Снег

Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Па од тоа скриншот треба да прати @Forza Milan!!!

Што се подразбира под зимска опрема во возилата?


Под зимска опрема за моторни возила со најголема дозволена маса која не надминува 3 500 кг се подразбира зимски пневматици на сите тркала со минимална длабочина на шарите на слојот што гази, од четири милиметри (4 мм) или пневматици со летен профил на сите тркала со длабочина на шарите на слојот што гази, минимум од четири милиметри (4 мм) и синџири за снег со адекватна големина за погонските тркала или други соодветни помагала.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Што се подразбира под зимска опрема во возилата?

Под зимска опрема за моторни возила со најголема дозволена маса која не надминува 3 500 кг се подразбира зимски пневматици на сите тркала со минимална длабочина на шарите на слојот што гази, од четири милиметри (4 мм) или пневматици со летен профил на сите тркала со длабочина на шарите на слојот што гази, минимум од четири милиметри (4 мм) и синџири за снег со адекватна големина за погонските тркала или други соодветни помагала.
Ми се допаѓа како ова го нема во ПРЕЧИСТЕНИОВ пдф текст од 220 страни
upload_2018-11-20_18-57-38.png
Де дај го документот кај што го пишува ова.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Не пробувај да бидеш поглуп од Стелт затоа што не си. Ама, не пробувај.
Па не пробувам, природно ми доаѓа. Можеби навистина сум поглуп.
Еве, цитираше дечкото горе што се подразбира под зимска опрема но сеуште не ми е јасно како тоа не го пишува во документ од 225 страни кој е пречистен текст од ЗБСП.
И сеуште немаме официјален документ од кај е тоа што го пишал горе.
Со гуглање го дава објавен на 100 портали, но директно во Законот не можам да го најдам.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.160
Поени од реакции
107.599
Па не пробувам, природно ми доаѓа. Можеби навистина сум поглуп.
Еве, цитираше дечкото горе што се подразбира под зимска опрема но сеуште не ми е јасно како тоа не го пишува во документ од 225 страни кој е пречистен текст од ЗБСП.
И сеуште немаме официјален документ од кај е тоа што го пишал горе.
Со гуглање го дава објавен на 100 портали, но директно во Законот не можам да го најдам.
Не си верувај. Да има единица мерка за глупост ќе се вика Стелт, и тоа со извичник на крајот. Инаку точно е тоа со гумите, а и логично нели, зашо со летни гуми на снег можеш само оче наш да ја пееш и да се надеваш дека нема да загинеш. Само Стелт е глуп и не може да разбере некои работи, не знае да разграничи некои основни работи.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
Зимски гуми? Зимска опрема бе, кои зимски гуми? Добро бе ти можно е да си толку глупа особа? Дај озбилно иди утепај се негде не е можно волку глупо суштество да постои на планетава земја.
Алоооооо неписмен, во постовите уназад муабетот ви е за гуми. Зимски гуми НЕ СЕ задолжителна (се сметаат за опционална пошто има ИЛИ понатака во текстот) зимска опрема, а со тоа не се крши ниеден закон доколку имаш летни гуми. По кој пат правиш backpedalling откако ќе се усереш, опрај се малку веќе, дрво низаедно. Мајка ти е глупа што родила ваков деген како тебе и не користела гума кога те правеле, не е Стелт глуп со твоите очајни обиди за чистење на веќе засраното.

Ма не мора ни снег да има, доволно е да е мокро и ладно, сместа пролизгуваат колите кои имаат летни гуми. Не знам зошто народов има проблем да почитува прости закони,
 
Последно уредено:
Член од
23 август 2010
Мислења
38.160
Поени од реакции
107.599
Алоооооо неписмен, во постовите уназад муабетот ви е за гуми. Зимски гуми НЕ СЕ задолжителна зимска опрема, а со тоа не се крши ниеден закон доколку имаш летни гуми. По кој пат правиш backpedalling откако ќе се усереш, опрај се малку веќе, дрво низаедно. Мајка ти е глупа што родила ваков деген како тебе и не користела гума кога те правеле, не е Стелт глуп со твоите очајни обиди за чистење на веќе засраното.
Под зимска опрема за моторни возила со најголема дозволена маса која не надминува 3 500 кг се подразбира зимски пневматици на сите тркала со минимална длабочина на шарите на слојот што гази, од четири милиметри (4 мм) или пневматици со летен профил на сите тркала со длабочина на шарите на слојот што гази, минимум од четири милиметри (4 мм) и синџири за снег со адекватна големина за погонските тркала или други соодветни помагала.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
Па не се задолжителна, него опционална зимска опрема заради ИЛИ-то кое го има во продолжение, ебате неписмената багра со осмо одделение. Заради тоа ИЛИ и текстот после него НИЕДЕН закон не се крши ако возиш со летни гуми во зимо. Каков глупак, Боже мој.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Ако гумите не спаѓаат се зимска опрема, тогаш правиме муабет за ѕиврите.

Си има правилник за задолжителна опрема во возилото во која спаѓа и зимската и според законот мора да се почитува пропишаното, а тоа што е пропишано е објавено во службен весник. Член 11 не ставам скриншот најдете си нели паметни сте. :kafence:
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
Ако гумите не спаѓаат се зимска опрема, тогаш правиме муабет за ѕиврите.
Никој не рече дека не се зимска опрема, туку не се задолжителна и баш заради тоа сите други видови на гуми (all-season и летните) се дозволени и во зимо. Не станува збор за прекршување на закон, туку за личен морал и можности.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.160
Поени од реакции
107.599
Па не се задолжителна, него опционална зимска опрема заради ИЛИ-то кое го има во продолжение, ебате неписмената багра со осмо одделение. Заради тоа ИЛИ и текстот после него НИЕДЕН закон не се крши ако возиш со летни гуми во зимо. Каков глупак, Боже мој.
Па еве пошто логиката ти е јака страна, кои ти се опциите? Или возиш со зимски гуми, или возиш со летни а користиш ланци кои спаѓаат во зимска опрема. Значи МОРА ДА ПОСЕДУВАШ зимска опрема, на овој или на оној начин.

И по 100ти пат не мислев на гумите него на зимската опрема, а највеќе на свеста на граѓаните. Се трга ли бе Стелт на пат кога знаеш дека е можно да е лошо времето, пошо живееме во ера на интернет каде 5 дена пред да падне снегот најавуваа можни врнежи на повисоките места? Затоа реков Цацко ни е крив откако ќе бидне бељата.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
Па еве пошто логиката ти е јака страна, кои ти се опциите? Или возиш со зимски гуми, или возиш со летни а користиш ланци кои спаѓаат во зимска опрема. Значи МОРА ДА ПОСЕДУВАШ зимска опрема, на овој или на оној начин.
Ма не мора ни снег да има, доволно е да е мокро и ладно, сместа пролизгуваат колите кои имаат летни гуми. Не знам зошто народов има проблем да почитува прости закони
Ајде пак од почеток.
Кој закон народот го прекршува со носeње на летни гуми во зима? Кој носи ланци на ладно и мокро, освен во багажник? Прочитај си го СОПСТВЕНИОТ пост уште еднаш, буква во буква. Цело време за гуми зборевте, сега откако се посра - опремата земал ми ја цитира.

Каков очаен човек ццццц
 
Последно уредено:
Член од
23 август 2010
Мислења
38.160
Поени од реакции
107.599
Ајде пак од почеток.
Кој закон народот го прекршува со носeње на летни гуми во зима? Кој носи ланци на ладно и мокро, освен во багажник? Прочитај си го СОПСТВЕНИОТ пост уште еднаш, буква во буква.

Каков очаен човек ццццц
Па МОРАШ ДА ГИ ИМАШ ВО КОЛА ИДИОТУ ГЛУП, не мора да ги носиш. Муабетот ми беше ако имаш летни гуми и на ладно и подмрзнато ќе ти лизга колата а не па на снег, нарочито ко ние македонците што сме си навикнати да возиме по 100 години стари гуми, излижани и половни. За мене подобра варијанта си се зимски гуми, за градска вожња зборам секако.

Ланци на ладно и мокро :popce::popce::facepalm:
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
Па МОРАШ ДА ГИ ИМАШ ВО КОЛА ИДИОТУ ГЛУП, не мора да ги носиш. Муабетот ми беше ако имаш летни гуми и на ладно и подмрзнато ќе ти лизга колата а не па на снег
Немој сега да лижеш тоа што го посра, цело време муабетот ти беше за гуми и како народот прекршувал прости закони со тоа што возел со летни гуми во зимо.

@Anon :pos::pos::pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom