Слушате ли народна музика?

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
ne slusam a koga ima puste nogde gi zatinam usite ... mi se narusuva centaro za ramnoteza . :smir:
 

tomislayer

Елегантно дебел =)
Член од
18 ноември 2008
Мислења
1.482
Поени од реакции
82
Море и то како! Ама само патриотско :) Бисер балкански, и оние песнине од Орце Стевковски (мислам така се викаше) ама само ако пуштат негде на ТВ или слично :) Да си пуштам дома??? Не.. не ни иам тоа дома :)
 
Член од
28 јануари 2009
Мислења
49
Поени од реакции
4
narodna izvorna muzika sekako i patriotski Vaska Ilieva - Zemjo Makedonska, Goce - Biser Balkanski, pa Edno ime imame, Narode Makedonski, ovie pesni ja pokazuvaat cela istorija i maka na makedonskiot narod a na nekoi gledam im se losi i gubat ramnopteza na vakvi pesni ama zatoa secat veni na turboglupostite od sever.
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Па може да се рече дека слушам ама не толку многу.
Ги слушам само некои песни
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
...и во несвест можеби запаѓаш, а од турбофолк си хај... :tapp:

aha mozi nekos i veni secam ... :pos2::pos2:

Ako ti se custvuvas haj ondak ok :D ako ne dobre dojde vo klubot na neslusaci .. takov e covekot se stremi kon edno neso drugoto go otfrla .. :wink:
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
431
Поени од реакции
63
слушам народна музика,а и ги знам и текстовите на бааги народни стари песни.а дома никако народно не слушам.
 

blaster1

Искусен Кајганџија
Член од
16 декември 2008
Мислења
777
Поени од реакции
26
Не слушам народна музика.Добро освен на свадба каде што неможе без народна музика и неколку орца.:)
:salut:
 
Член од
13 април 2008
Мислења
3.998
Поени од реакции
1.086
Турбофолкот не е народна музика
А ДА, слушам народна музика, кога сум приморана, иначе сама да земам и да си пуштам народна музика, не ми доажа ни на крај памет
А и никој сам не си пушта ЦД да слуша народњаци, него или на прослави , свадби, кафани итн.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Турбофолкот не е народна музика
?????
А какава е то музика. па народот ја слуша неја најповеќе. Ако во скопје ист ден има концерт камерниот оркестар на Бољшој театар и Сека Алексиќ ај кажи на чиј концерт ќе има повеќе народ присутен..
Јас покрај џезо најпојќе си го сакам народното од Тома здравковиќ, преку Химза половина па Кенан Таировски, Благица Павловска, Саша Матиќ, Сузана Спасовска, Елена Велевска.........
 
F

FallenHypaspist

Гостин
Прости му Господе не знае што збори.:tapp::tapp:
Те слушнав чедо мое.....но вакви гревови не можат да бидат опростени....

Утре во 11 часот изведете го на плоштад,извадете му го мозокот, пред сиот народ разложете го до молекуларно ниво трескајќи го со чакле,додека телото фрлете го на кучињата....само тогаш би можел да го опростам овој грев..
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.448
Поени од реакции
7.926
ОМГ!Мислам не правиш разлика мегу народно(изворно) и турбофолк.

Резумирано:Ми се крева косата од некои кои ко прво незнаат да направат разлика мегу песна од Васка Илиева и песна испеана од Сека.Песните ни малку не се идентични а да не зборам за вокалните способности и тоа каков доајен била е и ке биде Васка Илиева и нејзините испеани песни не само кај нас, туку и пошироко, а каква е Сека.
Народната(изворна) музика е дел од секого од нас.Исто е како јазикот.Колку и каоко го чуваме јазикот, толку ке го зачуваме и нашиот идентитет.Како што рекол Мисирков, народот без сопствен јазик не е народ така е и со музиката.
Впрочем народната изворна македонска музика се провлекува низ години.Преживеала и Турска и Српска и Бугарска и каква се не окупација.Се користеле и се пееле за лугето да заборават на секојдневните маки.
Не сакам воопшто ни да говорам за квалитетот на песните.Препознатливиот за нашите песни е 7/8 такт.А таков такт многу ретко се употребува.Песните се полни со содржина.Се пее за маките на нашиот народ коои ги поминувал низ векови наназад, за нашите храбри јунаци нивните подвизи и нивните славни умирања.Со еден збор во тие песни е целата наша историја.
Без тие песни за нас самите би знаеле многу помалку.Во многу песни одредени настани се опишани многу подоборо отколку во нашите книги(сликовници) по Историја.
Ако не слушам народна музика едноставно, незнам кој сум од кај сум и каков сум.Не ме интересираа што направиле мпоите дедовци и прадедовци.
И уште некој како капак на се слушал само кога е пијан.Глави недоделкани тие песни се направени да се гордеете со нив. Да се восхитувате на уметноста која е содржана со нив, и да се гордеете со таквите песни.
Не е ни чудо што во Бугарија во секоја кафеана се пеат изворни македонски песни.Не се нивни ама си ги присвоиле зошто има квалитет во нив.
Не е ни чудо што имаме тапа музичка сцена кога не обрнуваме внимание на корените на македонската музика.
Прашајте некој од Хрватска, Словеније, Србија, Франција, Полска дали слушаат изворни песни колку и како ги почитуваат.
И без фолирање.Мислам дека нема човек во Македонијава кој незнае да ја отпее Билјана платно белеше, Ој девојче, Мајка на Марика, Македонско девојче, Дафина болна легнала и слично.А ако има треба да се засрами.
Кај мене не поминува ден без да ја отсвирам на синтисајзер Билјана платно белеше, Ој девојче или некоја друга.Не поминува ден без да слушнам некоја народна песна, без да слушнам некоја од преработените песни на Синтезис.И да горд сум што постојат такви песни и им симнувам капа на тие што ги направиле.

друже, ама како што гледам и ти неможеш да познаеш дека и турбофолкот има народно-музички елементи...наставката фолк те асоцира на нешто???на некој начин турбо фолкот ти е современа(искомерцијализирана верзија на изворната музика)....
ја поштувам народната музика, бидејки има огромно влијание во нашата култура,ја дигнала свеста на народот,потоа песните ни кажуваат за животот у турско време(и подоцнешното ропство)...а додека звукот ми е тапа...(без навреди, ама неможам да го поднесам звукот)
иначе дали значи дека некој човек што не ја поштува народната македонска музика дека не е патриот,не е македонец(у суштина)... одговорот е НЕ!!!!! можда тој(кој не ја поштуе нар. музика) си слуша некој македонски рап,хип хоп,метал,панк,хардкор,поп,поп-рок и тн...
тоа ти е голема грешка, што го критикуеш(а и навредуеш помалце) оној кој не ја почитува народната музика... не треба така...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom