Снукер

shadow_rr

Resistance is Futile
Член од
8 јули 2006
Мислења
1.807
Поени од реакции
323
Барав низ форумов, но не најдов тема за еден од моите омилени спортови. Кажете што мислење имате за Snooker-от, колку е застаапен во Македонија :nesvest:, кои ви се фаворити и т.н.
Мој фаворит е John Higgins од Шкотска, кој го освои светското првенство во 1998 и 2007, пет пати има максимум брејк постигнато и ги има освоено и:
  • Grand Prix - 1994, 1999, 2005
  • British Open - 1995, 1998, 2001, 2004
  • International Open - 1995, 1996
  • German Open - 1995, 1997
  • European Open - 1997
  • World Championship - 1998, 2007
  • UK Championship - 1998, 2000
  • China International - 1999
  • Welsh Open - 2000
Вкупниот приход во неговата кариера му е 4,290,430 фунти.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
12.407
Поени од реакции
542
И мене ми е еден од омилени, ме нервира Хигинс некако не знам зошто.. Руни О`Саливен е бољи!
 

OMGWTFBBQ

Bone for Tuna
Член од
3 февруари 2007
Мислења
8.801
Поени од реакции
4.414
и мене ми се свиѓа Ronnie O'Sullivan , а колку што разбрав snooker научил да игра во затвор :tapp:
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
221
:eek:lee: Ronnie O'Sullivan :zver:

А... во Македонија.... има нешто такво ? Зборам за нешто повеќе од она “на своја рака“ збирање и играње по пул-клубчиња ? Јас барем немам слушанто ... :toe:
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.555
Поени од реакции
1.495
Ronnie O'Sullivan-од тоа што гледам euro sport овој е најдобар. Инаку многу интересна и заразна игра за гледање мора да признам.
Воопшто немам никакви информации дали во Македонија има вакво нешто.
 

Болиглава

A cold fact
Член од
16 јуни 2007
Мислења
4.701
Поени од реакции
2.332
еве го достигнувањата од Ronnie O'Sullivan


1993, 1997, 2001 UK Championship;
1994
British Open
1996
Asian Classic
1996
German Open
1998, 2000
Regal Scottish Open
1999, 2000
China Open
2001, 2004
Embassy World Championship
2003
European Open
2003, 2005
Irish Masters
2004, 2005
Welsh Open
2004 Totesport Grand Prix

Major titles: 35 Major finals: 46 Ranking finals: 26 Semi-finals: 44 Q/Finals: 69

Most recent title: Kilkenny Irish Masters 2007Максимален брејк 147 (6 пати)
...
Го држи светскиот рекорд за најбрзо чистење на сите топчиња со максимален брејк за 5 минути и 20 секунди.


Човеков е :zver:
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.680
Интересен спорт иако не ги знам правилата многу, ниту пак редовно гледам. Најмногу ми се допаѓа она кога прават финти т.е. прво едниот ја става топката во дупката, а другиот треба да го повтори тоа. Стварно за некои работи треба мајсторство а и доста макотрпно вежбање.
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.454
Поени од реакции
809
Многу правила има, и сложени се. За разлика од 8 и 9 ball pool, не смее jumping shot да правиш, таблата е доста поголема, дупчињата помали, и подлогата не е сомот како кај pool...
 

shadow_rr

Resistance is Futile
Член од
8 јули 2006
Мислења
1.807
Поени од реакции
323
Во Македонија мислам само во Скопје има SNOOKER. Жално
 

Potato

Cold hearted
Член од
18 мај 2007
Мислења
4.924
Поени од реакции
86
Roni, ili kako so nekoj kaza Runi =)) O'Salivan ima najdobar stil na igra i zatoa mi se dopaga. Vo posedno vreme pocna da gubi, ali verojatno e poradi toa sto si ja pusti kosata :)... Edno vreme davaa na Euro sport, novo posledno vreme ne sum gi gledal.
 

Никола_МКД

Corazón blanco
Член од
18 март 2007
Мислења
1.213
Поени од реакции
22
mene omilen mi e metju stivens, kako ne mu e smaceno na osalivan samo toj pobedva, ama posledno vreme ne mu odi
inace go iam videoto od maksimalnio brejk na roni i zakon e
metju stivens sepak e poaren (spored mene)
 

Ptolomej

Дрвен адвокат
Член од
7 август 2005
Мислења
1.494
Поени од реакции
535
Добро бе никој не го памти Стив Дејвис? Типот беше најдобар пред 16-17 години
 

shadow_rr

Resistance is Futile
Член од
8 јули 2006
Мислења
1.807
Поени од реакции
323
Сакам некој ако знае точно да ми објасни каде се наоѓа Snooker-от во Скопје?
 

[MkD]Scout

~Fade to Black~
Член од
28 јануари 2007
Мислења
1.485
Поени од реакции
9
У ск нема како што знам јас.. има два биљард клуба Макси (градски ѕид) и Триумф (Аеродром кај Тинекс Дисконт).. Во макси можете на 9ка маса да играте снукер.. имаат цел сет за снукер.. во триумф не сум прашал ама мислам дека и таму имаат..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom