Смртни случаи од грипот А (Х1Н1) во Македонија

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од iksimkd, 19 ноември 2009.

 1. smart ass

  smart ass Гостин

  Првиот случај беше на 17 март,значи табелава е сметајќи од тогаш??

  ОК,туку зошто не гледате во глобала,чуму кардиоваскуларните болести??

  зошто се таму..зошто повредите,оти го нема насилството и криминалот кој завршува со смрт,се разбира има и самоубиства...

  И официјалната бројка е над 7000 мртви..не 5000.

  Значи оваа споредба е неосновани и има за цел пропаганда...очигледно,а инаку и од грипот А умираат 40000 годишно во САД,зошто ги нема тие..Т.Е зошто ги нема сите жртви на грипот,па потоа да се поделат на подтипови па да споредиме кој грип е поопасен,обичниот или новиов:tapp::tapp:

  едноставно...сонцето(звезда) и планета не се споредува...брее да не се разбирало..па дури на сликата е потенцирано дека има 5000 смртни случаи-па и толку се неспособни и грешат...7000 се:toe:
   
 2. moveman

  moveman

  Член од:
  10 ноември 2009
  Мислења:
  91
  Допаѓања:
  3
  Mnogu me interesira sto osekjas prvo koga ke go dobies toj grip za toa sto jas imam komplikacii so belite drobovi
   
 3. Eddie_rebel

  Eddie_rebel

  Член од:
  18 јануари 2009
  Мислења:
  1.407
  Допаѓања:
  333
  Има случаи на трансмисија на свински грип од животно на човек уште во 2005 година, има зарзувања пред 3 декади и речиси пред еден век. Значи не е првиот случај на 17 Март !!!

  Затоа што пишувам по темата, а темата е свински грип, сигурно не очекуваш за приапизам да коментирам

  Има насилство те насилствена смрт на англиски violence. Има и самоубиство те суицид. Ти ако не знаеш англиски или имаш проблеми со видот твој проблем.

  До 18 Октомври бројката е 5000, претпоставувам дека статистиката е до 18 Октомври те 300 дена наназад, но за тоа контактирај си го авторот тој ќе ти каже. Јас ја поставив чисто за илустрација и за да се покаже еден различен аспект на болеста. А ти ако сакаш пиши си за аспектите што тебе ти се интесни и кои ги сметаш за вистинити, никој не ти брни, наместо да ми се праиш на мн паметен и да ме оспоруваш

  Не лажи дека ги нема. Ги има но ти не можеш да ги видиш дека се што знаеш за медицина ти е копи пејст процедура. Грип се води во група Respiratory Infections. А за твое инфо H1N1 спаѓа во грипен вирус А, така да со човек што нема идеа од медицина не планирам да спорам

  Кажав ваљда мисли до 18ти Октомври, а не до ден денес.

  Едит: еве пак кажуваш невистини и ти поверував дека е 5000. На сликата стои не 5000, а 5850, па нз точно ама толку умрени имало веројатно некаде во ноември и веројатно за 300 дни до тогаш да е правена статистиката, ко што кажав и во претходниот пост статистиката не е за до денес.

  Статистика на вакви работи е мн тешка ствар. Треба да се приберат еден куп податоци, да се анализират.... и на крај да се стигне до една ваква графа која што не мора да значи дека е комплет точна, јас еве признавам дека нз дали има или нема грешки, ама и да има повторувам ја дадов ко илустрација за да се покаже и еден друг аспект од болеста.
   
 4. Solid

  Solid Зона на самракот

  Член од:
  26 август 2007
  Мислења:
  6.816
  Допаѓања:
  2.430
  па табелата е да покаже споредба колку умираат луѓе од разни болести.И зошто да не се споредува Сонцето и некоја планета???Можат да се споредат по големина на пример.
  Во конкретниов случај е споредба со смртни случаи.:toe:
   
 5. smart ass

  smart ass Гостин

  Јасно дека имаше и претходно,но збориме за сега-Т.Е на гореспомнатиот датум официјално беше регистриран.
  Ете гледаш...каде е проблемот


  Не лажам-ги нема...при преглед на одредена болест предизвикана од вирус треба соодветно да се разложат податоците а не да се маскираат(значи ставен е акцент врз свинскиот грип)

  Тогаш..зошто Н1N1 е "оставен" настрана???

  Повеќе од јасно,туку зошто,еве фалат 40000 жртви од типот А,зошто не ги потенцираат,кога се прави споредба за заразни болести се земаат само тие во предвид,а не самоубиства кардиоваскуларни болести.

  Значи тука нема медицина,јас не гледам објективна медицина овде туку пропаганда...сликата е доволен доказ,патем тие 40000 жртви нели заслужуваат да бидат вброени објективно и како што кажав...авторите на оваа бреинвашинг слика немаат поим од статистика.
  Значи кратко и јасно образложив,темата е ГРИП,не кардиоваскуларни заболувања,цироза,ХИВ..и.т.н

  Затоа оваа слика како што гледате дава ексклузивна информација потенцира 5000 за 300 дејс:toe:

  Ејј основи статистика поим да се немало цццц

  Во ред даде друг аспект,но

  Не е баш тешка,и не мора да се стигне до графа-има повеќе начини на прикажување на резултатите.

  Нејсе да се вратам на темата,значи кога се прогласува пандемија се преземаат превентивни мерки,понатаму се формира комитет(најчесто под министерство за здравство-но има и др.случаи каде други се надлежни-претпоставувате кои се..јасно).
  истиот комитет,ги регистрира случаите каде се јавиле,кога,понатаму истите се обележуваат на мапа,па се прават проекции за можното ширење на болеста.

  Епа оти H1Н1 не е ставен во категоријата заедно со останатите заболувања?

  Туку е оставен самичок???
   
 6. Eddie_rebel

  Eddie_rebel

  Член од:
  18 јануари 2009
  Мислења:
  1.407
  Допаѓања:
  333
  Не не ти е јасно пошто претхосно пиша
  Ти збориш за тој датум дека ти одговара за теоријата која ја произнесе претходно, но сеа гледаш дека не е така и се држиш за тој датум ко догма, шо е спротивно на наука. Официјално е регистриран и во 2005 година

  Јас ти зборам за сликата што ја постирав и некои работи што ги кажувам се факти некои претпоставки што е мн нормално коа не сум имал достап до податоците за анализата, а ти само спориш

  На кратко зборам за речиси 6000 смртни случаи од свински грип за 300 дена, ако ми спориш бар држи се до она што сум го кажал а не она за што сакаш да мислиш дека сум го кажал  Како бре ги нема. Ти кажав ги има Respiratory infections. А ти ако сакаш слободно размаскирај ги те прикажи ги одделно, кој ти брани


  Оф леле. Затоа што е правна споредба на свински грип со други болести. Не само H1N1, туку и H1N2, N2H3... се ставени во тн свински грип. Авторот сакал да според и свински грип со останати и тка направил, кој ти е проблемот

  А каде прочита дека орвена споредба на заразни болести. Споредбата е на смртни случаи од свински грип со останати болести во период 300 дена

  Прееска се бунеше
  сега пак зошѕо ги имале. Бреееј вртикапа.

  Имаш прво толку апсолутно и самоуверено да тврдиш дека немаат појма само ако си експерт во таа област, а ти не само што не си туку и си далеку од медицината како земјата и сонцето.

  Свински грип. Што не значи дека не смеам да постирам слика со споредба на свинскиот грип и останати болести

  Така некако, вели речиси 6000, а не 5000 за 300 дена до денот кога е правена сликата најверојатно Ноември. Дај образложение а не само бесмислени реченици без грам факт и со искривено инфо за статистиката

  Ова е медицинска статистика, да си експерт или бар да си учел да ти поверуе некој, вака...

  Има и што ако има. Најдов графа постирав графа

  Врати си се на темата и пиши си, кажи си шо ти лежи на душа. Имав намера и други работи да споделам но поради вакви како тебе изгубив желба

  Со кои останати заболувања, респираторни инфекции? Ставен е во свински грип заедно со H1N2, N2H3... со други зборои ставен е кај шо треба, образложив зошто погоре ама еве пак. Затоа што е правена споредба на свински грип со останати болести.
   
 7. smart ass

  smart ass Гостин

  Меѓу кои и самоубиства,повреди...па дај молим те зошто толку се замараш со мене:pos2:

  ете темата е грип и јас ја поспорувам табелата бидејќи истата има за цел пропаганда-а и потенцира со големи бројки кај свинскиот грип-тоа како наслов

  ова
  Не збориме за официјално регистрирање туку станува првото регистрирање оваа година,значи требе да се мисли пред да се пише,понатаму затоа и изложив аргументи кои одат во прилог-ете и сам виде откако се прогласува пандемија како се постапува.

  А дека е бреинвашинг сликава-еве една далеку поовјективна

  [​IMG]

  Во ЈУ кеј

  [​IMG]

  Благодарам.:toe:
   
 8. Eddie_rebel

  Eddie_rebel

  Член од:
  18 јануари 2009
  Мислења:
  1.407
  Допаѓања:
  333
  ти прв почна да спориш. Мене воопшто не ме интересира што се ќе изнапишеш тука и дали е лага или вистина, ама коа се однесува на она што јас сум го пишал е тогаш нема како да не ти вратам

  Оф, леле па мн нормално тоа им е целта, статистика на смртност од свински грип и остали болести, колку пати да ти кажам. Ако беше за СИДА, СИДА ќе беше со големи букви мн нормално


  Ти можда збориш за оваа година, лани, пред сто години, но она што јас го пишав е јасно: речиси 6000 смртни за времетраење од 300 дена. Не извртувај го она што сум го кажал

  :pos2: извини ама не си во функција да ме подучуваш за тоа како се прогласува пандемија. Имам учено јас за тоа имам и полагано пре релевантна комисија.


  Пообјективна според твоето мислење што во превод е посубјективна :pos2:

  Еве маани ако веќе тргнавме да оспоруваме, за првата нема ставено времетрање, а сигурно не праеле статистика за целотото постоење на човештвото. Стои само за СИДА лекувана и нелекувана за другите не.

  Ама тоа не се баш маани. Така си сакал авторот така си пишал. Исто ко и авторот на онаа што јас ја постирав. И да сака да прави поголемо нема да е ефикасно. ваквите графи се прават за просто објаснување те илустрација. Ако човек стварно сака да научи за тоа треба читање на книги.
  Втората ти е за грипоподобни заболувања шо не е баш по темата
   
 9. smart ass

  smart ass Гостин

  За тие кои не разбираат...сега постирате слика со 5000 мртви а велиш 6000..држете се до "фактите".

  Е како не е во ранг на темата,овде нема самоубиства и сообраќајни незгоди,само грип.:toe:

  ете сега бегање од теми,патем не е за целото постоење на човештвото(целото?!?) хахаха

  јас би рекол од дедо ное.
   
 10. Eddie_rebel

  Eddie_rebel

  Член од:
  18 јануари 2009
  Мислења:
  1.407
  Допаѓања:
  333
  Ај цитирај ме кај сум рекол така. Реков "речиси 6000" умрени од свински грип, не извртувај што сум кажал според воденицата си. А на сликата не се 5000 туку 5850 што е "речиси 6000" ко што реков

  Е да само грип, а од свински грип ни траг
   
 11. smart ass

  smart ass Гостин

  Еве овде...понатаму

  ЈОК,немаме речиси кај статистиката-така се паѓа на испит.(+далеку е бројката за заокружување)


  Инаку јас не дискутирам за џабе еве


  Реков над 7000 илјади
  http://www.nickvanderleek.com/2009/11/swine-deaths-pass-7000-mark-now-world.html


  Значи со сликички каде експлицитно ви потенцираат нешто за да ви извршат бреинвашинг-не избрзувајте.

  :smir:
   
 12. Eddie_rebel

  Eddie_rebel

  Член од:
  18 јануари 2009
  Мислења:
  1.407
  Допаѓања:
  333
  5850 колку што пише на графата се "речиси 6000" ко што убо сум кажал.

  Ти цело време велиш 5000 па 5000, што не е точно, па дури не е ни заокружено правилно.

  Ако 5850 е далеку од "речиси 6000" тогаш 5000 е уште подалеку од 5850 ама шлапаш ко шо ти одговара.

  Ама ок прифаќам дека не е правилно според правила на мед статистика, сепак заокрружување се користи и од WHO, а ја заокружив дека не бев сигурен за тоа кој е бројот 5850 или 5855

  А ова 7000 што го кажуваш е до денес, не ти спорам, а на графата што ја постирав е до ноември претпоставувам. Да не си болен од грип па да не ти влегуваат во глава прости информации. Колку пати да кажам. Запустивме убава тема.
   
 13. smart ass

  smart ass Гостин


  Таман,се разбитраме,но не се сите смртни случаи болести.

  Плус ја оспорувам поради очигледново

  300days
  50182 850deaths
  5850swineflu deaths

  алудирав на ова на сликата кое очигледно сака да прикаже нешто погрешно-или конкретно потенцира од смртни случаи скоро колку во ВВ2(60милиони) овде 50 се и си зема за основ да ги спореди со свински грип.:smir:

  Темата не сметам дека ја утнавме,напротив дискутираме,тука нема ништо лошо,некогаш темите одат во одредена насока но не значи дека се уништени:helou:
   
 14. lemurijanka

  lemurijanka

  Член од:
  19 ноември 2009
  Мислења:
  499
  Допаѓања:
  84
  Масовна хистерија. Прво не извадија од памет со вирусот, а после со вакцината. Кој кого манипулира и колку пари ке се инкасираат од оваа болест. Се започна со САРСОТ и сега само продолжуваат со истата веќе опробана техника. Прво ке го измиксираат вирусот во лабараторија после ке го пласираат лекот Тамифлу, за на крај да ја добиеме вакцината. Официјални податоци се дека од сезонскиот грип во светот починуваат 80 000 луѓе. Од овој до сега се починати околу 5 000. Господ нека ни е напомош.
   
 15. Бат Елохим

  Бат Елохим One with the waves ~~~

  Член од:
  8 ноември 2008
  Мислења:
  2.512
  Допаѓања:
  575
  ако немаш висока температура и ако не дишиш тешко, мој совет седи дома.
  Под тешко дишење мислам стварно тешко а не кога правиш нешто напорно.
  Компликации? Бронхитис? пневмонија?
  Се фаќаат од бактерии, вируси (обични, сезонски) и алергии.
  Ако немаш ништо од ова (со испитан брис, рендген + ЦРП) тогаш може да се каже дека имаш вирус. Ако имаш вирус треба да се открие дали е свинскиот грип.
  Ако болките во белите дробови ти траат веќе неколку дена гарант не е свинскиот грип. Ако веќе пиеш антибиотици одма џитни се на витамини природни и во апчиња оти од антибиотиците не ти останува многу имунитет.
  Ако немаш температура а те болат гради, сними се ако сакаш, ама немаш ништо од горепишаното :)))
   

Сподели преку: