Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.269
Поени од реакции
27.027
Признавање на геноцид некаков ќе доведе до остро нарушување на дипломатски односи со Србија. Што е непотребно.
Многу е јасно напишано за да се дозволи извртување на зборовите... Ова не треба да е причината за непризнавањето на некаков си измислен геноцид.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Јас неам кого да бранам, освен себе и своите ставови. Признавање на геноцид некаков ќе доведе до остро нарушување на дипломатски односи со Србија. Што е непотребно.
Тоа е и целта....толку е очебијно што просто запрепастува колку џукели овде не се свесни за тоа...и за џукела е сепак изненадувачко...
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.152
Поени од реакции
5.918
Самиот си одговори со цитатот од својот претходен пост. Јасно е дека се работи за институции во општините каде Албанците се над 20%. Никој нема да биде принудуван да учи албански, тоа е само обична ефтина манипулација. Всушност тоа колку што знам веќе горе-доле се спроведува во овие општини. Од она што вчера го кажа Заев, се гледа не е пифатено ништо ново што е надвор од Уставот и рамковниот.

За дополнувањето, околу геноцидот, медиумите во јануари пренесоа дека тоа го има во платформата. Ама после тоа колку што се сеќавам се спомена само еднаш, од некој од грујовите портали, и беше експресно демантирано. Од тогаш не се спомена, и веројатно нема ни да се спомене. Тоа е само уште една тешка глупост на грујовата кујна.
Не, напротив. Веќе одговорив на тоа во мојот нареден пост. Дали Заев спомна дека тоа се однесува само на инстититуциите во места каде што повеќе од 20% од населението зборува друг мајчин јазик различен од македонскиот? Прочитај ми го пак овој дел:
2. Веќе неколку години во средините каде што повеќе од 20% од населението зборува на мајчин јазик различен од македонскиот, комуникацијата е и на тој јазик (дури и во некои средини не се ни користи македонскиот). Значи ова одамна е исполнето. Или да не мисли Заев дека сега конечно македонскиот ќе може да се користи во тие средини?
За дополнувањето, постирај ги статиите каде што се демантира тврдењето за геноцид. Ако не се спомнува не значи дека исчезнал. Баш такви работи најмногу се протнуваат низ мала врата. Грујо со хашките случаи е најдобар пример.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Не, не знам што е геноцид, молим те објасни ми.
И се фаќаш за глупости, ок "геноцид" ќе го викаме со наводници.
po golema glupost od'ne treba da priznavame genocid radi ondosite so srbija'
nema
ti gledas eventualni posledici od priznavanjeto
nekoi lugje velat zosto voopsto se diskutira za priznavanje na nesto sto e nepostoecko i bi ne' stavilo vo nepovolna pozicija so samiot fakt na priznavanje
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.269
Поени од реакции
27.027
..прво бомбите се приказна сама за себе и школски пример на манипулација, .....она за што со еден пациент овде пробаме да се едуцираме, а тоа дека најголемата лага се состои од 95% вистина. Башка и вистината секој рашамонски ја доживува. Не е зборот за тоа.
Ако се гледа комплексно , со ладна глава и од пристојно растојание, кога неважните детали и дречавите пицопевци не ти ја замаглуваат сликата , од одма се гледа фината уметничка рака на ЦИА мајсторите. Како и кај секој уметник, потезот-отисокот може да се следи без шанса за утка. А моментално нема такви кои можат да го имитираат.
Грујо, ВМРО се само случајни жртви. Со мали игри на случајноста станизиран можеше да биде било кој кој би ја имал среќата во дадениот момент да биде на местото и да е доволно угоен за отстрел. Да беше и Исус исто ќе поминеше. Ако добро се сеќавам и тој заврши на крст.
Но глуп народ никогаш не недостасувал, па игранката ќе си тече... :)
Повеќе мислам дека сценарио и режија е на БНД.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.972
Поени од реакции
11.609
po golema glupost od'ne treba da priznavame genocid radi ondosite so srbija'
nema
ti gledas eventualni posledici od priznavanjeto
nekoi lugje velat zosto voopsto se diskutira za priznavanje na nesto sto e nepostoecko i bi ne' stavilo vo nepovolna pozicija so samiot fakt na priznavanje
Еве извртување. Не пишсв така, туку признавање на "геноцидот" ќе доведе до нарушување на дипломатски односи.
Инсче дискутираме пошто го има во платформата. Пишав веќе свое мислење за оваа точка, да не се повторуваме и излишно е повеќе да дискутираме за тоа. А пишав и општо мислење за плстформата уште порано.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Се е ова убаво што пишувате, и јазици и платформи него кажете ми една работа.

Ова со Сеад Кочан е капка во морето а станува збор за 17 милиони евра. Кај се парите? Ќе ги вратат ли?
...батка сјо има патлак красни у рука, рекла казала, фатиме на јоргану што би рекле другови босанџероси.
Нема будала , па нека се вика и Џеси Џејмс , а не па Сеад Кочан кој ќе оди и ќе краде пацерски 17 милиона евра. А од друга страна сјо и партнери пробаат да протнат атмосфера на шкопење магариња. У такви услови и зајаците со послаби нерви бегаат од проста логика што заради долгите уши и додека објаснат дека не се магариња, им отидоа мудата....Во ниедни услови , па дури и Колумбиски 18 милиона не можат да се украдат без да на нив бидат отисоците на сите низ чии раце минале.., така да реално секој, ако е крив ќе мора да објаснува.., но се тоа треба да биде мирно и без хајки и други шамати кои само повеќе ја заматуваат ситуацијата....., што некому веројатно му одговара...[DOUBLEPOST=1489230426][/DOUBLEPOST]
Повеќе мислам дека сценарио и режија е на БНД.
БНД е сдамо подружница задолжена за домородците таму на југ, со кои секако имаат теренско , практично искуство веќе скоро 2 века.., уште од пред Карпушовото востание.., ако не и многу пред тоа :)
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.269
Поени од реакции
27.027
БНД е сдамо подружница задолжена за домородците таму на југ, со кои секако имаат теренско , практично искуство веќе скоро 2 века.., уште од пред Карпушовото востание.., ако не и многу пред тоа :)
Сакаш да кажеш дека овие новиве се шефови и нив ги слушаат? Мислам дека се лажеш, само ја продолжуваат агендата која ја тераат цело време. Дали некој мисли дека им е шеф, не им е важно...

Еве ги впрочем.
Албанската платформа е логичен крај за Груевски

Пази молимте, ЛОГИЧЕН. Сега се иде на тезата дека без платформата нема крај за груевски, тоа е клучен елемент во борбата против криминалот.
 
V

viktora

Гостин
Ако си ме читал на темава ќе знаеш дека сум зборел единствено за употреба на албанскиот јазик.
Села игра на националистичка карта и е идиот. Албанци тука имало оддамна, тоа е факт. Во помала бројка.
Кој рече дека мораш да знаеш албански? Како правото на Албанецот, Турчинот, Србинот, итн. да се обратат до институциите на нивниот јазик и да добијат одговор назад го повредува твоето право да го користиш македонскиот јазик?
Не треба да има никакво признавање на геноцид, особено не да се спомнуваат балистите.
Не треба да има никакво менување на знаме или химна (а и со сегашната ситуација не е можно без учество на сите партии во Собранието).

Така да, коментарот ти е упатен на погрешно место.
Не биди наивен.Како ли само се лажете тоа чудо едно.Доџи,да чика бону...и готово.

http://press24.mk/komandat-nacist-so-zakana-do-ivanov-arm-naskoro-kje-se-soochi-so-nashite-borci-koi-se-rasporedeni-na

http://www.tetova1.mk/2017/03/10/uck-aksh-tetove-jemi-grup-prej-80-ushtaresh-shume-shpejt-do-ta-shpallim-republiken-e-ilirides/

- „АРМ наскоро ќе се соочи со нашите борци кои се добро подготвени. 80 борци се распоредени на Шара, и наскоро ќе ги ослободиме териториите на етничките Албанци за да ја прогласиме Република Илирида“, порачува командант Нацист од УЧК.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.269
Поени од реакции
27.027
Не биди наивен.Како ли само се лажете тоа чудо едно.Доџи,да чика бону...и готово.

http://press24.mk/komandat-nacist-so-zakana-do-ivanov-arm-naskoro-kje-se-soochi-so-nashite-borci-koi-se-rasporedeni-na

http://www.tetova1.mk/2017/03/10/uck-aksh-tetove-jemi-grup-prej-80-ushtaresh-shume-shpejt-do-ta-shpallim-republiken-e-ilirides/

- „АРМ наскоро ќе се соочи со нашите борци кои се добро подготвени. 80 борци се распоредени на Шара, и наскоро ќе ги ослободиме териториите на етничките Албанци за да ја прогласиме Република Илирида“, порачува командант Нацист од УЧК.
Кај и да е, на сето ова ќе се надорврзе дека „УЧК е клучна за ослободување на ФИРОМ од канџите на неофашзмот и диктатурата“.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Сакаш да кажеш дека овие новиве се шефови и нив ги слушаат? Мислам дека се лажеш, само ја продолжуваат агендата која ја тераат цело време. Дали некој мисли дека им е шеф, не им е важно...

Еве ги впрочем.
Албанската платформа е логичен крај за Груевски

Пази молимте, ЛОГИЧЕН. Сега се иде на тезата дека без платформата нема крај за груевски, тоа е клучен елемент во борбата против криминалот.
..кои бе нови , таму ги има напластени во полувековен слој, додека дојдат новите да имаат вистинско влијание на терен има уште толку време да помине...време кое ние како Македонци го немаме..... :)
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.269
Поени од реакции
27.027
..кои бе нови , таму ги има напластени во полувековен слој, додека дојдат новите да имаат вистинско влијание на терен има уште толку време да помине...време кое ние како Македонци го немаме..... :)
Мислев на новите преку барата.... ЦИА што ги викаш. Ама мислам дека знаеш од која служба ги имаат наследено современите методи. Така да прашање е кој кому му е господар, а кој кому е придружнца.... :)
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Не биди наивен.Како ли само се лажете тоа чудо едно.Доџи,да чика бону...и готово.

http://press24.mk/komandat-nacist-so-zakana-do-ivanov-arm-naskoro-kje-se-soochi-so-nashite-borci-koi-se-rasporedeni-na

http://www.tetova1.mk/2017/03/10/uck-aksh-tetove-jemi-grup-prej-80-ushtaresh-shume-shpejt-do-ta-shpallim-republiken-e-ilirides/

- „АРМ наскоро ќе се соочи со нашите борци кои се добро подготвени. 80 борци се распоредени на Шара, и наскоро ќе ги ослободиме териториите на етничките Албанци за да ја прогласиме Република Илирида“, порачува командант Нацист од УЧК.
......ако Македонија нема добро инструирани и у кондиција 2000 преторијанци + уште трипати толку у сенка минутмени ,тогаш што би рекла овде една форумска дилеа....... кур нека пуши....[DOUBLEPOST=1489231834][/DOUBLEPOST]
Мислев на новите преку барата.... ЦИА што ги викаш. Ама мислам дека знаеш од која служба ги имаат наследено современите методи. Така да прашање е кој кому му е господар, а кој кому е придружнца.... :)
...ако веќе има некој господар у сенка , биди сигурен дека тоа не е БНД.., за нивото господар треба една посебна жичка на људска расипаност... :)
..поише доаѓаат како педантни, посветени, упорни, работливи и сигурни продуценти на терен...
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.269
Поени од реакции
27.027
......ако Македонија нема добро инструирани и у кондиција 2000 преторијанци + уште трипати толку у сенка минутмени ,тогаш што би рекла овде една форумска дилеа....... кур нека пуши....
За среќа ги има и повеќе од толку, но за несреќа не ни е најголемата причина за загриженост Албанскиот национализам, туку исламскиот интернационализам.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
po golema glupost od'ne treba da priznavame genocid radi ondosite so srbija'
nema
ti gledas eventualni posledici od priznavanjeto
nekoi lugje velat zosto voopsto se diskutira za priznavanje na nesto sto e nepostoecko i bi ne' stavilo vo nepovolna pozicija so samiot fakt na priznavanje
Леле ќе ги нарушиме односите со велесилата Србија. Изгледа сепак не размислуваш со своја глава како што беше порано.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom