Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.730
Поени од реакции
35.236
Пробувам периодов да најдам солиден сеат, подзачуван со добар мотор, некни гледав 1.4ка, иако не се разбирам ко го запали другаро се слушна дека турбината е испозаебана. А пак другиот 1.4бензинец звучеше ок. Треба да видам 1.9тди деновиве, точно не знам кога
Автоматски споено мислење:


Иако полагав пред фазла од година, прилично добра меморија имам и ми текнува дека одговорив 77kw на прашањата на тестот теорија, не е до 77 границата ?
Да 77 во право си.
 
Член од
27 мај 2016
Мислења
349
Поени од реакции
133
Одлична кола со одличен квалитет.

Не се расипува ама деловите се поскапи бидејќи е јапонско возило и воопшто потешко се најдуваат. Сега мислам се може да најдеш на интернет и да порачаш ама не е толку лесно ко европска кола да возиш. Треба да пазиш да не има веќе поминато 400 000 бидејќи на таа километража неизбежно е да немаш проблеми со мотор, дпф, турбо...


Во америка по 300-400 000 миљи им тепаат на маздите, хондите и тојотите и тоа на бензинци...изгледа за фау ве голф и пасат 1,9 тди немаат слушнато.
Citam na edna srpsko-hrvatska strana za koli za mazda 6 sto ja baram - https://mlfree.com/mazda-6-2-gen-2007-2012-polovnjak-iskustva-motori/
Velat 2.0 dizel ne se pogodeni ama so 2.2 imas daleku pomalku problemi.
 
Член од
10 август 2013
Мислења
541
Поени од реакции
928
Сакам на југо да му ставам бели лед светла, кои ги препорачувате да ги купам и дали е паметно да се стават такви воопшто?
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.593
Поени од реакции
2.101
Воопшто не е паметно, лед сијалиците многу расејуваат светлина во фар на југо и ќе му сметаш на сите што идат одспроти. Сеа има и поквалитетни сијалици ама сигурно ти за југото нема да дадеш по 80 евра за сијалица за да купиш Филипс ултинон ледови или Моримото проектори.


Ако свети слабо земи купи нови фарови, барем за југо се евтини, стави добри, обични сијалици, значи не некој најевтини туку од марка на пример Осрам или Филипс и терај. Ако има слаб напон на сијалиците појди кај електричар нека ти ги направи преку реле и готово.

Јас мислам дека би требало да имаш добра светлина со ова.
 
Последно уредено:
Член од
10 август 2013
Мислења
541
Поени од реакции
928
Фала многу другар, за тоа дека сметаат во ноќ, тоа е повеќе од точно, кој и да сретнам така некој од спротива со некои јаки лед светла одма му пцујам мајки и шајки. Богами ништо не се гледа бе, едноставно ренген на мозок ти прави со тоа светлиштата. Па си викам, ај малце да се курчам да видите како е.. :D

Инаку едното светло ми прегори, па сакам сега да ги сменам и двете, па дали тоа ќе биде Лед или обични некои појаки како што викаш, ќе видам дали ќе ми се исплати првин со ледовите, бидејќи сакам да ги пробам,но 80€ ми е премногу за буџетот, во главно нешто да не е кинеско, да не е ептен преевтино, а и неквалитетно, па за кратко време да ми прегорат.

Од кај ми препорачуваш да ги најдам светлава?
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.593
Поени од реакции
2.101
Друже врска немам кај има фарови за Југо, ама знам дека има уште и се ептен ефтини...рачунај за другиве коли фар е од 50 евра нагоре еден...за југото двата фарови да ги земеш и две добри сијалици да купиш не би требало да кошта повеќе од толку. Значи зборам за обични фарови со обични силијаци (H4).


Прашај некаде по авто деловите ќе ти кажат каде има ако нема тука. Јас не би се замарал со лед искрено или со некакви репарации на фарот, нов фар си е нов фар.

Не знам која година тие југото ама скоро и да нема Југо со здрави фарови кои не се потемнети внатре или изгорени па така јас нови би ти рекол да купиш зошто не се скапи воопшто.
 
Последно уредено:
Член од
12 мај 2017
Мислења
16
Поени од реакции
1
Помош, ми треба мајстор. Задната врата на голф 5 не се отвара, ја отварам преку багажникот. Некој мајстор да предложите во Скопје. Фала
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Помош, ми треба мајстор. Задната врата на голф 5 не се отвара, ја отварам преку багажникот. Некој мајстор да предложите во Скопје. Фала
Авто стил карши мтв до пералната
070 206 404
Барај го утре јави се треба да го среди
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.730
Поени од реакции
35.236
Помош, ми треба мајстор. Задната врата на голф 5 не се отвара, ја отварам преку багажникот. Некој мајстор да предложите во Скопје. Фала
Јас имам одено за сличен проблем со брава кај клучарот во белата зграда пред Скопјанка, во Аеродром.
 
Член од
27 мај 2016
Мислења
349
Поени од реакции
133
Сепак зависи повеќе каква кола ќе начекаш ако е многу возена и 2,2 не е баш за купување.
I 300k da e pominata ako e odrzuvana i vozena na otvoreno e podobro nego da ima 150k a gradska samo- pojdi zastani..sepak zdravje imam uste nekolku koli na lista nemora mazda da bide..
 
Член од
17 ноември 2008
Мислења
340
Поени од реакции
15
Добар ден на сите... некое искуство во врска со ладење/топлење, значи кога во колата е уклучена климата нема никаков проблем, односно во овие топли денови си дува ладно и е се во ред, но пример навечер кога нема толкава потреба да се вози со уклучена клима, кога ке ја исклучам почнува да дува топол воздух од парното..? Истото е наместено да дува на ладно и степените се наместени на 16c... искуство ?
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.593
Поени од реакции
2.101
Абе друже и навечер е 20 - 22 степени надвор. Кога ја исклучуваш климата иако е наместено на 16 го влече само од надвор воздухот и го дува внатре. Не лади, само дува...тој воздух што е надвор 22 дур дојде внатре во колата е 25 степени...ако сакаш поладно од тоа мора клима без разлика колку степени имаш наместено.


Зар се замарате уклучи исклучи клима...јас во цитроенот имам автоматска клима наместена е 18 степени во мај и не ја исклучувам воопшто до октомври, дури и на зима пуштам често да одмагли, не му се тресам за пола литро гориво на 100 км.
 
Последно уредено:
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.635
Поени од реакции
1.490
Абе друже и навечер е 20 - 22 степени надвор. Кога ја исклучуваш климата иако е наместено на 16 го влече само од надвор воздухот и го дува внатре. Не лади, само дува...тој воздух што е надвор 22 дур дојде внатре во колата е 25 степени...ако сакаш поладно од тоа мора клима без разлика колку степени имаш наместено.


Зар се замарате уклучи исклучи клима...јас во цитроенот имам автоматска клима наместена е 18 степени во мај и не ја исклучувам воопшто до октомври, дури и на зима пуштам често да одмагли, не му се тресам за пола литро гориво на 100 км.
Mojata 5 godini ne e isklucena, ja zimo leto stalno mi e klimata pustena. Letno vreme ladna e kocan, duri sofersajbna mi magli kaj sho duva :D. I ne sum ja ni servisiral(osven menuvanje polen filter godisno) posho garant ke ja rasipat ako ja cepnat.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom