Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
10 март 2007
Мислења
404
Поени од реакции
17
здраво,сакам да купам опел корса од 2001 или 2002 бензин 1.0 или 1.2,па сакам да слушнам мислење од некој што имал искуство и познавање за овој модел ,фала
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
здраво,сакам да купам опел корса од 2001 или 2002 бензин 1.0 или 1.2,па сакам да слушнам мислење од некој што имал искуство и познавање за овој модел ,фала
Јас имам искуство со мојата корса б 1.0 12V, викаат дека повеќе се погодени б корсите отколку поновите ц модели ... мада ако сакаш да земаш гледај што помала километража, обавезно клима, се гледа кола кога е сочувана, исто така ако не се разбираш однеси ја на сервис, јас ја однесов ми даде зелено светло и ја земав :) со 60.000 тина поминати км, 2000 год .. потрошувачка на отворено 4.5-4.7 литри, во град јбг неизбежно е повеќе да троши околу 6.5 негде, за одржување се ефтини, поскап е сензорот за проток на воздух околу 80 евра орг, 1.0 моделот ти е на ланец не е со каиш, се на се ефтини за одржување и не трошат многу, 1.0 има специфичен звук зошто е со три клипа, додека 1.2 е потивок посмирен (4 клипа)

дај некоја ако си гледал по огласиве да видиме
 
Член од
10 март 2007
Мислења
404
Поени од реакции
17
чекај сеа б моделот до 2000та ли е или како?инаку нема да купувам од тука ке одам во бугарија или итал
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
860
Поени од реакции
413
Турбината ми уклучува на 2400 обртаи (таа е одговорна за коњажата) а јас во град ја возам на 2000 обртаи. Така заштедувам доста. Значи кога тубината не е уклучена помалку ми троши. Е сега кога ќе ме фатат мајките турбината не исклучува ама за тоа побргу уклучува сијаличето за посета на бензинска :)


Znaci lele majko, so sila se pravis deka ne razbiras ili stvarno ne razbiras?... koga ke te fatat majkite bratko ne ti trosi povise zatoa sto turbinata ti ukljucila, tuku zatoa sto go cedis do 4000+ vrtezi... Izvadi mu ja turbinata ( mozes slobodno ) i neka ti bide 60 konja, max- vrtezen moment namesto od 2400 neka ti bide dostapen duri od 3200 i zemi zbrkaj ja pak so cedenje do 4500 vrtezi, stegni ja kolku sto moze da ide, pa kosata ke ti se krene koga ke vidis 15 litri nasproti tie 9 sto gi spomnuvas sega... I bez turbinata ke ti ide pak do 180-190 km/h, ama kolku ke i treba da dojde samo do 100ka pa uste kolku do 180 i ako so turbinata na 180 ti se vrti so 3800-3900 vrtezi, bez turbinata ke ti se vrti isto tolku, ama na 150 km/h, sto znaci deka ako so 100 konja ti trosi 10 litra ama brkanje do 200, so 60 konja pak ke ti trosi 10 litri ama so brkanje samo do 160... I zapni ja na ugornica pa da vidis do kolku ke treba da ja zacedis za da smenis brzina... I so 100 konja na 2000 vrtezi u 3ta ides skoro 50 km/h, na 4000 ides 100ka - isto u 3ta, a so 60 konja na 2000 vrtezi u 3ta ke ides dali i 40 km/h, a na 4000 ke ides okolu 70... rasprasaj se ako ne mi veruvas pa ke vidis...
 
Член од
10 февруари 2006
Мислења
385
Поени од реакции
90
Дајте некој контакт или некое место кај што растураат алфи. Ми требаат некои ситници за 156 - маска за ретровизор , зглоб за возачка врата , капачиња за вентилација...
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.805
Поени од реакции
3.058
да прашам, ова голфов после некое време откако ќе го запалиш се појавува звук со ниска фрекфенција, од што е тоа ? да не е случајно дефект нешо? (си мислам да не се вклучува турбината кога не треба?)
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
да прашам, ова голфов после некое време откако ќе го запалиш се појавува звук со ниска фрекфенција, од што е тоа ? да не е случајно дефект нешо? (си мислам да не се вклучува турбината кога не треба?)
А што е турбина знаеш?
Тоа не е прекидач да се исклучува уклучува.
Таа цело време врти и на ниски обртаи не прави доволно пртисок да осетиш големо убрзање (далеку од тоа да нема удел и на ниски обртаи едноставно нема резон за такво нешто). Со зголемување на обртаите се зголемува и уделот на турбината (за да биде појасно турбината е вртена од издувните гасови на моторот) како расте притисокот што го ствара турбината толку поголемо убрзање се добива. Е сеа моторт има одреден момент каде што вртежниот момен се зголемува надоплнето со турбината тој момент е значително поголем. Поради ова луѓето мислат дека им уклучува турбината или им искчучува.
 
Член од
30 мај 2011
Мислења
552
Поени од реакции
130
Сакам да купам пикап половен 2002-2003 г докај 4000-5000е да ми дадете некој совет,кое возило е најекономично за одржавање,и кое има најмала потрошувачка....Дали да биде бензин или дизел дневно од прилика би поминувал максимум 50км.?
 
Член од
10 февруари 2006
Мислења
385
Поени од реакции
90
Сакам да купам пикап половен 2002-2003 г докај 4000-5000е да ми дадете некој совет,кое возило е најекономично за одржавање,и кое има најмала потрошувачка....Дали да биде бензин или дизел дневно од прилика би поминувал максимум 50км.?
Можам да ти го препорачам Opel Combo, ама немој да е 1.3cdti. Кога ке пуштиш клима нема да тргнеш. А со потрошња пак контра на снагата е одлична.
 
Член од
30 мај 2011
Мислења
552
Поени од реакции
130
Можам да ти го препорачам Opel Combo, ама немој да е 1.3cdti. Кога ке пуштиш клима нема да тргнеш. А со потрошња пак контра на снагата е одлична.
На мене ми е потребно за разнесување на храна,да биде поголемо како доблото нешто и нема да биде товарено повеќе од 100кг.Колкава потрошувачка има Opel Combo-то колкаво е од прилика бидејќи неам заприметено вакво возило кај нас во ск?А и планирам да го увезам од Бугарија јас најдов нешто http://nfs.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?topmenu=1&act=4&adv=11325836063316314&f1=details ми одговара големината но незнам ништо повеќе за ова возило???
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
860
Поени од реакции
413
А што е турбина знаеш?
Тоа не е прекидач да се исклучува уклучува.
Таа цело време врти и на ниски обртаи не прави доволно пртисок да осетиш големо убрзање (далеку од тоа да нема удел и на ниски обртаи едноставно нема резон за такво нешто). Со зголемување на обртаите се зголемува и уделот на турбината (за да биде појасно турбината е вртена од издувните гасови на моторот) како расте притисокот што го ствара турбината толку поголемо убрзање се добива. Е сеа моторт има одреден момент каде што вртежниот момен се зголемува надоплнето со турбината тој момент е значително поголем. Поради ова луѓето мислат дека им уклучува турбината или им искчучува.


Fala bogu... E sega objasni mu go ova na tipot so Astrata pogore, zasto mene ocigledno ne me razbira...
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
На мене ми е потребно за разнесување на храна,да биде поголемо како доблото нешто и нема да биде товарено повеќе од 100кг.Колкава потрошувачка има Opel Combo-то колкаво е од прилика бидејќи неам заприметено вакво возило кај нас во ск?А и планирам да го увезам од Бугарија јас најдов нешто http://nfs.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?topmenu=1&act=4&adv=11325836063316314&f1=details ми одговара големината но незнам ништо повеќе за ова возило???
Имав возено вакво добло едно 100.000 километри. Според мене многу добро се покажа иако е 1300 кубика не гледав проблем со снагата напротив бев изненаден како иде. Дефекти со оглед дека беше гланц ново само потрошни делови и ништо друго. А за стабилност тоа чудо едно е на стража се дигаше на три тркала ко југово на аватар кај мене :свиркам:. Заборавив да напоменам дека беше maxi од најголемите.
 
Член од
30 мај 2011
Мислења
552
Поени од реакции
130
Имав возено вакво добло едно 100.000 километри. Според мене многу добро се покажа иако е 1300 кубика не гледав проблем со снагата напротив бев изненаден како иде. Дефекти со оглед дека беше гланц ново само потрошни делови и ништо друго. А за стабилност тоа чудо едно е на стража се дигаше на три тркала ко југово на аватар кај мене :свиркам:. Заборавив да напоменам дека беше maxi од најголемите.
Колкава потрошувачка има, како се движат деловите за доблото?
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
Колкава потрошувачка има, како се движат деловите за доблото?
Во град над 7 не ми се качи со поагресивно возење, Со нормално возење 6.
Автопат со нормално возење нешто под 5 паѓаше потрошувачка со бркање до 5.5 идеше.
Цена на делови незнам искрајно да ти кажам пошто не мењав ја на фирма беше. Мада сум сигурен дека деловите се поевтини од деловите на француските возила.
 
Член од
10 февруари 2006
Мислења
385
Поени од реакции
90
На мене ми е потребно за разнесување на храна,да биде поголемо како доблото нешто и нема да биде товарено повеќе од 100кг.Колкава потрошувачка има Opel Combo-то колкаво е од прилика бидејќи неам заприметено вакво возило кај нас во ск?А и планирам да го увезам од Бугарија јас најдов нешто http://nfs.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?topmenu=1&act=4&adv=11325836063316314&f1=details ми одговара големината но незнам ништо повеќе за ова возило???
Doblo и Combo се иста класа...
Opel Combo 1.3 CDTi Потрошња по спец : 5.4 , 4.7 , 6.6
 

Kajgana Shop

На врв Bottom