Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.314
Поени од реакции
7.300
Дечки, Форд фокус караван 1.6, 2008 год.
Си работи све океј, пали нормално, ама при повисока туража на гас у возење гасне колата. Некој има идеја шо би можело да е.
Турбината е отидена, позната фабричка грешка на тој мотор.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Се извинувам, сега видов едночудо пати сте одговориле за гуми, а имало и тема за нив.
Инаку
моето е (веројатно :unsure:) предна, Фабија. Дали прави нешто разлика ако е предна или задна? Обично со предна влеча напред ги ставам иако препорака заради кочење и занесување најдобро било сите 4 ама според буџетот само 2 ќе ставам. На опелот така ми функционираа со 2 напред и беше ок
Само да си расчистам, предна влеча-каде што се погонските тркала? На фабијата или опелот (астрите 96та хеџбек) тоа би било предните тркала?
.
Задна беше напоменато зошто полесна е позади и лизга фрла ако се лоши гумите
Предна големиот дел возила ... освен бмв мерцедес и некои специфични
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.688
Поени од реакции
38.876
Задна вуча само бмв и на снегот праење donuts пошто само така дизелот можеш да го дрифташ.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Ауди А3 со 1.9 или 2.0 TDI се многу добри и квалитетни што и да бираш нема да згрешиш ,а тоа 8 и 16 вентилски воглавно е само за бензински мотори TFSI а има и такви и за дизел но тие се над 2.5 или 3.0 што се над 160кс со двојно турбо и дизни и не ти треба толкава КС ионака имаме бедни патишта и згора на тоа поскапо за одржување од тие со 1.9 и 2.0. А што се однсеува категории пакети има sport beck и S-Line и се слични разликата sport beck е за тие над 3.0 со широки подкрило за тркало за 18 ,19 и 20 инчи тркала со спортски бандажи со брембо кочници ама за Ауди си пишува и двоен издув заедно со дифузер од ABT реномирана фирма за Ауди тоа е како кај мерцедес е Брабус ,БМВ е М-пакет ,Фиат е Абарт итн. А тоа S-Line (спортлајн) важи за сите класи мотори по нарачка од купувачот и таквите се со воланот е со три крак и менувачот со низок профил со топчеста фатка ,хромирани финеси и прагови на вратите , кожни волани и рекаро седишта со ознака S-Line и многу други. Централни заклучување и електрики за прозори се стандардни за сите Ауди а некои со еликтрични ретровизори што само си собира по заклучување и заедно со греачи тоа дополнителни се доплаќа истото и за темпомат се доплаќа има и такви што сам ќе си вградуваш темпомат и многу други. Јас го возам Ауди А4 1.9 ТДИ 2003г и презадоволен сум и немам никакви вложување во нив освен потрошни делови редовни сервисни интервали .
Патем фејслифт значи тие се последна серија модели со малку редизајн ќе научиш што значи и ќе видиш разлика. Што и да ве инересира прашај ме слободно


Sent from my iPad using Tapatalk
Nema vrska ova sto si pisal. Sportback ne e paket ko s line, nitu pa imaat brembo kocnici i slicno. Imas audi a3 so tri vrati i audi a3 koe e so 5 vrati i poradi toa se vika sportback, so drugi zborovi se sho e so 5 vrati e sportback i posle toa si ima trim ko se, s line i slicno. S line voedno vklucuva i sportska pokruta spustena suspenzija ali koga go naracuvas imas opcija da bide s line ama so standard suspenzija i za toa cesto se gleda s line audi so normalna suspenzija bidejki sopstvenikot ne saka sportska.
Автоматски споено мислење:

185/65/r14 сега возам винтер гуми (85 или 86т) тигар. Пред тоа и на опелот имав тигар некои зимски. Сакам да земам 2 зимски, ми препорачуваат Сава како посаглам (зошто како не знам). Препорака кој возел Сава и Тигар зимски? Оти други фирми не ми се во план
Ja koga zimam gumi proveruvam svojstva na gumata ko bucnost, potrosuvacka, kako se ponasat na dozd, suv pat, sneg i slicno. Obicno zimam se sho e rangirano najbolje za u dozd bidejki kaj mene stalno vrne lol. Isto bucavata mi e bitna bidejki nekjam da slusam gumi po cel den. Bas sea vidov za sava eskimo s3+ i se e rangirano so C , sto i ne e bas naj naj.
 
Последно уредено:

Themacedon

ViXa
Член од
16 август 2009
Мислења
154
Поени од реакции
75
Здраво, имам проблем голем...


имам Opel Vectra B 99та 60Kw, И синоќа ми изби густо уље во резервоарот за вода..температурата ми се качи до 98 степени и имаше како гадно уље на целиот резервоар. Кога ја земав колата не проверивме уљето, а уствари немало капка уље внатре...ставив му 3л уље за да ја откарам до сервис, а кога проверив уљето тпосле кога беше ладна колата, уљето си беше нормално, т.е немаше знаци дека го е измешала уљето со водата...дали имал некој некаков сличен проблем со колата, и како е решен? Колку што читам на интернет т.е јутуб, испаѓа дека е кулерот за уљето..колата има заминано 355к

фала :)
 

mandak

матапрчо
Член од
26 март 2009
Мислења
797
Поени од реакции
524
Дечки ми треба доктор за автоматици... По можност Битола и околината
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Купив Lucas (Flat blade) бришачи (550мм со 400мм) и прв негативен впечаток беше шкрипењето. Бришат ОК, нови се но шкрипењето е неподносливо. Чисто како совет до сите на форумов што сакаат тишина во кабина да ги избегнуваат :). Претходните што ги имав беа Valeo (купени од ЕУ) и беа супер скоро две години.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.822
Поени од реакции
2.914
Nema vrska ova sto si pisal. Sportback ne e paket ko s line, nitu pa imaat brembo kocnici i slicno. Imas audi a3 so tri vrati i audi a3 koe e so 5 vrati i poradi toa se vika sportback, so drugi zborovi se sho e so 5 vrati e sportback i posle toa si ima trim ko se, s line i slicno. S line voedno vklucuva i sportska pokruta spustena suspenzija ali koga go naracuvas imas opcija da bide s line ama so standard suspenzija i za toa cesto se gleda s line audi so normalna suspenzija bidejki sopstvenikot ne saka sportska.
Автоматски споено мислење:


Ja koga zimam gumi proveruvam svojstva na gumata ko bucnost, potrosuvacka, kako se ponasat na dozd, suv pat, sneg i slicno. Obicno zimam se sho e rangirano najbolje za u dozd bidejki kaj mene stalno vrne lol. Isto bucavata mi e bitna bidejki nekjam da slusam gumi po cel den. Bas sea vidov za sava eskimo s3+ i se e rangirano so C , sto i ne e bas naj naj.
Па све сум видел секакви аудиа и што све стават во нив преку ABT сервис
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.982
Поени од реакции
14.769
Турбината е отидена, позната фабричка грешка на тој мотор.
да...се претпоставува дека проблемот е во слабото подмачкување на турбината. мој другар репарираше турбина на испод 100 000 км на нова кола(не половна), и повторно му откажа

во Србија каде му ја репарираа турбината му дале совет на ситото на пумпата за масло што се наоѓа во картерот, со малку поголема бургија да и се прошират дупчињата. наводно биле премногу ситни тешко повлекувало масло

друга чекор е да се пресечи цевката што носи масло од блокот према турбнината, и да се навари цевка со поголем пречник
Дечки ми треба доктор за автоматици... По можност Битола и околината
Во Кичево има сервисер кој дава гаранции(работи исклучиво со аутоматици-иначе ми е пријател, кој сака број можи на ПП), но негов принцип на работа е што ќе се извади од мењачот...не се враќа назад. назад можи само нови делови.....и тоа доста кошта


најефтина варијанта ти е да најдиш половен од отпадите
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985
Дечки ми треба доктор за автоматици... По можност Битола и околината
Не постои таков човек,ни тука ни нигде.Постојат крпачи на аутоматици кои ги доведуваат од невозна во возна состојба,а ДАЛИ ги прават саглам како што треба е друг муабет.Моментално брат на пријател мој на Мерцедес џип му откажа мењачот,две недели неможат крај да му фатат у Германија.Сега чекале експерт да дошол од Штудгарт да пробал да го реши проблемот.Така да може само да ти го прикрпат мењачот и толку
Автоматски споено мислење:

185/65/r14 сега возам винтер гуми (85 или 86т) тигар. Пред тоа и на опелот имав тигар некои зимски. Сакам да земам 2 зимски, ми препорачуваат Сава како посаглам (зошто како не знам). Препорака кој возел Сава и Тигар зимски? Оти други фирми не ми се во план
Ако бараш добри гуми за снег,мраз или кал ескимото се најдобри за таа намена.Меѓутоа на сув или влажен коловоз се испод просечни.За тигарот не ми се збори уопште
Автоматски споено мислење:

Зимски гуми не се само за кога има снег или мраз.Зимски гуми се за кога температурите ке се спуштат под 7 степени целзиусови.
 
Последно уредено:
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Е да допрашам, кога веќе почнав, како вол за слама :) ама одамна немама купувано гуми.
Не постои таков човек,ни тука ни нигде.Постојат крпачи на аутоматици кои ги доведуваат од невозна во возна состојба,а ДАЛИ ги прават саглам како што треба е друг муабет.Моментално брат на пријател мој на Мерцедес џип му откажа мењачот,две недели неможат крај да му фатат у Германија.Сега чекале експерт да дошол од Штудгарт да пробал да го реши проблемот.Така да може само да ти го прикрпат мењачот и толку
Автоматски споено мислење:


Ако бараш добри гуми за снег,мраз или кал ескимото се најдобри за таа намена.Меѓутоа на сув или влажен коловоз се испод просечни.За тигарот не ми се збори уопште
Автоматски споено мислење:

Зимски гуми не се само за кога има снег или мраз.Зимски гуми се за кога температурите ке се спуштат под 7 степени целзиусови.
На овие гуми на пример (исто пишува и на тигарот винтер 1, со такви ја купив колата)
ескимо S3 пишува +ms. Колку што знам m+s или ms се ознаки за гуми за сите сезони, авторизирани за кал и снег, така пишува. Дали ова на зимска гума со ваква кратеница е маркет трик или некои законски стандарди што мора да ги втиснуваат ms на зимските? Оти збунува на една гума winter и ms (mud and snow). Сум возел и само ms, не бев некако задоволен на кочење или за зима, што се вели ни за лето ни за зима :)
 
Последно уредено:

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985
Е да допрашам, кога веќе почнав, како вол за слама :) ама одамна немама купувано гуми.
На овие гуми на пример (исто пишува и на тигарот винтер 1, со такви ја купив колата)
ескимо S3 пишува +ms. Колку што знам m+s или ms се ознаки за гуми за сите сезони, авторизирани за кал и снег, така пишува. Дали ова на зимска гума со ваква кратеница е маркет трик или некои законски стандарди што мора да ги втиснуваат ms на зимските? Оти збунува на една гума winter и ms (mud and snow). Сум возел и само ms, не бев некако задоволен на кочење или за зима, што се вели ни за лето ни за зима :)
m+s е ознака за зимски гуми и ако ги возиш на топло преку лето ке им го намалиш грипот за за преку зима.И нема возилото да биде стабилно со нив преку лето,најубаво се осеќа по кривини и на кочење,а на автопат ке ти бучат
Автоматски споено мислење:

Тие за сите сезони што се пишува all weather,all climate или all season
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
m+s е ознака за зимски гуми и ако ги возиш на топло преку лето ке им го намалиш грипот за за преку зима.И нема возилото да биде стабилно со нив преку лето,најубаво се осеќа по кривини и на кочење,а на автопат ке ти бучат
Автоматски споено мислење:

Тие за сите сезони што се пишува all weather,all climate или all season
значи ќе морам да ги вратам напролет овие сегашните (или ако зберам, да купам летни), да не ги возам тие S3. Во ред, фала.
 

mandak

матапрчо
Член од
26 март 2009
Мислења
797
Поени од реакции
524
Епа ај да го продлабочам проблемот за автоматик
Мењачот си влегува во брзини но на таблата брзините(N P D S) трепкаат и всушност како да е во лер колата.
HELP !!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom