Смртни случаи од грипот А (Х1Н1) во Македонија

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Скопје, 18 ноември (МИА) - Триесет и две годишниот маж кој завчера беше хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести со висока температура и отежнато дишење, е првата жртва на новиот грип А (Х1Н1) во Македонија, потврди вечерва министерот за здравство Бујар Османи.

- Доцна поладнево почина првиот пациент инфициран од новиот вирус А (Х1Н1) кој беше примен на Клиниката со тешка кличинка слика. Тој беше веднаш подоложен на соодветна терапија, вклучен на респиратор, но, за жал, сите обиди да му се помогне завршиле без успех и за помалку од 48 часа починал, рече Османи.

Тој информира дека утре ќе бидат соопштени детали за случајот по состанокот на Комисијата за пандемски грип.

- И пред појавата на овој случај и сега системот останува максимално посветен и ангажиран да ги елиминира сите последици од оваа неизбежна пандемија, напомена Османи.

Според директорот на инфективната клиника Звонко Миленковиќ, пациентот починал за 46 часа откако бил хоспитализиран. Тој манифестирал брз, тежок, прогресивен развој на инфекција на долните дишни патишта која го зафатила срцевиот мускул и други органи.

- Од моментот на хоспитализацијата до фаталниот исход за 46 часа и покрај примената на сите расположливи средства и се она што сметаме дека се користи во такви ситуации, за жал, исходот заврши на овој начин, рече Миленковиќ.

На Инфективната клиника, со потешка форма на пневмонија има уште еден пациент, жена родена 1954 година, која има хронична срцева слабост.

Во изминатото деноноќие се хоспитализирани девет лица со симптоми на грипот А (Х1Н1). Најголем дел од нив се во стабилна општа состојба и се третираат со вообичаената терапија.

Според Министерството за здравство, четворица од постојните пациенти се отпуштени од болница, при што е констатирано целосно повлекување на симптомите на новиот грип.

Во моментот на Клиниката се задржани вкупно 29 пациенти. Сите добиваат соодветна терапија.

Падна првата жртва на грипот и кај нас. Страшно и загрижувачко.:toe:
BTW можеби местото на темава и е во Здравје ама мислам дека тука ќе биде подобро. Ако мислат модераторите и админите дека нема потреба да стои овде преместете ја.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132
Пациентов умре таман пред да пристигнат вакцините.До пред два дена сите лекари изјавуваа дека имаме досега 350 заболени,а пола од нив веќе ја прележале болеста,другата половина е со лесна или средна варијанта на болеста.:toe:
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Нека почива во мир.

Мене друго ме интересира ...
Историја на болести да кажеа за човеков?
имал некои предходни компликации, немал, поради што се појавиле компликациите, нешто подетално??
Или им се вклопи во сценариото за правење паника од свински грип па ајде :tapp:...

а шо праиме со оние кои здрави и прави отидоа да примат вакцина и починаа од неа ... ?:uvo:
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Пред 3 години, последователно од градинка ќерката закачуавше вируси, бактерии итн.
Постојано беше под антибиотик и некаде после 4 месеци дојдовме до толку критчна фаза да завршивме на инфективно, инфузија, сумамед итн итн.
Пошто нашата популација нема имунитет кон оваа врста на вирус тој лесно се шири и е опасен за луѓе со нарушено здравје, поготово хронични белодробни заболувања.
И мора на првите симптоми сериозно да се пристапи зошто многу е битно во почетна фаза да се почне со вистинска терапија.
 
S

smart ass

Гостин
Нека почива во мир.

Мене друго ме интересира ...
Историја на болести да кажеа за човеков?

имал некои предходни компликации, немал, поради што се појавиле компликациите, нешто подетално??
Или им се вклопи во сценариото за правење паника од свински грип па ајде :tapp:...

. ?:uvo:
Сакаш и улица и број плус ЕМБГ.

Ако имаш здравствена книшка ќе забележиш дека на неа пишува кратко и јасно податоците се строго доверливи така да немаш право да знаеш кој од што боледувал,важно потврден е свинскиот грип ете ја првата жртва за жал...искрено се надевав потајно-нема да имаме жртви ама сум згрешил:toe:...за жал

а шо праиме со оние кои здрави и прави отидоа да примат вакцина и починаа од неа ..
Тие имаа Тумор,кардиоваскуларни болест,алергии....

При клиничките испитувања вршени врз 28000 лица само едно починало..од вакцината.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Сакаш и улица и број плус ЕМБГ.

Ако имаш здравствена книшка ќе забележиш дека на неа пишува кратко и јасно податоците се строго доверливи така да немаш право да знаеш кој од што боледувал,важно потврден е свинскиот грип ете ја првата жртва за жал...искрено се надевав потајно-нема да имаме жртви ама сум згрешил:toe:...за жал



Тие имаа Тумор,кардиоваскуларни болест,алергии....

При клиничките испитувања вршени врз 28000 лица само едно починало..од вакцината.
се прашував кога ќе дојдеш на темава да ни кажеш колку е безопасна вакцината ... како и да е ....

Тие имаа ... бла бла ...
А овој умре од свинскиот грип или и Тој имаше .. бла бла .. ете тоа ме интересира ...
немам право да знам .. а овие од вакцина шо умреа за нив се знае а :tapp:
:tv:
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.738
Поени од реакции
8.221
Греота човекот али нема зошто да паничиме. Се сеќавате на птичјиот грип што требаше да убие 80% од човечкиот род? И? Тамифлу направи милиарди евра како што ке направат сга и вакцините а за 3-4 години ке има козји грип или нешто слично.

Точно, луѓе со послаб имунитет ке наебат али исто ке им било и со обичен грип. Од обичниот умираат горе доле 100.000 луѓе годишно (можда и повеќе али црнците не се бројат и така) а до сега од свинскиот имреле 5000.

Значи ако ве фати, лежете дома, витамини, чај и правилна исхрана и немате гајле како и обичен грип.
 

Песимист

Добро информиран оптимист
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.676
Поени од реакции
181
Море јас од вчера сум со температура и докторката синока промумла нешто за прасечки грип и за смртнио случај и вика смртен случај од такво нешто најчесто е у ситуации кога претходоно пациенто е имал хронично заболување и настанат компликации или евентуално да мутира ама и тоа е поради некоја причина нели сакаше да каже дека од самио вирус Ах1н1 и не се така лесно умира....тоа е само шо го слушна неам појма колку е точно...
 
S

smart ass

Гостин
.. а овие од вакцина шо умреа за нив се знае а :tapp:
:tv:
Се знае де...аутопсија покажува-се врши стриктно и прецизно се бараат причините.

немам право да знам
Еве точно.

НАПОМЕНИ

Оваа здравствена легитимацијаможе да ја користи само лицето на чие име гласи.податоците во неа се доверливи.
Греота човекот али нема зошто да паничиме. Се сеќавате на птичјиот грип што требаше да убие 80% од човечкиот род? И? Тамифлу направи милиарди евра како што ке направат сга и вакцините а за 3-4 години ке има козји грип или нешто слично.

Точно, луѓе со послаб имунитет ке наебат али исто ке им било и со обичен грип. Од обичниот умираат горе доле 100.000 луѓе годишно (можда и повеќе али црнците не се бројат и така) а до сега од свинскиот имреле 5000.

Значи ако ве фати, лежете дома, витамини, чај и правилна исхрана и немате гајле како и обичен грип.
Апсолутно...ама ете паника се ствара..

How severe is illness associated with 2009 H1N1 flu virus?
Illness with 2009 H1N1 virus has ranged from mild to severe. While most people who have been sick have recovered without needing medical treatment, hospitalizations and deaths from infection with this virus have occurred.
In seasonal flu, certain people are at “high risk” of serious complications. This includes people 65 years and older, children younger than five years old, pregnant women, and people of any age with certain chronic medical conditions. About 70 percent of people who have been hospitalized with this 2009 H1N1 virus have had one or more medical conditions previously recognized as placing people at “high risk” of serious seasonal flu-related complications. This includes pregnancy, diabetes, heart disease, asthma and kidney disease.
Young children are also at high risk of serious complications from 2009 H1N1, just as they are from seasonal flu. And while people 65 and older are the least likely to be infected with 2009 H1N1 flu, if they get sick, they are also at “high risk” of developing serious complications from their illness. See People at High Risk of Developing Flu-Related Complications for more information about who is more likely to get flu complications that result in being hospitalized and occasionally result in death.
CDC laboratory studies have shown that no children and very few adults younger than 60 years old have existing antibody to 2009 H1N1 flu virus; however, about one-third of adults older than 60 may have antibodies against this virus. It is unknown how much, if any, protection may be afforded against 2009 H1N1 flu by any existing antibody.
How does 2009 H1N1 flu compare to seasonal flu in terms of its severity and infection rates?
With seasonal flu, we know that seasons vary in terms of timing, duration and severity. Seasonal influenza can cause mild to severe illness, and at times can lead to death. Each year, in the United States, on average 36,000 people die from flu-related complications and more than 200,000 people are hospitalized from flu-related causes. Of those hospitalized, 20,000 are children younger than 5 years old. Over 90% of deaths and about 60 percent of hospitalization occur in people older than 65.
When the 2009 H1N1 outbreak was first detected in mid-April 2009, CDC began working with states to collect, compile and analyze information regarding the 2009 H1N1 flu outbreak, including the numbers of confirmed and probable cases and the ages of these people. The information analyzed by CDC supports the conclusion that 2009 H1N1 flu has caused greater disease burden in people younger than 25 years of age than older people. At this time, there are relatively fewer cases and deaths reported in people 65 years and older, which is unusual when compared with seasonal flu. However, pregnancy and other previously recognized high risk medical conditions from seasonal influenza appear to be associated with increased risk of complications from this 2009 H1N1. These underlying conditions include asthma, diabetes, suppressed immune systems, heart disease, kidney disease, neurocognitive and neuromuscular disorders and pregnancy. __________________

Еве и овде контроверзи...од разно разни блогови...

Цитат:
108. The 72 kilograms of contaminated vaccine material contained a mixture of a seasonal H3N2 human influenza virus and the deadly bird flu H5N1 virus. By adding a virus of the type H5N1 to an ordinary flu virus of the type H3N2, The H5N1 virus is restricted in its human-to-human transmissibility, especially because it is less airborne. However, when it is combined with seasonal flu viruses, which are airborne and easily spread, a new bioweapon is created.
Сега вака,за потоа

И кај првиот болд

Цитат:
118. The Austrian Health Minister Alois Stöger confirmed on May 20th 2009 that the 72 kilograms of contaminated vaccine material has been destroyed
Од истите 72 килограми велат..
Цитат:
but no information has been released as to the genetic sequences of the contaminated material or what Clade was Baxter’s H5N1 vaccine from, whether from Clade 1?
Па од кај знаат дека е произведен...се споиле два вируса и ОП..ова треба во пракса да е химера био-оружје,ама нешто блогерашиве збунето делуваат.

Велеа птичјиот грип не е опасен...истите-за сега кога им одговара да го стават по М-rate со цревен антракс

Цитат:
114. The 13 BioTest staff were treated with Tamiflu and were placed in quarantine for fear they had been contaminated with the bird flu virus, which is on the list of the possible biological weapons and one of the most dangerous biological agents on the Earth with more than 60% death rate.

Пази птичји грип го изедначија со антракс...ццц толку е смртноста кај цревен антракс,додека ако е инхалиран вирусот веќе имаме 80% смртност.


Море јас од вчера сум со температура и докторката синока промумла нешто за прасечки грип и за смртнио случај и вика смртен случај од такво нешто најчесто е у ситуации кога претходоно пациенто е имал хронично заболување и настанат компликации или евентуално да мутира ама и тоа е поради некоја причина нели сакаше да каже дека од самио вирус Ах1н1 и не се така лесно умира....тоа е само шо го слушна неам појма колку е точно...

тоа е точно,најчесто кај смртните случаи..само витамини..А,Ц.Е..матичен млеч...и немајте мака:toe:
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Се знае де...аутопсија покажува-се врши стриктно и прецизно се бараат причините.
A за нашиов да испитаа и да кажат какви предходни/сегашни болести имал, или доволно е само свински грип ....?

Апсолутно...ама ете паника се ствара..
Ти и тие со твоите сваќања ствараат паника и одвај чекате да дојдат вакцини ...
јас едноставно нема да се вакцинирам и ме заболе од свинскиов колку и од птичјиот ...

:toe:

но имам право да знам од што починал чоекот ... исто како шо се знае зошто починале оние од вакцината?:toe:
 
Член од
29 септември 2007
Мислења
245
Поени од реакции
17
H1N1 е ист како сезонските грипови. И од сезонските грипови се умира и секоја година умираат луге само што досега никого не го интересираше зошто беше нормално...

Жал ми е за човекот ама нема потреба да се крева паника.

За жал ова се случува повремено и е сосема нормално.


Што можете да направите?

Она што до сега сте го правеле свесно или несвесно - јадете здрава храна, не се преморувајте и избегнувајте масовни собири...


Поздрав
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
прво, темава е во грешен подфорум - треба во здравје да биде и второ, незнаеме од што се бил болен типот кој умрел од грипот, можеби имал и сида а со тоа и сосема нарушен имунитет :toe:

Нема место за паника.
 
S

smart ass

Гостин
A за нашиов да испитаа и да кажат какви предходни/сегашни болести имал, или доволно е само свински грип ....?




:toe:

но имам право да знам од што починал чоекот ...
Имаш право и дозна,плус земи предвид дека бил донесен во критична состојба,значи за нашиов нема потреба од испитување-едноставно откриен е вирусот,тие симптоми:toe:

[QUOTE] Ти и тие со твоите сваќања ствараат паника и одвај чекате да дојдат вакцини ...
јас едноставно нема да се вакцинирам и ме заболе од свинскиов колку и од птичјиот ...[/QUOTE]

Јас..паника-и сакам вакцини-ме читаш ли човек..па цело време шлапам витамини,матичен млеч чаеви,односно превентива.

Тоа е најдоброисто и ехинацеа-та е имуно-стимулатор,а може и дуовит...за мажи:toe:
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Имаш право и дозна,плус земи предвид дека бил донесен во критична состојба,значи за нашиов нема потреба од испитување-едноставно откриен е вирусот,тие симптоми:toe:
Само пред неколку дена изјавија дека секој со симптоми на грип (обичен грип) ќе биде третиран како свински грип ... шо значи можеби и не е свински можеби е обичен грип ? стасаа испитувањата на бриз? и пак Дали човекот имал предходни компликации од други болести .... како шо се знае за тие кои починале од вакцината дека имале тумор рак бла бла така и за овој нека кажат ... да не биде паника за џабе ...

и како шо кажа Апокалипто ...
можеби имал Сида па немал никаква имунолошка заштита :toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom