Соборениот Stealth во Југославија ( 1999г )

S

smart ass

Гостин
Само А-10 уништи над 700 оклопни возила,башка артилериски орудија,ирачката армија беше десеткувана буквално,па 75 авиони се мерка за ефективност,колку од тие 75 беа жртви на ПА артилерија,еве Конкретно торнадо имаше минимум 6 соборени само од ПА Артилерија.
кога сме кај колоритни објаснувања и јазичиња со минутажа.Благодарам пријатно.:toe:
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Како и обично нели,офтопикот секогаш е тука да спаси ситуација.
 
S

smart ass

Гостин
Само А-10 уништи над 700 оклопни возила,башка артилериски орудија,ирачката армија беше десеткувана буквално,па 75 авиони се мерка за ефективност,колку од тие 75 беа жртви на ПА артилерија,еве Конкретно торнадо имаше минимум 6 соборени само од ПА Артилерија.
Каде оф топик...
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Да те потсетам на насловот на темата
Соборениот Stealth во Југославија ( 1999г )

Нормално како и секоја тема во која ке упаднеш ти со твоите ,,факти,, и оваа се префрли во лечење на твоите комплекси кон Русија и Хеил Буш терминологија.
Да не ја споменам и сликичката која ти ја донеле од германија веројатно и која ја сподели во претходниот пост,место во подфорумот наменет за сликички.Доволно?

Ама како и обично сега нели повторно по обичај ке следи нов твој километарски пост во кој ке се оправдуваш и веројатно ке се вратиш до големиот прасок и настанокот на светот.И кој нормално освен ти никој друг не е во состојба да го свати.
 
Член од
26 октомври 2009
Мислења
420
Поени од реакции
12
Tocno e deka Natovcite strelaa vo maketi. Razgledajte malku za kumanovskiot dogovor i se kje vi stane jasno a btw zosto nato bi go penzioniral svojot general Vesli Klark ako ofanzivata bila uspesna ?

A inace za "nevidliviot" iam slusnato deka e soboren so vkrsten ogan kolku e tocno neznam.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.185
Поени од реакции
4.822
Точно, во историјата ќе те има како единствена држава поразена од воздух, ќе те пишува како поразен.
Тоа и му беше целта на НАТО, затоа што ако извршеа копнен напад ќе завршеа со огромен број жртви и на двете страни без голема разлика. Таа опција ќе беше катастрофална за НАТО и Америка.

Пуууу, пак забегавме од темата.....ццц....секогаш завршува во ваков правец....

A inace za "nevidliviot" iam slusnato deka e soboren so vkrsten ogan kolku e tocno neznam.
Имаа 50 такви авиони, сега имаат 49! Хм, што ако го нападнат Иран со стелт?!?
 
Член од
26 октомври 2009
Мислења
420
Поени од реакции
12
затоа што ако извршеа копнен напад ќе завршеа со огромен број жртви и на двете страни без голема разлика.
Ne sum siguren bas i na dvete strani znaejki deka cickoto Cobe ili Srpskata armija na raspolagajne imase raketi so nerven gas koi posle vojnata neznam koja godina bea transportirani vo mother Russia moze da zamislite samo koja steta kje a pretrpeja natovcite i Amerikancite kje bese stramno za alijansata sto mozese da rezultira i so nejzin raspad
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.185
Поени од реакции
4.822
Ne sum siguren bas i na dvete strani znaejki deka cickoto Cobe ili Srpskata armija na raspolagajne imase raketi so nerven gas koi posle vojnata neznam koja godina bea transportirani vo mother Russia moze da zamislite samo koja steta kje a pretrpeja natovcite i Amerikancite kje bese stramno za alijansata sto mozese da rezultira i so nejzin raspad
И НАТО има нервен гас, но Југословенската армија беше (сега не е) многу јака и доколку се решеа да влезат копнено тоа за НАТО ќе беше катастрофално.
 
S

smart ass

Гостин
Да те потсетам на насловот на темата
Соборениот Stealth во Југославија ( 1999г )

Нормално како и секоја тема во која ке упаднеш ти со твоите ,,факти,, и оваа се префрли во лечење на твоите комплекси кон Русија и Хеил Буш терминологија.
Да не ја споменам и сликичката која ти ја донеле од германија веројатно и која ја сподели во претходниот пост,место во подфорумот наменет за сликички.Доволно?

Ама како и обично сега нели повторно по обичај ке следи нов твој километарски пост во кој ке се оправдуваш и веројатно ке се вратиш до големиот прасок и настанокот на светот.И кој нормално освен ти никој друг не е во состојба да го свати.
Де де...сега немам комплекси од русија,јас ги жалам-толкава земја,рудни богатства..штета:toe:

зошто хеил буш-ОФТОПИК(политиката на САД е друга тема).


Инаку Согласно темата е,имено не треба само Стелт стелт,за да се даде поопширен поглед за СА3 и останатите системи,ете прикачив и слики од српскиот СА3(не од германија)МИР:smir:

Ne sum siguren bas i na dvete strani znaejki deka cickoto Cobe ili Srpskata armija na raspolagajne imase raketi so nerven gas koi posle vojnata neznam koja godina bea transportirani vo mother Russia moze da zamislite samo koja steta kje a pretrpeja natovcite i Amerikancite kje bese stramno za alijansata sto mozese da rezultira i so nejzin raspad

:pos2::pos2::pos2:

Што ќе гаѓа...кои мети???

Дури и распад...цццц

И НАТО има нервен гас, но Југословенската армија беше (сега не е) многу јака и доколку се решеа да влезат копнено тоа за НАТО ќе беше катастрофално.
Хмм... немаше да се употреби нервен гас,туку напротив тогаш ќе беа интензивирани воздушните напади,апачите активни нонстоп-оти Тешко ќе им биде на НАТО само копнено ако нападнат....Но тоа е минато:toe:
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.185
Поени од реакции
4.822
Хмм... немаше да се употреби нервен гас,туку напротив тогаш ќе беа интензивирани воздушните напади,апачите активни нонстоп-оти Тешко ќе им биде на НАТО само копнено ако нападнат....Но тоа е минато:toe:
Што и да употреби непријателот на САД или НАТО сеедно, и НАТО ќе возврати со истото, ако не и појако.

Де де...сега немам комплекси од русија,јас ги жалам-толкава земја,рудни богатства..штета:toe:
Ги чуваат за идни времиња...и кризи...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Ne sum siguren bas i na dvete strani znaejki deka cickoto Cobe ili Srpskata armija na raspolagajne imase raketi so nerven gas koi posle vojnata neznam koja godina bea transportirani vo mother Russia moze da zamislite samo koja steta kje a pretrpeja natovcite i Amerikancite kje bese stramno za alijansata sto mozese da rezultira i so nejzin raspad
Дете, целта и улогата на една војска е да ја одбрани татковината, државните граници и нејзината територија. Не е нејзина цел и улога да се сочува сама себе си. Се наслушав прикаски дека ЈУ армијата претрпела минимални загуби дека НАТО цело време уништувал макети додека ЈУ војската се смеела скриена по планини и шуми, дека имале вакви или онакви тајни оружја...
али кога ќе го видиш резултатот тоа е дека ЅУ (Србија) го изгуби Косово, се повлече од таму. За што ги чуваа сите тие ракети тенкови авиони и хелихоптери? За што се обучуваше таа војска?
Да се крие и да се повлече???? Да напушти положаји и територии.
НАТО алијансата беше мнооогу поднамоќна и посупериорна во секој поглед, ни најголемите ЈУ (Српски) сојузници и “приатели“ не смееа ништо да превземат да помогнат, ни Русија ни Кина. На Кина и амбасадата и ја разурнаа па освен протестна нота ништо не се случи.
Нема зафркации со НАТО и Америка!
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.185
Поени од реакции
4.822
целта и улогата на една војска е да ја одбрани татковината, државните граници и нејзината територија.
И да освојува нови територии.

НАТО алијансата беше мнооогу поднамоќна и посупериорна во секој поглед, ни најголемите ЈУ (Српски) сојузници и “приатели“ не смееа ништо да превземат да помогнат, ни Русија ни Кина. На Кина и амбасадата и ја разурнаа па освен протестна нота ништо не се случи.
Нема зафркации со НАТО и Америка!
Да нема зафрканции, затоа Кина не го напаѓа Тајван.

НАТО алијансата беше мнооогу поднамоќна и посупериорна во секој поглед, ни најголемите ЈУ (Српски) сојузници и “приатели“ не смееа ништо да превземат да помогнат
Можат да пробаат против Русија, ама јас колку што знам секоја земја што ја нападнала Русија имала катастрофален завршеток. Па сега тие си знаат...
 
Член од
7 јануари 2009
Мислења
679
Поени од реакции
30
Бев пред некоја година во музеј близу белград(~20км).
Има остаток од соборениот стелт.
Кога го прашавме водичот како е соборен кога е стелт, ни одговори дека имале супер радар кој го фатил стелтот, иако било тешко. На ова, нормално, се изнасмеавме сите. (На прашање:„Само еден стелт пратија?“, на типот му стана незгодно).
Потоа се распрашавме и во околината, рекоа дека е соборен тотално несакејќи, т.е. лаички кажано „осетиле движење и испукале“, па погодиле ептен ненамерно.( ова од обичен сељак е кажано, незнам колку е релевантно).
 
S

smart ass

Гостин
Бев пред некоја година во музеј близу белград(~20км).
Има остаток од соборениот стелт.
Кога го прашавме водичот како е соборен кога е стелт, ни одговори дека имале супер радар кој го фатил стелтот, иако било тешко. На ова, нормално, се изнасмеавме сите. (На прашање:„Само еден стелт пратија?“, на типот му стана незгодно).
Потоа се распрашавме и во околината, рекоа дека е соборен тотално несакејќи, т.е. лаички кажано „осетиле движење и испукале“, па погодиле ептен ненамерно.( ова од обичен сељак е кажано, незнам колку е релевантно).
Јок...со градобијни ракети не се соборува стелт,а и не е баш невидлив,сепак има одраз,а и оти имаат премногу електроника понапредни системи би можеле да ги детектираат и по тој основ-овој е соборен од СА3 нева руски САМ но српска модификација,го има на сликите кои ги прикачив...инаку еве една репродукција на настанот.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Потоа се распрашавме и во околината, рекоа дека е соборен тотално несакејќи, т.е. лаички кажано „осетиле движење и испукале“, па погодиле ептен ненамерно.
Ако било така тогаш срамотата за американците е уште поголема:pos2:
Авион со најсовремена технологија за самозаштита го рушат од тепка......уште некој да напише дека некое дете со чатал мавало по врапци.... и паднал ептен голем врабец.....

Америчкото чудо и мит од авион е срушен, не е важно што е само еден, важно е дека се докажа дека и тој не е безбеден, самоувереноста и надуеноста на неговите пилоти е озбилно нарушена, сега и тие во борбени мисии летаат со стегнато срце и смрзнато гомно со оглед на тоа дека добиваат задачи со највисок ризик а тоа повлекува и доста голема веројатност дека нема сосем успешно да ги завршат (уништат) целите на мисиите.

Војната не е пресметка само на челик и електроника....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom