Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
4 мај 2007
Мислења
598
Поени од реакции
208
Момци, да ми препорачате од каде во Скопје да купам филтер за клима и филтер за уље за Сеник 1.9 dci ?
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Сакам да земам кола од Бугарија. Имам две прашања.

1. Колку е царина за Меган 1.9. 131 коња 2009 година?
2. Слушнав дека бугарите правеле некои фори, ти давале фалц документи за колата и на граница кога ќе стигнеш ти викаат дека е крадена и дека документите не се оригинални...некој да слушнал нешто вакво???
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Сакам да земам кола од Бугарија. Имам две прашања.

1. Колку е царина за Меган 1.9. 131 коња 2009 година?
2. Слушнав дека бугарите правеле некои фори, ти давале фалц документи за колата и на граница кога ќе стигнеш ти викаат дека е крадена и дека документите не се оригинални...некој да слушнал нешто вакво???
Царина неможе никој да ти каже,пошто се гледа во тој специјален каталог..Да прашаш некој што царинел приближно иста кола како оваа..Бугари како бугари,отвори си очите,или незнам дали да ја однесеш во полиција таму да ја проверат по број на мотор и шасија..Незнам ни дали ќе ти дозволат..[DOUBLEPOST=1401199699][/DOUBLEPOST]
Момци, да ми препорачате од каде во Скопје да купам филтер за клима и филтер за уље за Сеник 1.9 dci ?
Де бе па ти,во секоја продавница за автоделови има секакви филтри..За воздух филтерот нека ти биде Хенгст,тие демек најдобри се,а за масло,еми тури таму некој за 3-4 стотки,филтер како филтер,потрошен материјал е..Ако ги брка работи,Лукена посети ги,кај саемот имаат продавница,едни од најефтините се..Мада ако живееш во Ѓорче пример,не ти се ни исплаќа да идеш.
 
Член од
4 март 2009
Мислења
604
Поени од реакции
442
Момци, да ми препорачате од каде во Скопје да купам филтер за клима и филтер за уље за Сеник 1.9 dci ?
Процит се викаше продавницата кај што купував филтри и масла за Пежото, додека го имав, тие имаа за сите француски возила.Тоа се наоѓа спроти Веро(Џамбо).
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
Момци, да ми препорачате од каде во Скопје да купам филтер за клима и филтер за уље за Сеник 1.9 dci ?
во населба лисиче, спроти полицијата, ако доаѓаш од центар, ке влезеш десно во една од улиците, возиш до крај и излегуваш на улица што вози паралелно со главната улица. прашај некој кај се наоѓа ФИЛТО. тоа е во куќа во сутеренски дел еден побајаги голем магацин. специјализирани се само за филтери. има буквално за сите возила и не ретко има и избор со кој квалитет сакаш да биде.
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.241
Поени од реакции
19.440
На колку време се препорачува замена на филтерот за гориво?(се работи за Ауди А4 1.9ТДИ 98 ма година)...
 

Благоев

The Spartan General
Член од
8 јануари 2014
Мислења
1.357
Поени од реакции
2.087
На колку време се препорачува замена на филтерот за гориво?(се работи за Ауди А4 1.9ТДИ 98 ма година)...
25-30 000 Километри. Без разлика за кое возило станува збор. Јас го менам на секое второ менење масло. Да ми е мирна главата. Последен пат кога менував немаше капка вода или гнасотии во него. Чист беше како солза, ама му дојде времето. :)
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.822
Поени од реакции
2.914
На колку време се препорачува замена на филтерот за гориво?(се работи за Ауди А4 1.9ТДИ 98 ма година)...
Па зависи каков е квалитетот на филтерот со оглед дека во МК има многу фалсификати авто-делови затоа најубаво на 10 000 км да менуваш и на раат ќе си инаку и јас имам Ауди А4 1.9 ТДи од 2003 год. и јас си направив така и на раат сум.
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Дечки да ве прашам нешто. На видеово
на 0:13 кога ќе даде контакт се палат некои сијалички кои потоа се гасат после неколку секудни. Лево на видеово има четири светла и последното е кола со клуч. Направен е сервис на колата, сменети се затегачи, каиши, масло. Пред да биде ова сменето сијаличката се палеше и гасеше ко што треба, а сега не се гаси се додека не ја запалиш колата. Лошо ли е тоа и има ли начин да се среди?
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Дечки да ве прашам нешто. На видеово
на 0:13 кога ќе даде контакт се палат некои сијалички кои потоа се гасат после неколку секудни. Лево на видеово има четири светла и последното е кола со клуч. Направен е сервис на колата, сменети се затегачи, каиши, масло. Пред да биде ова сменето сијаличката се палеше и гасеше ко што треба, а сега не се гаси се додека не ја запалиш колата. Лошо ли е тоа и има ли начин да се среди?
Toa e verojatno sijalickata za kodirano palenje. Ako si pali i raboti kolata vo red i se gasi sijalickata koga ke zapali nemaj gajle. Ako e nesto rasipano kaj kodiranoto palenje sijalickata ke sveti ili ke trepka megju voznja i kolata ili nema voopsto da saka da zapali, ili ke zapali pa ke gasi ili secka posle nekolku sekundi.
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Toa e verojatno sijalickata za kodirano palenje. Ako si pali i raboti kolata vo red i se gasi sijalickata koga ke zapali nemaj gajle. Ako e nesto rasipano kaj kodiranoto palenje sijalickata ke sveti ili ke trepka megju voznja i kolata ili nema voopsto da saka da zapali, ili ke zapali pa ke gasi ili secka posle nekolku sekundi.
Чим не е страшно добро е :) Фала ти
 
Член од
16 јули 2010
Мислења
2.953
Поени од реакции
1.923
Дечки каде во Скопје - Куманово е најсигурно да се купи моторно масло.
Подобро нека чини 1000 - 2000 ден повеќе ама да е сигурно дека нема да го заебе моторот.
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
Па зависи каков е квалитетот на филтерот со оглед дека во МК има многу фалсификати авто-делови затоа најубаво на 10 000 км да менуваш и на раат ќе си инаку и јас имам Ауди А4 1.9 ТДи од 2003 год. и јас си направив така и на раат сум.
многу е и тоа... максимум на 2.000 километри мењај го...

ало бе... филтер за нафта се менува (фабрички декларирано) помеѓу 80 и 90.000 километри. кое сигурно какви бакрачи го барате на 10 да мењате филтер за нафта... само пари фрлате... филтерот за нафта ако е чкарт ке направи проблем на моторот (поточно на дизните за гориво) а не дека почесто треба да го мењаш. тој ако прави проблем прави и да го мењаш истиот на на 50к и на 10к исто ти е, ништо нема да смениш...
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
330
Поени од реакции
157
Колку би ме чинел зглоб на кола сеат ибица 2009 година да не знаете се случи негден кај 1 саат наеднаш кога тргнав ударив со лева гума предна во шахта пропадната не многу ама сепак има како дупка и изодив 500 метри и кога убацив во прва за да тргнам неќеше по се изгледа е зглоб.А можно е и да е напукнат и држачот на моторот поради тоа што еднаш е удрена директно во камен колата картер и тиа работи се сменети и држачите тогаш се варени.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom