори по линковите ќе видиш дека во Англија купувачи на нови Сааб од последниве година две се групираат да ги тужат бидејќи гаранцијата нема кој да им ја уважи.

За мене лично најдобро е само јапонско, од квалитет до ергономија до практичност... Ако разгледаш бројки ќе видиш дека најпродавани возило во САД се јапонските, од кои лидер е Тојота. Комотно може да се каже дека американскиот пазар е најтежок пазар од автомобилската индустрија да се успее...

Топ Гиар имаа посебна статија на голем број тестирани половни автомобили и заклучокот им беше "Ако сакаш колата да ти запали секој ден, купи си јапонско".

Погледни ја листата на АДАК за најдобро покажани половни автомобили на 10 години, број 1 е Порше 911, број 2 Тојота РАВ4...

Она што го кажувам го поткрепувам со бројки и анализи кои лесно можат да се проверат.
 
Член од
1 октомври 2010
Мислења
29
Поени од реакции
0
Citroen ax 1.1i 94 god 44KW mnogu mi trosi... (13 gradcka,7 otvtoreno) so e mnogu mnogu e
Dali nekoj znae do sto bi bilo problemot i sto ima za proverka okolku potrosnjata..
Od sabajle koga ja zapalam kolata mi raboti na 3000 obratai 1 minuta i treba do deka zagrei..
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
12
Поени од реакции
0
drugar neznaci deka sum vo pravo ili treba mene da me slusas, jas da sum na tvoe mesto definitivno mercedes ml, zosto? citam pogore nekoj tamo korejski dzipcinja vakvi onakvi. si videl li podvozje na ml i na primer kia sportage? smesno e da sporedis, ml ima podvozje kako kombe. ml 320 4 matic zakon, se ostanato e tenki vrati, meki limovi, strasna rabota, ova e moe mislenje, pozzzzzzz
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Citroen ax 1.1i 94 god 44KW mnogu mi trosi... (13 gradcka,7 otvtoreno) so e mnogu mnogu e
Dali nekoj znae do sto bi bilo problemot i sto ima za proverka okolku potrosnjata..
Od sabajle koga ja zapalam kolata mi raboti na 3000 obratai 1 minuta i treba do deka zagrei..
Wow што е многу многу е ... однеси ја на мајстор не се зезај, да ми троши 13 литра количе од 1000 кубика ќе си пукам у коленце :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom