Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.602
Поени од реакции
22.772
Ништо посебно, ќе требаат само Панчо Вила и Емилијано Запата, федералеси веќе имаме...:)
Претпоставував дека вакво нешто ке одговориш. Само насилства ти се мотаат во тоа главата на стари години :).
Туку членот кој го прашувам ми делува некако сериозен во дискусиите, политички и законодавно поткован. Ништо не пишува така од памет, се е тоа неколку пати премерено и одмерено и дипломатски скоцкано и најважно од се држи вода. На членот може да му се верува посебно за вакви деликатни прашања.
Сериозно со нетрпение го чекам неговото видување на ситуацијата што би се случувала после еден таков настан.
Да сакав глупости да читам ке го прашав Алда.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.733
Поени од реакции
36.698
Правилно ке беше според кој ? Според тебе? Не ти оди во прилог на тезата за нашите западни пријатели кои ни мислат се најдобро?
Не бе другар, правилно ке беше да речи дека му пречи или нешто слично на дипломатски јазик. Тој не е некој германски турист па ајде му се испушти, тој е Германски специјален пратеник за западен балкан ( ако не грешам ). Секој негов збор има тежина и не е кажан туку така. Не е ова муабет пред кооперација па ке тресиме зелени и ке си играме политика.
Колку да те потсетам нити еден , буквално нити еден официјален претставник на твоите западни пријатели што цело време ни кумуваат што и како треба да направиме, на кои се крстите или се молите веќе две години не најде за сходно да ја отфрли платформата или да речи дека не ја поддржуваат на било каков начин. Џабе се правите дека таа не постои, дека е заебанција, глупост , ирелевантна. Таа и тоа како е реална и поддржана од твоите западни пријатели ма колку сакаш да ја игнорираш. Ти со цел ум мислип дека Еди Рама така си седеше во кабинетот , си се досадваше и си вика чекај бе дај да склопам една платформа за албанските партии во Македонија, ако ништо друго на Али ке му поможам рејтингот да си го врати. Досега и да се двоумеше околу тоа сега би требало да ти стани јасно и тебе и на сите кои на неа гледавте како една невкусна шега дека таа платформа е чедо на твоите толку сакани и никогаш непрежалени западни партнери на кои цело време им се клањате.
Дали ке го прифатиш тоа или ке го игнорираш оставам на тебе.
П.с чисто ме интересира дали го дадоја во целост интервјуто на Телма или 24 Вести или скратија некој дел. Знам дека претежно само нив ги пратиш па да не барам по интернетот, да губам време.
Не е нивна работа да коментираат програми на партии, затоа повеќе се однесуваше тоа, Не. Тој не е таму да кажува која програма му чини или да дава мислења што е погрешно. Исто како што ниту еден странски преставник не излезе да ги коментира протестите на Дпмне и слично.

Незнам само оти толку врева дигате за тоа кога Заев како нов премиер не имплементира ништо од платформата и ниту една албанска партија интересно не си ги повлече потписите.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.269
Поени од реакции
27.026
Незнам само оти толку врева дигате за тоа кога Заев како нов премиер не имплементира ништо од платформата и ниту една албанска партија интересно не си ги повлече потписите.
Стварно интересно... Момент кој те тера на размислување.... И сепак, нема резултат.....
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.589
Тогаш одговори ми на прашањето.

И мало дополнување на прашањето од мојот претходен пост. Ништо не се спомна околу признавањето на некаков си геноцид врз Албанци што живееле на овие територии. Дали Заев го има ова прифатено, но не го кажува за да не губи на поени сега?
Самиот си одговори со цитатот од својот претходен пост. Јасно е дека се работи за институции во општините каде Албанците се над 20%. Никој нема да биде принудуван да учи албански, тоа е само обична ефтина манипулација. Всушност тоа колку што знам веќе горе-доле се спроведува во овие општини. Од она што вчера го кажа Заев, се гледа не е пифатено ништо ново што е надвор од Уставот и рамковниот.

За дополнувањето, околу геноцидот, медиумите во јануари пренесоа дека тоа го има во платформата. Ама после тоа колку што се сеќавам се спомена само еднаш, од некој од грујовите портали, и беше експресно демантирано. Од тогаш не се спомена, и веројатно нема ни да се спомене. Тоа е само уште една тешка глупост на грујовата кујна.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.238
Поени од реакции
36.508
а бе не заебаај потпишал нешто....прво Грујо го процесираат, на веќе виден начин, а всушност го процесираат Македонскиот народ по стандарден метод од ЦИА прирачникот. И тоа не е најстрашното, позаебано е сознанието дека пола народ ти го напраиле зомбирани, самоходни кретени со мазни мозоци. А бројот на такви сеа лесно ќе расне ко секоја пандемиска зараза....
Лекот е еден , даден е у секоја книга со упатсва за елиминирање на зомби зараза. :) :)
Јас по автоматизам не верувам никому, се додека човекот не докаже спротивно е виноен.
Ако е се замка тогаш може да излезе и да побара од Меџити јавно да објави таков документ, доколку документот не постои тогаш нема што да се објави, меџити ќе се избламира, а гвујо е чист. Истото беше и со бомбите, али ете милошевски си призна дека се реални и сеа шу прајме, вмло кажа дека се фејк, изгубивме многу време во тумачење и уште повеќе пари дали се фејк или не, а сите си знеја дека не се фејк.
Возрасна личност треба да одговара и да стои зад тоа што го прави. без разлика дали е Грујо или Зајко, тоа што го грешеле треба да си го платат, а и двајцата имаат бааги глупости напраено.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.733
Поени од реакции
36.698
Зошто тогаш ВМРО и ДУИ не се договорија за состав на влада,имаја шанса тоест најголем број на гласови.Нели е Бујар вмровец!?
Не се договрија поради една работа. Има три букви, почнува на "С" а завршува на "О".
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Самиот си одговори со цитатот од својот претходен пост. Јасно е дека се работи за институции во општините каде Албанците се над 20%. Никој нема да биде принудуван да учи албански, тоа е само обична ефтина манипулација. Всушност тоа колку што знам веќе горе-доле се спроведува во овие општини. Од она што вчера го кажа Заев, се гледа не е пифатено ништо ново што е надвор од Уставот и рамковниот.

За дополнувањето, околу геноцидот, медиумите во јануари пренесоа дека тоа го има во платформата. Ама после тоа колку што се сеќавам се спомена само еднаш, од некој од грујовите портали, и беше експресно демантирано. Од тогаш не се спомена, и веројатно нема ни да се спомене. Тоа е само уште една тешка глупост на грујовата кујна.
Зошто конечно не излезат во јавноста и да кажат шо договориле албанските партии во кујната на Еди?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.269
Поени од реакции
27.026
Не се договрија поради една работа. Има три букви, почнува на "С" а завршува на "О".
Аха, а зајо ништо не прифатил освен СЈО и албанците му дале потписи ?
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.733
Поени од реакции
36.698
Овој невиниот му ја вчади за Русија. Мислам дека наскоро во Москва ќе има кварт што ќе се нарекува Литл македонија, или Македонија таун.

http://www.libertas.mk/ke-stane-li-kochan-ruski-azilant/
Јас па се си мислев дека ќе фати негде кај што е потопло, тропско. На пример азилантската колонија да си ја основаат во Белизе.

Да не мора e-banking да прават, таман лично до банка ќе си одат.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.972
Поени од реакции
11.609
Незнам дали ти си сериозен или се зезаш.За што да дискутирам?
1.Со Села дали македонците постоеле пред 100г или не?
2.Да дискутирам дека албанците се староседелци а македонците дошљаци?
3.Дека јас морам да го знам нивниот јазик зошто сум дојден од позади карпатите а они се илири?
4.Морам да им се извинам за некој геноцид кој го извршил некој друг народ?
5.Да им се извинам за тоа што биле убивани балисти иако се бореле од страната на нацистите?
6.Да прославувам имиња на луѓе кои убивале и иселувале македонци?
7.Да признаам дека ова е нивна земја а јас сум гостин и дека имаат право да ме избркаат кога и да посакаат?
8..........

Ајде биди маж и ти прво покрени дебата дали балистите биле фашисти или не?Да видиш како ќе си поминеш.
Прегледај го приврзокот 166529
Ако си ме читал на темава ќе знаеш дека сум зборел единствено за употреба на албанскиот јазик.
Села игра на националистичка карта и е идиот. Албанци тука имало оддамна, тоа е факт. Во помала бројка.
Кој рече дека мораш да знаеш албански? Како правото на Албанецот, Турчинот, Србинот, итн. да се обратат до институциите на нивниот јазик и да добијат одговор назад го повредува твоето право да го користиш македонскиот јазик?
Не треба да има никакво признавање на геноцид, особено не да се спомнуваат балистите.
Не треба да има никакво менување на знаме или химна (а и со сегашната ситуација не е можно без учество на сите партии во Собранието).

Така да, коментарот ти е упатен на погрешно место.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.269
Поени од реакции
27.026
Самиот си одговори со цитатот од својот претходен пост. Јасно е дека се работи за институции во општините каде Албанците се над 20%. Никој нема да биде принудуван да учи албански, тоа е само обична ефтина манипулација. Всушност тоа колку што знам веќе горе-доле се спроведува во овие општини. Од она што вчера го кажа Заев, се гледа не е пифатено ништо ново што е надвор од Уставот и рамковниот.

За дополнувањето, околу геноцидот, медиумите во јануари пренесоа дека тоа го има во платформата. Ама после тоа колку што се сеќавам се спомена само еднаш, од некој од грујовите портали, и беше експресно демантирано. Од тогаш не се спомена, и веројатно нема ни да се спомене. Тоа е само уште една тешка глупост на грујовата кујна.
Можда си у право, му се јавил грујо на еди рама да му подготви една платформа за да го спаси од затвор..
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
'Силно веруваме, потенцира тој, во концептот едно општество за сите. – Македонија ќе се гради како граѓанска држава. На граѓаните Албанци ќе им овозможиме да комуницираат со институциите на својот јазик. Сите граѓани полесно и поефикасно да ги остварат своите уставни права, рече Заев.'
dali albancite sega i denes nemozat da komuniciraat na svojot majcin jazik vo opstinite kade sto se nad 20%?
isto taka,jak moment.
edna recenica zbori za gragjanska drzava
sledna recenica kazuva za toa deka albancite bla bla bla

ova dragi moi e najava deka na nivo na cela drzava,gevgelija i strumica itn itn
kje mora da ima vraboten vo instituciite sto kje zboruva albanski jazik 'za sekoj slucaj'
posle tablite kje se smenat,da moze gragjanite na makedonija sto ne go znaat oficijalniot jazik,da mozat da se snajdat na teritorija na cela drzava,pa sledno kje bide deka parite ne gi razbiraat i deka kje treba da bidat i na albanski jazik poso i NBRM e institucija na drzavata i taka
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.269
Поени од реакции
27.026
Ако си ме читал на темава ќе знаеш дека сум зборел единствено за употреба на албанскиот јазик.
Села игра на националистичка карта и е идиот. Албанци тука имало оддамна, тоа е факт. Во помала бројка.
Кој рече дека мораш да знаеш албански? Како правото на Албанецот, Турчинот, Србинот, итн. да се обратат до институциите на нивниот јазик и да добијат одговор назад го повредува твоето право да го користиш македонскиот јазик?
Не треба да има никакво признавање на геноцид, особено не да се спомнуваат балистите.
Не треба да има никакво менување на знаме или химна (а и со сегашната ситуација не е можно без учество на сите партии во Собранието).

Така да, коментарот ти е упатен на погрешно место.
Цврсто верувам дека ќе најдете за сходно некако да ги браните и геноцидот и све по ред....АКО дојде време за тоа....
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Не бе Алма уживај. Видеото е некој вид на германски хумор кој ретко кој тука го сфаќа. Затоа и никој не се смее.
Ако имаш линк од истото интревју ама на Телма или 24 Вести слободно дај ми линк. Ете да не се нервираш, наместо тоа од Сител ке го постирам тоа од Телма или 24 Вести. Не ми менува многу мене, и така никој тука не го сфаќа германскиот хумор што и не е чудно. Не се познати по хуморот. Да зборуваше за пестициди и други хемикалии внимателно ке го слушав, се разбираат германците од такви работи. Проверено.
Може тогаш и малку ш иптарски хумор кога бујар кажа дека дпне ја прифатило цела платформа освен СЈО, специјално судско одделение и Закон за заштита на сведоци, па тој хумор на loop да го пуштиме, малку да ви ја освежува меморијата.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.972
Поени од реакции
11.609
Цврсто верувам дека ќе најдете за сходно некако да ги браните и геноцидот и све по ред....
Јас неам кого да бранам, освен себе и своите ставови. Признавање на геноцид некаков ќе доведе до остро нарушување на дипломатски односи со Србија. Што е непотребно.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom