Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.240
Поени од реакции
41.568
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.278
Поени од реакции
792
Како беше последното истржување македонците и албанците најниска интелегенција во европа иQ 88 и иQ 83 so tendencija na namaluvanje
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
79.001
Znaes zosto si mega glup? Znaes zosto sto i da napises, kakvi perendii na napravis pak ke si ostanis mega glup. Eve ke ti napisam za da i ti taka mega glup mozes da sfatis.
Sekoj onoj koj pred nekoja godina (sto znaci i ti) pridonesuval, agitiral za promeni a pri toa nemal nekoja materijalna korist niti pak imal kapacitet da gi uvidi posledicite od toa e mega glup covek ne po moj tuku po site belosvetski standardi ma kolku i da imal najdobri nameri. Taka da djabe vezes, se tufkas ili neznam sto a najmalce mene da me stavas vo ista grafa so likovi so inteligencija na nivo na rastenie kako tebe na primer.
Груевски не е веќе на власт. Од тоа поголема корист за земјава и народов има ли?
Автоматски споено мислење:

Како беше последното истржување македонците и албанците најниска интелегенција во европа иQ 88 и иQ 83 so tendencija na namaluvanje
Не е тоа така. Мерено беше по држави. Македонија и Албанија, а не Македонците и Албанците. Што значи дека Албанците се со подоста помала интелегенција (у просек од Македонците). Бидејќи учествуваат со четврт и у Македонија, а Албанија има помала вредност од Македонија.
Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2013
Мислења
629
Поени од реакции
1.916
Ако ги иселиме љочкиве од земјава,од старт имаш рапидно покачување на IQ на државно ниво.
Овие само ни кварат просек,а не ги исклучувам и дел од северџаниве у истиот пакет,вчера доста ме разочараа :D
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.161
Поени од реакции
25.665
Не е тоа така. Мерено беше по држави. Македонија и Албанија, а не Македонците и Албанците. Што значи дека Албанците се со подоста помала интелегенција (у просек од Македонците). Бидејќи учествуваат со четврт и у Македонија, а Албанија има помала вредност од Македонија.
Не дека не си во право, и дека се со помало IQ статистички, ама не е подоста. А и без нив сме сеуште глупи ко кур, така да, не е некоја утеха.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ако ги иселиме љочкиве од земјава,од старт имаш рапидно покачување на IQ на државно ниво.
Овие само ни кварат просек,а не ги исклучувам и дел од северџаниве у истиот пакет,вчера доста ме разочараа :D
Не мора(ме) да го иселиме племето, нека е доволно за кратко да го апстрахираме нивниот IQ, но и во тој случај нашето/македонското колективно IQ нема да се покачи битно, оти нивине Муртински пак ќе го соборат па може да испадне и под „82„...
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.794
Поени од реакции
21.205

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
да, се сеќавам, демек тие не ја затворија границата и ни помогнаа, тоа нема врска во споров со грциве, кога тие им се спротиставија на грците, па макар и да им кажеа, вашиот дел од Македонија е бугарски, цело време седат по страна и уште поглава те маваат полошо од грците. Нивната игра е дека Вардарска е бугарска а Егејска е грчка, истата игра е играат како и грците, дури и полоша.
Наредн
Кога во 1912 г. во предвечерието на војната, ја делеа Македонија на спорни и неспорни зони со вековните душмани Србите, каква беше Македонија, српска, бугарска или грчка? Или со тој чин само си потврдија дека се натрапници на овие простори, кои ако ги сметаа за нивни никогаш немаше да ги делат, а посебно не со најголемиот душман.

По логика на нештата, ако комшијата ти е душман, ќе му дозволиш ли да ти земе еден спрат од куќата за која тврдиш дека е твоја?
А коj натера БГ да дели , не беше ли руската политика ? Бргу сакаш да заборавиш. :)
Автоматски споено мислење:

Борисов: Македонците треба уште да созреат за датум за преговори со ЕУ

И цела историја да им ја препишеме пак малку ќе е. Од БГ помош за ЕУ не добиваме.

Они влегоа како што влегоа, несозреани, ЕУ сигурно сто пати пишман се што ги примија. Ама ете во унијата се и сега ќе ни ставаат сопки на патот.
Наредната глупост . Извини советот во Софиja за западен Балкан да припамтим, еве ти Берлински процес догодина во Скопие и Софиja са инсистшране на БГ...да не наброуваме повеке ...
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.814
Поени од реакции
15.738


Сега Јанева повторно е ,,yловeна” на една од грчките плажи на првиот крак во Неа Каликратиа.

ами што така у Неа Каликратија кога има во Миконос уплатено за Боки 13, така пропаѓа аранжманот :D
таму во Миконос и помалку шанси беа да ја уловат нашите папараци
 
Ф

Флеш

Гостин
Додека урлате тука,јас глеам мелези Грци као играат тенис ...Едниот е Словен,другиот е Циган . . :ROFLMAO: :LOL::pos:Циганот урла ....Ајде чао
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Aha, znaci ti pametniot izleguvas so tvrdenje tuka deka trebale dpmne i grujo da ostanat na vlast, znaci fakticki tvojata definicija za pametna licnost e taa, dpmne da ostanese na vlast uste 20 godini, a mozda i poveke. Posle site gomnarii sto se slucija i so niv, ti sakas da kazes deka promenata ne bese nuzna, deka ciklusot na nivno vladeenje ne trebase da zavrsi. Okeeej : )))) Izvini, ko za zaostanat evolutiven isprdok, ti priznavam deka si dosta pameten.
Utre koga micko ke dojde na vlast, i koga ke se desavaat istite sranja, koga i on ke sluguva na zapadot i na dui ko i site drugi sto ke sledat, ke dojdam tuka i ke te tagnam da te potsetam kolku ti e retardirana logikata, kolku vsusnost si maloumen i nemas apsolutno nikakov kapacitet da gi razberes rabotite.

p.s. Ova sto ti go zboris, za nekakvo agitiranje deka nekoj trebal da padne na vlast, mu doaga ko nekoj otkako vmro napravija 200 sranja dur vladeea vo zemjava ( da ne potsekam i cepidlacam sea sto sve se izdesi i so niv ), da mu rece a ne ti bese eden od onie sto sakaa pred niv, sds da padne, so bucko, rada, hari : ))), ti si mega glup, da bese pameten, ke insistirase oni da ostanat na celo na zemjava, nivniot ciklus na vladeenje ne smeese da zavrsi iako realno bea Dno, i kopaa uste podlaboko.
Problemot ne e vo toa dali i deka trebalo vmrovcite da se smenat, tuku sto naivnite ofcicki nasednaa/vte na najsmrdliviot izmet od covecko gjubre so se nasobral na edno mesto-sds. Ofcite bea/bevte iskoristeni bukvalno kako kurton za edna upotreba, otkako uspeaa so perenjeto ofceski mozocinja i pokraj izgubenite izbori da dojdat na vlast vo znak na blagodarnost ve izmocaa i vas-ofcite direkno u faca. Kako samo nasednaa ofcite na lepeno/secenite materijali, posebno ovaa za Neskovski koga duri sega se vide ustvari kakva teska prevara bila tn bombata za da se nasska glupata raja. Vmro 1000god da se na vlast ne se sposobni da napraat tolku steta kako plemeto komunjarsko za eden mandat.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom