Собранието се распушти, избори на 12 април

Член од
12 март 2009
Мислења
14.053
Поени од реакции
8.470
Спасовски: Многу е важно да добиеме одлука за преговори со ЕУ пред изборите

Јас колку го разбрав макрото, еден од главните критериуми ќе биде КАКО се спроведени изборите...
а не пред избори да добие подршка која ќе ја злоупотреби за добивање избори..
ако мафијашот мисли пак да ја повтори криминалната шема како на локалните 2017 многу се лаже...
А голема шлаканица е да бидеш држава без Опозиција, нешто како Северна Кореја... всушност и полошо, таму барем се знае некој закон и правила...
Ако навиистина ова се случи, т.е. ЕУ да ја подржи гарнитурата ПРЕД избори, комплетно нека се распуштат сите опозициони партии ПРЕД избори... нека им биде АЛАЛ и на гЕУ....
 

Наќо Скопски

Lancia Delta HF integrale
Член од
3 април 2017
Мислења
5.725
Поени од реакции
13.465
пак тебе те пратија трета смена ? дај нека те смена од сабајле и ти троа бел ден да видиш
Немој така,човекот е пример дека постои живот после смртта.Сеа ке видите колку души ке воскреснат како се ближат изборите
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
7.561
Поени од реакции
6.694
Ме интерсира дали СДСМ пак ќе купува филтри за оџаците на РЕК, пред овие избори?
 

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
20.607
Поени од реакции
53.161
Uste se zamaras so vukojebinava :pos: :pos: :pos:
Каква vukojebina бе Ваооо? :unsure: Та послем одличните договори од Преспа и оној со Бугарија за добрососедство имаш лице да ја нарекуваш земјава вукојебина? Државиште станавме бе, тек и оние од НАТО на колена дојдоа да не молат да се приклучиме кон нив. Ете во твоја Струмица се воведе и двојазичност, ајде аирлија нека е, дошол живот за сите граѓани во земјава... нашата земја, нашата татковина.
Јас викам да му дадеме не уште една, уште 10 шанси на Заев, се додека не го стори Гоцета бугар... ма каков Гоце, и Јордан, и Христо, и Даме, ма сите. Плата од 500 евра не ни е потребна, 30 години преживуваме без таа плата, нека не се мачи човекот да облака железни опинци.

Да не те видам другпат нашата татковина, нашата земја да ја викаш вукојебина, та не за џабе протестираше младинава во 2016 со бои и лакови... вукојебина да ја викаш? Засрами се!!! :'(
 
Член од
25 декември 2019
Мислења
234
Поени од реакции
222
Каква vukojebina бе Ваооо? :unsure: Та послем одличните договори од Преспа и оној со Бугарија за добрососедство имаш лице да ја нарекуваш земјава вукојебина? Државиште станавме бе, тек и оние од НАТО на колена дојдоа да не молат да се приклучиме кон нив. Ете во твоја Струмица се воведе и двојазичност, ајде аирлија нека е, дошол живот за сите граѓани во земјава... нашата земја, нашата татковина.
Јас викам да му дадеме не уште една, уште 10 шанси на Заев, се додека не го стори Гоцета бугар... ма каков Гоце, и Јордан, и Христо, и Даме, ма сите. Плата од 500 евра не ни е потребна, 30 години преживуваме без таа плата, нека не се мачи човекот да облака железни опинци.

Да не те видам другпат нашата татковина, нашата земја да ја викаш вукојебина, та не за џабе протестираше младинава во 2016 со бои и лакови... вукојебина да ја викаш? Засрами се!!! :'(
Se okej, samo garniturata koja treba da go zameni Zaev edno dobri 11 godini ja upostosi zemjava, taka da alternativata ne e nitu najmalku nadezna deka ke napravi nesto posebno.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
6.457
Поени од реакции
9.398
Se okej, samo garniturata koja treba da go zameni Zaev edno dobri 11 godini ja upostosi zemjava, taka da alternativata ne e nitu najmalku nadezna deka ke napravi nesto posebno.
... да направи нешто? доволно да го заврши автопатот до Охрид, си бил до Штип по новиот автопат?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
4.120
Поени од реакции
2.141
нели се закажаа избори ?? ќе престанат ли популистичко изборните работи ??
ја тргнаа Рахела и сега ајде удри...

ВЛАДАТА СО УНИКАТНА МОЖНОСТ ДО СИТЕ НЕВРАБОТЕНИ ВО МАКЕДОНИЈА: НУДИ 150 ЕВРА МЕСЕЧНО
Клик бејт наслов и превара. Не е за сите туку за 9000 и е за 3 месеци и е после обука. Така да...
 

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
20.607
Поени од реакции
53.161
Se okej, samo garniturata koja treba da go zameni Zaev edno dobri 11 godini ja upostosi zemjava, taka da alternativata ne e nitu najmalku nadezna deka ke napravi nesto posebno.
Е јебига Ваооо, кој дозволи таа режимска гарнитура која требаше да се распадне да дојде до ситуација повторно да дојде на власт? Зошто на локалните избори пред 2 години кога освоија само 2-3 помали општини, стигнаа до тоа да сигурно имаат најмногу пратеници во собрание?

Те осеќам, ти сега како да си ја имаш мувата на капата, што изиграваше дворски шут на секој потег на оваа власт, власт која за 3 години го надмина режимот по правење глупости. Од живот за сите како што ветуваа, стигнаа на тоа дереџе да разрешуваат министри не ради нивната (не)способност за вршење на функцијата, туку ради табли со името на Република Македонија, она во кое се колнеа во фамилии дека нема да го чепкат... а да не збориме за Устав, двојазичност, амнестија на криминалци, пајаци, и триста други глупости.

Не ги бранам ДПМНЕ, всушсност освен еве Мизрахи која ми остави позитивен впечаток како ТРЕБА да се однесува еден политичар кои ги брани интересите на државата, другите копита во партијата се сите од времето на Груевски, самошто тогаш биле на пониски позиции.
Факт е дека со политиките на СДС, тие што ти тука ги бранеше, дозволија да сигурно ДПМНЕ да се врати на власт. Мувата на капата Ваооо, мувата на капата....
:kafence:
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.469
Поени од реакции
1.205
Треба повозрасната генерација да си го стави прстот на чело и да се запраша зошто бегаат младите и зошто секои избори излегуваат тие да гласаат и на кого му прават лошо.
Ма “повозрасната генерација“ не треба да си стави прст на чело туку да оди до најблискиот мост и да се фрли!
Дојде време кога децата ќе ги учат родителите како се прават деца, сосема заслужено.
Кога самиот ќе се откажеш од одгледување-воспитување и едукација на своето дете и сето тоа ќе го препуштиш на некои “пријателите“ кои имаат голема желба и време тоа да го сторат место тебе, за очекување е дека тоа ќе ти се врати со камата.

П.С.
Сум заборавил, кога ќе скокаат од мостот да си земат некој поголем камен за да не испливаат на површина.
 

Ejebajgasad!!!

Фукара
Член од
4 септември 2017
Мислења
619
Поени од реакции
1.111
Ма “повозрасната генерација“ не треба да си стави прст на чело туку да оди до најблискиот мост и да се фрли!
Дојде време кога децата ќе ги учат родителите како се прават деца, сосема заслужено.
Кога самиот ќе се откажеш од одгледување-воспитување и едукација на своето дете и сето тоа ќе го препуштиш на некои “пријателите“ кои имаат голема желба и време тоа да го сторат место тебе, за очекување е дека тоа ќе ти се врати со камата.

П.С.
Сум заборавил, кога ќе скокаат од мостот да си земат некој поголем камен за да не испливаат на површина.

Искрено не знам на која повозрасна генерација се однесува, ама мислам дека нема потреба од генерализација. Во секој дел од една генерациска категорија постојат такви. Јас познавам млади луѓе вработени во државна администрација кои уште со првите пропеани петли одат да го дадат својот глас за партијата која е на власт за да не ја изгубат работата. А дека голем дел од нашите родители уште со умот си живеат во екс ЈУ е непобитен факт. Кога ќе се земе во глобала сите сме виновни за денешната ситуација во државата. Туку кој последен ќе си замине од пустелијава нека го изгаси светлото.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.469
Поени од реакции
1.205
Искрено не знам на која повозрасна генерација се однесува, ама мислам дека нема потреба од генерализација. Во секој дел од една генерациска категорија постојат такви. Јас познавам млади луѓе вработени во државна администрација кои уште со првите пропеани петли одат да го дадат својот глас за партијата која е на власт за да не ја изгубат работата. А дека голем дел од нашите родители уште со умот си живеат во екс ЈУ е непобитен факт. Кога ќе се земе во глобала сите сме виновни за денешната ситуација во државата. Туку кој последен ќе си замине од пустелијава нека го изгаси светлото.
Не се однесува за било која генерација туку се мисли на културната матрица која се негува и која им се продава и на млади и стари како муда за бубрези.

Ма немој, сеа сите се виновни, до кога со такво релативизирање, е па не е баш така, точно се знае кој е виновен, не може да се фрли вината и одговорноста врз сите.
Ако некој чувствува одговорност и вина за состојбите, Јас немам такво чувство, немам никаков удел во креирањето на политиката, во грабежот и сите други убаини кои ни се случуваат и ги вкусуваме сите ние. Еве само еден пример: кој го изврши државниот удар на 27 април? сите ние или една група која е сега на власт? Кој вршеше рекет? сите ние или повторно една група криминалци кои се вгнездија во институциите и вљаста? Кој купуваше кока во милилитри, (токму заради таа тутурутка и станв член на форумов како таксист, кој го снимал дотичниот де) и веројтано одеше на седници па и гласаше за уставни измени? некои кои се во вљаста или сите ние кои сме жртви на такви изроди???
 

Ejebajgasad!!!

Фукара
Член од
4 септември 2017
Мислења
619
Поени од реакции
1.111
Не се однесува за било која генерација туку се мисли на културната матрица која се негува и која им се продава и на млади и стари како муда за бубрези.

Ма немој, сеа сите се виновни, до кога со такво релативизирање, е па не е баш така, точно се знае кој е виновен, не може да се фрли вината и одговорноста врз сите.
Ако некој чувствува одговорност и вина за состојбите, Јас немам такво чувство, немам никаков удел во креирањето на политиката, во грабежот и сите други убаини кои ни се случуваат и ги вкусуваме сите ние. Еве само еден пример: кој го изврши државниот удар на 27 април? сите ние или една група која е сега на власт? Кој вршеше рекет? сите ние или повторно една група криминалци кои се вгнездија во институциите и вљаста? Кој купуваше кока во милиграми, и веројтано одеше на седници па и гласаше за уставни измени? некои кои се во вљаста или сите ние кои сме жртви на такви изроди???

Во ред појасно ми е за што зборуваш.

Виновни сме сите затоа што сме народ кој додека не му дојде ножот до коска нема никаква реакција од него. Виновни сме што од 2001 па се до ден денес замижуваме пред сите неправди. Не мислев на таква вина во вид на одговорност за случувањата, туку за тоа што дозволуваме да си тераат и понатаму по нивно. Ниту јас ниту ти не сме креатори на политиките, а ниту пак на грабежите. Ама дел од нашите сограѓани им дале легитимитет и ги бранат тие политики. Одговорноста треба да ја сносат тие кои ги предизвикале сите овие работи кои ги спомена. Ама и самиот знаеш дека ова не е правна држава и никогаш нема да биде. За нив сме само колатерална штета во вид на даночни обврзници кои им ги полнат благајните за да можат тие да си кркаат коњско месо и останати гурмански мастрафи.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.558
Поени од реакции
3.150
Искрено не знам на која повозрасна генерација се однесува, ама мислам дека нема потреба од генерализација. Во секој дел од една генерациска категорија постојат такви. Јас познавам млади луѓе вработени во државна администрација кои уште со првите пропеани петли одат да го дадат својот глас за партијата која е на власт за да не ја изгубат работата. А дека голем дел од нашите родители уште со умот си живеат во екс ЈУ е непобитен факт. Кога ќе се земе во глобала сите сме виновни за денешната ситуација во државата. Туку кој последен ќе си замине од пустелијава нека го изгаси светлото.
Пак повозрасната генерација е крива за тие млади што се бутнале во администрација, бидејќи баш мама и тато ги вработиле таму.
 
Член од
25 декември 2019
Мислења
234
Поени од реакции
222
Е јебига Ваооо, кој дозволи таа режимска гарнитура која требаше да се распадне да дојде до ситуација повторно да дојде на власт? Зошто на локалните избори пред 2 години кога освоија само 2-3 помали општини, стигнаа до тоа да сигурно имаат најмногу пратеници во собрание?

Те осеќам, ти сега како да си ја имаш мувата на капата, што изиграваше дворски шут на секој потег на оваа власт, власт која за 3 години го надмина режимот по правење глупости. Од живот за сите како што ветуваа, стигнаа на тоа дереџе да разрешуваат министри не ради нивната (не)способност за вршење на функцијата, туку ради табли со името на Република Македонија, она во кое се колнеа во фамилии дека нема да го чепкат... а да не збориме за Устав, двојазичност, амнестија на криминалци, пајаци, и триста други глупости.

Не ги бранам ДПМНЕ, всушсност освен еве Мизрахи која ми остави позитивен впечаток како ТРЕБА да се однесува еден политичар кои ги брани интересите на државата, другите копита во партијата се сите од времето на Груевски, самошто тогаш биле на пониски позиции.
Факт е дека со политиките на СДС, тие што ти тука ги бранеше, дозволија да сигурно ДПМНЕ да се врати на власт. Мувата на капата Ваооо, мувата на капата....
:kafence:
Druze koj i da dojde ovde ne se menuva nisto, sme videle mnogu vakvi "dobri" likovi kako Mizrahi dur bildaat poeni kaj glasackoto telo ke pomislis deka se svetci, ama ko ke si ja zgrabat pozicijata i ke se betoniraat 4 god izleguva deka se sprotivno od toa za sto se zalagale.
 
На врв Bottom