Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
883
Поени од реакции
931
Дали има некој искуство со декарбонизација?
Ако да дали имало некакво подобрување на работата на моторот или влошување, колку пари и каде?

Нема никаков посебен ефект. Ако си видел како изгледа затнат егр, затната усисна грана, или запечена геометрија на турбина и колку е тешко да се исчиста и рачно со бензин, горење и сл. тогаш ќе сватиш дека декарбонизација е само превара за печалење пари.

Толку вода или течност ако се стави во моторот за се да се исчисти ќе блокира истиот, ќе се свиткаат клипњачи или ќе прсне блокот (хидро-лок)
 
Последно уредено:
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.230
Поени од реакции
738
Каков опел возиш? Некако прескапи се сензориве
Vectra b 2.0dth
originalen maf e 9000denari i mora da se stavi originalen oti so replica neodi nad
100ka.
3 solenoidi se, eden za turbina, eden za egr i eden za leptiri na usisna i site kostat po 9000 denari originalni a replika se 4000. Edniot go staviv originalen i drugio e replika pa rabotese iako bese kineski i na kraj go iskluciv egr i leptirite. Mnogu se skapi delovite za vectrite ali prednicata e evtina osven amortizerite. Cela zadnica da se sredi kosta 100evra sose kalibriranje trap.
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.621
Поени од реакции
711
Кај мене на Алфата 1.9 JTD имаше голем ефект декарбонизацијата. Продиша колата. EGR ми е блокиран.

Башка не сум лаик да не си ја знаам колата па да ми се прави некаков placebo ефект. :)
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
229
Поени од реакции
118
Имам искуство, имав заглавен егр, откако јави чек енџин по една недела правев декарбонизација, егрот не проработи. После процесот ти бара да ја извозиш колата 15тина км на 3500 вртежи и на моменти 4000 шо само посебе ќе има ефект. Го извадов егрот рачно чистење профункционира (наред пат го исклучив). Инаку не се случи црнила да излегуваат низ ауспух на крајот како на ју туб шо ги прикажуваат.
Повеќе никогаш не би правел.
 
Член од
15 септември 2020
Мислења
17
Поени од реакции
7
Сум слушал од многу луѓе дека тоа е само фрлање на пари.
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
2.380
Поени од реакции
2.343
Дали во нашата држава има некој закон за овие што прават превара со километражата?
Пример ако најдеш кола со вратена километража, можеш ли негде да пријавиш?
 
Член од
21 септември 2011
Мислења
333
Поени од реакции
806
Дали во нашата држава има некој закон за овие што прават превара со километражата?
Пример ако најдеш кола со вратена километража, можеш ли негде да пријавиш?
Во најава е таков закон.
 
Член од
2 ноември 2019
Мислења
10
Поени од реакции
0
zsdravo se raboti za vw 1.9 tdi bls kolku litri ulje treba da se stavi majstorot kade so odam mu stava 4 litri a jas gledav na edna strana na internet deka treba 4.3 litri kolku bi trebalo da se stavi tacno 4 litri ili 4.3 i kakov antifriz treba da se stavi jas staviv od crveniot a isto taka vidov na internet deka treba plav koj ima razbirajne neka kaze poz do svite
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.033
Поени од реакции
729
Момци. Кој ја има vcds ми треба помош со инсталација?
Kazi sto konkretno ti treba?
Автоматски споено мислење:

zsdravo se raboti za vw 1.9 tdi bls kolku litri ulje treba da se stavi majstorot kade so odam mu stava 4 litri a jas gledav na edna strana na internet deka treba 4.3 litri kolku bi trebalo da se stavi tacno 4 litri ili 4.3 i kakov antifriz treba da se stavi jas staviv od crveniot a isto taka vidov na internet deka treba plav koj ima razbirajne neka kaze poz do svite
Se dodeka e megju min i max na sipka nema vrska dali e 4l ili 4.1 ili 4.3. Veruvam 4.3 ke bide do max na sipka a 4 na sredina megju min i max. Vw grupacijata obicno crven minimum g13 antifriz.
 
Член од
9 август 2011
Мислења
10
Поени од реакции
0
Здраво, имам проблем со едната врата на автомобилот коа се зклучува само таа неможе да се закључи ваљда има нешто проблем со централното.Дали некој може знае дали има начин некаков да се закључи некако вратата и што мислите електричар колку би земал за овој проблем?
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
229
Поени од реакции
118
Здраво, имам проблем со едната врата на автомобилот коа се зклучува само таа неможе да се закључи ваљда има нешто проблем со централното.Дали некој може знае дали има начин некаков да се закључи некако вратата и што мислите електричар колку би земал за овој проблем?
Зависи за која кола, најчесто има од страната кога ќе ја отвориш кај што се наоѓа child lock да завртиш со клучот во насока на која се врти, на тоа што не е штраф. Ова ти е решение додека да средиш бравата, ако треба да ја отвориш ќе можи од внатре.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
6.974
Поени од реакции
7.078
Кај мене на Алфата 1.9 JTD имаше голем ефект декарбонизацијата. Продиша колата. EGR ми е блокиран.

Башка не сум лаик да не си ја знаам колата па да ми се прави некаков placebo ефект. :)
Другар...јак си....возиш Алфа(ко мене исто) а името на форумов ти е Volkswagen :vozbud:
 
На врв Bottom