Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.075
колку троши Bmw 525?
Колку ќе му стаиш толку си троши. Германска машина нема заебанција. Еден другар му става 20 литри и никат му се нема десено поише да потроши :salut:
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
893
Што мислите за новото поло 1.2 тси?

Тазе технологија. Нема доволно возачи што го пробале на долги релации. Од првите информации што ги читам добро се покажува!
 
Член од
9 јануари 2010
Мислења
9
Поени од реакции
0
Сакам да купам мал брз градски автомбил.
Еден другар од германија донесе Опел тигра 1.6.16в 2000 година со поминати 84.000 км оргинал со сервисна книшка од 60 годишна жена прва газдарица , автомобилот е како нов, фул опрема, и иде како луд.Прашањето ми е дали вреди 3600 евра регистриран.
П.С. Другарот вика дека добра кола и таму е скапа и дека таму ја купил 2000 евра плус 900 евра платил царина и ддв. плус 150 евра тув и хомолизација и 200 евра регистрација и таблици, и вактички мене ми ја дава без кар на заминување. Дали вреди?
 
П

Пепси_

Гостин
Сакам да купам мал брз градски автомбил.
Еден другар од германија донесе Опел тигра 1.6.16в 2000 година со поминати 84.000 км оргинал со сервисна книшка од 60 годишна жена прва газдарица , автомобилот е како нов, фул опрема, и иде како луд.Прашањето ми е дали вреди 3600 евра регистриран.
П.С. Другарот вика дека добра кола и таму е скапа и дека таму ја купил 2000 евра плус 900 евра платил царина и ддв. плус 150 евра тув и хомолизација и 200 евра регистрација и таблици, и вактички мене ми ја дава без кар на заминување. Дали вреди?
Ај жити се која е таа бабичка што возела опел тигра и поминала "САМО" 84.000км ВО германија.Чудно чудно.
А за дали вреди ти треба да одлучиш зависи шо количе ти треба/сакаш.Ја не би дал толку пари бидејќи е двосед и малце грдичка е....
 
Член од
9 јануари 2010
Мислења
9
Поени од реакции
0
Ај жити се која е таа бабичка што возела опел тигра и поминала "САМО" 84.000км ВО германија.Чудно чудно.
А за дали вреди ти треба да одлучиш зависи шо количе ти треба/сакаш.Ја не би дал толку пари бидејќи е двосед и малце грдичка е....
автомобилот има сервисна книшка, а и во германската собракајна видов колку газди имала колата пред другарот да ја пренесе колата
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.896
Поени од реакции
717
Прееска влагам во Матизот и палам и нешто ми зачкрипе,и извозев и кога влегол пак после некое време на нагла гас ке зачкрипи....е сега се мислам што може да биде,ама па незнам ни како да ви го објаснам чкрипењето...тоа е оној звук обичен на чкрипење како кај секоја кола што ке зачкрипи кога ке дадеш гас..да е некој каиш не ми се верува да е ребраст,малку има поминато 27.000км...некој поупатен во ова???
 

BOJ@N

Штрумф Текнувало
Член од
30 ноември 2008
Мислења
884
Поени од реакции
489
Ај жити се која е таа бабичка што возела опел тигра и поминала "САМО" 84.000км ВО германија.Чудно чудно.
А за дали вреди ти треба да одлучиш зависи шо количе ти треба/сакаш.Ја не би дал толку пари бидејќи е двосед и малце грдичка е....
Оффтопик ама видеото е јако
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
893
Прееска влагам во Матизот и палам и нешто ми зачкрипе,и извозев и кога влегол пак после некое време на нагла гас ке зачкрипи....е сега се мислам што може да биде,ама па незнам ни како да ви го објаснам чкрипењето...тоа е оној звук обичен на чкрипење како кај секоја кола што ке зачкрипи кога ке дадеш гас..да е некој каиш не ми се верува да е ребраст,малку има поминато 27.000км...некој поупатен во ова???
Каиш е од алтернаторот.
Брзо се расипал да бидам искрен ама ништо страшно.

Значи имаш 2 решенија

1) Земаш сапун (обичен...) и ВНИМАТЕЛНО кога работи моторот го доближуваш на каишот и нежно го подмачкуваш и ќе го снема чкрипењето.

Овие со свеќа тоа го прават ама сапун е проверена работа.
2) Ако ти е страв, трк до продавница плати 100-200 денари и смени го. 10-тина минути работа е и тоа на мајстор.
 

Martin_GSM

бившиот torrent
Член од
13 април 2006
Мислења
2.076
Поени од реакции
68
Прееска влагам во Матизот и палам и нешто ми зачкрипе,и извозев и кога влегол пак после некое време на нагла гас ке зачкрипи....е сега се мислам што може да биде,ама па незнам ни како да ви го објаснам чкрипењето...тоа е оној звук обичен на чкрипење како кај секоја кола што ке зачкрипи кога ке дадеш гас..да е некој каиш не ми се верува да е ребраст,малку има поминато 27.000км...некој поупатен во ова???
волксваген ти кажа ама јас чисто едукативно, каиш за да зачкрипи треба да шлајфова од шајбна. ако тоа се деси со ребраст каиш ке се измести палењето а може да дојде и до многу сериозни оштетувања(да се допре клип со вентил и т.н.)
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.896
Поени од реакции
717
Каиш е од алтернаторот.
Брзо се расипал да бидам искрен ама ништо страшно.

Значи имаш 2 решенија

1) Земаш сапун (обичен...) и ВНИМАТЕЛНО кога работи моторот го доближуваш на каишот и нежно го подмачкуваш и ќе го снема чкрипењето.

Овие со свеќа тоа го прават ама сапун е проверена работа.
2) Ако ти е страв, трк до продавница плати 100-200 денари и смени го. 10-тина минути работа е и тоа на мајстор.
волксваген ти кажа ама јас чисто едукативно, каиш за да зачкрипи треба да шлајфова од шајбна. ако тоа се деси со ребраст каиш ке се измести палењето а може да дојде и до многу сериозни оштетувања(да се допре клип со вентил и т.н.)
Фала и на двајцата,и надвор зборев со еден другар и се мислевме или од алтернаторот или од ребрастиот ама ребрастиот го елиминиравме заради тоа што има поминато само 27.000 км ,а ова со сапунот не сум го знаел ќе пробам.А од ребрастиот ја знам штетата,тоа изместено палење,вентили .....тешки заебанции.А тоа што брзо се расипало-е се расипало Daewoo Матиз е не е VW Passat :pos2: :)
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Прееска влагам во Матизот и палам и нешто ми зачкрипе,и извозев и кога влегол пак после некое време на нагла гас ке зачкрипи....е сега се мислам што може да биде,ама па незнам ни како да ви го објаснам чкрипењето...тоа е оној звук обичен на чкрипење како кај секоја кола што ке зачкрипи кога ке дадеш гас..да е некој каиш не ми се верува да е ребраст,малку има поминато 27.000км...некој поупатен во ова???
Клинасти каиш... Радилицата врти алтернатор, серво, клима (ако ја има). Можно е каишот да е лабав, или пак да настанале некакви оштетувања. Најголеми шанси ти е да на ладново каишот е укрутен, бидејќи не продаваат квалитет кај нас, па од тоа квичи.
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
893
Фала и на двајцата,и надвор зборев со еден другар и се мислевме или од алтернаторот или од ребрастиот ама ребрастиот го елиминиравме заради тоа што има поминато само 27.000 км ,а ова со сапунот не сум го знаел ќе пробам.А од ребрастиот ја знам штетата,тоа изместено палење,вентили .....тешки заебанции.А тоа што брзо се расипало-е се расипало Daewoo Матиз е не е VW Passat :pos2: :)
Клинасти каиш... Радилицата врти алтернатор, серво, клима (ако ја има). Можно е каишот да е лабав, или пак да настанале некакви оштетувања. Најголеми шанси ти е да на ладново каишот е укрутен, бидејќи не продаваат квалитет кај нас, па од тоа квичи.
Totally agree. Нема шанси да е ребраст каиш! И НАЈлош да биде, не можам да наведам марка, ама најчкарт некој кинески да е, трае минимум 30-40 000км. Јас имам Daewoo и имам направено 120 000км од ново, секоја година правам проверки на сите работи во официјален сервис на Аутомакедонија и викаат дека се е добро. Мекоста, запците се е ОК. Така што најверојатно е она што кажа Dzish, така што...бирај која варијанта ти кажав.
 

KoNtEjNeR

sapun
Член од
19 декември 2005
Мислења
2.306
Поени од реакции
44
Клима за колку време би требало да почне да грее ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom