Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
24 март 2010
Мислења
15.125
Поени од реакции
25.516
Зошто случајов да се вика РЕКЕТ а не МИТО?
Затоа што има многу даватели на "мито", а само еден примач. И примачот е тој што прв ги контактира давателите.
 
Последно уредено:
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
И сега дали учесниците на настаните на 27 април се терористи или жртви на политички прогон?Или шо е со инспекторот шо откри дека на Тетовскиот универзитет се шиткале дипломи?Ова ли е таа паравна држава за која се бореа шарените куртони?
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Zaev е криф педер ,катица е свиња дебела ,а јанко е манакен и латас е невина невеста а камчев божји посланик ,a pak европа се замисли балканот се затресе од тигрите и лавови на Христијан Мицковски
Тоа е тенденциозно кон вемерофците. Кога ги напаѓав нив, убаво ли ти беше?
Шо е проблемот? Не можеш да се справиш со реалноста? Не треба да има критичка мисла? Тоа кај тебе во партија
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Зошто случајов да се вика РЕКЕТ а не МИТО?
Тоа и јас се прашувам.
Рекет е ако ти барам 8 милиони за да не ти го запалам хотелот.
Уцена е ако ти барам 8 милиони за да не кажам дека си запалил некој хотел.
Мито е ако ти нудам 8 милиони за да ме извадиш од затвор.
Овде се работи за класичен пример на подмитување.
Автоматски споено мислење:

Затоа што има многу даватели на "мито", а само еден примач. И примачот е тој што прв ги контактира давателите.
И кога бараме градежни дозволи многумина сме што даваме мито, а само еден е примачот.
Автоматски споено мислење:

И сега дали учесниците на настаните на 27 април се терористи или жртви на политички прогон?Или шо е со инспекторот шо откри дека на Тетовскиот универзитет се шиткале дипломи?Ова ли е таа паравна држава за која се бореа шарените куртони?
Се разбира дека се терористи. Го поткопуваат уставниот поредок.
Инспекторот е уште поголем терорист. Го поткопува воспоставениот систем на работа на универзитетот.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
743
Тоа е тенденциозно кон вемерофците. Кога ги напаѓав нив, убаво ли ти беше?
Шо е проблемот? Не можеш да се справиш со реалноста? Не треба да има критичка мисла? Тоа кај тебе во партија
Не е за да повтори година ,До 2021 Мандатот да го истера ,па Избори ,само 2 години е новата влада ,чекајте малце другари. :)
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Не е за да повтори година ,До 2021 Мандатот да го истера ,па Избори ,само 2 години е новата влада ,чекајте малце другари. :)
Не се две туку 3, за тие две направена е штета за 10. Толку јавно и толку грубо и толку безобразно да се паѓа на секоја свера и морално и економски... Не знам ... Не ми барај примери, немам толку време да набројувам
Ако си албанец разбирам дека не ти е гајле, а треба да ти е.. затоа што твоите деца ќе живеат тука, само како е друго прашање
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.697
Поени од реакции
20.952
Cisto me interesira ovie rusacite na rezimit minus simpatizerite na nekoja si imaginarna treta opcija kako Levica dali uste smetaat deka Dusko vo nivata si sadese marihuana ili onaka sama si nikna posto sekako diviot konop sekade sam si niknuva oti korov. Namerno gi minusirav tretopocijasite od ocigledni pricini. Povekje me interesira za ovie drugite ne za drugo posto koj pamti pamti, koj ne neka si nauci sto se slucuvase i sto se tvrdese za Dusko pred da jadi gomna za SDSM i sto od koga pocna da jadi gomna. Kako im evoluira stavot za ovie nekolku godini.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.125
Поени од реакции
25.516
И кога бараме градежни дозволи многумина сме што даваме мито, а само еден е примачот.
Ти си градел на диво. И ти иде некое суштество дома и ти вика “жената знае дека си градел на диво, ама ако дадеш 8 милиони евра, ќе завршиме работа“. Тоа мито ли е?
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.511
Поени од реакции
4.136
Вака детективски гледано.... Не е циганче да краде железо..... Хммм
Мислам дека е Северџан!
Автоматски споено мислење:

Ти си градел на диво. И ти иде некое суштество дома и ти вика “жената знае дека си градел на диво, ама ако дадеш 8 милиони евра, ќе завршиме работа“. Тоа мито ли е?
Зависи ако има по едно евро за Виц'то и Црквата тогаш е подарок и патриотически чин ако нема, тогаш е Мито Корумпски.
 
Последно уредено:
D

Deleted member 12196

Гостин
Ти си градел на диво. И ти иде некое суштество дома и ти вика “жената знае дека си градел на диво, ама ако дадеш 8 милиони евра, ќе завршиме работа“. Тоа мито ли е?
Тоа е МИТО. Барање мито. Дали јас ќе прифатам или не, тоа е друго прашање.
Ако ми бара 8 милиони за да не пријави дека сум градел на диво, тоа е уцена.
Рекет е ако ми бара 8 милиони или навечер ќе ја запали дивоградбата.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.395
Поени од реакции
7.839
Баш сум љубопитен за тоа со кој сурат сеуште мрсат мадиња :rolleyes: на темата оние кои кога излегоа пиштење-вриштење снимките за Грујо и компанија, здушно пишуваа дека и тие да би биле на нивно место, би го правеле истото :icon_lol:
Па домашните нивни така измеќарски јавно не би настапиле :tapp:

Чисто информативно, истата нива која ја влечкаа по медиуми кога го апсеа Душко Млекарот, како и сите други ниви наоколу сеуште е т.е се обраснати со див коноп, единствена разлика е во тоа шо истите кримоси (униформирани и во цивил) а со службени овластувања кои тогаш го пакуваа него, сега пакуваат други, само тоа го прават за сегашнава власт.
Ниту имаше истрага за цела таа местенка, ниту пак ќе има. Само странски истражен тим може да ја отвори приказната, затоа што зад тој случај постоеше спрега меѓу тогашната власт и структури од тогашната опозиција а сегашна власт. Затоа по секоја цена се турка под тепих.

По мои информации, тогаш, тајно е испитана и почвата и растенијата и тоа од повеќе земји НАТО членки, при што е заклучено од сите страни дека нема никакви траги од канабис сатива. Така да Душко Илиевски е политички азилант, и никој не го влечкаше во Германија по медиуми, како партал, со лисици, за разлика од некои други.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.125
Поени од реакции
25.516
Тоа е МИТО. Барање мито. Дали јас ќе прифатам или не, тоа е друго прашање.
Ако ми бара 8 милиони за да не пријави дека сум градел на диво, тоа е уцена.
Рекет е ако ми бара 8 милиони или навечер ќе ја запали дивоградбата.
8 милиони евра или затвор, е класичен пример за изнуда, или жаргонски рекет.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom