Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.769
Поени од реакции
21.179
Чудно некако како од една страна сметаш дека дека не сум вреден дури ни за тепање време на форум, а од друга страна буквално во секоја прилика гледаш да влезиш во дебата со мене, типичен (окси)морон.
Cisto proceduralno aj ubavo preprocitaj go postot vo koj se prepozna i kade jas od edna strana spored tebe goram od zelba da debatiram so tebe, a od druga toest moja sto bukvalno naglasuvam vo samiot post okolu toa. Dodusa kako sto te dal gospod bistar i taka pronikliv mozi trebase da go boldiram toj del i da te oznacam za da ne si pravis filmovi i da ne ti se pricinuvaat nekoj raboti. Um za drug pat.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.684
Поени од реакции
4.344
под антиквизација се мисли периодот кога кај нас почна градење споменици од античкиот период, а не значи дека ние или било која држава нема право да си ги бара и античките корени.. па и сите останати ехЈу држави и околни држави на некој начин негуваат и антички корени, а на пример Албанија пред 90 години коваше и печатеше пари со ликот на Александар... ете сега и Косово не само што поодамна ги најдоа корените во античките Дардани туку си ги бараат и во Аргеидите, гардата на Александар
Кога поставив прашање сакав да го слушнам твоето мислење и став а не да читам рецитал за тоа што говори официелната пропагнада, истата е веќе подолго присутна и е добро позната. Дури се говори дека е финаснирана од Греките, за што мислам дека е точно.
Мојата интервенција е во тоа што ако се користи вокабулар од таа пропаганда вројатно истата се прифаќа за вистинита, јас само говорам дека е тоа погрешно.

Целта на перењето со таа пропагнада и особено употребата на зборот “антиквизација“ е да се прекине врската на денешните Македонци со Македонците кои овде живееле во античкиот период. Иако не постојат докази истата се тера и понатаму. Денешните Македонци живеат на просторот каде живееле тие антички Македонци со што веројатно и целокупната нивна меморија, традиција, култура и се друго е тесно врзана со тој период... понатаму се протнува дека Македонците се Словени што е пак повторно само уште една добро спакувана пропагнада од страна на Германите...

Нема врска и не е важно дали некој чуствува или посакува да има врска со античките Македонци, важно е дека живее на тие простори и неговата култра и традиција ги има тие белези!
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.151
Поени од реакции
25.593
Сум прилично сигурен дека парите се понудени, се двоумам дали цело време планот на орце бил да се обелодени све вака како што се обелодени.
Баш да видиме дали биле понудени или побарани.
 
Ф

Флеш

Гостин
Мојот херој ....Ќе крши цигли.

FB_IMG_1566057093821.jpg FB_IMG_1566057087674.jpg
Автоматски споено мислење:

Првата слика и фаца ми е секси ...
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.684
Поени од реакции
4.344
До администрацијата,
може ли да се смени анкетата бидејќи истата веќе ги даде резултатите, каде повеќето според своето... и преференциите гласаа.
Имам предлог за следна анкета.
Дали верувате во македонскиот правосуден систем? (овде можеби треба интервенција северџанскио ама поубоо ми звучи македонскиот)
со можни одговори:
Да
Не
Делумно
(зависи кој е тужителот и кого судат, односно колку платил).

Мислам дека е потребно ако се имаат во предвид случувањата од последните години и особено последните случувања кои упатуваат на тотално корумпиран правосуден систем (судии, адвокати, обвинители, извршители, нотари, да не заборавив некого? овие последните не се ... ама се во шемата за рекет и други мафијашки направии).
Благодарим,
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.397
Поени од реакции
7.846
Cisto proceduralno aj ubavo preprocitaj go postot vo koj se prepozna i kade jas od edna strana spored tebe goram od zelba da debatiram so tebe, a od druga toest moja sto bukvalno naglasuvam vo samiot post okolu toa. Dodusa kako sto te dal gospod bistar i taka pronikliv mozi trebase da go boldiram toj del i da te oznacam za da ne si pravis filmovi i da ne ti se pricinuvaat nekoj raboti. Um za drug pat.
Јас тебе не ти се обратив директно, ниту те цитирав, чисто пишував воопштено за гнидите измеќари кои се впуштија во бесрамна одбрана на Ел Фамилиа, посебно тука на форумот.Тие кои буква не бекнаа за како тоа Таткомак тргувал со името и правел есапи да уринира на сите нив при промената, патем речено кој знае со какви изговори тие ќе беа оние кои повторно ќе беа во одбрана на тогаш патритоската и незибежна промена на името т.е решавање на долгогодишниот спор. Оние истите кои qr ги боли и за името, и за двојазичноста итн...туку само си ги бараат назад привилегиите кои им ги нудеше претходната власт...

Мене ми е искрено жал шо се препозна во еден таков ништожен профил, искрено не мислев на тебе :icon_lol:
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.769
Поени од реакции
21.179
Јас тебе не ти се обратив директно, ниту те цитирав, чисто пишував воопштено за гнидите измеќари кои се впуштија во бесрамна одбрана на Ел Фамилиа, посебно тука на форумот.Тие кои буква не бекнаа за како тоа Таткомак тргувал со името и правел есапи да уринира на сите нив при промената, патем речено кој знае со какви изговори тие ќе беа оние кои повторно ќе беа во одбрана на тогаш патритоската и незибежна промена на името т.е решавање на долгогодишниот спор. Оние истите кои qr ги боли и за името, и за двојазичноста итн...туку само си ги бараат назад привилегиите кои им ги нудеше претходната власт...

Мене ми е искрено жал шо се препозна во еден таков ништожен профил, искрено не мислев на тебе :icon_lol:
Dobro aj taka neka bidi (y)
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Тоа и јас се прашувам.
Рекет е ако ти барам 8 милиони за да не ти го запалам хотелот.
Уцена е ако ти барам 8 милиони за да не кажам дека си запалил некој хотел.
Мито е ако ти нудам 8 милиони за да ме извадиш од затвор.
Овде се работи за класичен пример на подмитување.
Автоматски споено мислење:



И кога бараме градежни дозволи многумина сме што даваме мито, а само еден е примачот.
Автоматски споено мислење:


Се разбира дека се терористи. Го поткопуваат уставниот поредок.
Инспекторот е уште поголем терорист. Го поткопува воспоставениот систем на работа на универзитетот.
Да да за разлика од уставобранителот Командант Морина кој е пуштен на слобода!:cautious:Интересно е како СДС од просрпака мутира во проалбанска партија!
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.968
Поени од реакции
14.720
Kozarot kažuva deka političkite funkcioneri koi trebalo da bidat apseni se od Vmro( edniot bil Janušev)...ne od Vladata....
Navodno toa go sprečile 5 stranski ambasadori koi go ribale Crpko.
Pržinska vlads posle priemot vo Nato( imalo način da se premosti Španija)
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
А што е со Шпанија проблемов за во НАТО не сум во тек?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom