Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
8 септември 2011
Мислења
3.659
Поени од реакции
2.618
soveti mislenje za alfa 159, 2009 godina 1.9 ?
Posto mi ja davaat za ok cena pa ako moze malku poveke za nea koj ima iskustvo.
i koga ja izvadiv sipkata za ulje pocna da dimi od nea i isfrli nekolku kapki ulje, e sega nekoi vikaat deka toa e los znak, inaku prethodnata kola sto ja zedov isto taka dimese od sipkata eve veke ja imam 50k kilometri nikakov problem.

Sent from my SM-A505F using Tapatalk
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.167
Поени од реакции
1.453
Друже 159-ката е многу добра кола генерално...ама сепак таа што ти ја даваат ми изгледа дека има поминато огромна километража (500 000, најмалку). Нормално е по малку да дува, не е нормално да чади и особено да “пувка“ чад низ шипката. Ова е 90 % знак за голема километража, потрошени или пукнати карики и потрошени цилиндри.

Другите 10 % ги оставам за некој дефект со иберлауфот, ама ова е редок случај.

Сега колата може и 200 000 да има стварно поминато, ама ако не е одржувана (не менувано масло, филтер, итн.) исто ти се фаќа ко 500 000 да има поминато.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
7.874
Поени од реакции
9.232
soveti mislenje za alfa 159, 2009 godina 1.9 ?
Posto mi ja davaat za ok cena pa ako moze malku poveke za nea koj ima iskustvo.
i koga ja izvadiv sipkata za ulje pocna da dimi od nea i isfrli nekolku kapki ulje, e sega nekoi vikaat deka toa e los znak, inaku prethodnata kola sto ja zedov isto taka dimese od sipkata eve veke ja imam 50k kilometri nikakov problem.

Sent from my SM-A505F using Tapatalk
Pobaraj podobra Alfa...ako imas merak. Ovaa e ,,zdrobena,,
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
8.249
Поени од реакции
14.669
Дали смеам да палам со туркање дизел возило (на каиш е 1.9dci)?
Пушти душа акумулаторот на ладново, немам во близина никој со кабли/полнач.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
7.874
Поени од реакции
9.232
Дали смеам да палам со туркање дизел возило (на каиш е 1.9dci)?
Пушти душа акумулаторот на ладново, немам во близина никој со кабли/полнач.
ако ти е ребрастиот каиш нов и со добар квалитет...

но и тогаш има ризик
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
12.947
Поени од реакции
16.267
Дали смеам да палам со туркање дизел возило (на каиш е 1.9dci)?
Пушти душа акумулаторот на ладново, немам во близина никој со кабли/полнач.
ги одра кладилнициве за еден акумулатор ли е проблемов, купуваш нов у такси до кола и монтираш.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.167
Поени од реакции
1.453
Дали смеам да палам со туркање дизел возило (на каиш е 1.9dci)?
Пушти душа акумулаторот на ладново, немам во близина никој со кабли/полнач.


Ако е на нула акумулаторот, не може со туркање да ја запалиш...ако сакаш со 100 на сат засили ја, му треба струја на моторниот компјутер за да работи, ризикот за прерипување или кинење на ребраст е башка,

Викни такси со кабли, оваа услуга е 100 ден. во Прилеп :D
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.611
Поени од реакции
2.718
Еве да речеме таксист со кола и кабел ама бензинецот на таксистот има акимулатор едвај под 60aAmp , а дизелот над 80 Амп и ќе запали а ?! Треба трпение

Sent from my SM-N986U Samsung Note 20 Ultra 5G using Tapatalk
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.167
Поени од реакции
1.453
Ќе запали без проблем...таксито ќе работи, алтернаторот цела струја ја прави, дури и изгасното да е...за едно палење нема проблем и со 60 ампера акумулатор
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
8.249
Поени од реакции
14.669
Ако е на нула акумулаторот, не може со туркање да ја запалиш...ако сакаш со 100 на сат засили ја, му треба струја на моторниот компјутер за да работи, ризикот за прерипување или кинење на ребраст е башка,

Викни такси со кабли, оваа услуга е 100 ден. во Прилеп :D
Касно беше за нов, затворени беа, а не бев блиску до дома. Средив работа со кабли, сабајле менувам нов.
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.675
Поени од реакции
7.161
Здраво вака имам еден проблем се надевам има некој кој знае. Имам Форд Фиеста мк3 93година. Е сега сакам да ја средам меѓутоа не ми дува парното осигурачите се ок земав ново моторче е сега дали некој знае точно каде се наоѓа за да го сменам?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
7.874
Поени од реакции
9.232
Здраво вака имам еден проблем се надевам има некој кој знае. Имам Форд Фиеста мк3 93година. Е сега сакам да ја средам меѓутоа не ми дува парното осигурачите се ок земав ново моторче е сега дали некој знае точно каде се наоѓа за да го сменам?
Обично стои на колите над нозете од совозачот, но треба доста умешност и гимнастички способности да се пристапи таму
Ако не си чепкал вакви работи....оди на мајстор
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.675
Поени од реакции
7.161
Обично стои на колите над нозете од совозачот, но треба доста умешност и гимнастички способности да се пристапи таму
Ако не си чепкал вакви работи....оди на мајстор
Проблемот е што на Фиеста незнам каде е точно а не сакам да ја растурам цела за да го најдам. Кај мене на колите и на Мерцедесот е над нозете на совозачот ама на оваа Фиеста не можам да најдам на интернет ниту слика кај е точно. Земав дел па сакам да го средам пошто колава е на сопругата прва кола и има значење па затоа ја средувам полека. :D
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.167
Поени од реакции
1.453
Проблемот е што на Фиеста незнам каде е точно а не сакам да ја растурам цела за да го најдам. Кај мене на колите и на Мерцедесот е над нозете на совозачот ама на оваа Фиеста не можам да најдам на интернет ниту слика кај е точно. Земав дел па сакам да го средам пошто колава е на сопругата прва кола и има значење па затоа ја средувам полека. :D

Друже како што ти рече Ѓоко, доста тешко е, зошто треба во сите можни и неможни позиции да се свиткаш за да се извади моторчето...друга опција е да е од кај хаубата ама ова главно на постари коли го има.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom