Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

Доколку бидат распишани предвремени парламентарни избори, за кого би го дале вашиот глас?

 • ВМРО-ДПМНЕ

  Гласови: 48 17,5%
 • СДСМ

  Гласови: 20 7,3%
 • ДУИ

  Гласови: 4 1,5%
 • БЕСА

  Гласови: 8 2,9%
 • Некоја друга опција.

  Гласови: 27 9,8%
 • Не излегувам на гласање.

  Гласови: 141 51,3%
 • Левица

  Гласови: 27 9,8%

 • Вкупно гласачи
  275
 • Гласањето е завршено на .
Член од
5 август 2017
Мислења
587
Поени од реакции
706
Посрамно е да честиташ отколку да не им честиташ.
А ќе умре од мака оти ја пееа Бисер балкански и го покажуваа симболот на Обединета Македонија

Прегледај го приврзокот 217440
Ha ha, moronov se plasi da go izgovori imeto , celo vreme, “nasata, nasite,”, kakov bolesnik upm, koja majka go rodi kretenov.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
1.902
Поени од реакции
1.151
Меѓу другото и тоа сакав да го поентирам дека неможе тој некој Во Администрација да работи државно но и приватно да си брка Бизнис. Затоа треба да се провери секој службеник дали по систем на ветинг работи.Не може и двете работи а некој неможе ни 1 работа. Со големиот број на службеници кои зимаат плата а не идаат на работа има и такви треба да им го прекинат работниот однос. Тие се вишок и не можат да бидат на товар на буџетот.
Не се сложувам дека не може да работи и државно и приватно..има и способни, амбициозни луѓе. Проблемот е што работи приватно во работното време. Сите знаеме колку е администрацијата обемна и пренатрупана. Си постои систематизација, дефинирање на работни обврски ако имаат вишок на слободно време има проблем со работното место. Доволно е да видите во Паркови и зеленило, Комуналец...Мал дел од вработените се убиваат од работа, цел ден се по улици и терен а сите други си „живеат“ по канцеларии.
И пак ќе кажам, се се решава, само треба да се има желба и визија.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
6.548
Поени од реакции
1.604
Не е грешка туку смислено сценарио, поинаку не ќе можеше да се смени името. Ѓорѓи мислев дека внимателно следиш!
Апсолутно се согласувам со твојава реплика за СЈО. И јас сум пишувал за се' што се стори за промена на името.
Грешка мислев во правен смисол. Ако некој утврдува уставност и законитост, многу работи би паднале.
 

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
19.460
Поени од реакции
46.761
Факинг Бујар им прави контрола на Северџаните, оној Бујар кој беше дел од режимот :pos:

Јако голтаат Северxhаниве, ај што голтаат ама и мукла, збор не изговараат... конечно најдовме актери за Дубоко Грло 7 дел (y)
 
Член од
23 март 2015
Мислења
6.548
Поени од реакции
1.604
Меѓу другото и тоа сакав да го поентирам дека неможе тој некој Во Администрација да работи државно но и приватно да си брка Бизнис. Затоа треба да се провери секој службеник дали по систем на ветинг работи.Не може и двете работи а некој неможе ни 1 работа. Со големиот број на службеници кои зимаат плата а не идаат на работа има и такви треба да им го прекинат работниот однос. Тие се вишок и не можат да бидат на товар на буџетот.
Ако приватно си тера бизнис, зошто да му се забрани? Ако не го прави тоа во тек на работното време на државната работа.
Автоматски споено мислење:

Фатиме, Ленче, Лиле, Гаврил и денеска дојдоа во СЈО, ќе ги чуваат бомбите
Значи, не се на работното место во ОЈО Скопје (мислам). Ќе има закинување на дневница? Чувари ли се тие или обвинители во ОЈО? Земаат плата за да се обвинители, а не чувари. Ние ги плаќаме, не се приватна фирма.
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2013
Мислења
446
Поени од реакции
1.207
Октомври се ближи,а добивање на датум за преговори е речиси невозможно.
После сите велепредавства што ги извршија одредени политичари,верувајќи дека после истите ќе бидеме наградени,остануваат со курот у рака.Единствено нешто што тогаш ќе може да им го обели образот(ако воопшто го имаат)е “Hara Kiri” на плоштад.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
1.902
Поени од реакции
1.151
Октомври се ближи,а добивање на датум за преговори е речиси невозможно.
После сите велепредавства што ги извршија одредени политичари,верувајќи дека после истите ќе бидеме наградени,остануваат со курот у рака.Единствено нешто што тогаш ќе може да им го обели образот(ако воопшто го имаат)е “Hara Kiri” на плоштад.
И ептен да сакале да не наградат, како после сета мизерија што ја гледаме? Каков октомври црни ние. „Синко сакав кола да ти купам, ама не знаев дека повторуваш“
 
Член од
23 март 2015
Мислења
6.548
Поени од реакции
1.604
Ја читам Беса Арифи, професор по право на факултетот во Тетово, штуловиот.
Кога е некој „експерт“ и слично и кога настапува во тоа својство, а не како партиски поддржувач, симпатизер или член/активист, треба да се држи до НАУКАТА, а не да дава свои извитоперени мислења и да ги промовира како стручни.
„Високоценетата“ професорка (која сигурно со врски е вработена), во интервју на НОВАТВ (мислам дека на Борјан и Биљана е), вели дека користењето на „бомбите“ во СЈО било исправна работа. Демек, за тоа се изјасниле и Европскиот Суд. „Фино-лепо“. Може да се промени законот за кривична постапка и тоа да важа, ама од моментот на промена на овој закон па „у будуќе“. Оти во овој закон, некој напишал, а Собранието го изгласало, па пишува:

Член 12
Законитост на доказите

(1) Забрането е да се изнудува од обвинетиот или од друго лице кое учествува во
постапката признание или некаква друга изјава.
(2) Доказите прибавени на незаконит начин или со кршење на слободите и
правата утврдени со Уставот на Република Македонија, законот и меѓународните
договори, како и доказите произлезени од нив, не можат да се користат и врз нив
не може да се заснова судската одлука
.“


„Јеби га“ Беса, „али много ми је жао“, па ти советувам да ја искинеш дипломата и професорското звање и да престанеш да се „брукаш“ по медиумиве. И уште се повикува на праксата воспоставена, па да се продолжело со користење како докази, односно, да се продолжи со кршење на овој закон.

А интересно би било да каже според која уставна и законска можност е формирано СЈО? Во уставот и законот убаво пишува дека обвинителскиот систем е единствен и хиерархиски подреден, а на чело е јавниот обвинител на РМ. Има одделенија, има основни јавни обвинителства, ама шеф им е главниот. СЈО се формира независно.

Кога ја објаснуваат законитоста на СЈО, истакнуваат дека е формирано Со согласност на партиите и дека било потребно за гонење на криминалот. ОК, убаво е кажано, ама мора да се делува по закон. Променете устав, закон... па после се' ќе е законски. Вака е незаконски. Не е доволно да се каже дека има потреба. Мора да е нештото пропишано и изгласано од Собранието.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
1.902
Поени од реакции
1.151
„Високоценетата“ професорка (која сигурно со врски е вработена), во интервју на НОВАТВ (мислам дека на Борјан и Биљана е), вели дека користењето на „бомбите“ во СЈО било исправна работа. Демек, за тоа се изјасниле и Европскиот Суд. „Фино-лепо“. Може да се промени законот за кривична постапка и тоа да важа, ама од моментот на промена на овој закон па „у будуќе“. Оти во овој закон, некој напишал, а Собранието го изгласало, па пишува:
Нееее какви врски....
мајка: Теута Арифи
татко: Шпенд Деваја, судија во Врховен суд
 
 • Ми се допаѓа
Reactions: A__

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
1.202
Поени од реакции
874
Октомври се ближи,а добивање на датум за преговори е речиси невозможно.
После сите велепредавства што ги извршија одредени политичари,верувајќи дека после истите ќе бидеме наградени,остануваат со курот у рака.Единствено нешто што тогаш ќе може да им го обели образот(ако воопшто го имаат)е “Hara Kiri” на плоштад.
Нема датум за преговори, нема ни влез во НАТО годинава. Можеби напролет.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
6.548
Поени од реакции
1.604
Нема датум за преговори, нема ни влез во НАТО годинава. Можеби напролет.
Во НАТО ќе ги пикнат, имаат одредени држави проблеми, па може да се продолжи. Ама за ЕУ не заслужуваат ни кандидат за кандидат да се, реално. Ако направат нешто за атер, евентуално. За датум зборувам, за почеток на преговори.
 
На врв Bottom