Смртни случаи од грипот А (Х1Н1) во Македонија

S

smart ass

Гостин
Никој не ве тера да се вакцинирате сами си одлучувате мене ми е таква работата што мора да се вакцинирам секој ден сум во други градови со разни луѓе контактирам од кај да знам кој каков е
Остај...уживај...немај мака.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
Никој не ве тера да се вакцинирате сами си одлучувате мене ми е таква работата што мора да се вакцинирам секој ден сум во други градови со разни луѓе контактирам од кај да знам кој каков е
Ние не велиме дека некој не тера, туку не е безбедна вакцината, и да, секој е изложен на ризик и сите контактираме со луѓе.
 
S

smart ass

Гостин
Многу смешно е.

Почнаа да се парализираат и тука, за смеење е. :tapp:
Ако ме држи меморијата.....вие бевте членот кој тврдеше дека тежината на воздухот не може да се измери????

Да вие бевте...тоа го имаше и во потпис еден член,е сеа ја објаснив како се мери воздух и вас па не ви е јасно..

Пеницилин и вакцините имаат спасено повеќе луѓе отколку Винце мевце ракијца охохо(ВМРО).

Луѓе.....умираат,гладуваат,тоа не значи ОПШТАТА безбедност да се наруши,а и истото да има последици врз економија.
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Ние не велиме дека некој не тера, туку не е безбедна вакцината, и да, секој е изложен на ризик и сите контактираме со луѓе.
Ами ако гледаме така никоја вакцина не е безбедна секоја вакцина може да предизвика парализа и други нус појави дури и вакцина за заушки и тетинус и ред други вакцини кој ни се задолжителни
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
Ако ме држи меморијата.....вие бевте членот кој тврдеше дека тежината на воздухот не може да се измери????

Да вие бевте...тоа го имаше и во потпис еден член,е сеа ја објаснив како се мери воздух и вас па не ви е јасно..

Пеницилин и вакцините имаат спасено повеќе луѓе отколку Винце мевце ракијца охохо(ВМРО).

Луѓе.....умираат,гладуваат,тоа не значи ОПШТАТА безбедност да се наруши,а и истото да има последици врз економија.
Што знајш да објаснис ти бе :tapp:.

Почна да мешаш баби жаби немајќи одговорот.

Ало ова не е пеницилин.
 
S

smart ass

Гостин
:toe:
не сум јас крив шо толку ти сече :toe:

:tapp:
кој идиот си ни сам не си свесен

Убаво.....

потпишувањето и префрлањето на одговорноста ја споредувам
Епа исто и со пасошот,кој е одговорен за пасошот??




пасошот и лична карта ..
.


Банџи џампинг и вакцинирање.

Волонтер Махал програм...и вакцинирање:toe:

Што знајш да објаснис ти бе :tapp:.

Почна да мешаш баби жаби немајќи одговорот.

Ало ова не е пеницилин.
Што е разликата помеѓу пеницилин и вакцините генерално(ТБЦ,ХПВ......)

Која е разликата??
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Убаво.....
Епа исто и со пасошот,кој е одговорен за пасошот??
Банџи џампинг и вакцинирање.

Волонтер Махал програм...и вакцинирање:toe:
аууу .... човече ...
ти стварно не сакаш да разбереш или ...

потпишувањето и префрлањето на одговорноста ја споредувам во случај на несакани последици АЛОООООО

:tv:
 
S

smart ass

Гостин
аууу .... човече ...
ти стварно не сакаш да разбереш или ...

потпишувањето и префрлањето на одговорноста ја споредувам во случај на несакани последици АЛОООООО

:tv:

Има несакани последици и ако се потпишеш татар.

Префрлам одговорност само.:toe:
 
I

InF3cTeD

Гостин
добро си наслушнала ...
што значи тоа ...

пример. кога одиш да скокаш од Банџи ... треба да се потпишеш - Зошто? затоа шо е ризично по живот! за да не падне одговорноста на оној кој ти ја нуди услугата туку свесно се согласуваш ако ти се деси несреќа самиот да си бидеш одговорен за тоа ...затоа шо и сопственикот е свесен за можните последици ...

е сега со вакциниве шо се дешава, бараат да се потпишеш да си ја префрлиш одговорноста ... Зошто? затоа шо се свесни за ризикот ...
па нели беа безбедни вакциниве??
и ако предизвикуваат несакани појави (како у случајов парализа) зошто нема како шо прашав и претходно детални тестови за твоето здравје за да проценат дали си способен да ја примиш? (некој ми одговори прашувале дали си настинат, да не имаш алергија на нешто - гола вода, безвеза, кој знае шо у моментот ти се дешава со имунитетот и дали си или не си заболен од нешто ако не ти направат некој тест)

заклучок - Свесни се дека вакцинава е ризична и опасна, затоа и бараат да се потпишеш и ги заболе нив дали ќе ти стане нешто ...

женава со проблеми у рбет (зар има човек кој нема проблем со нешто кој е тотално здрав, кој не се жали на половина или били шо и кој можеби има болест а не е свесен за тоа ниту пак се проверил детално), е сега од проблеми со рбет за кои веројатно си одела на терапии и било како ... сега може да си остане парализирана до крајот на животот ... пак да напоменам ова е Прв-Втор случај кај нас но не и последен ...

па повелете потпишете се дека ако ви се деси нешто никому ништо и вакцинирајте се :tapp:



ако беа безбедни немаше да бараат да се потпишеш пред примање ... :toe:
а и од кај знаеш дека си сосема здрав? како можеш да бидеш сигурен дека си сосема здрав ти се молам ? тоа е некое чувство или ? :)
точен заклучок...ја лично побарав од мајка ми да ме вакцинира пошто работи во болница ама лично она не го дозволи тоа...зошто??затоа што ни самата не е сигурна во тие вакцини..а работи во болница..а стариве како прле пред магаре се трчаат да се вакцинираат,болни,здрави брзо да не им избега возот и после последици..па нормално :tapp:
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
707
Cela godina vi zboruvam za ova deka e namesteno so dokazi , so intervjua od doktori , so stotina artikli i pak ne vi doaga pamet ......:tapp:
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
Жена заврши на неврологија по примање вакцина против новиот грип

Синоќа околу 21 часот во Ургентниот центар била примена 49-годишна жена, која еден час по приемот на вакцината добила силни главоболки и трпнење на рацете и нозете

Лекарски извори за А1 велат дека веќе кога била донесена во Ургентниот центар и била одземена едната страна од телото, по што веднаш била упатена на Клиниката за неврологија. Истите извори за А1 велат дека симптомите многу на Жилине баре синдромот, тоа е симптомот на парализа којшто се добива по приемот на вакцината. Истиот оној поради којшто во Канада беше повлечена цела серија на вакцините.
Сепак на Клиниката за неврологија смируваат. Пациентката се наоѓа таму, меѓутоа е во стабилна здравствена состојба. Воопшто не и било одземено дел од телото, туку станувало збор само за трнење на рацете и нозете, бидејќи пациентката претходно имала проблеми со рбетниот столб.
Од Министерството за здравство преку целиот ден се распрашувале за случајот, меѓутоа оваа информација не ја соопштија на денешниот брифинг со новинарите, ниту случајот е пријавен како несакано дејство. Пред неколку дена Инфективната клиника ја напушти и лекарка од оваа инфективното одделение од Прилеп, која што по примањето на вакцината добила конвулзии и вртоглавица. И овој случај надлежните не го поврзуваат со примањето на вакцината.

Извор
 

Песимист

Добро информиран оптимист
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.676
Поени од реакции
181
Жена заврши на неврологија по примање вакцина против новиот грип

Синоќа околу 21 часот во Ургентниот центар била примена 49-годишна жена, која еден час по приемот на вакцината добила силни главоболки и трпнење на рацете и нозете

Лекарски извори за А1 велат дека веќе кога била донесена во Ургентниот центар и била одземена едната страна од телото, по што веднаш била упатена на Клиниката за неврологија. Истите извори за А1 велат дека симптомите многу на Жилине баре синдромот, тоа е симптомот на парализа којшто се добива по приемот на вакцината. Истиот оној поради којшто во Канада беше повлечена цела серија на вакцините.
Сепак на Клиниката за неврологија смируваат. Пациентката се наоѓа таму, меѓутоа е во стабилна здравствена состојба. Воопшто не и било одземено дел од телото, туку станувало збор само за трнење на рацете и нозете, бидејќи пациентката претходно имала проблеми со рбетниот столб.
Од Министерството за здравство преку целиот ден се распрашувале за случајот, меѓутоа оваа информација не ја соопштија на денешниот брифинг со новинарите, ниту случајот е пријавен како несакано дејство. Пред неколку дена Инфективната клиника ја напушти и лекарка од оваа инфективното одделение од Прилеп, која што по примањето на вакцината добила конвулзии и вртоглавица. И овој случај надлежните не го поврзуваат со примањето на вакцината.

Извор
Еј мамата до кога бе вака они смируваат кој смируват бе нека кажат и зашо нема никаква изјава од министерството или немаа доволно време да смислат некоја глупост или ке напраат дека и овај пациент имал нешто пред тоа па сеа тоа доведело до овоа...претераа го важно у петок ке се славе визна либерализација...а у државата ништо не функционира.Уствари имаме избор и ние не оди да се вакцинираш и готово не те терат со сила ама како да не се вакцинираш кога они дават 300 000 евра за Чолич а у болниците нема доволно респиратори(овоа за респираторите од сигурен извор и писмо е пратено до мин.пред 8 дена ама ништо преокупирани се со журката у петок)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom