Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.305
Поени од реакции
7.284
Не си свесен колку разлика има..Пример,оригиналниот Синалко од Германија,и овој тука што се произведува има ОГРОМНА разлика,сум пиел Германски оригинал,и овој од Кавадарци..
Синалко од германија и од македонија немаат речиси никаква разлика.

Башка не е баш лесно и да најдеш синалко во германија :D[DOUBLEPOST=1439394968][/DOUBLEPOST]
На пример има ли по нешто што се познаваат од турските до француските? Бидејќи по огласиве многу ги има...
Би требало да можеш да ги познаеш по бројот на моторот, погуглај на интернет, мора да има две три бројки (код) за фабриката каде е произведена колата.
Со повеќето производители е така.[DOUBLEPOST=1439395171][/DOUBLEPOST]
Божја работа е тоа чедо.
Кола од турција слободно помочај и се. И од Чешка исто.
Тоа не се коли
А гољф 2 произведен во босна?[DOUBLEPOST=1439395748][/DOUBLEPOST]
Можит и немат врска можит само така ми се чинит, уште неам напраено саглам есап.
Јас мислам дека болтов е точен.
 
Последно уредено:
Член од
10 ноември 2014
Мислења
28
Поени од реакции
0
Сакам совет. Имам AUDI A3 2.0 TDI, неодамна ми се појави луфта на преден лев лагер на тркало. Кажете ми дали се менува само лагерот или иде комплет со главчина ??
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.947
Поени од реакции
6.144
sakam da kupam novo radio na opel corsa 2003 god posto tawa so go ima e staro, pa me interesire treba nekoe specijalno da teram,da se fajka novoto ili kakvo?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
sakam da kupam novo radio na opel corsa 2003 god posto tawa so go ima e staro, pa me interesire treba nekoe specijalno da teram,da se fajka novoto ili kakvo?
Какво сакаш такво купи си. Сите имат универзални димензии и се фаќат на секоја кола. Е сега, може ќе треба да прекроиш приклучокот одзади за струја, антена звучници,ама тоа не е никаков проблем.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
sakam da kupam novo radio na opel corsa 2003 god posto tawa so go ima e staro, pa me interesire treba nekoe specijalno da teram,da se fajka novoto ili kakvo?
Таа има голем отвор т.е. double din ... ако сакаш купи си такво радио, ако не земи си стандардно din со адаптер-пластика што ќе ти служи како фиокче :)
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Такситиве што ги лепат колите им земаат за цела кола 200.
Јас пишав за т.н карбон фолии..Не обични фолии,како таа самолеплива хартија што ја користевме по ликовно..Дојди да ги видиш тие истите таксисти,нема дел кај што не е одлепено..И мисли си дека е 200 денара..Нема шанса да е толку малку.[DOUBLEPOST=1439414593][/DOUBLEPOST]
Синалко од германија и од македонија немаат речиси никаква разлика.

Башка не е баш лесно и да најдеш синалко во германија :D[DOUBLEPOST=1439394968][/DOUBLEPOST]
Би требало да можеш да ги познаеш по бројот на моторот, погуглај на интернет, мора да има две три бројки (код) за фабриката каде е произведена колата.
Со повеќето производители е така.[DOUBLEPOST=1439395171][/DOUBLEPOST]
А гољф 2 произведен во босна?[DOUBLEPOST=1439395748][/DOUBLEPOST]
Јас мислам дека болтов е точен.
Тоа "РЕЧИСИ" ја прави цела работа,верувај му да дедо.Ако не се лажам имаше една серија на Голф кец т.н ТАС што ги склопуваа во Сараево..
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Јас пишав за т.н карбон фолии..Не обични фолии,како таа самолеплива хартија што ја користевме по ликовно..Дојди да ги видиш тие истите таксисти,нема дел кај што не е одлепено..И мисли си дека е 200 денара..Нема шанса да е толку малку.[DOUBLEPOST=1439414593][/DOUBLEPOST]

Тоа "РЕЧИСИ" ја прави цела работа,верувај му да дедо.Ако не се лажам имаше една серија на Голф кец т.н ТАС што ги склопуваа во Сараево..
Какви 200 ден туку евра некаде има и за 150 ама еве многу што ги лепеле нема никаде одлепено а веќе доста време им се..
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Какви 200 ден туку евра некаде има и за 150 ама еве многу што ги лепеле нема никаде одлепено а веќе доста време им се..
Хаха,јас па мислев денари..Али ако и малку те бива,можеш и сам да си залепиш..
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.305
Поени од реакции
7.284
Тоа "РЕЧИСИ" ја прави цела работа,верувај му да дедо.Ако не се лажам имаше една серија на Голф кец т.н ТАС што ги склопуваа во Сараево..
Јас сум објективен и при козумацијата на германското синалко немаше пред мене синалко од Македонија, за да можам да направам ете директна споредба. Меѓутоа некоја разлика не забележав.
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Јас пишав за т.н карбон фолии..Не обични фолии,како таа самолеплива хартија што ја користевме по ликовно..Дојди да ги видиш тие истите таксисти,нема дел кај што не е одлепено..И мисли си дека е 200 денара..Нема шанса да е толку малку.[DOUBLEPOST=1439414593][/DOUBLEPOST]

Тоа "РЕЧИСИ" ја прави цела работа,верувај му да дедо.Ако не се лажам имаше една серија на Голф кец т.н ТАС што ги склопуваа во Сараево..
Какви 200 ден туку евра некаде има и за 150 ама еве многу што ги лепеле нема никаде одлепено а веќе доста време им се..
Хаха,јас па мислев денари..Али ако и малку те бива,можеш и сам да си залепиш..


Карбон фолиите се поскапи од обичните фолии во боја, заради текстурата и процесот на правење... Е сега се движат со цени од 10 евра за м2 - кинески и ги имаш скоро па секаде, во секоја продавница за авто галантерија, па се до 60-70 евра за м2 фолија од типот на M2... Плус за изработка има процедура, алат и пропратни материјали кои што се користат и ако не си работел никогаш ке имаш проблем... На крајот ти ке ја залепиш, ама како и колку ке стои пред да се одлепи ;)
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
1500 mkd , so godina dena garancija
Се исплати ли репарирање кога нови се 2000-2500[DOUBLEPOST=1439493675][/DOUBLEPOST]
Карбон фолиите се поскапи од обичните фолии во боја, заради текстурата и процесот на правење... Е сега се движат со цени од 10 евра за м2 - кинески и ги имаш скоро па секаде, во секоја продавница за авто галантерија, па се до 60-70 евра за м2 фолија од типот на M2... Плус за изработка има процедура, алат и пропратни материјали кои што се користат и ако не си работел никогаш ке имаш проблем... На крајот ти ке ја залепиш, ама како и колку ке стои пред да се одлепи ;)
Има во графика оригинал карбон фолија 2200-2500 денари и не ти требат никакв пропратни материјали.
Површината на која ќе ја лепиш треба убаво да се исчисти па при лепење ти треба сјај и вода во шише со пумпица,нешто за влечење кога ќе ја лепиш а ако сакаш да украдеш некој квадрат односно на 1м2 да залепиш 0,6 м2 ти треба фен да ја загрееш за полесно да се растегнува фолијата.
 
Последно уредено:
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Се исплати ли репарирање кога нови се 2000-2500[DOUBLEPOST=1439493675][/DOUBLEPOST]
Има во графика оригинал карбон фолија 2200-2500 денари и не ти требат никакв пропратни материјали.
Површината на која ќе ја лепиш треба убаво да се исчисти па при лепење ти треба сјај и вода во шише со пумпица,нешто за влечење кога ќе ја лепиш а ако сакаш да украдеш некој квадрат односно на 1м2 да залепиш 0,6 м2 ти треба фен да ја загрееш за полесно да се растегнува фолијата.


Се гледа дека немаш залепено ни 10цм фолија брат... Не е ова фолија за стакла па да ти треба вода и сјај... Самата карбон ( и секоја друга слична ) фолија е самолеплива, си има свој лепак на неа кој што си го ебал ако го намокриш... Второ фенот т.е. загревањето и растегнувањето не се користи за да украдеш, туку за друго нешто... Бидејки ако ја растегнеш на право ке се искриви шарата... Ако веќе немаш работено и не разбираш околу тоа, не тропај од ракав или од некое лично, а неосновано убедување... Трето - има пропратни материјали ( посебно еден многу битен ), а кои се, дојди плати ми да ти направам нешто па ке ти покажам... На крај за цените јас дадов оквирна цена, " од " за најевтино и " до " за најскапо и најдобро... Таа фолија од Графика и Про Графика е на средина, 2240 ден за парче од 1 х 1,27 метри и е ОК, не е лоша... Они викаат дека е некое белгиско производство, ама никаде на неа не пишува марка, а другите фолии им се
" Unifol " со потекло од Турција... Инаку ја имам користено, далеку е подобра од кинескиве, има убава текстура, солиден лепак, но е ранг подоле од најквалитетните и нормално си има и недостатоци...
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Се гледа дека немаш залепено ни 10цм фолија брат... Не е ова фолија за стакла па да ти треба вода и сјај... Самата карбон ( и секоја друга слична ) фолија е самолеплива, си има свој лепак на неа кој што си го ебал ако го намокриш... Второ фенот т.е. загревањето и растегнувањето не се користи за да украдеш, туку за друго нешто... Бидејки ако ја растегнеш на право ке се искриви шарата... Ако веќе немаш работено и не разбираш околу тоа, не тропај од ракав или од некое лично, а неосновано убедување... Трето - има пропратни материјали ( посебно еден многу битен ), а кои се, дојди плати ми да ти направам нешто па ке ти покажам... На крај за цените јас дадов оквирна цена, " од " за најевтино и " до " за најскапо и најдобро... Таа фолија од Графика и Про Графика е на средина, 2240 ден за парче од 1 х 1,27 метри и е ОК, не е лоша... Они викаат дека е некое белгиско производство, ама никаде на неа не пишува марка, а другите фолии им се
" Unifol " со потекло од Турција... Инаку ја имам користено, далеку е подобра од кинескиве, има убава текстура, солиден лепак, но е ранг подоле од најквалитетните и нормално си има и недостатоци...
Жестока одбрана.
Кога ја почнав со сито и со лепење фоли на дуќани ти со кал може си си играл.
Работава искача ко на татко ти да му кажуваш како се прават деца.(y)
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom