Собранието се распушти, избори на 12 април

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
3.886
Поени од реакции
11.861
Jas go čekam vtoriot del od razgovorot so ,,Porošenko,,

Dosta e interesen:facepalm:
Повеќе од една година двајца тинејџери си играле курот со велеидиотот од Муртино, има тука многу делови, ќе се изначекаш.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.354
Не знам колку е постов од Миленко за верување, но не би ме чудело да е вистина, со оглед на тоа што уште пред да излезе аферата Рекет, козаров кажуваше дека постојат снимки со куферчиња и торби пари, за што подоцна се испостави дека е вистина (hint: коледарите кај Камчев).

Од тоа досега што слушнавме:

Првата бомба - Заев знаел за рекетирањето на Сиљан Мицевски и парите за фиктивниот проект на Боки 13, за старечките домови. Плус, вмешаност на Заев и СДС во финасирањето на 1ТВ.

Втората бомба - Заев договарал пресуди и обвиненија преку Врховен суд и имал директно влијание за одредени судски одлуки, со цел да паѓаат предмети во кои се обвинети луѓе инволвирани во Рекет, како и пратениците кои гласаа за промена на името. Се потврдува и соработката и координацијата на Заев со Катица Јанева, и нејзината инволвираност во целава оваа ситуација.

Полека се расплеткува Рекет. Ако овие две снимки се само почеток, допрва ќе станува интересно, ќе има добар сеир до избори, а и потоа најверојатно. Педесетина снимки не се малку, ќе ги крчкаат на тивко до избори.

Jas sum poveke od siguren deka ke pukaat uste mnogu bombi sto Zajko ke dojde do situacija da se budi sekoe utro vo ocekuvanje na nova bomba, ko sto samiot vikas, na razen ke go pecat do izborive.
 

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
11.504
Поени од реакции
7.808
Jas sum poveke od siguren deka ke pukaat uste mnogu bombi sto Zajko ke dojde do situacija da se budi sekoe utro vo ocekuvanje na nova bomba, ko sto samiot vikas, na razen ke go pecat do izborive.
I sto so toa. Ete zemi napraj dva zbora muabet so partiski aktivist ili clen na SDSM. Mislis im menuva nesto. Ne bi rekol.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.354
I sto so toa. Ete zemi napraj dva zbora muabet so partiski aktivist ili clen na SDSM. Mislis im menuva nesto. Ne bi rekol.
Sigurno ne im menuva nisto, jas od niv nemam I taka nekoj ocekuvanja, od nikoj nisto ne ocekuvam posebno, Ama ako ne drugo barem zabavno ke bide koga ke gi slusame glupostite sto gi ima lupano, ne deka ke bide nesto novo od nego ama kaj nego bunarot nema dno.
 

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
11.504
Поени од реакции
7.808
Sigurno ne im menuva nisto, jas od niv nemam I taka nekoj ocekuvanja, od nikoj nisto ne ocekuvam posebno, Ama ako ne drugo barem zabavno ke bide koga ke gi slusame glupostite sto gi ima lupano, ne deka ke bide nesto novo od nego ama kaj nego bunarot nema dno.
Zabavno bese i pred nekoja godina pa ete od denesna gledna tocka i ne ni e tolku zabavno.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
14.009
Поени од реакции
8.427
не се само бомби, има и пишани документи...

Сведоци во “Таргет Тврдина” биле хонорарно ангажирани од СЈО
Едниот сведок на денешното рочиште во „Таргет Тврдина” потврдил дека бил ангaжиран од СЈО, другиот веќе сведочел минатата недела, но адвокатите подоцна дознале преку порталот „Отворени финансии“ дека и тој добил паричен надоместок.

Адвокатите ги открија сумите што ги зеле – 2000 евра и околу 22.000 евра. Обвинителите во овој предмет рекле дека првпат слушаат дека сведоците што тие ги предлагаат давале услуги за СЈО.

Судиите побарале од нив дополнителни информации за овие сведоци, па ќе одлучат дали нивните сведочења ќе бидат дел од доказниот материјал. Преседан е за сведоци да бидат предлагани лица кои претходно биле анажирани од СЈО и за тоа добивале парични надоместоци,
обвинува одбраната.
а за обичен политички неинтересен предмет, обичен смртник да сведочи нема ни оправдание за отсаство од работа да добие, треба ден од одмор да зема...
испага работата зајко те тужи, зајко те суди, зајко те помилува ( ако му требаш за 80 гласа)
Се убаво, ама зошто ги плаќаме и Вилма и СЈО и Кацарска ако целата работа зајко ја врши:confused:
 
Член од
25 декември 2019
Мислења
231
Поени од реакции
220
значи да остане копилено од муртино ? и вие со куртоните во уста да лапате тендери, тоа сакаш да го кажеш ?
Koj spored tebe dostojno ke zastane na celo na drzavata i magicno ke gi resi site problemi? Prepoznavas nekakva takva opcija vo momentov? Tenderi sto lapaat neka mu ja mislaat tie, ama nedopirlivi se, ekspresno ke se prilagodat i na eventualno nova vlada.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
6.757
Поени од реакции
6.568
Koj spored tebe dostojno ke zastane na celo na drzavata i magicno ke gi resi site problemi? Prepoznavas nekakva takva opcija vo momentov? Tenderi sto lapaat neka mu ja mislaat tie, ama nedopirlivi se, ekspresno ke se prilagodat i na eventualno nova vlada.
Nikoj ni bara ni očekuva da gi resat site problemi. Samo neka slednata vlada bidi 10-20% podobra od ,,ovie,, i za nasi uslovi e dovolno
Ne sme nie Švicarska....barem jas nemam visoki očekuvanja od bilo kogo
Neka ne bidat samo idioti......dovolno e...
 

Igorcemk

Само Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
9.669
Поени од реакции
11.716
Супер, баш ова ни треба.
Pisav ja pred da ja odpustat deka vo nekoi krugovi (Evreiski) ovaa vest ke si se siri. Ama na SDS najbitno e da se borat za naseto ustavno ime, neli Severna e nivno delo. Toa deka vakvata odluka ke ima neprijatni drugi efekti ne gi interesirase. Ama bitno vlegovme vo NATO i EU (za malce barem).
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
8.827
Поени од реакции
9.973
Koj spored tebe dostojno ke zastane na celo na drzavata i magicno ke gi resi site problemi? Prepoznavas nekakva takva opcija vo momentov? Tenderi sto lapaat neka mu ja mislaat tie, ama nedopirlivi se, ekspresno ke se prilagodat i na eventualno nova vlada.
Ма какви други опции, овие се идеални све шо ветија остварија. Ја не знам кој будала би гласал за некои други освен за најдобриот премиер шо сме го имале до сега. Ни донесе живот човекот бре!
Па дан треба да гласаме за тие шо си имаа влажни соништа за тирански платформе и шо ти ја знам таму двојазичност, мењање на устав, за небањати и слично. Тоа си беше само во нивните глави.
А да не заборавиме и децата од странство ни ги врати и сите земаат по 500 евра плата!
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
13.910
Поени од реакции
29.393
Еве последно по порталиве читам за можна коалиција СДСМ со БЕСА на наредниве избори.
Ако се има предвид факктот какви се ставови изнесуваа од БЕСА години наназад, некои својствени за 5-ти век, се прашувам кој би бил само влогот на една ваква авантура?
Прво нешто што ми паѓа на памет е кантонизација, како што зборуваше ликот некаде во Швајцарија мислам пред некаква дијаспора, да правел Швајцарија на Балканот.
Се надевам дека понижувањава ќе имаат крај. И наместо национално единство и да пробаме да зачуваме тоа што остана, а ако постои некаква можност и да вратиме нешто што изгубивме, ние упорно им угодуваме на други и си тераме филмот со редефинирање на државава до степен на непрепознатливост.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.450
Поени од реакции
1.191
Еве последно по порталиве читам за можна коалиција СДСМ со БЕСА на наредниве избори.
Ако се има предвид факктот какви се ставови изнесуваа од БЕСА години наназад, некои својствени за 5-ти век, се прашувам кој би бил само влогот на една ваква авантура?
Прво нешто што ми паѓа на памет е кантонизација, како што зборуваше ликот некаде во Швајцарија мислам пред некаква дијаспора, да правел Швајцарија на Балканот.
Се надевам дека понижувањава ќе имаат крај. И наместо национално единство и да пробаме да зачуваме тоа што остана, а ако постои некаква можност и да вратиме нешто што изгубивме, ние упорно им угодуваме на други и си тераме филмот со редефинирање на државава до степен на непрепознатливост.
Целиот процес е така конципиран (и временски димензиониран) и треба да доведе до кантонизација (или федерација - исти рацку друго пакување) или поделба на два дела ако кантонизацијата оди бавно.
Започната е уште со анетентатот на Глигоров за да следува 2001, па територијална реорганизација која беше услов за воведување на втор службен јазик кој пак треба да донесе кантонизација-федерација.
Единственото нешто што може во моментов да го попречи-одложи или поништи овој процес е да се врати името Македонија со истовремено поништување на договорите со Бугаристан и Грекистан како и носење на декларација со која се отфрла тирнската пљатформа со се што произлегува од неа.
Затоа е потребно масовно да се излезе на избори и гласа за здружена опозиција која ветува токму такви нешта.

П.С. од тука и мојата реакција кога некои упорно говорат дека нема реална и релевантна опозиција и дека таквата би требало да понуди економска, образовна и не знам каква програма, што се подразбира, но постојат приоритети, прво треба да се спаси, а потоа да се барат модалитети за надградба и....
 

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
20.569
Поени од реакции
52.937
Нас НАТО ќе не чува од федерализација, али остајте ги албанците во меѓувреме да си го подготвуваат теренот за во иднина...
:kafence:
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
6.151
Поени од реакции
4.887
Večer ušte eden nov cirkuzantski marš za pravda, no ovojpat nema da bide Zajkov, tuku Žmickov. Pravda za apašite, amnestiranje, aboliciranje, zamižuvanje, zataškuvanje na multi-milionskiot i multi-bilionskiot kriminal, a narodot neka se dere i kaznuva za gluposti i sitnici i neka leži zatvor za kebapi i delo "terorizam" za tegnenje na kosa ili šlakanica... bitno e da ima pravda za visokite partiski funkcioneri SDS/DPMNE/DUI... kako i pravda za oligarsite, tajkunite, elitata, komu mu e gajle za narodecot... Zatoa site da zememe po eden sendvič u raka i pravo na marš za sloboda i pravda !
 
На врв Bottom