Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
11 август 2009
Мислења
17
Поени од реакции
1
колку пари е нова Астра ГТЦ со фул опрема, а колку сеат леон исто така со фул опрема?
 

Mr.HyPNoTiC

UnTraceable Guest!
Член од
13 ноември 2007
Мислења
1.450
Поени од реакции
239
5 Причини да имате CEED

5години гаранција,5 ѕвезди на ЕУРО НЦАП тест,Подарок пакет на опрема ЕХ,0,009 евро/км за одржување,најповолно финансирање

4.515 евра(279.930 денари)
Опрема LX: 6 Аирбаг,АБС+ЕБД,Клима уред со фиока за ладење,патен компјутер,аудио команди на управувач,металик боја,централно делечинско заклучување со аларк,РДС+СДР+МП3+УСБ+АУХ+4 звучници и антена,серво управувач прилагодлив по висина и длабочина,метална декорација на внатрешноста,тонирани стакла,деллива задна клупа 60/40,15 инчни фелни со пневматични Мишелин 18565Р15 + Подарок пакет опрема ЕХ

*понудата важи за ограничен број возила
*прва од триге годишни рати со НЛБ лизинг ... дај објаснете шо терат ... ако е таа цената уште др недела е во мој раце колата
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
Нај убаво иди до Киа и прашај очигледно не сме информирани.
 
Член од
18 август 2007
Мислења
135
Поени од реакции
8
5 Причини да имате CEED

5години гаранција,5 ѕвезди на ЕУРО НЦАП тест,Подарок пакет на опрема ЕХ,0,009 евро/км за одржување,најповолно финансирање

4.515 евра(279.930 денари)
Опрема LX: 6 Аирбаг,АБС+ЕБД,Клима уред со фиока за ладење,патен компјутер,аудио команди на управувач,металик боја,централно делечинско заклучување со аларк,РДС+СДР+МП3+УСБ+АУХ+4 звучници и антена,серво управувач прилагодлив по висина и длабочина,метална декорација на внатрешноста,тонирани стакла,деллива задна клупа 60/40,15 инчни фелни со пневматични Мишелин 18565Р15 + Подарок пакет опрема ЕХ

*понудата важи за ограничен број возила
*прва од триге годишни рати со НЛБ лизинг ... дај објаснете шо терат ... ако е таа цената уште др недела е во мој раце колата
Значи на почеток плаќаш 4500 евра, и после секоја наредна година по уште 4500.. ( уште две години поточно ). Значи не ги плаќаш одма парите него на три рати поделени. Пак испаѓа 13500 евра на крај.
Имаше ваква слична акција и у Мерцедес пред некое време, само шо таму беше 10000 евра прва рата, од три вкупно:helou:
 
Член од
16 февруари 2008
Мислења
225
Поени од реакции
78
5 Причини да имате CEED

5години гаранција,5 ѕвезди на ЕУРО НЦАП тест,Подарок пакет на опрема ЕХ,0,009 евро/км за одржување,најповолно финансирање

4.515 евра(279.930 денари)
Опрема LX: 6 Аирбаг,АБС+ЕБД,Клима уред со фиока за ладење,патен компјутер,аудио команди на управувач,металик боја,централно делечинско заклучување со аларк,РДС+СДР+МП3+УСБ+АУХ+4 звучници и антена,серво управувач прилагодлив по висина и длабочина,метална декорација на внатрешноста,тонирани стакла,деллива задна клупа 60/40,15 инчни фелни со пневматични Мишелин 18565Р15 + Подарок пакет опрема ЕХ

*понудата важи за ограничен број возила
*прва од триге годишни рати со НЛБ лизинг ... дај објаснете шо терат ... ако е таа цената уште др недела е во мој раце колата
Тука лежи зајакот. Плаќаш 3х4515=13545 евра...не се летајте туку така
 

Ептен

Џомба
Член од
30 јуни 2006
Мислења
97
Поени од реакции
15
Сега се думам дали да земам две стриктно летни, па да ги менувам напред/назад според сезоната лето/зима. Што викаш ти?
Мислиш напред да имаш зимски, а позади летни и обратно?
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Мислиш напред да имаш зимски, а позади летни и обратно?
Мислам да гледам фудбал :)...

Инаку две летни напред во лето, зимските назад. Преносот е на предните тркала, моторот е напред, па на жешкото имаш одлични перформанси напред, додека назад се зимските, со што ги штедиш зимските гуми.

На зима обратно, летните назад, па низ снегот ќе си возиш M+S на погонските тркала...
 

JeepMkd

Scratch model builder
Член од
25 јуни 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
468
Џиш, ај види ја датата на гумите. Марангони ги нема кај нас повеќе од 3 години, освен ако некој друг не почнал да ги носи.
 

Ептен

Џомба
Член од
30 јуни 2006
Мислења
97
Поени од реакции
15
Мислам да гледам фудбал :)...

Инаку две летни напред во лето, зимските назад. Преносот е на предните тркала, моторот е напред, па на жешкото имаш одлични перформанси напред, додека назад се зимските, со што ги штедиш зимските гуми.

На зима обратно, летните назад, па низ снегот ќе си возиш M+S на погонските тркала...
Лош ти е планот. И во лето и во зима задницата ќе ти тежнее кон пролизгување. Различни гуми напред и назад е многу опасно - предните гуми кои ти се соодветни за времето ќе ти даваат лажна слика за количеството тракција: управливост добра, нема пролизгување и така се опушташ се до првата незгодна и лизгава кривина.

Не се заебаај. Штеди на жени и алкохол :) немој на гуми.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Џиш, ај види ја датата на гумите. Марангони ги нема кај нас повеќе од 3 години, освен ако некој друг не почнал да ги носи.
12 2009, со оглед дека ги зедов во јануар 2010...


Лош ти е планот. И во лето и во зима задницата ќе ти тежнее кон пролизгување. Различни гуми напред и назад е многу опасно - предните гуми кои ти се соодветни за времето ќе ти даваат лажна слика за количеството тракција: управливост добра, нема пролизгување и така се опушташ се до првата незгодна и лизгава кривина.

Не се заебаај. Штеди на жени и алкохол :) немој на гуми.
хаха, штедам на тоа што е за штедење, ама на нешто што ме вози не штедам. Ова ми е само едно размислување, колку да видам што мислат форумџиите. Знам дека за идната зима ќе дојдам до втор сет на бандажи на кој ќе монтирам зимски гуми. Па ќе имам 2 сета, еден за лето, еден за зима. Овие гуми сега што ги возам, ќе одат за назад, за напред уште 2 нови.

Само има време до зима :) можно е и да се подновам со возилце, мада не ми се дава Ескордо некако.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Ми треба некој предлог (и совет) од каде да купам, која марка/квалитет и по која цена гуми:

175 / 75 / 14 инчи

175 / 65 / 14 инчи (ниско профилни)

Ми требаат 4 гуми, не мора нови, ама пожелно е на ново.

Имам Seat Ibiza 1995.
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.504
Поени од реакции
1.721
улјето на колата ми е за менење, сменето е пред 6-7 месеца мислам, не сум сигурен.
е сеа велам за менење оти така вика татко ми кој е во странство, а јас најискрено појма немам ни од менење гума не пак од улје.

имам голф 3 ТДИ караван 95 година
оди колата добро, па ако може некој совет за тоа како се забележува дали е улјето за менење или не?
некаде пред 3-4 недели го проверив на тоа стапот од напред дека е тамам наполнето
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
улјето на колата ми е за менење, сменето е пред 6-7 месеца мислам, не сум сигурен.
е сеа велам за менење оти така вика татко ми кој е во странство, а јас најискрено појма немам ни од менење гума не пак од улје.

имам голф 3 ТДИ караван 95 година
оди колата добро, па ако може некој совет за тоа како се забележува дали е улјето за менење или не?
некаде пред 3-4 недели го проверив на тоа стапот од напред дека е тамам наполнето
Колку километри е поминато од последната промена?

Обично се менува на 10 000 км, додека на новите коли ми рекле од авто салон на 15
 
Член од
6 август 2007
Мислења
387
Поени од реакции
3
Некој да ми понуди или да ми помогне да најдам гуми 205/ 40/ R17 ???
 
Член од
6 август 2008
Мислења
646
Поени од реакции
17
Не можам да најдам на нет-от, би можел ли некој да ми каже колку би требало во просек да троши градска BMW 730i од 94-2001 моделите ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom