Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
Имам лада рива 1500 и особено кога ќе ја запалам од ауспух испушта многу црн чад и се слуша како да пука по малку од ауспух. од што може да биде тоа?
моторот у каква состојба ти е ? - ти троши уље? ај прво провери си тоа па кажи ни. П.С колку има поминато колата?
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Имам лада рива 1500 и особено кога ќе ја запалам од ауспух испушта многу црн чад и се слуша како да пука по малку од ауспух. од што може да биде тоа?
Ако ја возиш на бензин, најверојатно имаш проблем со вода во горивото. Ако е плинара, тогаш барај го Плимонт да ти ја наштима правилно.

моторот у каква состојба ти е ? - ти троши уље? ај прво провери си тоа па кажи ни. П.С колку има поминато колата?
Ако троши масло, вади сив чад, не црн.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
ај од мене едно прашање. не се работи баш за кола туку за радио во кола - значи. иам најобично радио со касети - е сеа. знам дека може на него да се направи нешто за да пушташ музика од мобилен. да бидам по прецизен - се отвара радиото и на некои лемови се приклучува најобичен аукс кабел со излез како на сликава -


кажете ми како можам вакво нешто да направам и дали некој знае да ми објасни што точно треба да правам
П.С ако ова не е можно кажете ми дали има некоја алтернатива да пуштам музика од телефон или друг надворешен плеар - би му дошло нешто како јас да правам на радиото ВЛЕЗ (Input)
--- надополнето: Aug 29, 2011 7:44 PM ---
Ако ја возиш на бензин, најверојатно имаш проблем со вода во горивото. Ако е плинара, тогаш барај го Плимонт да ти ја наштима правилно.

Ако троши масло, вади сив чад, не црн.
хаха сеа глеаш сменил мотор и стаил дизел а пред ремонт е :) знам дека е невозможно ама си направив некоја таква слика па си се посмеав :)

П.С џиш имам видено лада специјал 1500 од старите која по незнам која логика маслото го мешаше со бензинот и верувај МНОГУ ЦРН чад испушташе и на палење и у вожња. незнам како е ова можн ама ти кажувам од лично искуство дека имам видено. после знам ремонт на колата ремонт и се правеше и се си дојде у нормала...
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
ај од мене едно прашање. не се работи баш за кола туку за радио во кола - значи. иам најобично радио со касети - е сеа. знам дека може на него да се направи нешто за да пушташ музика од мобилен. да бидам по прецизен - се отвара радиото и на некои лемови се приклучува најобичен аукс кабел со излез како на сликава -


кажете ми како можам вакво нешто да направам и дали некој знае да ми објасни што точно треба да правам
П.С ако ова не е можно кажете ми дали има некоја алтернатива да пуштам музика од телефон или друг надворешен плеар - би му дошло нешто како јас да правам на радиото ВЛЕЗ (Input)
Ќе си купиш ваква лента, со 3.5 милиметарски џек... се што пушташ како излез на џекот (слушалки) излегува како снимено на касета.



250-300 денари се.

хаха сеа глеаш сменил мотор и стаил дизел а пред ремонт е :) знам дека е невозможно ама си направив некоја таква слика па си се посмеав :)

П.С џиш имам видено лада специјал 1500 од старите која по незнам која логика маслото го мешаше со бензинот и верувај МНОГУ ЦРН чад испушташе и на палење и у вожња. незнам како е ова можн ама ти кажувам од лично искуство дека имам видено. после знам ремонт на колата ремонт и се правеше и се си дојде у нормала...
Најверојатно се работело за нешто друго поебано... маслото кога согорува дава сиво-бел чад на издув кој што многу смрди.

Ако е дизел, чури по default :)
 
Член од
17 март 2010
Мислења
64
Поени од реакции
0
моторот у каква состојба ти е ? - ти троши уље? ај прво провери си тоа па кажи ни. П.С колку има поминато колата?
мислам дека не троши масло зошто откако го сменав пред 2-3000 км понинати немам притурено, и е на нормално ниво, инаку ладата е 2000 год на производство и има поминато околу 85 000, ја возам на бензин
 

Yan Gillan

Iron Maiden - my religion
Член од
12 мај 2006
Мислења
642
Поени од реакции
19
Ќе си купиш ваква лента, со 3.5 милиметарски џек... се што пушташ како излез на џекот (слушалки) излегува како снимено на касета.



250-300 денари се.
Kaj da najdam vakvo znaes???
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
Ќе си купиш ваква лента, со 3.5 милиметарски џек... се што пушташ како излез на џекот (слушалки) излегува како снимено на касета.



250-300 денари се.

:)
иам вакво видено комшија има.. кажи ми од кај можам да земам една ваква ?
 
Член од
30 август 2011
Мислења
22
Поени од реакции
5
baram pomos ! imam opel corsa 2001 BENZINEC i od pred nekolku nedeli mi se pojavi prolbem. potrosuvackata ja krena na visoko nivo, doagja nad 8 l (otvoreno). bev na majstor i kompjuterski mi ja pregledaa no ne bea bas sigurni i mi posocija deka mozebi e senzorot za vozduh. bev na uste eden , a tamu mi rekoa pa deka palenjeto e izmesteno. mi se pobrka glavava od mislenje. mi trosese okolu 5 l a sea ... e strasno ! POMOS
 
Член од
30 август 2011
Мислења
22
Поени од реакции
5
baram pomos ! imam opel corsa 2001 BENZINEC i od pred nekolku nedeli mi se pojavi prolbem. potrosuvackata ja krena na visoko nivo, doagja nad 8 l (otvoreno). bev na majstor i kompjuterski mi ja pregledaa no ne bea bas sigurni i mi posocija deka mozebi e senzorot za vozduh. bev na uste eden , a tamu mi rekoa pa deka palenjeto e izmesteno. mi se pobrka glavava od mislenje. mi trosese okolu 5 l a sea ... e strasno ! POMOS
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
И јас имам опел корса, потрошувачката ми е 5 . Но имам проблем со електрониката. Кога ќе ја запалиш почнува да прави вртежи на моторот милијарда и не ти треба гас само стави ја во прва и сама трга. Значи се мислам да ја праќам по цигари :)
Одам на мајстор ми се смеат, баш пред нив колата си е во ред. Си одам накај дома полудува. Ти се има ова случено?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
baram pomos ! imam opel corsa 2001 BENZINEC i od pred nekolku nedeli mi se pojavi prolbem. potrosuvackata ja krena na visoko nivo, doagja nad 8 l (otvoreno). bev na majstor i kompjuterski mi ja pregledaa no ne bea bas sigurni i mi posocija deka mozebi e senzorot za vozduh. bev na uste eden , a tamu mi rekoa pa deka palenjeto e izmesteno. mi se pobrka glavava od mislenje. mi trosese okolu 5 l a sea ... e strasno ! POMOS
Никој не може вака преку форум да ти ја опраи колата. Добар мајстор ќе го најде проблемот и ќе ти ја среди. Значи распрашај се кој е добар ефикасен и не многу скап сервисер за опел.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
иам вакво видено комшија има.. кажи ми од кај можам да земам една ваква ?
Ko ќе ти дат ваков одговор, ми иди да се отепам
На Бит Пазар порано имаше, еден колега зеде и се пофали, ама тоа лани беше.
Е каде на битпазар? Со терминот не опишуваш баш ништо. Исто ко да ти речам од Битола ја купив бе. Која продавница, поконкретна локација се бара...

Инаку јас ја купив од алфа електроник во Битола, така да најверојатно треба да ја бараш во некоја продавница за компјутерски делови и електроника. За во скопје сигурен сум дека 5-6 продавници има во Бисер, а салам спремна има една во Капиштец (како се викаше тој трговскиот Беверли Хилс???).
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Имаат педерски проблеми Опелите... најверојатно сензорот за воздух (луфт масерот) дава грешни информации па моторот прави лоша смеса (многу бензин). Тоа можи да се среди само во сервис. Ако сакаш да те упатам кај добар сервисер, се договараме на ПП.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.733
Поени од реакции
12.162
И јас имам опел корса, потрошувачката ми е 5 . Но имам проблем со електрониката. Кога ќе ја запалиш почнува да прави вртежи на моторот милијарда и не ти треба гас само стави ја во прва и сама трга. Значи се мислам да ја праќам по цигари :)
Одам на мајстор ми се смеат, баш пред нив колата си е во ред. Си одам накај дома полудува. Ти се има ова случено?
Да али не го гледав како проблем пошто многу кратко трае. Скоро (не баш секој) секој старт знае 3-5 секунди као да турира ама веднаш намалува на отприлика број вртежи во мирување. Мал проблем е тоа за мене кога моторот ми е отиден...дува као Боб Марли али неиссс, моторот е "решлива" работа.

a tamu mi rekoa pa deka palenjeto e izmesteno.
А ме интересира дали електронско палење (по годината, 2001) као што му рекле мајсторите стварно и буквално може да се измести како со обичното?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom