Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
дечки ми треба помош од било кој од вас. значи вака. правам апликација за авто школа ( моментално како дипломски труд ) и ми требаат одредени информации без кои неможам да продолжам понатака.

да бидам конкретен - ми тебаат сите возачки категории кои се достапни во нашава држава. порано беа А Б Ц Д и Е сега има знам Б+е Ц1 и слични категории. покрај тоа ми требаат и оние услови кои ги наведува законов за нив. пример што најдов јас

за А категорија

Мотоцикли со или без бочна приколка. - пропишана возраст - 18 години - претходна катгорија нетреба - забелешка - Смее да управува со А1 и велосипед со мотор

за А1 категорија

Лесни мотоцикли чија работна зафатнина не надминува над 125cc и силата на моторот не надминува над 11kw. - пропишана возраст - 16 години - Смее да управува и со велосипед со мотор

за Б+Е категорија

Комбинација на влечно возило од категорија Б и приклучно возило која комбинација не спаѓа во категоријата Б. - пропишана возраст - 18 години - претходна потребна категорија - Б - забелешка - Смее да управува со Б1, велосипед со мотор, трактор и работна машина.

од прилика вакво нешто ми треба... и уште нешто...

обично авто школиве имаат помали коли затоа што сепак неискусни кандидати ги возат и подобро може да се снајдат со нив па од вас ми треба едно 3/4 типа на коли д ами дадете со точни податоци за нив.. од податоци за автомобилите ми треба:

тип ( се мисли спаѓа во автобус / камион / приколка / автомобил / моторцикл... )
марка
модел
кубикажа
сила на мотор (kW)
во која категорија спаѓа
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
sea uste da kazes deka ima 200 iljadi km i odi otepaj se ako dades tolku pari.

Za tia pari imas punto/corsa dobro zacuvani od 2000/1 godina i po dobri se na izgled.
Да, од увоз со само 108.396 поминати км.
--- надополнето: Aug 25, 2011 11:09 PM ---
дечки ми треба помош од било кој од вас. значи вака. правам апликација за авто школа ( моментално како дипломски труд ) и ми требаат одредени информации без кои неможам да продолжам понатака.

да бидам конкретен - ми тебаат сите возачки категории кои се достапни во нашава држава. порано беа А Б Ц Д и Е сега има знам Б+е Ц1 и слични категории. покрај тоа ми требаат и оние услови кои ги наведува законов за нив. пример што најдов јас
Бујрум... се ти е тука објаснето. Да не луташ, член 231 на 88-ма страна и уште 10-20 надолу.
 
П

Пепси_

Гостин
Да, од увоз со само 108.396 поминати км.
--- надополнето: Aug 25, 2011 11:09 PM ---
Бујрум... се ти е тука објаснето. Да не луташ, член 231 на 88-ма страна и уште 10-20 надолу.
Незнам зошто толку со подсмев ова си го пишал ама се наоѓа добра кола за тие пари, па макар и од увоз да е. Само требе добро да се гледа и правиот човек да го најдиш. А Бравата за таа година не вреде за тиа пари (за мене ).
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
Да, од увоз со само 108.396 поминати км.
--- надополнето: Aug 25, 2011 11:09 PM ---
Бујрум... се ти е тука објаснето. Да не луташ, член 231 на 88-ма страна и уште 10-20 надолу.
фала ти џиш. најдов нешто по страниве на авто школиве што мислам дека ке ми заврши работа.
повели ѕирни ако си заинтересиран
а што е со вториот дел од постот? можеш некои такви информации да ми најдеш од некаде? океј за лесни возила т.е автомобили ке се снајдам и сам ама незнам за мотори камиони и автобуси шо да праам..
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Незнам зошто толку со подсмев ова си го пишал ама се наоѓа добра кола за тие пари, па макар и од увоз да е. Само требе добро да се гледа и правиот човек да го најдиш. А Бравата за таа година не вреде за тиа пари (за мене ).
Гледам со потсмев на будалите шо верват дека колите шо се 10 (или повеќе години) стари имаат по 100-130.000 км. Проста е математиката, тргнете од себе. Јас прам по 10.000 км годишно. Германец/Италјанец нека прај 20.000 км, а сигурно прај појќе особено со возило од средна и висока класа. За 10 години на таа машина има 200.000 км. И никој неможи да ме убеди дека возилата од 199Х година се со прва бројка 1 напред. Да не ги чуваат в гаража Германците за ние да ги возиме?

фала ти џиш. најдов нешто по страниве на авто школиве што мислам дека ке ми заврши работа.
повели ѕирни ако си заинтересиран
а што е со вториот дел од постот? можеш некои такви информации да ми најдеш од некаде? океј за лесни возила т.е автомобили ке се снајдам и сам ама незнам за мотори камиони и автобуси шо да праам..
Имаш се во законот за безбедност, и кое возило во која класа спаѓа, незнам точно да ти кажам на која страна е. Разгледај го.

Инаку на табелата во css-от (ваљда ќе се снајдиш) тури му border: solid 1px #3c3c3c: Поубо ќе изгледа со нормална табела. A да оптимизирај ги сликите да се со иста ширина/висина како што се покажуваат, (моментално ти се двојно поголеми) и сајтот бавно се вчитува.

Тотален лаик сум, молам за одговор, менував гумица на преден зглоб и при тоа се растури еден игличаст лагер на полуосовината,( има 3 такви) мајсторо го состави пак ама една иглица фалеше и ми вика терај нема гајле, има или нема гајле?
Ај да те прашам вака... Имаш 32 заби. Ако ти ги скршам предните два ќе можиш да јадиш нормално без да осетиш разлика?

Исто е и со колата, има гајле, и тоа како... само прашање е кога тој зглоб ќе почни да јавува проблеми. Луфтата што е отворена на местото од едната иглица ќе предизвика ширење понатаму и оштетување (дробење) на сите останати иглици. И оп, ќе си смениш и зглоб за некое време.
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
Ај да те прашам вака... Имаш 32 заби. Ако ти ги скршам предните два ќе можиш да јадиш нормално без да осетиш разлика?

Исто е и со колата, има гајле, и тоа како... само прашање е кога тој зглоб ќе почни да јавува проблеми. Луфтата што е отворена на местото од едната иглица ќе предизвика ширење понатаму и оштетување (дробење) на сите останати иглици. И оп, ќе си смениш и зглоб за некое време.
Зависи од колата може и цела полуосовина да мења (n)
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
Имаш се во законот за безбедност, и кое возило во која класа спаѓа, незнам точно да ти кажам на која страна е. Разгледај го.

Инаку на табелата во css-от (ваљда ќе се снајдиш) тури му border: solid 1px #3c3c3c: Поубо ќе изгледа со нормална табела. A да оптимизирај ги сликите да се со иста ширина/
хах џиш :) не е мој сајтот - од тука откопав информации што ми требаа хаха каков совет ми даде алал да ти е.. незнам дали пишав погоре - правам десктоп апликација. инаку пак не ми даде соодветен одговор на 2от дел од прашањето... ми требаат модел марка тип на возило кубикажа киловати... за тоа прашање мислев - ако знаеш некои со точни информации да ми клажеш ако не ке си барам чаре по интернетов или у краен случај о авто школиве
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
хах џиш :) не е мој сајтот - од тука откопав информации што ми требаа хаха каков совет ми даде алал да ти е.. незнам дали пишав погоре - правам десктоп апликација. инаку пак не ми даде соодветен одговор на 2от дел од прашањето... ми требаат модел марка тип на возило кубикажа киловати... за тоа прашање мислев - ако знаеш некои со точни информации да ми клажеш ако не ке си барам чаре по интернетов или у краен случај о авто школиве
Kо спомна дипломска, одма ме мана дека сајт за авто школа прајш...

Инаку по киловати нема поделба, јасно ти е и самиот пошто и категориите така се поделени. Единствено имаш кај возач почетник ограничување да неможи да вози возило посилно од 73 KW (100 кс). Ауф сношти ама сум бил заспан...

тип : ПМВ
марка : Chevrolet
модел : Spark
кубикажа : 0.8l
сила на мотор (kW) : 34
во која категорија спаѓа : Б
(Истото важи и за Daewoo Matiz, така да ако ти брка работа можиш да го пишиш)

тип : ПМВ
марка : Suzuki
модел : GN 250
кубикажа : 0.250 l
сила на мотор (kW) : 18
во која категорија спаѓа : A

тип : товарно
марка : Mercedes
модел : Atego
кубикажа : 4.250l
сила на мотор (kW) : 125
во која категорија спаѓа : Ц
 
Член од
10 мај 2008
Мислења
280
Поени од реакции
25
Dali nekoj znae kolku moze da cini mercedez 270 e,2002 godine,poloven.. gore dole neke cene ..?
 
Член од
29 август 2011
Мислења
4
Поени од реакции
0
zdravo da ve pitam neshto? bi sakal da zimam pasat avtomobil pa sto mislite okolku potrosuvackata ?
 

Македон91

Благородник
Член од
21 јануари 2009
Мислења
2.134
Поени од реакции
120
Едно прашање: колку би ме чинело да сменам греење/ладење на Опел Астра 1997 година? Бидејќи сегашното едвај да ми работи.. И дали се исплаќа да монтирам клима?
 
Член од
29 август 2011
Мислења
4
Поени од реакции
0
dryzeee mislam deka bez klima ne se moze vo ovie letni gorestini vo makedonija klimata bi te kostala nekade okolku 60 fo 90 EVRA.
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
zdravo da ve pitam neshto? bi sakal da zimam pasat avtomobil pa sto mislite okolku potrosuvackata ?
:pos::pos::pos::pos:

барем да кажеше кој пасат, каков мотор, бензин-дизел, кубикажа и слично... иако на ова прашање до сега имам барем 10 пати одговорено... ај за тебе ке го скратам одговорот во 4-5 збора...
НИ ГОСПОД НЕ ЗНАЕ КОЛКУ ЌЕ ТИ ТРОШИ КАЈ ТЕБЕ
.
.
.
.(y)
 
Член од
17 март 2010
Мислења
64
Поени од реакции
0
Имам лада рива 1500 и особено кога ќе ја запалам од ауспух испушта многу црн чад и се слуша како да пука по малку од ауспух. од што може да биде тоа?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom