Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
13 јануари 2015
Мислења
808
Поени од реакции
275
Zdravo, imam eden problem, zadnite zvucnici ne mi peat. Se raboti za BMW E90 i ne mi se veruva da se pregoreni zatoa sto stanuva zbor za ponovo vozilo. Jas mislam deka e nekoja zicka izvadena, skinata i sl.
Dali znaete nekoj dobar elektricar vo Skopje da mi preporacate da vidi sto e?
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
858
Поени од реакции
412
Bosot ja vlece naftata od rezervoar,ja sproveduva do filterot i taa preku diznite odi vo motor.Ima uste edno crevo koe visokot nafta go vraka nazad vo rezervoar.[DOUBLEPOST=1447700263][/DOUBLEPOST]

Jas imam videno eden mehanicar so Saxo (Velesani go znaat Silata go vikaat) ima vleceno do negovata garaza Golf 3.Zivee na najlosoto mesto vo gradot.I ne mi e jasno Saxo 1.5 obicen dizel da vlece Golf 3 na najlosoto I najvisokoto mesto vo Veles,od kade taa snaga za vlecenje.Ako te navlece patot ke ti go pokazam mestoto.[DOUBLEPOST=1447700512][/DOUBLEPOST]

Probaj druga opcija.Crevoto od rezervoarot bapni go direktno vo pumpata.Znaci da bide bez filter za nafta. Ako ti pali bez problem znaci problemot ke go baras okolu filterot.


Јас не реков дека нема сила и дека неможе да потегне, туку ја кажувам разликата искусена во пракса, а за влечење е друга работа, да тргне само, после по инерција си иде, многу мала сила треба за влечење... И нема што да ти е чудно, штом ти сам можеш да ја бутнеш, тогаш и Саксо со 50 и кусур кс ке ја влече... За на угорница, ако не застанеш, само го ставаш во прва дур е на рамно и ке извлече, не е дека нема да види мала мака, ама секако ке извлече... Еве ке ти споредам со примери - со брат ми со Југо 45 на времето извлековме Лада караван 300 метри по угорница, ама осети мала мака, додека со Ауди-во на исто место извлеков Кордоба без да трепне... Муабетот ми е дека СДИ е мотор кој може да потегне и да носи, но е спор и тром и бара поголема туража за да фаќа повеќе на снага бидејќи моментот му е помал, додека ТДИ е мотор кој покрај способноста да тегне и носи, враќа и со поголема агилност и поголем врт. момент кој го остварува на доста пониски и го одржува во поглем распон на вртежи, па е поспособен да го потегне истиот тој товар доста полесно и да го носи побрзо, а ја елиминира постојаната потреба од завраќање на брзини... Штом ке фати над 1500 врт / мин ке потегне во секоја брзина, додека СДИ-то бара скоро1000 врт / мин повеќе, а тоа не е малку...[DOUBLEPOST=1447723495][/DOUBLEPOST]
Zdravo, imam eden problem, zadnite zvucnici ne mi peat. Se raboti za BMW E90 i ne mi se veruva da se pregoreni zatoa sto stanuva zbor za ponovo vozilo. Jas mislam deka e nekoja zicka izvadena, skinata i sl.
Dali znaete nekoj dobar elektricar vo Skopje da mi preporacate da vidi sto e?


А да не си чачкал и ебавал утки ти нешто по мултимедијалниот уред па да ги имаш исклучено ??? Пошто постои таква опција и со секој обичен плеер...
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
808
Поени од реакции
275
А да не си чачкал и ебавал утки ти нешто по мултимедијалниот уред па да ги имаш исклучено ??? Пошто постои таква опција и со секој обичен плеер...
Nene, sega ja kupiv kolata pred 10-15 dena taka bese od predhodniot gazda :)
 
Член од
29 август 2009
Мислења
131
Поени од реакции
22
Само TDI - моја препорака... SDI е мртов коњ... А колата како кола е магаре, но веќе стари се...
Znaci se rasprasuvav vo vrska so ova... I spored toa sto site mi kazaa majstori, lugje sto imale iskustva so razni avtomobili i sl izlaga deka sdi e poizdrzliv motor od tdi ( pogolem rok na traenje) ako redovno se servisira, plus eden majstor mi rece deka kaj sdi ne se mislis dali turbinata ke se rasipa sto avtomatski izlaga deka e poevtin za odrzuvanje
 
Член од
12 јули 2015
Мислења
2
Поени од реакции
0
Decki imam Fiat bravo 1.2 16v 99 god, shto mi e makata....
obrtaite idat do 2000 3000 bez da stiskam na papuchata, ako ja ostavam vo ler, kolata sama si gasne...shto bi mozelo da bide?!
 
Член од
24 август 2009
Мислења
73
Поени од реакции
85
Отприлика за колку време се издаваат табличките при регистрација на возило увезено од странство?
Пред 10-тина дена имаме поднесено и сеуште нема ништо :(
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
858
Поени од реакции
412
Nene, sega ja kupiv kolata pred 10-15 dena taka bese od predhodniot gazda :)

Епа ако, ја прво викам провери да не се исклучени само, па после барај електричар...[DOUBLEPOST=1447769380][/DOUBLEPOST]
Znaci se rasprasuvav vo vrska so ova... I spored toa sto site mi kazaa majstori, lugje sto imale iskustva so razni avtomobili i sl izlaga deka sdi e poizdrzliv motor od tdi ( pogolem rok na traenje) ako redovno se servisira, plus eden majstor mi rece deka kaj sdi ne se mislis dali turbinata ke se rasipa sto avtomatski izlaga deka e poevtin za odrzuvanje

Значи нема врска, моторт да кажам е речиси ист, со таа разлика - има и нема турбо... А ти сервисирај го ТДИ редовно и со квалитетно уље и делови и нема смрт, а ако ти е страв да не ти се расипе турбото, земи си 90 кс со обично турбо кое не страда и не се расипува, не зимај 110-ка која има турбо со променлива геометрија кај кое постои можност од расипување - ако ти е страв... А еве ја ке ти кажам дека возам 1.9 ТДИ 110 кс и до сега има 352 000 и нема гајле ни турбото ни ништо во него, а еден пријател исто такво нон стоп го вози на патишта и долги релации и до сега заврте скоро 600 000 и пак нема никакво гајле ...
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Епа ако, ја прво викам провери да не се исклучени само, па после барај електричар...[DOUBLEPOST=1447769380][/DOUBLEPOST]


Значи нема врска, моторт да кажам е речиси ист, со таа разлика - има и нема турбо... А ти сервисирај го ТДИ редовно и со квалитетно уље и делови и нема смрт, а ако ти е страв да не ти се расипе турбото, земи си 90 кс со обично турбо кое не страда и не се расипува, не зимај 110-ка која има турбо со променлива геометрија кај кое постои можност од расипување - ако ти е страв... А еве ја ке ти кажам дека возам 1.9 ТДИ 110 кс и до сега има 352 000 и нема гајле ни турбото ни ништо во него, а еден пријател исто такво нон стоп го вози на патишта и долги релации и до сега заврте скоро 600 000 и пак нема никакво гајле ...
Poeftino odrzuvanje ima SDI oti nema turbina, a so toa zasteduva najmalku 150 evra vo idnina.Ti taka vikas oti ne ti se rasipalo,koga ke se rasipe drug ke bide muabetot.
 
Член од
8 февруари 2013
Мислења
76
Поени од реакции
14
Може една проста игра да се изигра,и да се куртулиш од маките со воздухот околу
Може една проста игра да се изигра,и да се куртулиш од маките со воздухот околу филтерот.
Black Hok bosot si raboti odlicno. Najprvin zabelezav kolata nemala nafta :D ali toa ne bese pricinata oti ova mi se slucuvase mesec unazad, pa ja iskoristiv naftata od filterot ja staviv vo sise i napraviv mini rezervoar i crevoto do bosot go aknav vo nego. Zaverglav i zabelezav deka go ismuka seto kakko zedna kamila. Potoa trebase pak da se vergla pa akomulatoro crkna i taka se do vcera vecer staviv drug akomulator si zapali i si raboti fenomenalno. Eden eban filter i majstor mozat srceto na kolata da i go izvadat i da te zaebat. Fala, mnogu mi pomogna ;)
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Black Hok bosot si raboti odlicno. Najprvin zabelezav kolata nemala nafta :D ali toa ne bese pricinata oti ova mi se slucuvase mesec unazad, pa ja iskoristiv naftata od filterot ja staviv vo sise i napraviv mini rezervoar i crevoto do bosot go aknav vo nego. Zaverglav i zabelezav deka go ismuka seto kakko zedna kamila. Potoa trebase pak da se vergla pa akomulatoro crkna i taka se do vcera vecer staviv drug akomulator si zapali i si raboti fenomenalno. Eden eban filter i majstor mozat srceto na kolata da i go izvadat i da te zaebat. Fala, mnogu mi pomogna ;)
Ti kazav I porano, ne e do boshot.Rezervoarot neka ima sekogas 10-20 litra nafta, ne ja vozi na rezerva.
 
Член од
24 август 2009
Мислења
73
Поени од реакции
85
Отприлика за колку време се издаваат табличките при регистрација на возило увезено од странство?
Пред 10-тина дена имаме поднесено и сеуште нема ништо :(
Anyone?
Овие од PSS креваат раменици, не било до нив. Знае ли некој каде да се обратам оти преку глава ми е веќе. Десет дена чекаме за регистрација. Што е многу, многу е.
 
Член од
23 март 2011
Мислења
1.093
Поени од реакции
980
Каде можат да се најдат налепници. ,, baby on board '' ?

Sent from my 6036Y using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom