Снег

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Се гледа дека многу имате возено од 15 ноември па до крај на зимата. Од пред компјутер и никаде подалеку.
Знам дека можеби е тешко да се процесира, но никој овде не тврди дека ТРЕБА да се вози со летни гуми во зима при снегови.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.626
Поени од реакции
14.397
Глеј, јас добро ја знам разликата од летни/зимски гуми. Нема збор што е што.
Постои знак за задолжително ПОСТАВУВАЊЕ на зимска опрема во услови соодветни за тоа (мислам дека беше син круг со бели гуми). Не знам само дали доколку се случи сообраќајна незгода/штета во извештајот се пишува дали учесникот имал поставено зимска опрема (зимски гуми или летни гуми со синџири на нив). И дали имало знак за задолжително поставување на зимска опрема на таа делница. Тука ваљда фактор е и колку снег имало, сигурно. Сообраќаец по лично убедување ваљда ако те сопре ќе утврди дали ќе те пушти да возиш без ланци.

Според Членот 404 од Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата од 03.05.2007 год.:
(1) Моторните возила и работните машини кога учествуваат во сообраќајот на пат надвор од населено место, во периодот од 15 ноември до 15 март задолжително треба да поседуваат пропишана зимска опрема.
(2) Униформираниот полициски службеник ќе нареди на возач да го прекине натамошното движење на возилото, ако не постапи според сообраќајниот знак за задолжително носење и употреба на зимска опрема, согласно со ставот (1) од овој член
(3) Униформиран полициски службеник може да нареди возачот да го прекине натамошното движење и кога не постои сообраќаен знак за задолжително носење на зимска опрема, ако зимските услови на патот не овозможуваат непречено и безбедно одвивање на сообраќајот, односно задолжително да ја постави на возилото зимската опрема.
(4) Глоба во износ од 15 евра во денарска противвредност, во мандатна постапка, согласно со одредбите на овој закон, ќе му се изрече на возачот кој постапува спротивно на одредбата од ставот (1) на овој член.

Поентата на целиот муабет е што погоре умараа како тоа народот не почитувал ПРОСТИ закони и не менувале летни во зимски гуми, а таков закон НЕ постои. Прост им беше муабетот само, се заплетка глупиот стек како Гордиев јазол, како и увек коа истреска глупости, после ја менува целта на муабетот.

Моралната и самоосвестувачката страна од причава со гумите е сосема на страна. Зборев чисто законски како е.
 
Последно уредено од модератор:

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Не одете со главата в ѕид сосила, летни/зимски гуми муабетот не го менува фактот дека Македонија пат со прст не мрда и не знае како да ги антиципира временските промени. Штом имаш најава за снег, треба да ја подготвиш цела механизација.

Но како и секоја државна цицачка фирма, ќе пројдат еднаш (или ниеднаш) во три дена, ќе пишат дека прошле три пати и разликата во џеп.

Јас патував на Плетвар викендов и беше како некое запустено место во Сибир, 300 километри патишта имаме и тие не знаеме да ги држиме во колосек.
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.547
Поени од реакции
52.340
@STEALTH кога ќе се вратиш прочитај си. Се надевам дека ја искористи паузата за колку толку да научиш да комуницираш како нормален човек. Ако ти треба подолго време, кажи.

@Stefan-kobe вчерашните постови полни со навреди разменети меѓу вас двајца ви ги простив, ама во иднина прескокнете ги, никој не го интересира кој колку е глуп.



Ако продолжувате на темава да зборите за закони, правете го тоа на нормален, цивилизиран начин.
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
907
Поени од реакции
588
Ме допре полиција на автопат и ми бараа ланци. Сите 4 зимски ги имам, ама за нив не тоа не беше доволно. Дали има некој да знае што се подразбира под зимска опрема (кога се вози вон населено место)
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.834
Поени од реакции
10.147
Ме допре полиција на автопат и ми бараа ланци. Сите 4 зимски ги имам, ама за нив не тоа не беше доволно. Дали има некој да знае што се подразбира под зимска опрема (кога се вози вон населено место)
2 зимски гуми на погонски тркала, или летни гуми со ланци
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Чистење улици у вторник.
Не замарајте, празници се, плус од нигде падна снегов, изненади.
Може некоја казна да се фркне за неносење ланци и тоа е тоа...
 

hurley

observer
Член од
17 мај 2015
Мислења
166
Поени од реакции
150
Ме допре полиција на автопат и ми бараа ланци. Сите 4 зимски ги имам, ама за нив не тоа не беше доволно. Дали има некој да знае што се подразбира под зимска опрема (кога се вози вон населено место)
Зимска опрема е точно тоа _ 4 зимни гуми и ланци во гепек, кои се готови да ги ставиш, ако е потребно.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Најголемата глупост со ланциве е тоа што сериозен процент од возачите не знаат да ги монтираат на тркалата. Џабе што ги имаат во кола. Слично како ПП апаратите кои еднаш им текна дека мора да ги има во секоја кола (нормално, некој напраи бизнис со увоз) и тоа е тоа...дали знаеш да ги користиш - к ги боли тоа џандарите, битно да те репнат за непоседување.

Идиотски е тоа што не се воведуваат тие "вештини" при полагање на возачки испит. Во времето јас кога полагав, "прва помош" се "полагаше" преку две-три прашања, што тотално нема врска со праксата. Така и се осеќам во ситуација "недај боже", потполно бескорисен.
Мислам дека мора да се инсистира на зимски гуми. Тоа што пола багра со увезени канти од скапи (кога биле нови) беемвеа и мерцедеси, нема пари за да купи нови скапи гуми за истите - нека му ја мислат кога купуваат кола - кој ги е**.
 
Последно уредено:
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.889
Поени од реакции
10.515
и ова го читав....и овдека не пишува зимски + ланци.
значи да повторам: имам 4 зимски, а цајканите ми бараа плус и ланци да имам!!!
мораш да поседуваш ланци
си има точно од кој до кој датум
нема врска што имаш зимски гуми


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
и ова го читав....и овдека не пишува зимски + ланци.
значи да повторам: имам 4 зимски, а цајканите ми бараа плус и ланци да имам!!!
Многу јасно дека ќе ти бараат, тоа е дел од зимска опрема...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom