Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
16 август 2007
Мислења
1.793
Поени од реакции
1.326
Купив лед х7 сијалички од алиекспрес и дури денес приметив а уште не монтирани дека се 80w или 2 по 40w. Читам по нет дека препорачливо е до 55w, не ми е јасно и ме интересира дали 55w е по сијаличе или вкупно?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
7.879
Поени од реакции
9.246
Купив лед х7 сијалички од алиекспрес и дури денес приметив а уште не монтирани дека се 80w или 2 по 40w. Читам по нет дека препорачливо е до 55w, не ми е јасно и ме интересира дали 55w е по сијаличе или вкупно?
Nema vrska što pišuva....pušti slika i ke ti kažam dali ke svetat dobro ili ne
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
7.879
Поени од реакции
9.246
Ништо нема да светат....лоши се.

Гледај во оној делот каде е светлосниот чип...тој декл треба да е што помал, за да биде во фокусот на леќата(фарот)

Фокусот на една леќа е мала точка.....и колку е ЛЕД чипот поширок од тоа, толку повеќе ќе ја распрснува светлината на сите страни

вака нешто треба....како овие со 3 диоди кои се доста помали него кај тебе во многу редови и колони

 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
2.137
Поени од реакции
13.403
со кабли пробував, нејкеше ни така, да не се греачите?


на 32 секунда види исто така прави.
Имавме сличен проблем со еден теренец на работа.....
И со нов акумулатор, на 3-та мајка палеше....со такво безвезно верглање.
Првото палење......смрт
Дизел......
Излезе дека на филтерот за нафта ималo некаков си грејач (најверојатно на куќиштето од филтерот).....кој не работел тоест не ја греел нафтата поради рикнат осигурач......особено на камен ладно ептен, едвај палеше....тогаш нафтата е уште погуста.
Оди убаво да ти испитаат.....овој проблем беше на Мицубиши Паџеро 3.2 ; 190Hp ....на компјутерска дијагностика го најдоа проблемот.
Исто на дизел ако не си сменил филтер за нафта на време.....кога е ладно знае да прави проблем.....од што имаме "квалитетна нафта".
 
Последно уредено:
Член од
4 октомври 2017
Мислења
172
Поени од реакции
126
Kolku ke me fati CARINA/DDV DANOK I SVE KOMPLET ZA Volkswagen Touran 1.6 TDI BMT DSG od 2016, 1598cc, 77kw, 105HP, 160000km, automatic
 
Член од
11 април 2012
Мислења
3.087
Поени од реакции
2.960
Дечки колку често правите хемиско чистење и полирање? Дали воопшто го правите или не?
Кое е вашето мислење на темата, исто и керамичка заштита
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.167
Поени од реакции
1.700
Дечки колку често правите хемиско чистење и полирање? Дали воопшто го правите или не?
Кое е вашето мислење на темата, исто и керамичка заштита
Zavisi od mnogu faktori, kolku se vozi, kako se cuva, kako se pere, kolku si pedanten, jas pram na 3 - 4 god.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.167
Поени од реакции
1.459
Дечки колку често правите хемиско чистење и полирање? Дали воопшто го правите или не?
Кое е вашето мислење на темата, исто и керамичка заштита
За внатре хемиско ти кажаа...а за полирање многу зависи како ја переш колата и дали е гаражирана или не. Ако нон стоп ја носиш на перални, едноставно не внимаваат толку таму, и побрзо ќе обледе лакот на колата. Ако е гаражирана нормално помалку е изложена на надворешни влијанија и лакот ќе остане сјаен подолго време. Восоцирање исто помага за зачувување на сјајноста.

Керамичка заштита помага до некој (мал) степен...ако намисли некој да ти ја изгребе колата некој со клуч, нема заштита од тоа.
 
Последно уредено:
Член од
1 јуни 2011
Мислења
24.407
Поени од реакции
39.066
Полирање и чистење зависи кај секој е различно.

Хемиско кога ја купив, а секоја пролет ги чистам седиштата и тапацирот на вратите. Оваа година подранив не ми се чекаше. :D
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.247
Поени од реакции
1.070
Дечки колку често правите хемиско чистење и полирање? Дали воопшто го правите или не?
Кое е вашето мислење на темата, исто и керамичка заштита
Hemisko niednas. Pred 5 godini tapacir na krov cistev ali go platija od firmata sho stavase folii bidejki od vodata sho prskaa ostanaa fleki.
Voopsto ne mi e polirana ni pa planiram da ja poliram bidejki ne mi se isplati. Keramicka zastita e skoro kolku kolata sto vredi i pak ne se isplati. Da bese nekoj oldtajmer ili supercar sto gi vozis samo preku vikend najverojatno ke gi polirav i odrzavav ali sea ne mi se isplati ni da ja peram bidejki ke treba sekoj den da ja peram. Ja cistam vnatre ednas nedelno ili u dve nedeli zavisi od vreme i polen filter menjam godisno. Eve kako bese pred nekoj den so pominati 150km do rabota ali dozdot ja ispra malku haha.
 

Attachments

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
4.215
Поени од реакции
3.524
Kolku ke me fati CARINA/DDV DANOK I SVE KOMPLET ZA Volkswagen Touran 1.6 TDI BMT DSG od 2016, 1598cc, 77kw, 105HP, 160000km, automatic
Размисли уште еднаш дали е паметно да биде DSG аутоматик со "реални" 160 000 километри.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
3.087
Поени од реакции
2.960
Не ми е гаражирана, значи изложена на секакво влијание (што и не е така проблематично со оглед на тоа што Гетеборг е поврнежлив од Англија и Холандија заедно)
Реално сега со студот и снеговите што ја возев едноставно цела фати како бела прашина и тоа малку ме натера да размислам за некоја заштита, ама пример денес дожд и како нова е
Иако од надворешна страна не сум некоја педантерија за внатре се трудам колку можам нема јадење во кола нема чипсови нема пушење, ама па од друга страна во ѓепек возам самојед
Али може да помине со едно внатрешно хемиско на година две , и може едно полирање да се стави или восок на лето не мора одма сега секако е 3 месеци како излезе од салон
А возењето ми е еднаш неделно за шопинг до продавница и другото е за викенди кога се шета надвор од град (последниве два викенди ми беа околу 1600км само автопат) чисто за пример каде се вози зашто некои и тоа праша
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.247
Поени од реакции
1.070
Не ми е гаражирана, значи изложена на секакво влијание (што и не е така проблематично со оглед на тоа што Гетеборг е поврнежлив од Англија и Холандија заедно)
Реално сега со студот и снеговите што ја возев едноставно цела фати како бела прашина и тоа малку ме натера да размислам за некоја заштита, ама пример денес дожд и како нова е
Иако од надворешна страна не сум некоја педантерија за внатре се трудам колку можам нема јадење во кола нема чипсови нема пушење, ама па од друга страна во ѓепек возам самојед
Али може да помине со едно внатрешно хемиско на година две , и може едно полирање да се стави или восок на лето не мора одма сега секако е 3 месеци како излезе од салон
А возењето ми е еднаш неделно за шопинг до продавница и другото е за викенди кога се шета надвор од град (последниве два викенди ми беа околу 1600км само автопат) чисто за пример каде се вози зашто некои и тоа праша
Taa belata prasina e najverojatno od solta sto stavaat na pat i ne e ubavo da stoi na kola. Inace veruvam cenite u Geterborg se slicni ko u Anglija taka da za perenje ili vosok sigurno e okej. Poliranje masinsko e poskapo, kaj mene e okolu 300 funti. Keramicka zastita zavisi kade ali prosek e od 400 do 1200funti tie najeftinite.
Ja preferiram sam da ja peram od pricina sto site peralni voopsto ne pazat i koga i da ja odnesev stalno imav novi grebanici pogotovo vnatre na high gloss trim, bidejki so isti krpi minat 500koli deneska, baska ja pominuvaat za 5 minuti i pola ne e isprana.
Ne sum probal od ovie sto praat full valet doma, oni obicno ubavo rabotat i povekje paznja obrnuvaat bidejki ima razlicni paketi, nekoi paketi vklucuvaat 4-6 saati cistenje, perenje poliranje itn.
Kaj mene e 8 godini stara i ima golema kilometraza(ko za anglija) i zatoa mnogu ne se zamaram.
Inace stom se raboti za nova kola togas valjda vredi i keramicka zastita ili pa poliranje i stavanje prozirna folija(paint protection film), mada vidi cenite kako se za ovie.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom