Совети околу мотоцикли

Член од
8 октомври 2010
Мислења
144
Поени од реакции
103
Неможам никакво инфо да најдам за моторчево Hamachi Naked 14 50cc
naked_14_03.jpg

Па ме интересира дали има некој искуство со вакво или слично?
Прв мотор ќе ми биди, претходно возев слаби веспи автоматик, прв мотор со мануал.
Немам потреба од силна машина, ме интересира дали влечи доволно да се развозавам летово низ мк без да му ја мислам дали ќе прегрее и ќе ме остај на пат.
Било какво инфо е добредојдено.
Дизајн ми се свиѓа највеќе, потсеќа на Ducati Monster :)
И цена е ок 1450е се прифаќа
 

RadE_Strongest

Field Marshal
Член од
31 март 2009
Мислења
654
Поени од реакции
329
Низ МК да те развози? Ова е 50цц веспа со 5 коњски сили..
За квалитетот некој што се разбира нека пише ја само за бројкиве ко што гледам ти е исто како со кинеска веспа на автопат скопје-охрид да возиш е, is it doable? you tell me :D
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.289
Поени од реакции
4.694
Ако не се лажам мотор под 125цц не смееш да го возиш надвор од град. Ама не сум 100% сигурен за ова.
Иначе како што пиша @RadE_Strongest боље да ги дадеш тие 1500 евра за квалитетен роад точак повеќе ќе извозиш низ македонија одколку со ова.
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Неможам никакво инфо да најдам за моторчево Hamachi Naked 14 50cc
Прегледај го приврзокот 292149

Па ме интересира дали има некој искуство со вакво или слично?
Прв мотор ќе ми биди, претходно возев слаби веспи автоматик, прв мотор со мануал.
Немам потреба од силна машина, ме интересира дали влечи доволно да се развозавам летово низ мк без да му ја мислам дали ќе прегрее и ќе ме остај на пат.
Било какво инфо е добредојдено.
Дизајн ми се свиѓа највеќе, потсеќа на Ducati Monster :)
И цена е ок 1450е се прифаќа
Хахаха кај бараше инфо ? На Google ? Е нема да најдеш . Знаеш зашто ? Затоа што Хамачи како бренд постои само во Македонија , на друго место е под некое друго име , зависи од увозникот за тој регион , пошто сами си ги брендираат . Поише ке се изнавозиш на АПН-6 отколку на ова . Мотор од кинески скутер но у поголем и потежок рам . А низ цела држава заборави , можеш да маваш само магистрали , на автопат со 50цц не смееш .
 
Член од
8 октомври 2010
Мислења
144
Поени од реакции
103
Низ МК да те развози? Ова е 50цц веспа со 5 коњски сили..
За квалитетот некој што се разбира нека пише ја само за бројкиве ко што гледам ти е исто како со кинеска веспа на автопат скопје-охрид да возиш е, is it doable? you tell me :D
Па кратки релации пример 60-80км, без преоптеретување лагано возење како со скутер. А и не сум тежик човек.
Веспа не ми се зема, а за помоќна машина и немам средства со буџет до макс 2000е, а барам ново. Така да
ради тоа се распрашувам, а немам познавање од оваа област.
Очекував вакви одговори, јасно ми е за што можи да се очекува од 50цц
Автоматски споено мислење:

Низ МК да те развози? Ова е 50цц веспа со 5 коњски сили..
За квалитетот некој што се разбира нека пише ја само за бројкиве ко што гледам ти е исто како со кинеска веспа на автопат скопје-охрид да возиш е, is it doable? you tell me :D
Па кратки релации пример 60-80км, без преоптеретување лагано возење како со скутер. А и не сум тежик човек.
Веспа не ми се зема, а за помоќна машина и немам средства со буџет до макс 2000е, а барам ново. Така да
ради тоа се распрашувам, а немам познавање од оваа област.
Очекував вакви одговори, јасно ми е за што можи да се очекува од 50цц
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.289
Поени од реакции
4.694
Па кратки релации пример 60-80км, без преоптеретување лагано возење како со скутер. А и не сум тежик човек.
Веспа не ми се зема, а за помоќна машина и немам средства со буџет до макс 2000е, а барам ново. Така да
ради тоа се распрашувам, а немам познавање од оваа област.
Очекував вакви одговори, јасно ми е за што можи да се очекува од 50цц
Другар незнам дали го игнорираш фактот што на автопат не смееш да искочиш со ова или мислиш да правиш 60-80км низ град со него?

Не е ни 5кс него е 3.7, ова е моторче со фенси изглед за низ град, ако немаш возачка за поголем. Ако имаш возачка (барем А1 категорија да можеш 125ка) погледни на страната на Хамачи зашто ги гледаш нив и сакаш ново (реално друго ново во буџетот не верувам да најдеш, освен ако не најдеш некој Hyosung кои се корејски и се доста добри знам неколку луѓе што ги шинаа од возење) имаат 125ки кои ти влагаат во буџетот и за 60-80км ќе ти бидат мн повеќе од полза одколку играчкава.
 
Член од
8 октомври 2010
Мислења
144
Поени од реакции
103
Другар незнам дали го игнорираш фактот што на автопат не смееш да искочиш со ова или мислиш да правиш 60-80км низ град со него?
Друже од БТ сум автопат нити во правец кон ПП нити кон Охрид не ме фаќа, значи локално.
Да тргнам на отворен пат овде а да не мислам дека ќе ме остави на сред пат на тоа мислев.
Не ми е само за низ град, да подизлегвам локално а локално неможиш ни 60км да правиш. до ПП е 45км до Ресен е исто.

Фала за одговорите. Можи сепак ќе идам да полагам за возачка.
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
Со <50км/h на тие делници ќе се изложуваш и ти и другите во опасност, таму се вози на 80% од патот ~100ка. Советот ми е ист како и другите мин. 125цц ако воопшто излегуваш надвор од знакот БТ.
Автоматски споено мислење:

Кинеско ново ти е исто дури полошо од јапонец настаро. Ако уште бараш хамачи најпогодени беа супер мото 250ки нз дали ги имаат уште во продажба, порано беа околу 1.5к евра
Ориентационо http://m.reklama5.mk/AdDetails?ad=3807859
Не правам реклама, не го ни познавам, само да ти посочам на кој модел мислам.
 
Последно уредено:
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Со <50км/h на тие делници ќе се изложуваш и ти и другите во опасност, таму се вози на 80% од патот ~100ка. Советот ми е ист како и другите мин. 125цц ако воопшто излегуваш надвор од знакот БТ.
Автоматски споено мислење:

Кинеско ново ти е исто дури полошо од јапонец настаро. Ако уште бараш хамачи најпогодени беа супер мото 250ки нз дали ги имаат уште во продажба, порано беа околу 1.5к евра
Ориентационо http://m.reklama5.mk/AdDetails?ad=3807859
Не правам реклама, не го ни познавам, само да ти посочам на кој модел мислам.
Офтопик - Не го разбирам болдираниот дел од твојот пост . Сакаш да кажеш дека е лошо да купиш половен јапонски мотор ?
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
Не, туку обратно од тоа што го сфати. Јапонски половен (ама одржуван и без инциденти) е далеку подобра опција од кинески нов, само се многу ретки.
 
Член од
8 октомври 2010
Мислења
144
Поени од реакции
103
Фала за советите, повеќе сум за возачка па шо ќе налета во меѓувреме по огласи. Мада шо ризик ми е пошто не се разбирам воопшто :)
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.289
Поени од реакции
4.694
Sto mislite za motorive?Vas izbor i mislenje?
Зависи за што ти е, овој супер мото моделот го биеше име дека се погодил за другите не знам што да ти кажам, барем како мотор, расчепкај назад во последните 10-15 коментари беше спомнат
 
Член од
6 април 2017
Мислења
333
Поени од реакции
444
Зависи за што ти е, овој супер мото моделот го биеше име дека се погодил за другите не знам што да ти кажам, барем како мотор, расчепкај назад во последните 10-15 коментари беше спомнат
Mi treba za vo planina!Ama so cenata da ne e poise od 1500 evra.A ovie se tolku otprilika.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.289
Поени од реакции
4.694
Mi treba za vo planina!Ama so cenata da ne e poise od 1500 evra.A ovie se tolku otprilika.
За таква намена јас би ги гледал повеќе тие на крос што личат, значи Куба и Дрифт одма би ги елиминирал
Со оглед на тоа што само за СуперМото некој има нешто позитивно пишано би пробал со него, плус е 250ка како што гледам каде очекувам да има и барем 10 коња што би ти биле океј за на планина
 

Kajgana Shop

На врв Bottom