Соборениот Stealth во Југославија ( 1999г )

Член од
8 февруари 2007
Мислења
2.931
Поени од реакции
251
Полковник Золтан Дани стоеше зад еден од најспектакуларните порази на американската авијација, соборувањето на стелтот F-117A во 1999-та. Тоа се случи само три дена по започнувањето на авионската офанзива врз Југославија освен еуфорија кај Србите ("Извините, нисмо знали да је невидљив") внесе многу сомнеж во самата стелт технологија. Шест години подоцна, човекот кој командуваше со против-авионската единица што го собори авионот, прв пат прифати да зборува за западните медиуми.
Во интервју за Асошиетед Прес, Дани изјави дека F-117A бил соборен со ракета земја-воздух SA-3 од советско производство.​
Полковникот изјави дека тие го модификувале системот за наведување на прастарите советски SAM-ови кои потекнуваат од 60-тите за да можат да ги детектираат американските стелтови, но рече дека тие технолошки цаки се уште се воена тајна.​
"Многу пред 1999 се заинтересирав за американските стелтови и после сите проучувања заклучив дека не постојат невидливи авиони," изјави поранешниот офицер на српската војска, кој сега води мала фурна близу Белград.​
F-117 беше развиван во најстрога тајност во 70-тите, влезе во употреба во 1983, на јавноста и беше претставен во 1988, прво воено крштевање имаше во инвазијата на Панама во 89-та а своите ѕвездени мигови ги доживеа во текот на Заливската војна од 1991 година.​
И покрај целосната НАТО доминација во воздухот за време на нападите врз Југославија, српските САМ-ови цело време останаа потенцијална опасност за авионите на Алијансата, принудувајќи ги да летаат на големи височини каде беа безбедни од ракетите земја воздух но и помалку ефикасни во нападите.​
Освен стелтот, југословенската војска сруши уште еден авион, F-16, исто со ракета SA-3 а неговиот екипаж подоцна беше спасен од хеликоптери на НАТО.​
Дани тврди дека надмоќната американска машинерија во многу погледи делувала прилично аматерски и дека неговите дури успеале да ги прислушкуваат разговорите меѓу пилотите на борбените авиони и АВАКС-ите.

Што мислите вие . дали ова е вистина . јас мислам дека е но сепак незнам како го погодиле коа стелтот е Невидлив на радар

 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.932
Поени од реакции
8.886
Полковник Золтан Дани стоеше зад еден од најспектакуларните порази на американската авијација, соборувањето на стелтот F-117A во 1999-та. Тоа се случи само три дена по започнувањето на авионската офанзива врз Југославија освен еуфорија кај Србите ("Извините, нисмо знали да је невидљив") внесе многу сомнеж во самата стелт технологија. Шест години подоцна, човекот кој командуваше со против-авионската единица што го собори авионот, прв пат прифати да зборува за западните медиуми.
Во интервју за Асошиетед Прес, Дани изјави дека F-117A бил соборен со ракета земја-воздух SA-3 од советско производство.​
Полковникот изјави дека тие го модификувале системот за наведување на прастарите советски SAM-ови кои потекнуваат од 60-тите за да можат да ги детектираат американските стелтови, но рече дека тие технолошки цаки се уште се воена тајна.​
"Многу пред 1999 се заинтересирав за американските стелтови и после сите проучувања заклучив дека не постојат невидливи авиони," изјави поранешниот офицер на српската војска, кој сега води мала фурна близу Белград.​
F-117 беше развиван во најстрога тајност во 70-тите, влезе во употреба во 1983, на јавноста и беше претставен во 1988, прво воено крштевање имаше во инвазијата на Панама во 89-та а своите ѕвездени мигови ги доживеа во текот на Заливската војна од 1991 година.​
И покрај целосната НАТО доминација во воздухот за време на нападите врз Југославија, српските САМ-ови цело време останаа потенцијална опасност за авионите на Алијансата, принудувајќи ги да летаат на големи височини каде беа безбедни од ракетите земја воздух но и помалку ефикасни во нападите.​
Освен стелтот, југословенската војска сруши уште еден авион, F-16, исто со ракета SA-3 а неговиот екипаж подоцна беше спасен од хеликоптери на НАТО.​
Дани тврди дека надмоќната американска машинерија во многу погледи делувала прилично аматерски и дека неговите дури успеале да ги прислушкуваат разговорите меѓу пилотите на борбените авиони и АВАКС-ите.

Што мислите вие . дали ова е вистина . јас мислам дека е но сепак незнам како го погодиле коа стелтот е Невидлив на радар

Го погодиле пошто стелт значи прикриен а не невидлив. Човекот сконтал и развил начин за да го собори. Секако потоа ниту еден друг стелт не собориле зошто Америте смениле тактика.

А за прислушкувањето џабе е. И така НАТО благодарение на сателитите и аваксите го контролираше целото небо, они со далекуметните ракети дури не морале ни да летаат над Србија, можеле од 50км од граница да ги испалат и пак ке го јаделе Србите.
 
Член од
8 февруари 2007
Мислења
2.931
Поени од реакции
251
Мрш таму . и ти си знаел за авијони. ако веке имале радар тогаш Југославија била Врв . Бидејки русите пред 2 години набавија радар . ( благодаренија на Југославија која го продаде материјалот од кој што е направен Stealth. чао !
 
M

Mario Gómez

Гостин
Го погодиле со помош од Господ, оти докажано е дека Господ е Србин.:icon_lol:
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.932
Поени од реакции
8.886
Мрш таму . и ти си знаел за авијони. ако веке имале радар тогаш Југославија била Врв . Бидејки русите пред 2 години набавија радар . ( благодаренија на Југославија која го продаде материјалот од кој што е направен Stealth. чао !
Не го продаде го даде. А стелт не значи невидлив туку прикриен. Золтан Дани уште пред војната со колегите почнале теоретски да се занимаваат со проблемот и по некое време почнале и практично да чепкаат по системите и ете, го рокнале.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276

Што мислите вие . дали ова е вистина . јас мислам дека е но сепак незнам како го погодиле коа стелтот е Невидлив на радар

За време на интервенцијата имаше во тие 77 дена, околу 30.000 авио налети на НАТО над СР Југославија.
Собоени беа 2 авиони. Еден Ф 117 и еден Ф16
Тоа е ефикасност од 0,006% (или за оние кои не се разбираат катастрофална срамота) Да можеа туку така да ги следат стелтовите и прислушкуваат аваксите сигурно ќе собореа уште некој. На пример пилотите на двата соборени авиони беа спасени со хелихоптери на НАТО. Како тоа да можеле да прислушкувваат авакси и гледаат стеалти а не можеле да откријат и соборат хелихоптери полни со специјалци кои летале ем побавно ем пониско емн чија бучава може да се слушне на километри ем долетале до местото каде паднале авионите, значи каде можеле да ги очекуваат??

Сепак на крај испадна дека Југославија е првата земја во историјата на војните која е победена од воздух. Само од авијација.
 

bama

† Револуционер †
Член од
1 февруари 2007
Мислења
2.040
Поени од реакции
362
југославија или србија ? како што знам југославија се распадна 1991 ?
 
?

..........

Гостин
југославија или србија ? како што знам југославија се распадна 1991 ?
Во 91 Македонија, Хрватска, Словенија беа одцепени од Југославија....која продолжи да постои со останатите Србија, Црна Гора и окупираната Босна.......десетина години подоцна Југославија се преименува во Србија и Црна гора......
 
J

Johnny Stulic

Гостин
Јас сум камен за тоа како функционира стелтот па можи да изгледа смешно ова што ќе го напишам ама баш сакам некој да ми потврди дали е теоретски можно.

Според колегата легендата е оваа, за време на нападот на Србија стелтот си подигрувал со ловец од Српскава авијација така што летал директно над него што се вика видлив со голо око и константно го провоцирал. Ловецот ги дал координатите до базата кој биле блиски до неговите и изманеврирал, наводно така е соборен стелтот.

Како што реков не се разбирам ни во авиони ни во ПВО ама баш би ме интересирало дали е можна ваква варијанта.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.616
Јас сум камен за тоа како функционира стелтот па можи да изгледа смешно ова што ќе го напишам ама баш сакам некој да ми потврди дали е теоретски можно.

Според колегата легендата е оваа, за време на нападот на Србија стелтот си подигрувал со ловец од Српскава авијација така што летал директно над него што се вика видлив со голо око и константно го провоцирал. Ловецот ги дал координатите до базата кој биле блиски до неговите и изманеврирал, наводно така е соборен стелтот.

Како што реков не се разбирам ни во авиони ни во ПВО ама баш би ме интересирало дали е можна ваква варијанта.
многу филмски звучи :) и ја чекам одговор на прашањево :)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Јас сум камен за тоа како функционира стелтот па можи да изгледа смешно ова што ќе го напишам ама баш сакам некој да ми потврди дали е теоретски можно.

Според колегата легендата е оваа, за време на нападот на Србија стелтот си подигрувал со ловец од Српскава авијација така што летал директно над него што се вика видлив со голо око и константно го провоцирал. Ловецот ги дал координатите до базата кој биле блиски до неговите и изманеврирал, наводно така е соборен стелтот.

Како што реков не се разбирам ни во авиони ни во ПВО ама баш би ме интересирало дали е можна ваква варијанта.
Ако југословенскиот ловец летал толку блиску за да може да го види, значи можел и да го собори. Не зннам кои кординати би и ги дал на своите пошто авионот лета (ф117) со некои 200-300 метри во секунда така да додека да даде кординати каде е моментално авионот додека таа информација се прими и проследи до батеријата за отварање на оган значи за минута време авионот е веќе 15-18 километри далеку. Плус за радарски водени ракети и не значи многу некоја кордината пошто мора да ја фатат целта во радарски сноп а не да стрелаат во некоја си кордината.

југословенските ловци биле секогаш под присмотра на НАТО аваксите и било кој обид да му се доближат на НАТО авионите би бил спречен а нарочно кон Ф177 кој и нема оружје за одбрана туку се потпира на својата стелт технологија и заштита од други ловци.

Ф117 беше авион со многу мала поврина која рефлектира радарски зраци. Значи не невидлив туку тешко видлив. Спрема верзијата која јас ја знам (а која е веројатна) пилотот на стелтот накратко за проверка ги отворил вратите од оделот за бомби за да провери исправноста, со тоа накратко ја зголемил површината на авионот и тој станал доволно видлив за да го фати радарот на југословенската пво и да истрела ракета на него. И пред и по тоа летале стелти над југославија и никогаш ни пред ни по тоа не е пак соборен некој значи во прашање не е некоја “воена тајна“ туку след на случајности. Да беше тоа некој “изум“ тој српскиот офицер сега немаше да држи мала фурна туку ќе работеше во некој воен институт во Русија или Кина или Америка.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Мрш таму . и ти си знаел за авијони. ако веке имале радар тогаш Југославија била Врв . Бидејки русите пред 2 години набавија радар . ( благодаренија на Југославија која го продаде материјалот од кој што е направен Stealth. чао !
Другар мене ми стои оти ти не ги разбираш авиониве.Стлтови невидливи работи и непробојни тенкови се зборови кои ги употребуваат само овие од Дискавери и Фокс и се такви за некои државички кои се 0 за Американската армија.Невидлив е колк што Чак Норис е вистински кога се фрли врз виетнамците со две рачни бомби во рака.

Јас сум камен за тоа како функционира стелтот па можи да изгледа смешно ова што ќе го напишам ама баш сакам некој да ми потврди дали е теоретски можно.

Според колегата легендата е оваа, за време на нападот на Србија стелтот си подигрувал со ловец од Српскава авијација така што летал директно над него што се вика видлив со голо око и константно го провоцирал. Ловецот ги дал координатите до базата кој биле блиски до неговите и изманеврирал, наводно така е соборен стелтот.

Како што реков не се разбирам ни во авиони ни во ПВО ама баш би ме интересирало дали е можна ваква варијанта.
Другар авионов има толку компјутери за стабилизација на летот и толку тешко управлив да ова што кој ти го кажал или те зезал или бил пијан.

Просто и едноставно.ЈНА можеби не беше опремена со последната Хај тек опрема ама беше позната по тоа што имаше оружје од сите страни и истото си го модифицираше и прилагодуваше за свои потреби со свои капацитети.Плус ако денес кај нас и во цел свет се станува подофицер со 6 месеци курс во ЈНА се стануваше со 4 години средна воена школа.Т.е комплет кадар беше школуван максимално.Така и радаров кој го открил стелтов е модифициран со проста термовизиска камера,а остатокот е вина на арогантноста на Американците кои толку биле сигурни во својата надмоќ да летале по исти рути,користеле шаблонски тактики...едноставно како и обично подцениле.И торкото си лапнал ракета чао пријатно.Остатокот е историја.Има за оваа кампања толку интересни муабети да заслужува една тема цела.НАТО победи оти му скурчи на народот на Србија.
 
Член од
8 февруари 2007
Мислења
2.931
Поени од реакции
251
Многу контраверзии предизвика темава :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom