Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Minimalecot ili platata voopsto treba da bidi rezultat na pobaruvackata i ponudata na pazarot na trudot a ne vestacka merka. Barem vo privatniot sektor. Vo drzavno sekako ne vazat ovie pravila na igra.
А како ќе се зголеми побарувачката ако љуѓето земаат мали плати?:cautious:Еве нема 500 евра плата а сепак цените растат , а со тоа и сиромаштијата.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.786
Поени од реакции
21.192
Тоа ќе се чува за некоја наредната тура уцени од сограѓаните и нивните партии. Дали ВМРО или СДС, некој поштено ќе налета таа мина.


најбезболно би се решило со оваа химна.


има историја на која би можеле да се повикаат, а плус овде се спомнува само македонска земја, да не речам територија, што е во целосна согласност со новиот тип на Македонци/граѓани на Северна Македонија , определни не во етничка смисла ,туку со територијата/земјата која ја населуваат.

Меѓутоа сепак, највеќе шанси давам новата химна да бидне некоја бљантава рок балада испеана на албански и македонски * од групата јужнословенски јазици, во интерпретација на дуото Златко Ориѓански и Бени Шакири и евентуално Тамара да го изрика рефренот.
Soznam, ne mi e nesto po kef :([DOUBLEPOST=1551377543][/DOUBLEPOST]
А како ќе се зголеми побарувачката ако љуѓето земаат мали плати?:cautious:Еве нема 500 евра плата а сепак цените растат , а со тоа и сиромаштијата.
Znaes sto e pobaruvacka i ponuda na pazarot na trudot taka ?
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Soznam, ne mi e nesto po kef :([DOUBLEPOST=1551377543][/DOUBLEPOST]
Znaes sto e pobaruvacka i ponuda na pazarot na trudot taka ?
Абе батали ги тие прикаски,ги слушаме веќе 27 години од стопанската комора.А ти знаеш шо значи иселување на младите поради мизерни плати?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.786
Поени од реакции
21.192
Абе батали ги тие прикаски,ги слушаме веќе 27 години од стопанската комора.А ти знаеш шо значи иселување на младите поради мизерни плати?
Znam be, ne e toa nesto novo ili nevideno. Razlikata e samo vo toa sto sega e mnogu polesno od pred da recime 20 godini i sekoja budala moze da si ja proba srekjata nadvor. Tuku ne mi kaza dali znaes sto e pazar na trud.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Znam be, ne e toa nesto novo ili nevideno. Razlikata e samo vo toa sto sega e mnogu polesno od pred da recime 20 godini i sekoja budala moze da si ja proba srekjata nadvor. Tuku ne mi kaza dali znaes sto e pazar na trud.
Е па се помлку има будали шо би работеле за 200 евра по 10 саати,во некој текстилен погон кој наликува на робовладетелска плантажа.Знаеш зошто дражвата ни е ваква вукојебина?Затоа шо не се цени работниот човек кој е принуден да живее на дното,туку се ценат разноразни преваранти,партиски полтрони и друга багра.Западот си ги цени своите работници,затоа и нивното потрошувачко општество функционира.Многу едноставно.Инаку ова кај нас не е пазар на труд,туку пазар за експлатација.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
17.999
Analogijata si e sosem vo red, toa sto tebe nesto ne ti e po kef e sosem druga rabota.
Аналогијата ти е скроз в'успич, да пробуваш да го поистоветуваш Стојанче со Патен нема никаква врска, прво затоа што Патен имаше поддршка од бајги французи фашисти и стана предавник само затоа што беше на страната што изгуби.
Стојанче од друга страна беше херој и херој си остана. Тоа што некој лигуши сега пробуваат да го претстават како предавник тоа само покажува колку ситни души се :)
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Секој политичар денес што постои во Македонија, ќе ги потпишеше тие два штетни договори. За пари и фамилијата ќе си ја продадат.
Тоа е хипотетичко тврдење.[DOUBLEPOST=1551382171][/DOUBLEPOST]
А шо е проблем ако се зголеми минималецот?Шо се бе 200 евра плата алооо!?По се изгледа си од новопечените феудалци па затоа не ти оди во прилог зголемувањето на минималецот!
Старите велат „Не скокај прле пред магаре“. Те мислам за еден од попаметните овде. Не сум никаков феудалец, имам плата како вработен, ништо повеќе. Немаат сите фирми можност за исплати на такви минималци. Не е само Скопје во Севернава.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.960
Поени од реакции
17.757
Може Грујо претеруваше со неговите "карневали" кога отвараше странски инвестиции ама барем беа реални на овие изгледа Каспер им е странски инвеститор.Затварате работни места бе луѓе не отварате нови странските инвестиции бегаат.Татко ми по втор пат во неговиот живот останува без работа заради оваа партија.Не не е вработен во јавна администрација туку работник во фабрика.Прв пат ја губи работата на 20 години кога ги затворивте и украдовте фабриките а сега по укинувањето на поволностите кој им ги даваше паторот на странците газдиве се селат во Србија.Еве еден пример колку вие сте направиле нешто добро за обичниот народот.
 
D

Deleted member 107909

Гостин
Потајно се надевам дека Шекеринска ке биде противкандидат на Сиљановска за да гледам женска кавга онака две интелектуалки али да се спуштат најниско ко сељандури со навреди една кон друга во дуел на мрт1.:semolam:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Може Грујо претеруваше со неговите "карневали" кога отвараше странски инвестиции ама барем беа реални на овие изгледа Каспер им е странски инвеститор.Затварате работни места бе луѓе не отварате нови странските инвестиции бегаат.Татко ми по втор пат во неговиот живот останува без работа заради оваа партија.Не не е вработен во јавна администрација туку работник во фабрика.Прв пат ја губи работата на 20 години кога ги затворивте и украдовте фабриките а сега по укинувањето на поволностите кој им ги даваше паторот на странците газдиве се селат во Србија.Еве еден пример колку вие сте направиле нешто добро за обичниот народот.
Од овие 30-тина години од (апсолутна незвавиност...) на некогашната Македонија, искуствата покажаа дека штом се-де-се-то е на власт, економијата е „тапа„, затоа што ја водат наследниците од претходниот систем, заради кои системот, заснован на лагите за „светлата будуќност„, напосто се распадна.

На лаги не се ѕида куќа, држава, општество...

Не велам дека ве-ме-ре-то е/беше безгрешно, но во периодите од нивното владеење, постоеше очигледна економска развдиженост, која може да се потврди со проста споредба; во времето од чие владеење има(в)ме повеќе работа и повеќе плата.

Просто е...
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.640
Поени од реакции
81.617
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom