Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
2.994
Точно си има зашто е најпреценет. Прво зашто не се расипува често а второ заради уникатниот 1.9 тди. И тој Гољф надживува 10 Фиат стило. Нели ти е познато како викаат. Купи Фиат да ти биде јад.
Уште да го споредеше со некој Форд аман.
Па форд мондео караван/фокус 2001/03 за иста сума или малку повеќе попрво ќе купам него ли преценета канта такозвана гољф.
Ниедно француско возило немам сретнато останато на пат заради зглоб ни па имам слушнато полн лев или десен да крцка[DOUBLEPOST=1439217521][/DOUBLEPOST]
Sea bev vo Djepovski servis za bmw vo Skopje i mi kaza deka sekoe bmw e90 mora da frla ulje zatoa sto nekoj sindzir bil napred. Vika ako ne frla e loso. I sovet za drugite, nemoj da veruvate na se sto ke vi kazat na forumov, idete vo ovlasten servis i proverete. Pozdrav
Па тогаш што прашуваш овде зошто директно не отиде во овластен сервис.
И седи жити се не треси глупости овде ако таму те мајтапеле.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
6.387
Поени од реакции
5.656
Reparirani ili novi ?
Reparirani imas kaj kisela voda na vlez odma posle tutunski levo kaj stara zvezda ili taka nekako se vikase fabrikava, se javiv prasav za grand scenicot mojov mi bara 1500 mkd po zmortizer, prethodno na punoto menuvav tamy , si pomina 100 000 bez problem , ne znam dali e toa normalna kilometraza za amortizeri najiskreno, covekov ti dava edna godina garancija , ke go pobaram kontaktot i ke ti go pustam po mail
Пушти број и кај мене на пп ако можиш, и дали репарира амортизери и од други коли?од Зајко тој во Радишани воопшто не сум задоволен, бидејќи ``новите италијански`` амортизери на Ауди4 неиздржаа ни 5-6 месеци
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
2.994
А колку пари е репарирање амортизери?
 
Член од
11 септември 2014
Мислења
23
Поени од реакции
7
Сакам да земам Шкода Октавија 1.9 SDI, без клима. Возилото ми е за такси. Има ли разлика тоа што не е TDI, знам дека потрошњата е мала, ама ме интересира дали се добри тие SDI мотори?
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
2.994
Сакам да земам Шкода Октавија 1.9 SDI, без клима. Возилото ми е за такси. Има ли разлика тоа што не е TDI, знам дека потрошњата е мала, ама ме интересира дали се добри тие SDI мотори?
Ако нема клима,абс,воздушни перничиња било која кола нема да ти дадат лиценца
 
Член од
11 септември 2014
Мислења
23
Поени од реакции
7
Јас веќе имам лиценца за такси возач, а за регистрација за возилото за такси услуги влијае ли тоа што нема клима,абс,воздушни перничиња?
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
2.994
Јас веќе имам лиценца за такси возач, а за регистрација за возилото за такси услуги влијае ли тоа што нема клима,абс,воздушни перничиња?
Кога ќе треба да ја продолжиш нема да ти ја продолжат ако нема клима,абс,воздушни перничиња.
 
Член од
11 септември 2014
Мислења
23
Поени од реакции
7
Јас веќе имам лиценца за такси возач, а за регистрација за возилото за такси услуги влијае ли тоа што нема клима,абс,воздушни перничиња?
Произведена е 2003, зар е можно да нема ABS или Airbag (не е тука дечкото што ја продава да го питам), а клима знам дцека нема, а и коолку такси возила има без клима, ама ене ги возат?
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.005
Поени од реакции
2.429
Мојт филтерот за нафта да имат некоја улога за потрошувачката на нафта?
 
Член од
9 февруари 2013
Мислења
42
Поени од реакции
18
Reparirani ili novi ?
Reparirani imas kaj kisela voda na vlez odma posle tutunski levo kaj stara zvezda ili taka nekako se vikase fabrikava, se javiv prasav za grand scenicot mojov mi bara 1500 mkd po zmortizer, prethodno na punoto menuvav tamy , si pomina 100 000 bez problem , ne znam dali e toa normalna kilometraza za amortizeri najiskreno, covekov ti dava edna godina garancija , ke go pobaram kontaktot i ke ti go pustam po mail
Па за репарирани знам дека се од 1000 до 1500 тука некаде, ме интересира нови колку им е цена.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.332
Поени од реакции
1.209
Мојт филтерот за нафта да имат некоја улога за потрошувачката на нафта?
Не..Зависи каква нафта ставаш..Ако ставаш од Макпетрол,Лукоил,Окта не би требало да имаш проблем,ако шибаш црвена,или било каква непрецедена од камионџии,некогаш едноставно ќе неможеш да ја запалиш колата,од нечист филтер..И така филтерот за нафта се менува на секои 20.000-30.000 км..
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.005
Поени од реакции
2.429
Не..Зависи каква нафта ставаш..Ако ставаш од Макпетрол,Лукоил,Окта не би требало да имаш проблем,ако шибаш црвена,или било каква непрецедена од камионџии,некогаш едноставно ќе неможеш да ја запалиш колата,од нечист филтер..И така филтерот за нафта се менува на секои 20.000-30.000 км..
Значит од ко му сменав масло со си сите филтри, и ребрасти, клинасти, затегачи, водна пумпа, некако ко да ми се намали потрошувачката на колава, умов ми ојде на филтерот за нафта како најлогично али ете не било тоа.. Можит и немат врска можит само така ми се чинит, уште неам напраено саглам есап.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
6.387
Поени од реакции
5.656
Значит од ко му сменав масло со си сите филтри, и ребрасти, клинасти, затегачи, водна пумпа, некако ко да ми се намали потрошувачката на колава, умов ми ојде на филтерот за нафта како најлогично али ете не било тоа.. Можит и немат врска можит само така ми се чинит, уште неам напраено саглам есап.
све можи да биди. на мој другар на ваков сервис му ја згрешија едната брегаста за два заба на корса и се утепа по сервиси додека се најде кварот.

колата едноставно не одеше како што треба. на едни вртежи имаше добра снага а на други се гушеше. цела година -агонија
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
2.994
Па за репарирани знам дека се од 1000 до 1500 тука некаде, ме интересира нови колку им е цена.
1500-2000 denari se novi[DOUBLEPOST=1439247964][/DOUBLEPOST]
Значит од ко му сменав масло со си сите филтри, и ребрасти, клинасти, затегачи, водна пумпа, некако ко да ми се намали потрошувачката на колава, умов ми ојде на филтерот за нафта како најлогично али ете не било тоа.. Можит и немат врска можит само така ми се чинит, уште неам напраено саглам есап.
Поевтинета е нафтата затоа мислиш дека ти се намалила потрошувачката
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
132
Поени од реакции
50
Извинете, знам дека 1000 пати е прашано, но ме интересира колку би биле давачките за колава да се донесе и регистрира на македонски таблици?
http://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?topmenu=1&act=4&adv=11428658529877823&slink=ab1thx
Разгледувам по нашите огласи, добри модели се некои 4500 евра, но нема некоја што ми има баш паднато на око, па си реков ако повеќе се исплаќа, да си донесам сам.
 
На врв Bottom