Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Слушнав дека моторот на голф 4 1.4 бил срање, дали е точно или не?
И зошто?
Ако се разбира некој да ми каже
Oд некој што има голф 1.4 слушна или некој друг ти кажа?
Ке троши секако ако уљните карики се истрошени[DOUBLEPOST=1439148428][/DOUBLEPOST]
Трошат масло зашто се форсираат. Тешка каросерија мал мотор.
И цитроен зх е иста каросерија и има 1.4 од нив форсиран или не ако му се истрошени уљните карики ќе троши масло
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Oд некој што има голф 1.4 слушна или некој друг ти кажа?
Ке троши секако ако уљните карики се истрошени[DOUBLEPOST=1439148428][/DOUBLEPOST]
И цитроен зх е иста каросерија и има 1.4 од нив форсиран или не ако му се истрошени уљните карики ќе троши масло
Не го ставај воопшто цитроен во прикаскава
 
Член од
9 февруари 2013
Мислења
42
Поени од реакции
18
Амортизери за renault scenic 2004. Марка, цена...(би ви бил благодарен за вашето ценето мислење (y) )
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
Otvori na internet, procepkaj vidi, prasaj nekoj gazda na golf so toj motor I Ke ti stane jasno.Ne ripaj odma kako bolno pile
Јас имам таков во мај го земав. Одма му ставив уље, поминав 2500км со него и сеуште има од истото.
Гориво 9 литра градска.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Трошат масло зашто се форсираат. Тешка каросерија мал мотор.
Како мислиш форсирање?Чим на километражникот пишува 220 km/h,значи тоа возило одело 220..Чим има до 7000 обртаи,значи и оди до 7000 обртаи..Форсирање е да влече нонстоп други коли,или приколки..А ти на автопат ако го нагазиш до 130-140 и успат ти испие пола литро масло,ебати колата..Тоа не е форсирање.[DOUBLEPOST=1439155424][/DOUBLEPOST]
Јас имам таков во мај го земав. Одма му ставив уље, поминав 2500км со него и сеуште има од истото.
Гориво 9 литра градска.
Многу ти троши..75 коња,1.4 9 литри..Да е до кај 6-7 ај,ама 9?:(
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Како мислиш форсирање?Чим на километражникот пишува 220 km/h,значи тоа возило одело 220..Чим има до 7000 обртаи,значи и оди до 7000 обртаи..Форсирање е да влече нонстоп други коли,или приколки..А ти на автопат ако го нагазиш до 130-140 и успат ти испие пола литро масло,ебати колата..Тоа не е форсирање.[DOUBLEPOST=1439155424][/DOUBLEPOST]

Многу ти троши..75 коња,1.4 9 литри..Да е до кај 6-7 ај,ама 9?:(
1.4 нема начин да троши 8 градска. Во скопје под 10/100 не е
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Не го ставај воопшто цитроен во прикаскава
Гледав половни коли golf3,fiat bravo,citroen zx,opel astra III.......
Од сте коли гољфот беше најпреценет а најголема канта.
Ејјјјј 2400 евра за гољф3 и тоа 1993/94.
Па треба да си тотален глупак и лудак ако купиш гољф3 а не фиат стило 10 години поново за иста цена или браво 1000-1200 евра од 1996/99 а не елош ни цитроенот за 800-900 евра од 1995/96.
 
Член од
10 август 2015
Мислења
4
Поени од реакции
0
Zdravo mi treba informacija edna da mi kazete. Deneska bev gledav edno bmw 320 (E90) 2006 i koga mu go otvoriv kapaceto od motorot dodeka rabotese frlase mnogu ulje. Mene mi e cudno deka jas imam mercedes e270 i nesmee kapka ulje da frli. Ama go prasav ovoj sto go prodava i vika deka site ovie bmw-inja frlale taka. E sea me interesira da mi kazete dali stvarno taka toj model site frlaat ili ovoj e nesto zaeban? I ako moze opsto mislenje za ovaa kola kako se pokazani, dali se izdrzlivi. Fala vi mnogu odnapred !
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Гледав половни коли golf3,fiat bravo,citroen zx,opel astra III.......
Од сте коли гољфот беше најпреценет а најголема канта.
Ејјјјј 2400 евра за гољф3 и тоа 1993/94.
Па треба да си тотален глупак и лудак ако купиш гољф3 а не фиат стило 10 години поново за иста цена или браво 1000-1200 евра од 1996/99 а не елош ни цитроенот за 800-900 евра од 1995/96.
Точно си има зашто е најпреценет. Прво зашто не се расипува често а второ заради уникатниот 1.9 тди. И тој Гољф надживува 10 Фиат стило. Нели ти е познато како викаат. Купи Фиат да ти биде јад.
Уште да го споредеше со некој Форд аман.
 
Член од
24 август 2009
Мислења
535
Поени од реакции
72
Zdravo mi treba informacija edna da mi kazete. Deneska bev gledav edno bmw 320 (E90) 2006 i koga mu go otvoriv kapaceto od motorot dodeka rabotese frlase mnogu ulje. Mene mi e cudno deka jas imam mercedes e270 i nesmee kapka ulje da frli. Ama go prasav ovoj sto go prodava i vika deka site ovie bmw-inja frlale taka. E sea me interesira da mi kazete dali stvarno taka toj model site frlaat ili ovoj e nesto zaeban? I ako moze opsto mislenje za ovaa kola kako se pokazani, dali se izdrzlivi. Fala vi mnogu odnapred !
Не смее да фрла уље.. Нешто не е во ред со таа кола.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.230
Поени од реакции
7.039
Zdravo mi treba informacija edna da mi kazete. Deneska bev gledav edno bmw 320 (E90) 2006 i koga mu go otvoriv kapaceto od motorot dodeka rabotese frlase mnogu ulje. Mene mi e cudno deka jas imam mercedes e270 i nesmee kapka ulje da frli. Ama go prasav ovoj sto go prodava i vika deka site ovie bmw-inja frlale taka. E sea me interesira da mi kazete dali stvarno taka toj model site frlaat ili ovoj e nesto zaeban? I ako moze opsto mislenje za ovaa kola kako se pokazani, dali se izdrzlivi. Fala vi mnogu odnapred !
Ако ти го даде за 1000 евра го земај, ќе моеш да го продаеш барем на делови у спортивен случај никако купување.
Точно си има зашто е најпреценет. Прво зашто не се расипува често а второ заради уникатниот 1.9 тди. И тој Гољф надживува 10 Фиат стило. Нели ти е познато како викаат. Купи Фиат да ти биде јад.
Уште да го споредеше со некој Форд аман.
Кој ти кажа дека голфот не се расипува? :pos:
 

volare_g

Nediplomiran i nedokvakan
Член од
28 февруари 2014
Мислења
681
Поени од реакции
1.701
Амортизери за renault scenic 2004. Марка, цена...(би ви бил благодарен за вашето ценето мислење (y) )
Reparirani ili novi ?
Reparirani imas kaj kisela voda na vlez odma posle tutunski levo kaj stara zvezda ili taka nekako se vikase fabrikava, se javiv prasav za grand scenicot mojov mi bara 1500 mkd po zmortizer, prethodno na punoto menuvav tamy , si pomina 100 000 bez problem , ne znam dali e toa normalna kilometraza za amortizeri najiskreno, covekov ti dava edna godina garancija , ke go pobaram kontaktot i ke ti go pustam po mail
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
Reparirani ili novi ?
Reparirani imas kaj kisela voda na vlez odma posle tutunski levo kaj stara zvezda ili taka nekako se vikase fabrikava, se javiv prasav za grand scenicot mojov mi bara 1500 mkd po zmortizer, prethodno na punoto menuvav tamy , si pomina 100 000 bez problem , ne znam dali e toa normalna kilometraza za amortizeri najiskreno, covekov ti dava edna godina garancija , ke go pobaram kontaktot i ke ti go pustam po mail
А која цена ти се нови? И мене ми дадоа цена за репарирање од 1500 мкд по амортизер, додека нови Монро 1900 мкд предни, односно 1800 задни, по амортизер.

Sent from my Note 3 [SM-N9005] using Tapatalk
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Zdravo mi treba informacija edna da mi kazete. Deneska bev gledav edno bmw 320 (E90) 2006 i koga mu go otvoriv kapaceto od motorot dodeka rabotese frlase mnogu ulje. Mene mi e cudno deka jas imam mercedes e270 i nesmee kapka ulje da frli. Ama go prasav ovoj sto go prodava i vika deka site ovie bmw-inja frlale taka. E sea me interesira da mi kazete dali stvarno taka toj model site frlaat ili ovoj e nesto zaeban? I ako moze opsto mislenje za ovaa kola kako se pokazani, dali se izdrzlivi. Fala vi mnogu odnapred !
Прегреано е,брегастата,вентилите се оштетени затоа фрла уље.
Ако сакаш скап дополнителен трошок за менување дихтонг на глава,рамнење,егализација.............купи го.
 
Член од
10 август 2015
Мислења
4
Поени од реакции
0
Sea bev vo Djepovski servis za bmw vo Skopje i mi kaza deka sekoe bmw e90 mora da frla ulje zatoa sto nekoj sindzir bil napred. Vika ako ne frla e loso. I sovet za drugite, nemoj da veruvate na se sto ke vi kazat na forumov, idete vo ovlasten servis i proverete. Pozdrav
 

Kajgana Shop

На врв Bottom