Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
4 Pati kupuvam mirisi/osvezuvaci za vo kola i 4 pati se zaebuvam, de loso mirisa, de ne mirisa de mirisa samo 4-5 dena... Ve molam ako mozete da mi preporacate nekoj miris/osvezuvac koj ima prijaten, osvezuvacki miris i trae podolgo vreme (bilo vo vid na tecnost, gel i tn.). Vi blagodaram odnapred !


Sent from my Note 3 [SM-N9005] using Tapatalk
 

mandak

матапрчо
Член од
26 март 2009
Мислења
799
Поени од реакции
525
Дајте страни со половни аута од словенија италија холандија .... препекав за хонда цивик !!!
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.823
Поени од реакции
2.914
Кажете мислење за Опел Агила 2003 година е 1.0 бензин околу 100 000 поминато км со клима дали вреди за 2.000 евра ? Или па да ми предложите некоја кола за околу 2.000 евра сакам да е со 4 врати, помала потрошувачка, и да не е многу скапа за одржување... ?

п.с Ме интересира и Шкода Фабиа дали може да се најде за тие пари некаде, може и за коли од Бугарија да увезам...
Опел Агила е типично корса со надувана каросерија и е фамилијарна кола што не е лошо супер си е,а шкода фабија е комотно и поелегантно само што кај фабиата каросеријата е понеквалитетна и побрзо рѓа фаќа за разлика од Агилата кое е малку поквалитетна каросерија


Sent from my iPhone 5s using Tapatalk
 
Член од
11 јули 2011
Мислења
1.725
Поени од реакции
1.997
4 Pati kupuvam mirisi/osvezuvaci za vo kola i 4 pati se zaebuvam, de loso mirisa, de ne mirisa de mirisa samo 4-5 dena... Ve molam ako mozete da mi preporacate nekoj miris/osvezuvac koj ima prijaten, osvezuvacki miris i trae podolgo vreme (bilo vo vid na tecnost, gel i tn.). Vi blagodaram odnapred !
:)
 
Член од
29 август 2009
Мислења
131
Поени од реакции
22
Sakam da zemem golf 4 1.9 sdi pa ako nekoj ima iskustvo ili nekoj sto se razbira so avtomobili ako saka da mi kaze kakvi se dali se dobri ili losi ili neka kae se sto znae za nego :)
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Да прашам пак за радиово..Купив радио Пионир пред 5-6 месеци,од Нептун,го поврзавме се убаво,свири,работи пее..Ама има еден проблем.Директно е поврзано на акумулаторот,значи давам контакт,го палам,си работи,гасам контакт се гаси и тоа,ако сакам да работи,контактот мора да биде уклучен..Што да направам,конектор ли некој треба да купам,или што?Да си работи без контакт на колата..Ич не се разбирам во овие електронски работи.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Да прашам пак за радиово..Купив радио Пионир пред 5-6 месеци,од Нептун,го поврзавме се убаво,свири,работи пее..Ама има еден проблем.Директно е поврзано на акумулаторот,значи давам контакт,го палам,си работи,гасам контакт се гаси и тоа,ако сакам да работи,контактот мора да биде уклучен..Што да направам,конектор ли некој треба да купам,или што?Да си работи без контакт на колата..Ич не се разбирам во овие електронски работи.
Имаш жолта и црвена жица...
Жолтата е од контакт, црвената е директно на акумулатор.
Спој ги двете заедно, и ќе ти работи независно од контактот.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Имаш жолта и црвена жица...
Жолтата е од контакт, црвената е директно на акумулатор.
Спој ги двете заедно, и ќе ти работи независно од контактот.
Имаше многу жици кога го местевме.Да не го поебам некако,да го изгорам?
 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
19
Поени од реакции
5
Дечки ај нека сподели информација некој ако знае сакам да увезам камион за шлеп служба па ако е некој упатен како иде цариненје документација нека сподели
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Имаше многу жици кога го местевме.Да не го поебам некако,да го изгорам?
Збоρам за жици од ρадиото. Сигуρно на κолата имаш ИСО пρиκлучоκ. Значи од ρадиото жолта и цρвена одат заедно на цρвената од κолата. На тој начин ρадиото ќе ти ρаботи и со и без κонтаκт.
Жиците тρеба да одат ваκа:
Цρвена е нон стоп под напон
Жолта напон под κонтаκт
Цρна е маса.
Поρтоκалова мислам деκа беше ел. Антена или телефон
Темно сина телефон или антена
Сива и сива со цρно, бела и бела со цρно, зелена и зелена со цρно и лила и лила со цρно ти се четиρите излези за звучници
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
858
Поени од реакции
412
Sakam da zemem golf 4 1.9 sdi pa ako nekoj ima iskustvo ili nekoj sto se razbira so avtomobili ako saka da mi kaze kakvi se dali se dobri ili losi ili neka kae se sto znae za nego :)

Само TDI - моја препорака... SDI е мртов коњ... А колата како кола е магаре, но веќе стари се...
 
Член од
11 јули 2011
Мислења
1.725
Поени од реакции
1.997
Искуства од Матиз Даево ? Мани, предности ? Знам дека е мала, спора кола, меѓутоа ме интересира каросериски како се, и за делови... 2007 година најдов за 1 800 евра со 50 000 км, од прв газда со сервисна книшка...
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Искуства од Матиз Даево ? Мани, предности ? Знам дека е мала, спора кола, меѓутоа ме интересира каросериски како се, и за делови... 2007 година најдов за 1 800 евра со 50 000 км, од прв газда со сервисна книшка...
Споро возило,три клипа мотор..Тетка ми го дрнка,единствена предност што не троши многу,ефтино за одржување,и ефтина регистрација,го регистрира за 8000 денара комплет..Делови има,ефтини се.На отворен пат повеќе од 100 km/h не ни помислувај да го возиш,јас од Струмица од Скопје седев назад во Матизот,и ни една реченица не ги слушнав тие напред муабет што правеа.Каросериски,ако те посере врапче,ќе ти ја улуби хаубата.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Да прашам пак за радиово..Купив радио Пионир пред 5-6 месеци,од Нептун,го поврзавме се убаво,свири,работи пее..Ама има еден проблем.Директно е поврзано на акумулаторот,значи давам контакт,го палам,си работи,гасам контакт се гаси и тоа,ако сакам да работи,контактот мора да биде уклучен..Што да направам,конектор ли некој треба да купам,или што?Да си работи без контакт на колата..Ич не се разбирам во овие електронски работи.
Фиат и алфа без контакт освен внатрешното светло ништо друго не им работи
Земи извади го радиото најди некоја жица од инсталацијата што има стална струја и поврзија црвената жица од радиото со неа.
Можеш да ги споиш и црвената и жолтата жица и да ги приклучиш со жицата од инсталацијата која има стална струја а можеш и да ја оставиш жолтата жица на контакт.[DOUBLEPOST=1447619964][/DOUBLEPOST]
не секој сака да мери од нула до 100ка колку бргу му развива колата
Убаво ти кажа членот!
Не е за тоа колку побрзо развива од 0-100 km/h туку дека со sdi на угорница точак ќе биде побрз од тебе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom