Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
29 јули 2005
Мислења
2.973
Поени од реакции
178
Би требало да ти пишува на вратите колку бари треба да ги напумпаш гумите и таму ќе видиш колку теба да ги напумпаш за на отворена вожња и колку треба за градска вожња. Ако нема на вратите најчесто на возачката 100% има во упатсвото ако го имаш
Се работи за Рено Меган II 1.9 дци па по аватаров знаеш сигурно каде се наоѓа тоа? :)
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
893
Кај има вакви чуда и која цена?

За на гумите...



 
Член од
21 април 2009
Мислења
139
Поени од реакции
16
Се работи за Рено Меган II 1.9 дци па по аватаров знаеш сигурно каде се наоѓа тоа? :)
Тоа се наога во книгичката шо ја даваат со колата. За Мегане 1.9 дЦи притисокот треба да биде:
за 195/65 R15, 205/55 R16 H и 205/55 R16 V
за градска 2,2 предни 2,0 задни
за отворено 2.4 предни 2.0 задни
А за гума 205/50 R17 V притисокот треба да биде:
за градска 2,3 предни 2.0 задни
за отворено 2,5 предни 2,0 задни
Тоа е тоа, се надевам дека помогнав.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Кај има вакви чуда и која цена?
За на гумите...
Имам видено... ама да ме отепаш не ми текнало да прашам за цена.... нити пак сега можам да се сетам кај ги видов.

Ќе прајш олд скул филм?
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
893
Имам видено... ама да ме отепаш не ми текнало да прашам за цена.... нити пак сега можам да се сетам кај ги видов.

Ќе прајш олд скул филм?
Абе имам разбрано дека овој од Крклино во Карпош продавницата имал. 3000 денари комплет... :cautious::confused:

Иначе да...деновиве и нови раткапни ќе му купам...и некаде август месец ќе го носам на средвање :)
 

proud_89

Legenden sterben nie!
Член од
17 јануари 2011
Мислења
147
Поени од реакции
87
Нормална работа...
--- надополнето: Jun 2, 2011 10:01 PM ---

Уживај, кога ќе мерите компресија, а тоа е со едно апаратче што го има во речиси сите поопремени продавници за автоделови. Се става на местото на свеќиците и се вергла колата и тоа покажува компресија. Проверете на секој цилиндар посебно. Ама чим викаш дека бил мадафакер...нема шо...
Мерено компресија. На сите е 8.1 освен на првиот цилиндар кај што копмресијата е 1 :confused:
Мајсторов не ми се нафаќа пошто нема време да го отвори моторот, али по него најверојатно е отидена кариката и издувен вентил. Чаре? Некој што нема да ме убие за оваа поправка а што е добар? :)
Ми препорачаа во Чаир на Џон Кенеди после верото али некој што има искуство со отварање мотор да ми даде мислење! :)
Пошто вака југото ми испадна дека го возам со 3 цилиндри хахаха :)
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
893
Тоа се наога во книгичката шо ја даваат со колата. За Мегане 1.9 дЦи притисокот треба да биде:
за 195/65 R15, 205/55 R16 H и 205/55 R16 V
за градска 2,2 предни 2,0 задни
за отворено 2.4 предни 2.0 задни
А за гума 205/50 R17 V притисокот треба да биде:
за градска 2,3 предни 2.0 задни
за отворено 2,5 предни 2,0 задни
Тоа е тоа, се надевам дека помогнав.
Плус забораваме дека ако си товарен со 2-ца назад или 3-ца притисокот на задните треба да биде минимум за 0,1 бар повисок
--- надополнето: Jun 6, 2011 1:08 PM ---
Мерено компресија. На сите е 8.1 освен на првиот цилиндар кај што копмресијата е 1 :confused:
Мајсторов не ми се нафаќа пошто нема време да го отвори моторот, али по него најверојатно е отидена кариката и издувен вентил. Чаре? Некој што нема да ме убие за оваа поправка а што е добар? :)
Ми препорачаа во Чаир на Џон Кенеди после верото али некој што има искуство со отварање мотор да ми даде мислење! :)
Пошто вака југото ми испадна дека го возам со 3 цилиндри хахаха :)
Бре, бре...не се нафаќал оти немал време. Дебилна работа бе не ми се верува.
Ти реков јас...немаш компресија. И таа 8.1 е чорба. Треба 9.2 да биди!
За Скопје не знам многу мајстори, пиши му на онак тој има еден спремен тим во Ново Лисиче, кај пералните (В.С.Бато) ако тие ти се нафатат да ти го средат количето.
 
Член од
29 јули 2005
Мислења
2.973
Поени од реакции
178
Тоа се наога во книгичката шо ја даваат со колата. За Мегане 1.9 дЦи притисокот треба да биде:
за 195/65 R15, 205/55 R16 H и 205/55 R16 V
за градска 2,2 предни 2,0 задни
за отворено 2.4 предни 2.0 задни
А за гума 205/50 R17 V притисокот треба да биде:
за градска 2,3 предни 2.0 задни
за отворено 2,5 предни 2,0 задни
Тоа е тоа, се надевам дека помогнав.
Кај мене во таа книгата баш тие страници ми фалат и затоа прашувам. На интернет неможев никако да барам, по форуми барав исто така неможев да најдам. Мене конкретно ме интересираше за 205/50 Р17, но како што реков ќе се оди на долг пат, 2-ца луѓе, многу багаж и + закачен точак позади. Значи најидеално би било некаде 2.5 предни и 2.2 задни?!
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
893
Кај мене во таа книгата баш тие страници ми фалат и затоа прашувам. На интернет неможев никако да барам, по форуми барав исто така неможев да најдам. Мене конкретно ме интересираше за 205/50 Р17, но како што реков ќе се оди на долг пат, 2-ца луѓе, многу багаж и + закачен точак позади. Значи најидеално би било некаде 2.5 предни и 2.2 задни?!
Ако си товарен толку ...комотно можиш така...
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
716
Бре, бре...не се нафаќал оти немал време. Дебилна работа бе не ми се верува.
Ти реков јас...немаш компресија. И таа 8.1 е чорба. Треба 9.2 да биди!
За Скопје не знам многу мајстори, пиши му на онак тој има еден спремен тим во Ново Лисиче, кај пералните (В.С.Бато) ако тие ти се нафатат да ти го средат количето.
онак веќе не е онак... туку.. (читај аватар)...

туку за што кола беше муабетов? се се средува и се се оправа... значи... кога се отвара мотор мењај комплет карики на сите 4 клипа а не само на едниот... греота е... тоа е прво... второ, ако не е карика, тогаш е сигурно некој вентил, нај често издувен.. може да се репи со мењање на вентилот и се ке си биде во ред... од фабричната компресија 9,2 до падот 8,1 и не е толку страшно. тој мотор би требало да тера уште доста време... јас имам измерено мотори, поготово заставини што со 4,5 бари палат и работат... е сега, не влече онака саглам, трокира по малку на нагло давање гас, ама си брка работа... (и троши уље по малку се разбира) ама тоа на пад на компресија на пола... она што се вели е околу 10% пад на компресија и не е страшна работа... моли бога да биде вентил а не карики... за поевтино да пројдеш нели...

ако си заинтересиран кај мајсториве мои да те препорачам и да ја средат колата онака брзо брзо... со таква компресија на еден клип, сигурно и троши повеке... и тоа повеке за 20 до 30%... удри на есап, по пројдени 500 километри дека инвестицијата за сервис на вентил се враќа.... како и да е, ако ве интересира, јавете се на мајстор боро тел: 070-547-673 или 077-727-802 и кажете му дека алек ве пратил и ви го дал бројот... за да добиете на ургентност, т.е. да си фатите ред побрзо... боро подигал од мртви и сервисирал коли од кои многу мајстори се откажале... и ги поседува 2-те нај битни особини:
-прецизен и детален во работата
-не е со соништа да се збогати преку ноќ, т.е. реалене во наплатата за работа односно да не речам евтинџија е...
 

proud_89

Legenden sterben nie!
Член од
17 јануари 2011
Мислења
147
Поени од реакции
87
онак веќе не е онак... туку.. (читај аватар)...

туку за што кола беше муабетов? се се средува и се се оправа... значи... кога се отвара мотор мењај комплет карики на сите 4 клипа а не само на едниот... греота е... тоа е прво... второ, ако не е карика, тогаш е сигурно некој вентил, нај често издувен.. може да се репи со мењање на вентилот и се ке си биде во ред... од фабричната компресија 9,2 до падот 8,1 и не е толку страшно. тој мотор би требало да тера уште доста време... јас имам измерено мотори, поготово заставини што со 4,5 бари палат и работат... е сега, не влече онака саглам, трокира по малку на нагло давање гас, ама си брка работа... (и троши уље по малку се разбира) ама тоа на пад на компресија на пола... она што се вели е околу 10% пад на компресија и не е страшна работа... моли бога да биде вентил а не карики... за поевтино да пројдеш нели...

ако си заинтересиран кај мајсториве мои да те препорачам и да ја средат колата онака брзо брзо... со таква компресија на еден клип, сигурно и троши повеке... и тоа повеке за 20 до 30%... удри на есап, по пројдени 500 километри дека инвестицијата за сервис на вентил се враќа.... како и да е, ако ве интересира, јавете се на мајстор боро тел: 070-547-673 или 077-727-802 и кажете му дека алек ве пратил и ви го дал бројот... за да добиете на ургентност, т.е. да си фатите ред побрзо... боро подигал од мртви и сервисирал коли од кои многу мајстори се откажале... и ги поседува 2-те нај битни особини:
-прецизен и детален во работата
-не е со соништа да се збогати преку ноќ, т.е. реалене во наплатата за работа односно да не речам евтинџија е...
Да да троши повеќе од кога е вака колата. Иначе се работи за мотор од југо 55 :) Деновиве да легне некој денар на сметка и ќе го побарам мајсторов. Фала во секој случај за информацииве, и да се надевам дека е некој вентил. Иначе при вајѓање на свеќицата од тој цилиндар кај што беше компресијата 1, на свеќицата имаше бензин(т.е мирисаше на бензин) а не беше замастена со уље. И беше парче направена, мислам изгорена онака асално!
Фала уште еднаш
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
716
Да да троши повеќе од кога е вака колата. Иначе се работи за мотор од југо 55 :) Деновиве да легне некој денар на сметка и ќе го побарам мајсторов. Фала во секој случај за информацииве, и да се надевам дека е некој вентил. Иначе при вајѓање на свеќицата од тој цилиндар кај што беше компресијата 1, на свеќицата имаше бензин(т.е мирисаше на бензин) а не беше замастена со уље. И беше парче направена, мислам изгорена онака асално!
Фала уште еднаш
југо 55??? пфффффф..... во 18ч го отвара во 22 си го зимаш направено ако е вентил а ако е клипови другиот ден евентуално
 
Член од
21 април 2009
Мислења
139
Поени од реакции
16
Кај мене во таа книгата баш тие страници ми фалат и затоа прашувам. На интернет неможев никако да барам, по форуми барав исто така неможев да најдам. Мене конкретно ме интересираше за 205/50 Р17, но како што реков ќе се оди на долг пат, 2-ца луѓе, многу багаж и + закачен точак позади. Значи најидеално би било некаде 2.5 предни и 2.2 задни?!
Јас ја имам книгата во PDF формат аама на англиски е, ако сакаш ќе ти ја пратам некако
 

ЅОНЕ

сакам скопско
Член од
25 јануари 2007
Мислења
588
Поени од реакции
31
Потребен ми е сет: потисна ламела друг лагер , за шкода октавија 1.9 тди . Секоја информација за квалитет и цени се добредојдени. Фала !
 

Kajgana Shop

На врв Bottom