Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
Ауди а4 2003год караван 1.9 ТДИ 130кс ... И-то е црвено, зашто? има нешто нели?
Мислам дека со без црвени е најслаб ТДИ мотор со едно црвено појак со две црвени уште појак со три црвени најјак :vozbud:
 
Член од
29 јули 2005
Мислења
2.973
Поени од реакции
178
Ауди а4 2003год караван 1.9 ТДИ 130кс ... И-то е црвено, зашто? има нешто нели?
Без црвено ТДИ е 1.9 со 105 коња. Со едно црвено е 130 кс, после имаш 2.0 ТДИ со 140 кс а со две мислам дека беше 2.5 ТДИ В6, ама поновиве се мислам со 2.0 ТДИ 170кс. А за три црвени не сум сигурен.
 
С

Спенсер

Гостин
Без црвено ТДИ е 1.9 со 105 коња. Со едно црвено е 130 кс, после имаш 2.0 ТДИ со 140 кс а со две мислам дека беше 2.5 ТДИ В6, ама поновиве се мислам со 2.0 ТДИ 170кс. А за три црвени не сум сигурен.
ок,значи тоа е само за коњажата... на прв поглед да знаеш колку кс е... фала
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.895
Поени од реакции
717
Што гуми препорачувате да ставам?Летни,зимски,мешани :pos2: бидејки време им е за мењање иначе се 165/70 R13 ,и цени одприлика да кажете :)
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Што гуми препорачувате да ставам?Летни,зимски,мешани :pos2: бидејки време им е за мењање иначе се 165/70 R13 ,и цени одприлика да кажете :)
Зависи која ќе им биде намената... јас на Ескордот ставив две нови напред, M+S Marangoni 175/70 R14 по 3000 денари за гума дадов. Задоволен сум поминав 6.000 км од фебуар до сега. Прилично добро држење имаат и на суво и на снег. Делот со снегот ми е тестиран неколку пати на Плетвар не очекував дека ќе имаат толку добри својства.

Е сега како ќе се покажат на екстра жешко, ќе видиме, мада досега вредат за сите пари :).
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.895
Поени од реакции
717
Зависи која ќе им биде намената... јас на Ескордот ставив две нови напред, M+S Marangoni 175/70 R14 по 3000 денари за гума дадов. Задоволен сум поминав 6.000 км од фебуар до сега. Прилично добро држење имаат и на суво и на снег. Делот со снегот ми е тестиран неколку пати на Плетвар не очекував дека ќе имаат толку добри својства.

Е сега како ќе се покажат на екстра жешко, ќе видиме, мада досега вредат за сите пари :).

Па за типично градска-викендична намена :) Јас моментално имам Sava Effecta,не оти се разбирам ама ете од кога ја земавме колата пред 5-6-7 години :) беа нови до сега не сме имале проблеми,само што сега се (ги) излижа(в)а, и малку како деформирани се имаат некои ко набабрени местенца ама ситни и тоа е тоа.
 

JeepMkd

Scratch model builder
Член од
25 јуни 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
468
Ако си за М+С најдобар однос цена-квалитет моментално е Тигар Винтер1 (винтерата). Цената не ја памтам.

Џиш, ме чуди тоа дека си задоволен од Марангони. Одамна не се тоа што беа.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Ако си за М+С најдобар однос цена-квалитет моментално е Тигар Винтер1 (винтерата). Цената не ја памтам.

Џиш, ме чуди тоа дека си задоволен од Марангони. Одамна не се тоа што беа.
Ами незнам што беа... кога ги земав се думав измеѓу Sava Eskimo, Nokian не се сеќавам кој модел беа и Marangoni. E сега дечкото што работи кај што се продаваат гуми на братми му е другар, ми ги препорача овие. Последни две беа, незнам од каде останале, па ги зедов. А и чисто за тест, бидејќи и задните гуми имам намера да ги менувам во блиска иднина, па ако не се покажеа добро, имав намера да ги ставам назад. Сега се думам дали да земам две стриктно летни, па да ги менувам напред/назад според сезоната лето/зима. Што викаш ти?

п.с. мислењава можат да одат во темата за гуми :smir:
 

BOJ@N

Штрумф Текнувало
Член од
30 ноември 2008
Мислења
884
Поени од реакции
487
Се работи за Југо Скала 55.
Проблемот е следен: Колата тешко пали а кога ќе запали работи само под саух. Ако се проба да се додаде гас, колата не ја прима гаста - моторот се гуши и на крај ке угасне. Исчистени се и дизната и филтерот од карбураторот (немаше некое ѓубре). Свеќиците се ок, каблите се заменети лани исто и разводната и палецот.
Претходно немаше апсолутно никакви проблеми со колата, се си беше ок. Ако има некој некаква идеја нека помага...
:salut:
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
mozno e da e benzinskata pumpa a moze i nekade da vlece falsh vazduh proveri prvo vazduh da ne vlece ubavo
 

Mr.HyPNoTiC

UnTraceable Guest!
Член од
13 ноември 2007
Мислења
1.450
Поени од реакции
239
Eј абе што е тоа со промоцијата на Киа Сиид ? Што е толку ефтина та 4500 евра кажи речи фул опрема ? Ај ако знае некој како иде нека пише пп ...
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
Eј абе што е тоа со промоцијата на Киа Сиид ? Што е толку ефтина та 4500 евра кажи речи фул опрема ? Ај ако знае некој како иде нека пише пп ...
Кај виде тоа да одиме сите по една кола да земеме? :D
 

Mr.HyPNoTiC

UnTraceable Guest!
Член од
13 ноември 2007
Мислења
1.450
Поени од реакции
239
Кај виде тоа да одиме сите по една кола да земеме? :D
Па ако имаш време обрни најодзади да видеш ... И преги баш на реклама ја дадоа на А1 ... 4500 :S дури смешна цена ... а се има ...

 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Гледаш дека има ѕвездичка до цената во весникот скениран... што значи долу имаш некој услов за кредит/лизинг или старо за ново со 3-4 години плаќање по 100-150 евра месечно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom