Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
itar pero напиша:
Da ne otvoram nova tema,sakam da uvezam nesto postaro.
Dali voopsto e dozvoleno?
Dali e toa samo do MFS?
Sto prajme ako e nekompletno,ima defekti...?
Ова стави го во совети и прашања и други работи за автомобили. Баш сега ти е актуелна темава. А еве ке ти одговорам. Легално (за да се увези) може да е од `98 па нагоре. Постари нема никакви шанси. Ако е некомплетно или има дефекти исто ти се фаќа. Го царинат според каталог. Колку пиши во каталогот толку. Ако сакаш донеси 5 здрави во возна состојба и 1 крш (иста марка иста година) за сите исто ке платиш царина. А ова за МФС? Што значи? Прв пат го гледам :)
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.702
Поени од реакции
27
Dzish напиша:
Ова стави го во совети и прашања и други работи за автомобили. Баш сега ти е актуелна темава. А еве ке ти одговорам. Легално (за да се увези) може да е од `98 па нагоре. Постари нема никакви шанси. Ако е некомплетно или има дефекти исто ти се фаќа. Го царинат според каталог. Колку пиши во каталогот толку. Ако сакаш донеси 5 здрави во возна состојба и 1 крш (иста марка иста година) за сите исто ке платиш царина. А ова за МФС? Што значи? Прв пат го гледам :)
МФС - Машински Факултет Скопје

Втора работа...можиш да увезиш и од 1992 ако сакаш ...ама да задоволува Euro 3, ABS, велур седишта (е ова е најглупавото), воздушни перници...ИЛИ (ова мислам дека вака) да е било каква (нормално Еуро 3) над 2002...
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Volkswagen напиша:
МФС - Машински Факултет Скопје

Втора работа...можиш да увезиш и од 1992 ако сакаш ...ама да задоволува Euro 3, ABS, велур седишта (е ова е најглупавото), воздушни перници...ИЛИ (ова мислам дека вака) да е било каква (нормално Еуро 3) над 2002...
А таква кола во 92 не правеше никој...100% ти гарантирам дека од 98 нагоре влегуваат сите коли. Бараат 200 mg CO2 максимум или така нешо...
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.702
Поени од реакции
27
Dzish напиша:
Ова е незаконски според законот на Република Македонија и доколку некој по некоја ”случајност” те поткаже што си правел следува затвор:) од 1 до 5 години. А за увоз легално на коли... Моментално влегуваат сите понови од `98.
Ништо не е нелегално!

Ти не ја менуваш шасијата, ти ја менуваш школката на автомобилот, што е совршено легално, менуваш лим!

Ова ти останува од МКД Буба (онај средниот дел, тие патосниците се сечат, нормално можиш се друго околу тој дел да си смениш од германската на пример)


 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Што убаво колата да има класична шасија, а не самоносечка каросерија, а? :)
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Ова веќе е нешо друго. Не сум знаел дека школката на Буба може да се изваде комплет од подвозјето. Вака можеш што сакаш да правиш. Ова не го фаќа законот пошо менваш делови кои немаат број. т.е. број на шасија претпоставувам дека стои на повозјето.
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.702
Поени од реакции
27
Дап, само што во Германија (барем на mobile.de) нема евтини Буби...

Има Буби полно измеѓу 2000 и 3000 евра од 1996 и 1997 година во совршена состојба од Мексико, со EFI 1600 кубика мотор ...милина!
 

rustyblades

Stiff Upper Lip
Член од
19 февруари 2007
Мислења
611
Поени од реакции
35
Volkswagen напиша:
Дап, само што во Германија (барем на mobile.de) нема евтини Буби...

Има Буби полно измеѓу 2000 и 3000 евра од 1996 и 1997 година во совршена состојба од Мексико, со EFI 1600 кубика мотор ...милина!
Pa donesi si nekoja od mexico. Glaven fraer ke si :)
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Јас ке ја донесам.Само да има некој да ја купи од таму... :)
 
Член од
12 февруари 2007
Мислења
892
Поени од реакции
4
Dzish напиша:
Ова стави го во совети и прашања и други работи за автомобили. Баш сега ти е актуелна темава. А еве ке ти одговорам. Легално (за да се увези) може да е од `98 па нагоре. Постари нема никакви шанси. Ако е некомплетно или има дефекти исто ти се фаќа. Го царинат според каталог. Колку пиши во каталогот толку. Ако сакаш донеси 5 здрави во возна состојба и 1 крш (иста марка иста година) за сите исто ке платиш царина. А ова за МФС? Што значи? Прв пат го гледам :)
Mislev na oldtajmer.
To ne e za euro 3 ili 4.
Sto prajme togas?
Koj bi dal homologacija i bi odredil carina,ako kolata e postara od katalogot?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Според постоечките закони, олдтајмер нема шанси да увезеш. На Балканов (и пошироко) само ние немаме законска рамка за увоз на таков вид возила.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
True true... Нема теорија да го увезиш мада има една дупка во законот. Еве како би можело...
1) Да ја купиш колата да ја донесеш на цол табли и да ја чуваш само в гаража. (би те коштало Х сума на пари)
2) Или да направиш се она под 1 и на крај да ја дадеш поклон на државата. Ке стои 5-6 години по магацини (ако немаш некој да ти ја убрза работата) и на крај ке излезе на лицитација (ако не му се бендиса на некој голем па да ја претопат има 5-6 низ битола такви си ги возат полицијата за нејзини потреби, или пола деловите да и фалат). И ке ти ја продаваат по некоја 3Х почетна цена, и на крај некој 99,9% ке даде повеќе пари од тебе. т.е. и без кола и без пари.
Решение: земаш сам вадиш буквално се што се вади од шасијата (да остани само гол лим, врати и тркала да личи на кола). Го даваш поклон лимот и излегува на лицитација. Никој нема да го купи (многу логично фалат 1000001 дел кој никаде ги нема) и ке си ја купиш сам по багателна цена (300-400 евра). За моторот прајш увоз на резервни делови и решен ти е проблемот. Ама (мора да има едно ама) еве и тоа ке го расипат т.е. ке се празнат складовите комплет од такви работи.
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.702
Поени од реакции
27
Затоа најубаво е со Бубите...

Си ја носиш со германски табли ни увоз ни ништо...

Си купваш некоја на умрено Буба ...си ја префрлуваш школката, разни делови, моторот, ...ќе те фати 2000-3000 евра ама ќе возиш 10 годишна класика:) и ќе бидиш шема во градот. Ќе се води како 30+ годишна кола а ќе имаш школка едвај 10 години стара...

God Bless Ferdinand Porsche :)
 
Член од
9 февруари 2007
Мислења
441
Поени од реакции
61
ej dali zneete nekoj sajt kade sto ke mozes da im pratis slika so nekoja kola i tamo da ti ja napraat so spojleri ili na bilo kakov nacin da ja napravat sportski ili pak ako postoi takva strana nie so surfame da praime ??????
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
mihajlo101 напиша:
ej dali zneete nekoj sajt kade sto ke mozes da im pratis slika so nekoja kola i tamo da ti ja napraat so spojleri ili na bilo kakov nacin da ja napravat sportski ili pak ako postoi takva strana nie so surfame da praime ??????
Jebote prasanje...aj zemi preformuliraj go....:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom