Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

Доколку бидат распишани предвремени парламентарни избори, за кого би го дале вашиот глас?

 • ВМРО-ДПМНЕ

  Гласови: 48 17,5%
 • СДСМ

  Гласови: 20 7,3%
 • ДУИ

  Гласови: 4 1,5%
 • БЕСА

  Гласови: 8 2,9%
 • Некоја друга опција.

  Гласови: 27 9,8%
 • Не излегувам на гласање.

  Гласови: 141 51,3%
 • Левица

  Гласови: 27 9,8%

 • Вкупно гласачи
  275
 • Гласањето е завршено на .
Член од
11 јули 2008
Мислења
3.614
Поени од реакции
1.649
Стевче имаше и една прес конференција ама не можам да ја најдам, пред СЈО пред отприлика 2 години, кога рече дека лажат, крадат, манипулираат, односно со снимените разговори прават уцени за рекет и таму не се знае кој се има пристап до тие материјали, односно сите имаат пристап почнувајќи од портир па нагоре.

Тажното е што беше во право
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
5.858
Поени од реакции
4.583
Стевче имаше и една прес конференција ама не можам да ја најдам, пред СЈО пред отприлика 2 години, кога рече дека лажат, крадат, манипулираат, односно со снимените разговори прават уцени за рекет и таму не се знае кој се има пристап до тие материјали, односно сите имаат пристап почнувајќи од портир па нагоре.

Тажното е што беше во право
СЈО е пропала прича ... се сеќавам пред 4 години летото 2015 кога се формираше СЈО нели за време на тие Пржинските преговори народот гледаше во СЈО како во господ, народот имаше големи очекувања дека конечно после скоро 3 декади самостојност на ова државиче конечно и не само обичните граѓани туку и оние крупните риби политичарите од највисок формат, премиери, претседатели на држава, претседатели на парламент, министри и градоначалници, а да секако и олигарсите ќе одговараат за своите недела но еве после повеќе од 4 години постоење и неколку десетици милиони евра државни пари профуцкани за џабе ниту еден случај од сите тие фамозни ТТТТТТТТТТТ случаи што ги отворија Катето и нејзините компањонки не процесуираа докрај и ниту една крупна ѕверка не стрпаа во затвор, џабе толку Заев пред да стане премиер лаеше и покажуваше мускули, ќе ладел живи луѓе, ќе апсел, ќе си лежите и.т.н.
И по којзнае кој пат политичарите и олигарсите победија, а народот си остана извисен, разочаран и со прстот во уста !
Бесцелно е без разлика дали и понатаму ќе постои ова СЈО или како што најавија дека сите предмети ги превзема и официјално ОЈО веќе е бесцелно и после толку години дрн-мрн дури и мислам дека веќе овие предмети/случаи се застарени, без докази освен оние ало-ало началниче лаф-муабети и глупости што ги слушавме во бомбите на Заев и треба конечно да се прекине со оваа фарса и траги-комедија и сите овие судски предмети да се прогласат за невалидни, пропаднати и затворени случаи !
 
Член од
23 март 2015
Мислења
6.548
Поени од реакции
1.604
СЈО во старт е грешка. Формирано е по закон кој е во спротивност на уставот на „нашата држава“. Голема грешка е да водиш правда, судство со нелегални средства. Ќе може еден ден се' да падне и ќе остане впечаток дека не се водела правда и правна држава, туку хајка и линч.
(Башка другите работи)
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
5.864
Поени од реакции
4.825
СЈО е пропала прича ... се сеќавам пред 4 години летото 2015 кога се формираше СЈО нели за време на тие Пржинските преговори народот гледаше во СЈО како во господ, народот имаше големи очекувања дека конечно после скоро 3 декади самостојност на ова државиче конечно и не само обичните граѓани туку и оние крупните риби политичарите од највисок формат, премиери, претседатели на држава, претседатели на парламент, министри и градоначалници, а да секако и олигарсите ќе одговараат за своите недела но еве после повеќе од 4 години постоење и неколку десетици милиони евра државни пари профуцкани за џабе ниту еден случај од сите тие фамозни ТТТТТТТТТТТ случаи што ги отворија Катето и нејзините компањонки не процесуираа докрај и ниту една крупна ѕверка не стрпаа во затвор, џабе толку Заев пред да стане премиер лаеше и покажуваше мускули, ќе ладел живи луѓе, ќе апсел, ќе си лежите и.т.н.
И по којзнае кој пат политичарите и олигарсите победија, а народот си остана извисен, разочаран и со прстот во уста !
Бесцелно е без разлика дали и понатаму ќе постои ова СЈО или како што најавија дека сите предмети ги превзема и официјално ОЈО веќе е бесцелно и после толку години дрн-мрн дури и мислам дека веќе овие предмети/случаи се застарени, без докази освен оние ало-ало началниче лаф-муабети и глупости што ги слушавме во бомбите на Заев и треба конечно да се прекине со оваа фарса и траги-комедија и сите овие судски предмети да се прогласат за невалидни, пропаднати и затворени случаи !
Ne.....vrati se na forumov od tie denovi...ke vidiš deka imaše dosta členovi koi tvrdea deka edinstvena cel na Sjo ke bidi da napravat pritisok za da se stvorat uslovi za promena na imeto
 

Наќо Скопски

Поручуе
Член од
3 април 2017
Мислења
4.371
Поени од реакции
7.807
СЈО е пропала прича ... се сеќавам пред 4 години летото 2015 кога се формираше СЈО нели за време на тие Пржинските преговори народот гледаше во СЈО како во господ, народот имаше големи очекувања дека конечно после скоро 3 декади самостојност на ова државиче конечно и не само обичните граѓани туку и оние крупните риби политичарите од највисок формат, премиери, претседатели на држава, претседатели на парламент, министри и градоначалници, а да секако и олигарсите ќе одговараат за своите недела но еве после повеќе од 4 години постоење и неколку десетици милиони евра државни пари профуцкани за џабе ниту еден случај од сите тие фамозни ТТТТТТТТТТТ случаи што ги отворија Катето и нејзините компањонки не процесуираа докрај и ниту една крупна ѕверка не стрпаа во затвор, џабе толку Заев пред да стане премиер лаеше и покажуваше мускули, ќе ладел живи луѓе, ќе апсел, ќе си лежите и.т.н.
И по којзнае кој пат политичарите и олигарсите победија, а народот си остана извисен, разочаран и со прстот во уста !
Бесцелно е без разлика дали и понатаму ќе постои ова СЈО или како што најавија дека сите предмети ги превзема и официјално ОЈО веќе е бесцелно и после толку години дрн-мрн дури и мислам дека веќе овие предмети/случаи се застарени, без докази освен оние ало-ало началниче лаф-муабети и глупости што ги слушавме во бомбите на Заев и треба конечно да се прекине со оваа фарса и траги-комедија и сите овие судски предмети да се прогласат за невалидни, пропаднати и затворени случаи !
Народот гледал во СЈО како во господ????Тоа во болница Бардовци ако си престојувал у тоа време,па таму да сте часкале со останатите пациенти
 

Raziel

Модератор
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.448
Поени од реакции
5.850
Процедурално, СЈО се распушти...

Продолжете со дискусијата
Не знам за тебе, ама пред неколку години со бастердот на темава(или на темата Акции на СЈО) се расправав и му докажував дека има начин прислушкуваните разговори да станат индиции. После тоа Фрле истото го имаше напишано у колумна, ама го употребуваше зборот Докази. После Заев на прес кажа дека ќе биле докази. Па Ката дебелата го потврди тоа.
Значи, ја некогаш у животов сум навивал за СЈО да легализира незаконски снимени материјали оти тоа било помалото зло. Ретроактивно сум се согласувал со Фрле и Катица Јанева. Таков, бањат целиот. My darkest hour. :D
 
Член од
11 јули 2008
Мислења
3.614
Поени од реакции
1.649
СЈО е пропала прича ... се сеќавам пред 4 години летото 2015 кога се формираше СЈО нели за време на тие Пржинските преговори народот гледаше во СЈО како во господ, народот имаше големи очекувања дека конечно после скоро 3 декади самостојност на ова државиче конечно и не само обичните граѓани туку и оние крупните риби политичарите од највисок формат, премиери, претседатели на држава, претседатели на парламент, министри и градоначалници, а да секако и олигарсите ќе одговараат за своите недела но еве после повеќе од 4 години постоење и неколку десетици милиони евра државни пари профуцкани за џабе ниту еден случај од сите тие фамозни ТТТТТТТТТТТ случаи што ги отворија Катето и нејзините компањонки не процесуираа докрај и ниту една крупна ѕверка не стрпаа во затвор, џабе толку Заев пред да стане премиер лаеше и покажуваше мускули, ќе ладел живи луѓе, ќе апсел, ќе си лежите и.т.н.
И по којзнае кој пат политичарите и олигарсите победија, а народот си остана извисен, разочаран и со прстот во уста !
Бесцелно е без разлика дали и понатаму ќе постои ова СЈО или како што најавија дека сите предмети ги превзема и официјално ОЈО веќе е бесцелно и после толку години дрн-мрн дури и мислам дека веќе овие предмети/случаи се застарени, без докази освен оние ало-ало началниче лаф-муабети и глупости што ги слушавме во бомбите на Заев и треба конечно да се прекине со оваа фарса и траги-комедија и сите овие судски предмети да се прогласат за невалидни, пропаднати и затворени случаи !
Малку му е на народот.

Тоа и го пишував пред некој ден, народот даде огромна поддршка на Заев и СЈО само да го види Груевски зад решетки. Веруваше на сите спинови и лаги на Заев и СДСМ кои створија таква слика за Грујо и Вмро као да се најголемите клетници на овој народ.
Народот веруваше во тие работи и потпиша договор со ѓаволот само да го види Грујо како лежи.
Арно ама веќе 4 години гледаме како тоа фамозно СЈО, со цела поддршка на јавноста, со подршка од власта, со подршка од Американската Амбасада и Европа, со толкав буџет не успеа да го фати Грујо за некаков криминал и да го осуди.
И сега ние како народ не сакаме да признаеме дека сме направиле грешка, односно без издржани докази сме верувале во лагите на Заев и сдсм дека Грујо е најголемиот олош и дека заслужува, не затвор туку бесилка.
Можеби требаше да замине од власт, но тоа требаше да биде на фер и демократски избори, а не присилно симнување од власт со притисоци и апсења.

Барем мене, и тогаш ми беше јасно, а сега на сите им е јасно ,дека СЈО беше форимрано само да гони наводен криминал на ВМРО и да го бутне Грујо од власт.
Но, ете што се роди договорот меѓу 4те партии, кога формираа толку моќна институција со неограничени овластувања и моќи. Се роди монструм.

Е затоа сега народот плаќа и допрва ќе плаќа за сопствените грешки.
На крајот на денот знаеш како викаат, секој народ заслужува власт онаква каква што има.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.866
Meanwhile:
Makedonskite ofcicki so nabutan kur u usta i kjutenkata.
Автоматски споено мислење:

Малку му е на народот.

Тоа и го пишував пред некој ден, народот даде огромна поддршка на Заев и СЈО само да го види Груевски зад решетки. Веруваше на сите спинови и лаги на Заев и СДСМ кои створија таква слика за Грујо и Вмро као да се најголемите клетници на овој народ.
Народот веруваше во тие работи и потпиша договор со ѓаволот само да го види Грујо како лежи.
Арно ама веќе 4 години гледаме како тоа фамозно СЈО, со цела поддршка на јавноста, со подршка од власта, со подршка од Американската Амбасада и Европа, со толкав буџет не успеа да го фати Грујо за некаков криминал и да го осуди.
И сега ние како народ не сакаме да признаеме дека сме направиле грешка, односно без издржани докази сме верувале во лагите на Заев и сдсм дека Грујо е најголемиот олош и дека заслужува, не затвор туку бесилка.
Можеби требаше да замине од власт, но тоа требаше да биде на фер и демократски избори, а не присилно симнување од власт со притисоци и апсења.

Барем мене, и тогаш ми беше јасно, а сега на сите им е јасно ,дека СЈО беше форимрано само да гони наводен криминал на ВМРО и да го бутне Грујо од власт.
Но, ете што се роди договорот меѓу 4те партии, кога формираа толку моќна институција со неограничени овластувања и моќи. Се роди монструм.

Е затоа сега народот плаќа и допрва ќе плаќа за сопствените грешки.
На крајот на денот знаеш како викаат, секој народ заслужува власт онаква каква што има.
A pa tek kako nasednaa ofcite na spinot za neskovski, za smilkovsko (ubijcite se na sloboda), kolnenje u deca za imeto, nemalo dvojazocnost, sve bilo toa u vmrovskite glavi. A serif gemo osmani hara po siptaristanot kontrolira ljocka tabli i kako mirno i krotko si cicaat makedonskite ofcicki.
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
4.319
Поени од реакции
5.097
... мене ми е хит како го споредуваат со Груј (дефинитивно ноќна мора за многуте, од уста Груј не го извадоа како дежурен кривец и за минатото и за сегашноста, а богами и за иднината)!
...инаку да забележам, дека Б.О. за време на возењето поради јавно поставување на видеото, а вршел службена активност поради испрашување на јавна институција за двојазично поставување, требал во возилото да обезбеди превод или самиот да преведе после муабетот со сувозачот кои исто службено лице или на задно седиште да седел овластено лице преведувач и да преведе што зборувале додека се возеле, нели?
...ваму запазува „неправилности“ за двојазичност во еден правец, а сопствената неправилност во друг правец не си го препознава без да има преведувач во автомобилот каде разговара само на албански јазик не требал да го постави јавно видеото, затоа што бил на „службена задача“ со службено возило каде двојазичноста не важи само во превод од македонски на албански, туку и од албански на македонски јазик, така да не му држи апсолутно „снимениот стил на фраер од автомобил“ демек е загрижен за спроведување на законот на двојазичност во МКД!

1568645541369.png

прашање зошто не се јавил И во Гостивар??!! тогаш ќе речев Браво Б.О. екс министре за здравство, правичен човек си!

1568644716191.png
...а тоа како службено разговара на мобилен со „сакам да Те прашам“ видео 5:59,а не со „сакам да Ве прашам“ што погрешно новинарите го „покриваат“ е само уште еден доказ на несоодветно однесување како на пазар, а не како личност од јавни институции кои ја водат МКД во Евроинтеграции?,а тоа што е и помлад споредбено кон тој што се обраќа нема да го коментирам, оти тоа е веќе домашно воспитување и покрај шетање низ цел свет пак обраќање со „Ти“ не се искоренува ... затоа што... !!
 
Последно уредено:

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
11.479
Поени од реакции
14.394
хах. Бујар, обвинет за проневера во предмет на СЈО парадира низ град и ги строи директорите на СДС за непримена на одредба од закон произлезен од платформа што за СДС на постoи.
Да имаше граџанството мозок ќе им чуреше, да имаше образ ќе се отруеше.

Многу сакам да добие земјава датум за преговори за уште еднаш да ја осетам таа нивна вештачка еуфорија и оптимизам за подобро утре и да се врати малце бојата на тие нивни испосвршени сурати.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
446
Поени од реакции
1.207
... мене ми е хит како го споредуваат со Груј (дефинитивно ноќна мора за многуте, од уста Груј не го извадоа како дежурен кривец и за минатото и за сегашноста, а бгами и за иднината)!
Кога стравот ќе премине во опсесија,Сдс
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
4.319
Поени од реакции
5.097
Малку му е на народот.народот даде огромна поддршка на Заев и СЈО само да го види Груевски зад решетки...
... не е вистина! што и КОЈ подразбираш под „народот“ ? всушност кој победи на изборите З.З., каде гласал народот? не е благодарно да го ставиш во ист кош „цел народ“!
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
564
Поени од реакции
826
Интересно денеска

Катица Јанева беше избор на Груевски, но СДСМ не се противеа – интервју со Питер Ван Хојте


Ова вреди да се искоментира.

Истиот тој Ван Хојте којшто коментираше дека Катица била професионална и независна пошто доаѓала од стара комунистичка фамилија (!)


Сега истиот тој ни кажува дека Катица била избор на Груевски? Пошто Груевски е голем обожавател на комунистите, а богами и обратно, разбираш.

Оваа перверзија е на пониско ниво дури и од теоријата дека Мијалков и Груевски сами себе се прислушкувале.

И уште нешто: од кога па тоа комунистите се гуд гајс? Јас па мислев тие биле диктатори во еднопартиски тоталитарен систем, ама ете за Ван Хојте не било така.

Ете кој владее со ЕУ моментално и ете зошто ЕУ не ја бива и нема да ја биде. Ќе се распадне како СССР, идеалната држава за кретените од типот на овој, Ван Хојте.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
734
Поени од реакции
611
се сеќавам пред 4 години летото 2015 кога се формираше СЈО нели за време на тие Пржинските преговори народот гледаше во СЈО како во господ, народот имаше големи очекувања
сигурен си дека е тоа твое “сеќавање“?
Ако е твое, имаш големи дупки!
Заев и треба конечно да се прекине со оваа фарса
и да се јави во Идризово! Да не не малтретираат со процеси за велепредватсво и други ситници, најдбро ќе да е така!

СЈО во старт е грешка.
Не е грешка туку смислено сценарио, поинаку не ќе можеше да се смени името. Ѓорѓи мислев дека внимателно следиш!

народот даде огромна поддршка на Заев и СЈО
НЕТОЧНО, лага, спин или избери по сопствено видување. Зокито доби подршка но само од еден дел(18%) од народот и малцинствата (90%) и ни од далеку доволно за да состави влада, затоа “прискочи“ чичко Бејли и останата ЕУропска багра за да се инсталира тиранијава!

@bijons, уште поголем хит е тоа што пред неколку дена пристигнаа “Венецијанците“ кои треба да “стручно оценат“ (исто како и сите други експертутки, ги плаќаш и тие ти изготват мислење-експертиза каква ти треба) за какво монструозно законче се работе!

Груевски е голем обожавател на комунистите
ех да ми е да знам какви црни комунисти тебе ти играат во главата. Може ли да посочиш некој комунист ги барам со години и никако да ги најдам?
Благодарам!
 
На врв Bottom