Слушате ли народна музика?

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
многу си ја сакам нашата македонска музика...
во последно време денот ми почнува со Лихнида кајче веслаше, Македонско девојче, Учи ме мајко, карај ме, качи се моме на коња, Сите девојчиња, Отвори ми бело Ленче и ред други.... страшно убави песни ... е сеа што имаме глупи луѓе кои креваат носот на вакви песни тоа си е друга работа
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Слушам македонска народна музика, и ја почитувам многу. Дел е од нашето културно богатство, и има толку убави песни. На свадби и други веселби обавезно, а ретко знам и дома да си пуштам некоја.:smir:
 
Z

Zoza

Гостин
samo na svadbi i nekoi slicni veselbi,a taka doma da pustam ili da odam vo lokal so takva muzika-nema sansi!
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
во струмицааа на улиица се долевам со ракија јааас :smir:
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Да, и одлична ми е. Некогаш може да пуштам и дед метал, трансоина, хаус и сл. но за мерак на други, а за мој мерак помалку. Можам се да слушам, не ми смета ниту една музика, а еве глеам се менува и наредната песна на winamp-от :).
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
народната музика е дел од нашето народно творештво па како македонци треба да си ја сакаме, но не само како македонци туку како вистински љубители и познавачи на добрата музика. Јас не верувам дека некој ќе рече дека не слуша народна музика, можеби не по дома, ајде и у кафана или по свадби и сл. но сигурно му се допаѓа или нема ништо против за разлика од турбо фолкот каде може да го слушаш во некоја кафана, кафич или по свадби и сл. а ти иде да си ставиш 400 тампони или ќе посакаш да оглувеш :smir:
 

брицо

liverpool
Член од
22 мај 2009
Мислења
567
Поени од реакции
2
па слушам народна музика ама не многу често
 
Член од
26 јули 2009
Мислења
424
Поени од реакции
179
нормално дека слушам македонска народна музика, а нај нај нај омилена ми е Земјо Македонска во изведба на Васка Илиева, какви емоции има во таа песна:
КОЈ ДУШМАН КЕ ВЛЕЗЕ, ЖИВ НЕМА ДА ИЗЛЕЗЕ МАКЕДОНИЈО ! ! !
 
M

MIL

Гостин
Слушам само стара македонска народна песна и си пеам коа сум добро расположен како на пример Ах каде е мојто либе омилена ми е :back:
 
Член од
14 ноември 2008
Мислења
3.418
Поени од реакции
856
само да ја додам оваја песна од Бадев , чоекот имаше стварно невероватно гласовни можности , можеше да испеј тоној шо не можат да се исвират на инструмент

 

koleee

Убер Македонче
Член од
6 јули 2008
Мислења
643
Поени од реакции
42
Абе како без таа музика на 1-ви Мај, Илинден, 8-ми септември и други слични празници...
 
Член од
14 ноември 2008
Мислења
3.418
Поени од реакции
856
еве ме мене пак да досадвам на темава :). Само реков да ја споделам песнава шо ме има опседната последните неколку дена :


не можам да ја истерам од гла .... море ко ќе размислам не ни сакам :)
 
Член од
18 октомври 2009
Мислења
13
Поени од реакции
0
Не слушам народна музика, ама знам да потпевнам по некој стих чат-пат. Иначе не признавам свадба без наша македонска изворна песна. А за турбофолк големо НЕ!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom