Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
3 декември 2014
Мислења
32
Поени од реакции
15
Само што сменив предни амортизери, рамења и десна продолжна спона, па сега ми треба штелување на предница. Дали ќе има некоја штета ако ја возам колата малку низ град некои 2-3 дена пред да ја однесам на штелување или подобро да седи паркирана ?
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Зависи колку е “раштелована“. Ако трга на страна при возење или кочење и чудно се однесува во кружен тек, поарно не ја вози, беља може да направиш.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Дали има некој искуство со декарбонизација?
Ако да дали имало некакво подобрување на работата на моторот или влошување, колку пари и каде?
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Дали има некој искуство со декарбонизација?
Ако да дали имало некакво подобрување на работата на моторот или влошување, колку пари и каде?
Не сум пробал за ова декарбонизација и според муабетење и испадна дека не е ништо посебно и некаков ефект и превара освен само за камионските мотори


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Дали има некој искуство со декарбонизација?
Ако да дали имало некакво подобрување на работата на моторот или влошување, колку пари и каде?

Нема никаков посебен ефект. Ако си видел како изгледа затнат егр, затната усисна грана, или запечена геометрија на турбина и колку е тешко да се исчиста и рачно со бензин, горење и сл. тогаш ќе сватиш дека декарбонизација е само превара за печалење пари.

Толку вода или течност ако се стави во моторот за се да се исчисти ќе блокира истиот, ќе се свиткаат клипњачи или ќе прсне блокот (хидро-лок)
 
Последно уредено:
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.902
Поени од реакции
1.364
Каков опел возиш? Некако прескапи се сензориве
Vectra b 2.0dth
originalen maf e 9000denari i mora da se stavi originalen oti so replica neodi nad
100ka.
3 solenoidi se, eden za turbina, eden za egr i eden za leptiri na usisna i site kostat po 9000 denari originalni a replika se 4000. Edniot go staviv originalen i drugio e replika pa rabotese iako bese kineski i na kraj go iskluciv egr i leptirite. Mnogu se skapi delovite za vectrite ali prednicata e evtina osven amortizerite. Cela zadnica da se sredi kosta 100evra sose kalibriranje trap.
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
Кај мене на Алфата 1.9 JTD имаше голем ефект декарбонизацијата. Продиша колата. EGR ми е блокиран.

Башка не сум лаик да не си ја знаам колата па да ми се прави некаков placebo ефект. :)
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
Имам искуство, имав заглавен егр, откако јави чек енџин по една недела правев декарбонизација, егрот не проработи. После процесот ти бара да ја извозиш колата 15тина км на 3500 вртежи и на моменти 4000 шо само посебе ќе има ефект. Го извадов егрот рачно чистење профункционира (наред пат го исклучив). Инаку не се случи црнила да излегуваат низ ауспух на крајот како на ју туб шо ги прикажуваат.
Повеќе никогаш не би правел.
 
Член од
15 септември 2020
Мислења
34
Поени од реакции
14
Сум слушал од многу луѓе дека тоа е само фрлање на пари.
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.653
Поени од реакции
4.142
Дали во нашата држава има некој закон за овие што прават превара со километражата?
Пример ако најдеш кола со вратена километража, можеш ли негде да пријавиш?
 
Член од
21 септември 2011
Мислења
638
Поени од реакции
1.741
Дали во нашата држава има некој закон за овие што прават превара со километражата?
Пример ако најдеш кола со вратена километража, можеш ли негде да пријавиш?
Во најава е таков закон.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom