Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Можно е да се инсталира рикверц камера на фабричкиот дисплеј? Го работи ова некој кај нас?
Dog security
Автоматски споено мислење:

Можно е да се инсталира рикверц камера на фабричкиот дисплеј? Го работи ова некој кај нас?
Dog security
 
Последно уредено:
Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.547
Поени од реакции
5.305
Што е проблемот со оваа кондензација што се ствара на надворешниот дел на шофершајбната во тек на/после врнење? Се брише со брисачите, ама после буквално 10-15 секунди пак се појавува...Сум пробал и со еленска кожа/крпа да го избришам, ама пак за кратко се појавува. На неколку пати на автопат морав да застанувам зошто голем дел од шофершајбната толку многу се замаглуваше што воопшто не ми се гледаше. Има некој идеја како може да се среди ова?


Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Доколку во сметката не стои сменет нов штраф или гумичка дихтунг, знај дека не е испуштено туку шмукано со пумпа. Со пумпа знае да остане и по литар и пол старо уље, кое со испуштањето секако би се одстранило. Сега зборуваш за пластичен штраф, но и железниот штраф може да се превие и да се оштети па да треба да се мења цел леѓен за уље. Тие одат на свој најмал ризик, така да речиси во секој овластен сервис не испуштаат туку само шмукаат. Сега ако си задоволен да мешат литар и пол старо уље со ново, тоа тие твоја ствар. Според мене не е ок. Ама тоа е реалноста. Каде идат со мењање уље на 20-30 илјади километри на long life oil, плус и не го мењаат ко што треба.
Kaj mene go ispustaat od dolu i sekogas straf i gumicka se menja i si e na faktura. Do sea sum menjal i kaj ovlasteni i kaj specijalisti za wv grupacija i u dvata slucai e ispustano od dolu bidejki e pobrzo i isput dodeka uljeto si teci se praat drugi proverki.

Tamu kaj tebe mozda samo go pumpaat. Inace zavisi od kola na nekoi koli i so pumpa se vadi celo ulje.

Sea ima plasticni strafovi i plasticni legeni i sekogas e preporacano da se stavi nov straf ama mnogu lugje pa i mehanicari go stavaat istiot straf.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.308
Поени од реакции
7.296
Што е проблемот со оваа кондензација што се ствара на надворешниот дел на шофершајбната во тек на/после врнење? Се брише со брисачите, ама после буквално 10-15 секунди пак се појавува...Сум пробал и со еленска кожа/крпа да го избришам, ама пак за кратко се појавува. На неколку пати на автопат морав да застанувам зошто голем дел од шофершајбната толку многу се замаглуваше што воопшто не ми се гледаше. Има некој идеја како може да се среди ова?


Sent from my SM-G930F using Tapatalk
beheizte-fenster-windschutzscheibe-pfeile-flache-vektor-icon-einfach-schwarzes-symbol-auf-weis...jpg

Thank me later
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Што е проблемот со оваа кондензација што се ствара на надворешниот дел на шофершајбната во тек на/после врнење? Се брише со брисачите, ама после буквално 10-15 секунди пак се појавува...Сум пробал и со еленска кожа/крпа да го избришам, ама пак за кратко се појавува. На неколку пати на автопат морав да застанувам зошто голем дел од шофершајбната толку многу се замаглуваше што воопшто не ми се гледаше. Има некој идеја како може да се среди ова?


Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Смени филтер за клима ако не е сменет...друго пушти клима, сврти да дува воздух на шофершајбна и одма ќе одмагли. на зима одмаглува со топло дување, на лето нема како да пуштиш да одмагли со топло зошто ќе зовриеш во колата, мора со клима.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.678
Поени од реакции
38.864
Што е проблемот со оваа кондензација што се ствара на надворешниот дел на шофершајбната во тек на/после врнење? Се брише со брисачите, ама после буквално 10-15 секунди пак се појавува...Сум пробал и со еленска кожа/крпа да го избришам, ама пак за кратко се појавува. На неколку пати на автопат морав да застанувам зошто голем дел од шофершајбната толку многу се замаглуваше што воопшто не ми се гледаше. Има некој идеја како може да се среди ова?


Sent from my SM-G930F using Tapatalk
упали го вентилаторот од климата, ќе ја исуши сам.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.308
Поени од реакции
7.296
Ако ја уклучи климата и на зима и на лето ќе го одмагли стаклото побрзо, климата ја апсобрира влагата.

Друг проблем би можело да биде запушен испарувачот на климата од мувла. Па ќе треба да бара мајстор кој ќе може да му го исчисти испарувачот на климата (ваков мајстор да најдеш е исто ко бинго да си добил)
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
само јас ли го не/гледам овој дел од пишаново, како може да кажувате дека климата ќе го исуши воздухот кој е надвор од возилото а не внатре?
Што е проблемот со оваа кондензација што се ствара на надворешниот дел на шофершајбната во тек на/после врнење? Се брише со брисачите, ама после буквално 10-15 секунди пак се појавува...Сум пробал и со еленска кожа/крпа да го избришам, ама пак за кратко се појавува. На неколку пати на автопат морав да застанувам зошто голем дел од шофершајбната толку многу се замаглуваше што воопшто не ми се гледаше. Има некој идеја како може да се среди ова?


Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
Што е проблемот со оваа кондензација што се ствара на надворешниот дел на шофершајбната во тек на/после врнење? Се брише со брисачите, ама после буквално 10-15 секунди пак се појавува...Сум пробал и со еленска кожа/крпа да го избришам, ама пак за кратко се појавува. На неколку пати на автопат морав да застанувам зошто голем дел од шофершајбната толку многу се замаглуваше што воопшто не ми се гледаше. Има некој идеја како може да се среди ова?


Sent from my SM-G930F using Tapatalk
Ако е однадвор провери го каналот за вода да не е затнат и да има вода која од топлината на моторот можно е да се прави пареа.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
188
Поени од реакции
43


Здраво на сите, станува збор за голф 6 1.6 тди, од пред месец дена се појави звуков почна во лер и понекогаш се слуша и на мала гас како да крцка нешто и се зависи во која положба е паркирана( ако е малку на угорница се слуша бајаги, а ако е на на рамно или малку удолница го нема звуков... инаку колата си влече убаво, работи рамномерно обртаите не играат горе доле, направен е голем и мал сервис пред 2 месеци, од кога го приметив ова поминав 3000 км и претпоставувам дека не е нешто страшно, ја носев на 3 мајстори и никој не знае што е ( пак ќе потенцирам на рамно мн малку или скроз го нема звуков и претпоставувам дека ниеден мајстор не го слушнал убаво веќе многу ме нервира и не знам што да правам и каде да ја носам.. некој да не имал иста мака или да му е познато ова ?
 
Последно уредено:

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.984
Можно е да се инсталира рикверц камера на фабричкиот дисплеј? Го работи ова некој кај нас?
Глеј да не инсталираш,ни кај дог ни кај мог
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.984
да не се поеби инсталацијата нешто?
Нема да се поеби ама нон стоп проблеми ке имаш,кај мене на жмигавец се уклучуваше у вожња,извадив фрлив у канта и камера и се
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.687
Поени од реакции
2.545
Нема да се поеби ама нон стоп проблеми ке имаш,кај мене на жмигавец се уклучуваше у вожња,извадив фрлив у канта и камера и се
Идиотите најверојатно не ја поврзале добро. Струја треба да трга камерата од светлото за рикверц кога ќе ја ставиш во рикверц и само тогаш да се уклучува. :facepalm:
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.980
Поени од реакции
14.764


Здраво на сите, станува збор за голф 6 1.6 тди, од пред месец дена се појави звуков почна во лер и понекогаш се слуша и на мала гас како да крцка нешто и се зависи во која положба е паркирана( ако е малку на угорница се слуша бајаги, а ако е на на рамно или малку удолница го нема звуков... инаку колата си влече убаво, работи рамномерно обртаите не играат горе доле, направен е голем и мал сервис пред 2 месеци, од кога го приметив ова поминав 3000 км и претпоставувам дека не е нешто страшно, ја носев на 3 мајстори и никој не знае што е ( пак ќе потенцирам на рамно мн малку или скроз го нема звуков и претпоставувам дека ниеден мајстор не го слушнал убаво веќе многу ме нервира и не знам што да правам и каде да ја носам.. некој да не имал иста мака или да му е познато ова ?
Освен замаецот...друго не знам што би било....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom